ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش مولفین طلایی دانلود سوالات کنکور ارشد  

بررسی پذیرش کدرشته های دانشگاه آزاد بر اساس نتایج ممیزی این دانشگاه

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه قانونی رشته‌های دانشگاه آزاد را به وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد، مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد پیرامون تصویب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که لازم الاجرا بودن آن در آذرماه سال ۹۳ مجدداً توسط معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد، تصویب قانونی رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده کمیته سه نفره‌ای قرار داده است.

وی افزود: این کمیته بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مذکور که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده، متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس کمیته، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی است.

علوی فاضل با اشاره به مراحل تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: بر اساس قانون مذکور و آیین نامه اجرایی آن، تقاضای تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی ابتدا به دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال می‌شود و در صورت عدم پاسخ یا اعلام نقص در پرونده‌های ارسالی، موضوع تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی توسط کمیته سه نفره ای با ترکیب فوق الذکر بررسی و نتایج این کمیته توسط رئیس کمیته که نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی است، به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و وزیر علوم ابلاغ می‌شود.

مجتبی علوی فاضل نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته سه نفره تصویب رشته های این دانشگاه با اشاره به برنامه دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس اسناد بالادستی نظام و منویات مقام معظم رهبری، در خصوص برنامه توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه از سال ۹۲ گفت: بر اساس قانون، دانشگاه آزاد اسلامی از سال‌های قبل درخواست تصویب هزاران رشته به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را به وزارت علوم ارسال کرد و حق قانونی و انتظار بجای این دانشگاه است که در مورد علت عدم رسیدگی و عدم توجه به درخواست های این دانشگاه توسط وزارت علوم پیگیری کند.

وی افزود: با آغاز فعالیت مدیریت جدید دانشگاه و بر اساس قانون، مطالبه اقدام بی طرفانه و قانونی تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت علوم مطرح شد و وزیر و سرپرست سابق وزارت علوم، در چندین جلسه، قول تسریع در انجام وظایف دفتر گسترش و تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را دادند و کمیته مشترکی از مسئولان آموزشی وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی برای تسریع در این کار تشکیل شد که ضمن تصویب تعداد پذیرش در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد در سال ۹۳ مقرر شد تا پایان شهریورماه ۹۳ تصویب رشته ها انجام شود که متاسفانه این کار انجام نشد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی عدم انجام وظایف قانونی توسط متولی امر و رسانه ای شدن موضوع رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را عامل ورود کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع دانست و گفت: با تشکیل چندین جلسه، مقرر شد کمیته ۵ نفره مشترکی تا پایان اردیبهشت ماه ۹۴ تصویب رشته ها را به پایان برساند و بر اساس ابلاغ ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، علاوه بر دانشگاه آزاد سلامی، وضعیت دانشگاه پیام نور، علمی کاربردی و موسسات غیرانتفاعی نیز بررسی و گزارش شود.

وی افزود: این بار هم دانشگاه آزاد اسلامی ظرف مدت یک ماه تمامی مشخصات اساتید تک تک رشته های کارشناسی ارشد و دکتری را در بیش از ۷۰هزار رکورد و بالغ بر ۵ هزار صفحه به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و وزارتخانه های علوم و بهداشت و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ارسال کرد. دانشگاه آزاد اسلامی همواره پاسخگوی متولیان امر بوده ولی متاسفانه تاکنون هیچ نتیجه‌ای از ارزیابی سایر دانشگاه‌ها ارائه نشده است.

علوی فاضل اظهار داشت: با پایان مهلت مقرر و عدم اتمام کار، موضوع مجدداً در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح و مقرر شد چنانچه نقصی در پرونده رشته های دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، تا شهریور ۹۵ برطرف شود.

وی به تأکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر توسعه تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و افزود: اجرای قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان راهکار قانونی لازم الاجرا، بارها توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد تأکید و پیگیری قرار گرفت و ۲۴۲ نماینده مجلس طی نامه ای به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، اجرای این قانون را خواستار شدند.

وی افزود: این کمیته با دعوت از اعضا تشکیل شد و به درخواست تصویب رشته های واحدهای دانشگاهی که در وزارت علوم معطل مانده بودند و تعدادی که در پرونده هایشان نقایصی وجود داشت، رسیدگی کرد و با در نظر گرفتن استانداردهای آموزشی، رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را با اکثریت آرا تصویب کرد.

وی در رابطه با تشکیل جلسات کمیته سه نفره بر اساس قانون مصوب مجلس گفت: ۶ دعوتنامه برای وزیر علوم ارسال شد که در پاسخ به ششمین دعوتنامه، جلسه ای با حضور وزیر علوم، معاون آموزشی و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت علوم با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان آموزشی و سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد و تا پایان آبان ماه فرصت مجددی برای رسیدگی به تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شد.

وی افزود: در بیش از دو ماه، تنها یک جلسه کمیته پنج نفره در وزارت علوم تشکیل شد و حتی مصوبات قبلی رشته ها هم ابلاغ نشد و تا پایان آبان ماه هیچ نتیجه جدیدی بدست نیامد لذا با توجه به اعلام زمان بندی ثبت نام داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ آذر و لزوم انتشار دفترچه های آزمون، رئیس کمیته سه نفره که طبق قانون نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی است، مصوبه رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و وزیر علوم ابلاغ کرد و مطابق این ابلاغ قانونی و رسمی، کلیه رشته هایی که مصوبه قانونی آنها ابلاغ شده، به عنوان رشته های مصوب در دفترچه های آزمون درج شده است.

علوی فاضل با اشاره به تاریخچه تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در حال حاضر براساس آمار موجود در دانشگاه آزاد اسلامی، حدود ۴هزار رشته محل از سالهای گذشته دارای مصوبه کمیته سه نفره قانون تصویب رشته ها هستند و بیش از ۱۷هزار رشته محل مصوبه از شورای گسترش وزارتخانه‌های علوم و بهداشت دارند و با ابلاغ این مصوبه جدید، حدود ۲۸هزار رشته محل مصوب در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

وی از همه مسئولان خواست پایبند قانون بوده و با قوانین برخورد گزینشی نکنند و اگر قانونی برخلاف میل و نظر شخصی آنهاست، باز هم به آن احترام بگذارند.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، با اشاره به دستور رئیس دانشگاه اظهار داشت: علاوه بر پیگیری رسیدگی به پرونده رشته‌ها برای تصویب از طریق مجاری قانونی، ممیزی کیفیت رشته های دانشگاه آزاد اسلامی طی دو ماه با بیش از ۳هزار نفرساعت کار کارشناسی توسط سازمان مرکزی دانشگاه انجام شده است و ملاک پذیرش دانشجو داشتن مصوبه و نتیجه ممیزی رشته است.

وی افزود: بر این اساس امسال ممکن است ادامه پذیرش برخی رشته محل ها منوط به تأیید نهایی ممیزی آنها شود و واحدهای دانشگاهی فرصت دارند تا اول شهریورماه سال ۹۵ نسبت به ارتقای استاندارد مورد نظر سازمان مرکزی اقدام کنند تا در پذیرش سال ۹۵ قرار گیرند.

علوی فاضل آمادگی کمیته ممیزی و ارزیابی رشته های دانشگاه آزاداسلامی را برای انتقال تجارب و همکاری با وزارت علوم برای اجرای دستور ریاست جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه ممیزی و ارزیابی رشته‌های سایر دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز آموزش عالی اعلام کرد.

علوی فاضل اظهار امیدواری کرد با تحقق کامل بومی گزینی و گسترش عدالت آموزشی در کشور، هیچ طالب علمی برای ادامه تحصیل از کشور خارج نشده و توفیق یابیم بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، یکی از زمینه های نفوذ دشمنان در کشور را کنترل کنیم.

 
کانال تخصصی کارشناسی ارشد

11 دیدگاه در “بررسی پذیرش کدرشته های دانشگاه آزاد بر اساس نتایج ممیزی این دانشگاه”

 1. نيلوفر گفت:

  سلام ،خواهش میکنم جوابمو بدید من تو جابجایی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی ارومیه رو زدم اما الان تو دفترچه ارشد ۹۵دیدم این رشته إز این شهر حذف شده الان هم سامانه جابجایی بسته شده تکلیف من چیه ،أیا شانس جابجایی مو إز دست دادم؟

 2. رضا گفت:

  خانم مشاور اگه میشه لطفا به سوال من سریعا جواب بدید چون وقتی نمونده. ممنون

 3. رضا گفت:

  با سلام وخسته نباشید.
  من در حال حاظر در حال گذروندن ترم اول ارشد عمران در دانشگاه آبادان هستم .میخواستم بدونم آیا در جابجایی آذر امکان انتقال به دانشگاه شوشتر دارم و اگر این کار شدنی است آیا باید از ترم بهمن به دانشگاه مقصد برم ؟آیا درس هایی که در این ترم پاس میکنم هم انتقال داده میشه ( همون رشته دانشگاه مقصد قصد انتخاب دارم )؟

 4. سارا گفت:

  سلام خانم مشاور .چرا سایت درخواست جابجایی ارشد آزاد هنوز باز؟ در ضمن آیا سامانه درخواست جابجایی آزاد که هر سال از ۱۶ آذر تا ۳۰ آذر باز میشه وثبت درخواست بر اساس تاهل و سهمیه شاهد و….هست امسال نیز اعلام میشه؟؟

 5. ساناز گفت:

  سلام ثبت نام تکمیل ظرفیت بهمن ماه کارشناسی ارشد کیه چرا اعلام نمیکنن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد ﺑﺪون کنکور داﻧﺸﮕﺎه صنعتی شیراز ﺳﺎل ۹۷
داﻧﺸﮕﺎه صنعتی شیراز در نظر دارد برای سال تحصیلی 97-98...
اعلام زمان انتشار نتایج اولیه کدرشته های دارای شرایط خاص آزمون ارشد ۹۷
نتایج اولیه کد رشته های دارای شرایط خاص و بورسیه کنکور...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور ۹۷ دانشگاه علم و فناوری مازندران
دانشگاه علم و فناوری مازندران در نظر دارد برای سال...
اختصاص مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به وام شهریه
رئیس سازمان امور دانشجویان از اختصاص مبلغ ۳۰...
اصلاحیه فراخوان پذیرش ارشد بدون آزمون دانشگاه شیراز در سال ۹۷
اصلاحيه فراخوان پذيرش بدون آزمون سهميه استعدادهاي...
استمرار برگزاری یکپارچه کنکور ارشد آزاد و سراسری در سال جاری
رئیس سازمان سنجش گفت: امسال نظیر سال‌های گذشته تمامی...
صدور ۷۹۱ هزار و ۶۳۴ کارت آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۷
تعداد ۷۹۱ هزار و ۶۳۴ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی...
پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۱۳۹۷ دانشگاه تفرش
اطلاعیه پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای...
تمدید مجدد مهلت ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی ۹۷
مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 وزارت بهداشت...
امکان تحصیل مجدد رایگان در یک مقطع دانشگاهی
هیات عمومی دیوان عدالت اداری بار دیگر مصوبه وزارت علوم...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • انجمن کارشناسی ارشد 97
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: