موسسه پژوهش ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه کانون ارشد  سلسله همایش و کارگاه های تخصصی موفقیت در کنکور ارشد مدیریت کارشناسی ارشد دانلود سوالات نگاره - بینش پارسه  

ساماندهی و اصلاح نحوه پذیرش کارشناسی ارشد در دستورکار مجلس

ghasem jafari

ساماندهی و اصلاح نحوه پذیرش دانشجو،مصاحبه و آزمون در دوره کارشناسی ارشد در دستورکار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی میزان، با اعلام خبر در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی توسط کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،اظهار کرد: در حال حاضر به صورت جدی در حال بررسی این طرح در کمیسیون مورد نظر هستیم.

وی با بیان این مطلب که این طرح بعد از تصویب کمیسیون در صحن مجلس ارائه خواهد شد، تصریح کرد: یک عزم جدی در این باره در حال شکل گیری است و بخش‌‌هایی مانند، مرکز پژوهش‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش هم باید با ارائه نظرات کارشناسی خود در این طرح با نمایندگان همکاری های لازم را داشته باشند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این طرح به لحاظ فنی نیاز به کار و بررسی دارد، مطرح کرد: در بخش سنجش و پذیرش دانشجو باید در حد توان عدالت آموزشی را اجرایی کنیم.

وی درباره اصلی ترین شاخص های اجرای عدالت نیز گفت: در زمانی که در برخی دانشگاه‌ها و رشته های ظرفیت پذیرش کم است، اما متقاضی و داوطلب زیادی داریم باید با این نوع طرح ها وارد میدان شویم.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی افزود: باید این اعتماد در میان افراد پذیرفته شده در مرحله پذیرش چند برابر ظرفیت ایجاد شود؛ در صورتی که فرد در مصاحبه نمره قبولی را نیاورد و فرد دیگری قبول شود، بپذیرد صلاحیت علمی پذیرفته شده از وی بیشتر بوده است.

جعفری در ادامه خاطرنشان کرد: در مقطع دکتری به طور جدی این مشکل وجود دارد؛ افرادی که نمره خوب کسب کرده اند، در مصاحبه رد می شوند باید به این افراد اطمینان داد، فرد دیگری که نمره قبولی دریافت کرده است، به طور حتم صلاحیت بیشتری داشته است و عوامل پنهانی در مصاحبه تاثیر گذار نبوده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید تمام تلاشمان را بکنیم که شاخص‌ها کمی و قابل تغییر است، ادامه داد: آیتم های مصاحبه باید مشخص شود که شخص در این فرصت حرفش را زده و نگاه داوری عادلانه باشد همچنین تصور اعمال نفوذ در مصاحبه‌ها از بین برود.

وی در خاتمه گفت: تیمی که برای مصاحبه انتخاب می‌شوند باید افراد مورد اطمینان باشند. در حال حاضر طرح سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی با رویکرد ساماندهی و اصلاح نحوه پذیرش، مصاحبه و آزمون در ۲ دوره کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار داشته و یکی از اولویت های مهم برای بررسی به شمار می رود.

کانال تخصصی کارشناسی ارشد

9 دیدگاه در “ساماندهی و اصلاح نحوه پذیرش کارشناسی ارشد در دستورکار مجلس”

 1. مجید می‌گه:

  اینکه همه رشته های کارشناسی ارشد مصاحبه داشته باشند خوب نیست چون هر کسی توانایی هایی دارد که ممکن است متمرکز بر جنبه ی مطالعاتی باشد و تمایلی به مصاحبه وازمون عملی نداشته باشد

 2. سارا می‌گه:

  سلام، به نظر من بیتا واقعا درست گفته هست، و اون آقایی که اسمشان هم … هست ! کاملا یک طرفه بحث کرده است و نمی شود خیلی صحبت ها را در دیدگاه ها بیان کرد چون طولانی می شود.
  در دانشگاه های خارج کشور سلیقه ای رفتار نمی شه ؟ حرف کامل اشتباهی زده شده است اون ها هم ممکن هست بین ۵ تا مورد خوب گیر کنند و ناچارند فقط مثلا ۲ تا رو انتخاب کنند پس انتظار نداشته باشید که در مصاحبه شما قبول بشید ۱۰۰% متاسفانه کسایی که قبول نمی شوند اخیرا سعی کرده اند شایعه پراکنی کنند و مشکلات خودشان را گردن دیگران بندازند.
  کنکور باید به سرعت هرچه تمام تر حذف شود ! اصلا نیازی به فکر کردن نیست. حرف و حدیس همیشه هست ولی کار درست باید سریعتر انجام بشه

  • احمدی می‌گه:

   حذف کنکور در مورد ارشد احمقانه است .
   در مورد چه چیز می خوان از دانشجویان کارشناسی مصاحبه بگیرن؟
   کارشناسی که دوره ی تحقیق و پژوهش نیست و اکثر بچه ها مقاله و …
   ندارند .
   از طرف دیگه به بچه های تغییر رشته ای ظلم میشه .این عدالت
   نیست که این افراد از تحصیل در رشته ی مورد علاقه خود محروم
   شوند.
   تازه ، هنوز تکلیف کنکور سراسری و دکتر معلوم نشده و اقایون
   افتادن به جون کنکور ارشد.

   • درسا می‌گه:

    حرف شما کاملا غیر منطقی هست، کارشناسی از دو راه خیلی مناسب می شود جذب کگرد اول از همه همان کنکور سراسری یا مثل تمام کشور های پیشرفته دیگه مثلا نمره ۳ الی ۴ سال دبیرستان در مجموع به همرا رزومه دانشجویان مثل آمریکا که امتحان SAT میدن برای کارشناسی !
    برای ارشد و دکترا هم امتحان GRE دارند علاوه بر آن بررسی سوابق تحصیلی در ضمن برای دکترا هم مصاحبه دارند مثل ما، آن ها هم مثل ما هر دانشگاهشان کمیته تخصی دارد منتهی اینجا هر کسی قبول نشه میگه آشنا بازی شده چون ….
    دوست عزیز کنکور باید به سرعت باید حذف شود، و به راحتی می تواند ملاک های گزینش دانشجویان تغییر کند مثل تمام مورد هایی که ۱۰۰ تا دانشگاه برتر دنیا دارند.
    مشکل اساسی کنکور نیست : کشور های پیشرفته دغدغه ای به نام سربازی ندارند تقریبا ۶۰% جمعیت کنکور که پسر ها هستند به خاطر فرار از سربازی مجبورا برن تو کنکور شرکت کنند. باید سربازی را برای پسر ها حرفه ای کنند شما می دونستید در کشور های روز دنیا هر کسی دنبال علاقه اش می رود اینجا نمیشه همه ی پسر ها با سربازی مشکل دارند و واقعیت جامعه هست هر کسی رو شما ببینیدتقریب کارشاناسی رو داره کسی با تحصیلات مشکل نداره ولی در کشور ما شما دنبال علاقه ات نمی تونی بری همه چیز هم از سربازی پسر ها شروع میشه.
    در سن کم از فشار سربازی درست انتخاب رشته نمی کنند خیلی هاشون در دانشگاه درک می کنند که فلا رشته رشته مورد علاقه اشان هست ولی خب بنده خداها نمی توانند رشته عوض کنند بازم هم سربازی !!
    سنگ های سر راه جوانان حذف شود کم کم مشکلات برطرف می شود.
    نگید که سربازی و مشکلات روانی آن بر روی پسر ها مشکل ساز نیست، وقتی کسی در سال ۹۴ نتونه تصمیم بگیره سربازی نره پس چنین مشکلی خیلی بزرگ هست

    • احمدی می‌گه:

     این حرفها بهانه است . ما که سربازی رفتیم چی
     شد؟هیچی رفتیم مرد شدیم برگشت.
     در ضمن شما نباید با کشورهای پیشرفته
     مقایسه کنید.در ایران کنکور بهترین راه گزینش
     دانشجوست.مخصوصا در دوره ی ارشد.
     شمادلتون به حال افرادی هم بسوره
     که تغییر رشته ای هستند و اگر ارشد با مصاحبه
     و سوابق تحصیلی همراه باشه ، هیچ شانسی
     برای قبول شدن ندارند.عده ای از افرادی که در
     دوره ی کارشناسی بد انتخاب رشته کرده اند نیز
     جزء همین تغییر رشته ای ها هستند که دوست
     دارند با تغییر رشته در رشته ی مورد علاقه خود در
     ارشد بخونند.
     حذف کنکور یک چیزی نیست که سریع اتفاق بیفتد
     بلکه نیاز به زیر ساخت مناسب ذارد و تا زمانی که این زیرساخت به وجود نیاید
     صحبت از حذف کنکور اشتباه است.کجای دنیا
     و در کدوم یک از کشورهایی که شما مثال می زنید
     یکی شب می خوابه صبح بلند میشه و طرح می دهد
     کجای دنیا سیستم آموزشی مثل سیستم فوتبال
     بنا به سلیقه ی عده ای تغییر می کنه؟
     در ایـــــــــران ، کنکــــــــور بهتــــــــــرین راه است

 3. بیتا می‌گه:

  درود و عرض ادب،
  کنکور در تمام مقاطع باید حذف شود هر چه سریع تر ! کجای دنیا رو دیده اید که در هر سال در یک روز سرنوشت یک داوطلب مشخص شود ؟
  من به شخصه کسانی را می شناسم که خیلی توانایی آنها بالاتر از حد بوده به طوری که تمام فاکتور های لازم برای درس خواندن در دانشگاه های خوب را داشته اند ولی در یک روز هر اتفاق بدی بیافتد حال داوطبل خوب نباشد، مشکل پیش بیاد، روز خوب داوطلب نباشد !!! همه یک روز خیلی هوشیار هستند و بعضی روزا خیلی اشتباهشان زیاد می شود … و کلا مسیر آینده زندگی آنها تغییر خواد کرد .. .. مخصوصا برای پسر ها کلا یکسال معافیت تحصیلی دارند نه بیشتر مثل دختر ها نیستند که بعضا ۲ سال الی ۵ سال پشت سر هم کنکور بدهند تا برسند به اون رتبه مطلوب .. .. !
  در تمام کشور های پیشرفته دنیا آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان و … چیزی به نام کنکور ندارند که … در مقطع کارشناسی آزمونی دارند که بخشی از آن ریاضی و بخشی از آن دانش زبان هست نه هزار تا درس دیگه با ضرایب مختلف و استرس های زیاد و بدبختی های زیاد ! در تمام این کشور های در دو نوبت سال پذیرش دانشجو دارند چه خارجی چه داخلی که بر اساس سوابق تحصیلی و نمرات زبان و کار های تحقیقاتی و دیگه هست !!
  خیلی حرف ها هست که نمیشه اینجا بحث کرد ولی کنکور باید هرچه سریعتر حدف شود هر تغییری اول سخت هست ولی پس از کمی سعی و خطا و .. درست میشود و بی نقص میشه.

  • ... می‌گه:

   در کشورهایی که گفتید برنامه ی مشخصی وجود دارد و سلیقه ی افراد در
   آن نقشی ندارد.
   سابقه نشان داده است که کنکور در ایران عادلانه ترین راه گزینش دانشجو است . چند درصد داوطبان در جلسه ی کنکور حالشان به هم می خورد و نمی توانند امتحان بدهند.مطمئنا درصد ناچیزی که اعتماد به نفس ندارند.اعتماد به نفس هم یکی از پارامترهای انتخاب دانشجو است و اگر کسی نتواند از پس یک امتحان تستی برآید بهتر است که اصلا دانشجو نشود.
   کسانی که مخالف کنکور هستند اکثر دانش آموزان و دانشجویان تنبل هستند که دوست ندارند درس بخوانند . این افراد به جای درس خواندن دنبال بهانه هستند تا از زیر کار دربروند.
   در ضمن سوابق تحصیلی به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند چون سطح سوالات و تصحیح در جاهای مختلف با هم فرق دارد و نمی توان امتحانات استاندارد و عادلانه در سراسر کشور برگزار کرد.
   در مورد امتحان ارشد هم باید بگویم ، امتحان به شیوه ی فعلی هیچ مشکلی ندارد و کاملا عادلانه است .
   دانشجویان دارای سابقه ی پژوهشی هم که درصد ناچیزی از دانشجویان کارشناسی را تشکیل می دهند به راحتی می توانند از طریق سهمیه ی استعداد درخشان جذب شوند.

 4. محبوبه می‌گه:

  اقایون فقط دوست دارند همه چیز را به هم بریزند.هیچ کس با برگزاری مصاحبه برای ارشد موافق نیست.با این اوضاع بی عدالتی بیشتر می شود.تا کی قراره با سرنوشت بچه های مردم با این طرحها بازی کنید.

 5. امیر می‌گه:

  چرا هر روز یک طرح می دید ؟
  آزمون کارشناسی ارشد هیچ اشکالی ندارد . شما هنوز تکلیف کنکور سراسری را مشخص نکردید و حالا ااومدید سراغ ارشد.بابا چرا اینقدر به ما دانشجویان استرس وارد می کنید؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

استعلام از وزارت اطلاعات برای پذیرش تمام دانشجویان کارشناسی ارشد آزاد
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طبق قانون باید برای...
عدم دریافت هزینه انصراف از پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت ارشد ۹۵ آزاد
انصراف پذیرفته‌شدگان مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد...
اعلام نتایج کارشناسی ارشد ۹۵ رشته‌های نوازندگی ساز جهانی و کارگردانی نمایش دانشگاه آزاد
نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1395 رشته‌های...
انتشار شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی...
اعلام شرایط تحصیل در رشته دوم همزمان با دوره ارشد
معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شرایط...
تاخیر سازمان سنجش در اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۵
با وجود گذشت حدود 10 روز از اتمام مهلت ثبت‌نام تکمیل...
مصاحبه با رتبه برتر آزمون کارشناسی ارشد ۹۵ رشته مهندسی مکانیک
آقای علی بیگ‌زاده متولد سال 1373 فارغ‌التحصیل مقطع...
مصاحبه با رتبه برتر کارشناسی ارشد ۹۵ رشته حقوق
آقای هادی کربلایی متولد سال 1372 موفق به کسب رتبه 3 رشته...
امکان ثبت‌نام باتأخیر پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد ۹۵ دانشگاه آزاد
ثبت‌نام باتأخیر پذیرفته‌شدگان کارشناسی ارشد سال...
برگزاری ۳ دوره مشترک ارشد دانشگاه خواجه نصیر با دانشگاه‌های روسی
رئیس دانشگاه خواجه نصیر گفت: این دانشگاه با سه دانشگاه...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ انتشار نتایج کنکور کارشناسی ارشد 95   تاریخ اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد 95 آزاد   تاریخ ثبت نام و نتایج تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد 95- 96   زمان ثبت نام و نتایج تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد 95 - 96 دانشگاه آزاد اسلامی

موضوعات