ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش دانلود سوالات کنکور ارشد کیهان موسسه اعزام به خارج راد  

تصویب رشته‌های جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد

رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: عدم تصویب رشته‌های جدید در مقاطع تحصیلات تکمیلی با توجه به حجم بسیار بالای تقاضا از سوی جوانان موج جدیدی از مهاجرت دانشجویان به کشورهای همسایه و تحصیل در دانشگاه‌های بی کیفیت این کشورها را به همراه خواهد داشت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی، مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در تشریح وضعیت تصویب رشته‌های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: هم اکنون در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۳۰۰۰ و در مقطع دکتری ۳۵۰ رشته مصوب داریم.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با توجه به این واقعیت که توسعه کیفی و کیفی سازی تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی یکی از اهداف مهم  مدیران و مسئولان این دانشگاه است، لزوم حرکت در مسیر تصویب رشته های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیش از پیش لازم و ضروری است.
وی با بیان اینکه ظرفیت و قابلیت افزایش و تصویب رشته های جدید در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد وجود دارد، تاکید کرد: با تجمیع قوا و هم افزایی فکری تمامی واحدها توانایی افزایش رشته های جدید در مقطع کارشناسی ارشد تا دو برابر و در مقطع دکتری نیز تا سه برابر رشته های کنونی وجود دارد.
علوی فاضل کم کاری در تصویب رشته های جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را کمک به اقتصاد کشورهای همسایه و دانشگاه های بی کیفیت آنها خواند و گفت: هم اکنون به دلایل مختلف و به ویژه تغییر در هرم سنی جمعیت کشور تقاضا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و دکتری بسیار بالاست و اگر برای پاسخگویی به این تقاضا واحدهای دانشگاه آزاد اقدامی انجام نشود، شاهد سیل مهاجرت به کشورهای همسایه و تحصیل در دانشگاه های بی کیفیت این کشورها در سال های آینده خواهیم بود.
وی در تشریح موانع و کمبودها در زمینه تصویب رشته های جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، گفت: یکی از مشکلات موجود تامین اساتید برای تصویب رشته های جدید در دو مقطع مذکور است، زیرا شرایط جذب هیات علمی با رتبه های بالا برای رشته های جدید نسبت به سالهای گذشته قدری سخت تر شده است.
علوی فاضل تاکید کرد: هم اکنون هر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند دو استادیار و یک دانشیار است، در حالی که در گذشته سه استادیار برای این مقطع کافی بود، در مقطع دکتری نیز بر اساس مصوبه جدید وجود دو دانشیار و سه استاد یار برای هر رشته ضروری است که این موضوع بیش از هر عاملی تجمیع قوا و هم افزایی فکری تمامی واحدها را نیاز دارد.
وی با بیان اینکه رشته های تحصیلی مانند آجرهای ساختمانی؛ اصلی ترین واحد سازنده دانشگاه ها هستند، تصریح کرد: در دهه ۶۰ به دلیل نیاز کشور به افراد تحصیلکرده و حجم بالای متقاضی برای ادامه تحصیل دانشگاه آزاد تاسیس شد تا در کنار دانشگاه های سراسری به این تقاضا پاسخ داده شود.
رئیس مرکز آزمون ادامه داد: در دهه ۵۰ بخش قابل توجهی از جوانان کشور برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کردند و در دانشگاه های مختلف ادامه تحصیل می دادند، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید مسئولان در زمینه خودکفایی تربیت نیروی انسانی متخصص در داخل کشور تقاضای ورود به دانشگاه ها افزایش یافت و اگر دانشگاه آزاد در کنار دانشگاه های سراسری به این حجم بالای تقاضا پاسخ نمی داد، بخش قابل توجهی از جوانان به کشورهای خارجی مهاجرت می کردند.
وی دانشگاه را مجموعه ای از سه دانشکده و یا دو دانشکده و دو آموزشکده خواند و گفت: هر دانشکده نیز باید دارای سه گروه آموزشی و هر گروه آموزشی نیز باید سه رشته آموزشی را در اختیار داشته باشد.
علوی فاضل ادامه داد: هر رشته تحصیلی نیز ابزارها و لوازمی خاص خود را نیاز دارد که یکی از مهمترین آنها اعضای هیات علمی است و براساس تعداد رشته های تصویب شده و یا در حال تصویب، جذب و به کار گیری حداقل سه عضو هیات علمی ضروری است.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی جذب دانشجویان جدید در واحدهای دانشگاهی را وابسته به رشته های موجود در هر واحد خواند و گفت: هم اکنون با توجه به تغییر هرم سنی و رقابت شدید میان دانشگاه های مختلف برای جذب دانشجو، دانشگاهی در این رقابت موفق است که رشته های متعدد و متنوعی را به متقاضیان ارائه دهد.
وی دانشگاه آزاد را در جذب دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی موفق خواند و گفت: هم اکنون در تمامی واحدهای این دانشگاه ۱۶ هزار رشته وجود دارد که در حدود ۱۵ هزار ۵۰۰ رشته بدون کنکور دانشجو می پذیرد، ولی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وضعیت متفاوت و پیچیده است.
علوی فاضل تاکید کرد: در رشته های تحصیلات تکمیلی باید تمامی واحدها برای تنوع بخشی و تصویب رشته های جدید تلاش کنند.
رئیس مرکز آزمون دانشگاه آزاد با بیان اینکه حرکت در مسیر توسعه کیفی واحدها و تصویب رشته های جدید در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است، گفت: حرکت در مسیر توسعه کیفی در دانشگاه آزاد و تصویب رشته های جدید در دو مقطع دکتری و کارشناسی ارشد، امروز ضرورتی غیر قابل انکار است.
وی تاکید کرد: دیدگاه رئیس دانشگاه آزاد نیز که مبتنی بر مشورت و استفاده از افکار متخصصان و خرد جمعی آنها است با توسعه کیفی و تصویب رشته های جدید و تنوع بخشی به رشته ها در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی هماهنگ و همراه است و تمامی واحدها با استفاده از وضعیت مساعد و مناسب کنونی و با تجمیع قوا و پرهیز از هر گونه جزیره ای عمل کردن می  بایست در این مسیر گام بردارند.
 
کانال تخصصی کارشناسی ارشد

0 دیدگاه در “تصویب رشته‌های جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

اختصاص ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش ارشد دانشگاه های سطح یک و دو به استعدادهای درخشان
معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ آیین‌ نامه پذیرش...
پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۱۳۹۷ دانشگاه اصفهان
دانشگاه اصفهان درنظر دارد از میان واجدین شرایط پذیرش...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۷ دانشگاه صنعتی همدان
دانشجویان ممتاز دوره کارشناسی دانشگاه‌ های دولتی...
تمدید مهلت ثبت نام ارشد بدون آزمون ۹۷ دانشگاه تربیت مدرس
مهلت ثبت نام در فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد...
انتشار اطلاعیه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۷ دانشگاه قم
فراخوان پذیرش دانشجو از طریق آیین نامه پذیرش بدون...
حذف پذیرش دانشجو از دوره تکمیل ظرفیت تا دو ماه آینده
معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ مصوبه حذف پذیرش...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۷ دانشگاه صنعتی قم
اطلاعیه پذيرش بدون آزمون دانش‌ آموختگان ممتاز دوره...
پذیرش ارشد بدون آزمون پردیس کیش دانشگاه تهران در سال ۹۷
اطلاعیه پذیرش دانشجوی بین‌ المللی در مقطع کارشناسی...
فراخوان پذیرش ارشد بدون آزمون ۱۳۹۷ دانشگاه هنر اصفهان
دانشگاه هنر اصفهان از میان فارغ‌ التحصیلان واجد شرایط...
انتشار اطلاعیه کارشناسی ارشد ﺑﺪون آزﻣﻮن ۹۷ داﻧﺸﮕﺎه مازندران
دانشگاه مازندران در نظر دارد از میان واجدین شرایط...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • انجمن کارشناسی ارشد 97
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: