ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش مولفین طلایی دانلود سوالات کنکور ارشد  

برنامه جدی سازمان سنجش برای واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه ها

رییس سازمان سنجش گفت: واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه‌ها برنامه جدی سازمان سنجش است که در صورت همکاری مجلس و برطرف کردن قوانین دست و پا گیر اجرایی می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش در جمع خبرنگاران در مراسم تقدیر از برگزیدگان نوزدهمین المپیاد دانشجویی کشور گفت: یکی از کارهای مهمی که می‌خواهیم انجام دهیم بحث سنجش علمی و همچنین واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه‌ها از برنامه‌های جدی ماست که امیدوارم مجلس در این راستا همکاری کند تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم چرا که برخی از قوانین هستند که مانع اجرای این سیاست اصولی سنجش و پذیرش دانشجو می‌شوند.
وی افزود: طبق برنامه پنجم باید پذیرش دانشجو از کارشناسی به کارشناسی ارشد به ۲۰ درصد برسد که ما هم اکنون با برنامه‌هایی که داشتیم به مرز این عدد رسیدیم به طوریکه حدود ۴۵ درصد ورودی‌های ما به کارشناسی ارشد در علوم انسانی است.
خدایی خاطر نشان کرد: ما طراحی سیستم سوال اینترنتی در آزمون‌های حساس را اجرایی کردیم که امیدواریم بتوانیم این را برای کل آزمون‌ها نیز اجرایی کنیم.
 
کانال تخصصی کارشناسی ارشد

13 دیدگاه در “برنامه جدی سازمان سنجش برای واگذاری پذیرش دانشجو به دانشگاه ها”

 1. محمد گفت:

  آقا ما کشتیم خودمون رو که وضعیت دانشگاهها درست شه
  اینا که بدترش کردن …حالا هم رشته ی دیگه نمی تونیم بریم هم باید آشنا داشته باشی
  هم باید دم استادا رو ببینی هم جرئت نیست به هیئت علمی ها دیگه بگی بالا چشتون ابروئه چون تلافیش رو تو مصاحبه سرت در میارن
  بابا باز سازمان سنجش و وزارت علوم قبل مصاحبه دکتری رو میخواست درست کنه
  اینا اومدن ارشدم اضافه کردن

 2. مهتاب گفت:

  چرا با زندگی ما بازی می کنید…..شاید یکی بخواد تغییر رشته بده………

 3. سحر گفت:

  این یعنی چی؟چرا میخوایین این کارو بکنین اخه؟چرا هر روز یه تصمیم میگیرین؟چرا انقد ما بدبختارو حرص میدین؟هر روز یه تصمیم میگیرین.منی ک دوران لیسانس هیچ کار پژوهشی یاد نگرفتم چه گناهی دارم.تورو خدا اینکارو نکنین. مقاله و پژوهش و اینا مال دوران ارشد ک طرف میخواد بره برا دکترا.ن کارشناسی ب ارشد.اقای خدای تورو خدا اینکارو نکنید.

  • میثم گفت:

   همه ی دانشجویان مثل شما هستند بعید می دونم این کار غیر عاقلانه را اانجام بدن ولی باید اعتراض را به گوش مسئولین سنجش رساند.مجلس هم با واگذاری امتحان ارشد به دانشگاهها مخالفت می کنه.

 4. امیر گفت:

  انشائ الله در سال ۹۵ هم تغییرات و تحولاتی در وزارت علوم صورت می گیرد و شما نمی توانید این تغییرات را اعمال کنید.البته سخنان رئیس سنجش در خبرگزاریهای مختلف به صورتهای مختلف آمده و قابل استناد نیست.

 5. میلاد گفت:

  .چند روز پیش رئیس سازمان سنجش آقای خدایی فرمودند قصد دارند گزینش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را به دانشگاهها واگذارند .به احتمال زیاد منظور ایشان این است که مانند آزمون دکتری با دانشجویان مصاحبه شود.همانطور که می دانیم دولت قبلی تلاش بسیاری نمود تا عدالت آموزش را برقرار کند و بی عدالتیهای ی که در مصاحبه ها صورت می گرفت کاهش دهد.
  بنده در رشته ی برق دانشگاه اصفهان تحصیل می کنم و قصد دارم در سال بعد در ارشد رشته ی اقتصاد امتحان دهم.در حین تحصیل در رشته ی برق متوجه شدم به این رشته علاقه ندارم و با تحقیقاتی و مطالعاتی که انجام دادم به رشته ی اقتصاد علاقه مند شدم و اطمینان دارم در این رشته موفق می شوم.
  مطمئنا افراد بسیاری هستند که در مقطع ارشد تغییر رشته می دهند .این افراد رزومه ای ندارند که در رشته ی جدیدی که بر ای تحصیل انتخاب کردند ارائه نمایند .مطمئنا برنامه ریزیهای این دانشجویان برای ادامه ی تحصیل بر باد می رود.خود شما نیک می دانید که تحصیلات یک نفر در رشته ی برق را با اقتصاد نمی شود سنجید.
  در شرایط فعلی دانشجویان نخبه و فعال که دارای سوابق پژوهشی و یا المپیادی هستند از طریق سهمیه های موجود برای نخبگان پذیرش می شوند و نیازی نیست برای تفکیک آنها از همه ی دانشجویان مصاحبه گرفته شود.
  بهترین راه حل این است که مانند گذشته امتحان برگزار گردد و دانشجویان برای تحصیل در مقطع ارشد از طریق همین امتحان برگزیده شوند.در بین داوطلبان ارشد افرادی هستند که دارای مقاله و سابقه ی پژوهشی می باشند ولی نمره ی لازم برای قبولی مستقیم در ارشد را به دست نیاوردند.سهمیه ای مازاد بر پذیرش از طریق آزمون برای این افراد در نظر گرفته شود.یعنی این افراد در تکمیل ظرفیت یا چیزی شبیه آن به مصاحبه فراخوانده شوند تا با قبولی از طریق مصاحبه در کنار دانشجویانی که مستقیم از طریق آزمون قبول شدند تحصیل کنند.
  با این ترفند به کسی ظلم نمی شود زیرا بخش وسیعی از طریق آزمون ارشد مستقیما قبول می شوند و کسانی هم که سابقه ی پژوهشی دارند ولی نمره ی کافی را در آزمون برای قبولی دریافت نکرده اند برای مصاحبه فراخوانده می شوند.

 6. ارشدی 95 گفت:

  جناب دکتر خدایی رئیس سازمان سنجش ،بنده لازم دانستم موارد زیر را در مورد واگذاری آزمون کارشناسی ارشد به دانشگاهها و انجام مصاحبه گوش زد کنم :
  ۱-در ابتدا باید ابراز تاسف کنم که سیاستهای آموزش عالی هر چند وقت یکبار به طور کلی زیر و رو می شود و در این بین تنها دانشجویان که آینده سازان ایران هستند زیان می بینند .
  ۲-مقطع کارشناسی مقطعی است که در آن دانشجویان باید دروس را عمیقا یاد گرفته تا بتوانند از آموخته های خود در مقطع ارشد سود برده و به پژوهش بپردازند . نباید انتظار داشت دانشجویان در مقطع لیسانس که هنوز درک درستی از رشته ی خود ندارند مقاله بنویسند و به کارهای پژوهشی بپردازند .
  ۳-اگر آزمون ارشد همراه با مصاحبه باشد آن موقع تکلیف دانشجویانی که قصد دارند رشته ی تحصیلی خود را عوض کنند چه می شود ؟چگونه می توانند این افراد با دانشجویان رشته ی مورد نظر(رشته ای که در ارشد قصد ادامه تحصیل دارند) در یک رقابت سالم و عادلانه شرکت کنند؟مطمئنا معدل آنها قابل مقایسه نیست زیرا دروس غیرمرتبط را گذرانده اند.دور از عدالت است که این قبیل دانشجویان را از ادامه ی تحصیل در رشته ی مورد علاقه ی خود بازداریم.
  ۴-اکثریت مطلق دانشجویان دوره ی کارشناسی فعالیت پژوهشی خاصی ندارند و تنها دروس را می گذرانند . افرادی هم که در این دوره به پژوهش می پردازند و یا در مسابقات یا المپیادهایی شرکت می کنند از طریق ظرفیتهایی که برای دانشجویان برتر در نظر گرفته می شود پذیرش می شوند.دانشجویان با معدل بالا هم توسط دانشگاه جذب می شوند.
  ۵-اگر پذیرش در مقطع ارشد همراه با مصاحبه باشد دانش جویان به محض ورود به مقطع کارشناسی به جای درس خواندن و فهم دروس به سمت رزومه سازی می روند و چیزی شبیه کپی برداری از پایانامه ها که در شرایط فعلی وجود دارد ، پدیدار می شود و از همین الان باید نام رزومه سازی قلابی بر آن نهاد.
  تمام مواردی که گفته شد نشان می دهد واگذاری پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه کار اشتباهی است و اجرای این طرح اشتباه، بازی با آینده ی کنکوریهای ارشد ۹۵ است .زیرا این طرح دقیقا بر خلاف اصول شفافیت وعدالت محوری است .پس بهترین شیوه در شرایط فعلی برگزاری آزمون کارشناسی ارشد به شیوه ی فعلی می باشد .

 7. میلاد گفت:

  در مقطع ارشد نباید پذیرش را به دانشگاهها واگذار کرد و مصاحبه برگزار نمود.معلوم است که
  دانشگاهها دانشجویان خود را گزینش می کنند.
  آقای رئیس این چه بازی ای تو مملکته که هر روز سیاستها عوض می شود .
  یکبار آزمون دکترا سراسری میشه الان می گویید آزمون ارشد را هم می خواهیم مصاحبه
  بگذاریم.
  آقا تو این مملکت به جزء کنکور راه حل دیگری وجود نداره .
  با سرنوشت دانشجویان لیسانس سال بعد و سالهای بعد بازی نکنید آقای خدایی.

 8. مهدي گفت:

  واگذاری به دانشگاه ها اصلا کار درستی نیست اینجوری در حق خیلی ها ظلم میشه 🙁
  خیلی از دانشگاه های خوب و برتر ترجیح میدن دانشجوی خودشونو بردارن و این جوری فرصت به دیگران داده نمیشه و این بی عدالتیه !!!!!! بهتره که این کار رو نکنند

 9. مهسا گفت:

  هنوز مشکل دکتری حل نشده، ارشد رو هم میخوان تو دردسر بندازن 🙁

 10. معماری گفت:

  تا وقتی یه سیستم نظارتی درست نباشه، واگذاری پذیرش به دانشگاه ها، پر از بی عدالتی ه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه شهرکرد در سال ۱۳۹۷
داوطلبان واجد شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون...
توزیع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ از ۳ اردیبهشت
مشاور سازمان سنجش آموزش کشور از توزیع کارت ورود به...
پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه فناوری های نوین آمل
دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل برای سال تحصیلی 97-98...
پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد ﺑﺪون کنکور داﻧﺸﮕﺎه صنعتی شیراز ﺳﺎل ۹۷
داﻧﺸﮕﺎه صنعتی شیراز در نظر دارد برای سال تحصیلی 97-98...
اعلام زمان انتشار نتایج اولیه کدرشته های دارای شرایط خاص آزمون ارشد ۹۷
نتایج اولیه کد رشته های دارای شرایط خاص و بورسیه کنکور...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور ۹۷ دانشگاه علم و فناوری مازندران
دانشگاه علم و فناوری مازندران در نظر دارد برای سال...
اختصاص مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به وام شهریه
رئیس سازمان امور دانشجویان از اختصاص مبلغ ۳۰...
اصلاحیه فراخوان پذیرش ارشد بدون آزمون دانشگاه شیراز در سال ۹۷
اصلاحيه فراخوان پذيرش بدون آزمون سهميه استعدادهاي...
استمرار برگزاری یکپارچه کنکور ارشد آزاد و سراسری در سال جاری
رئیس سازمان سنجش گفت: امسال نظیر سال‌های گذشته تمامی...
صدور ۷۹۱ هزار و ۶۳۴ کارت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۷
تعداد ۷۹۱ هزار و ۶۳۴ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • انجمن کارشناسی ارشد 97
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: