ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش کارشناسی ارشد دانلود سوالات  

نحوه استفاده از سهمیه شاگرد اولی در آزمون کارشناسی ارشد 95

مهلت ارسال فرم تأییدیه رتبه اول مقطع کارشناسی داوطلبان حائز شرایط استفاده از سهیمه شاگرد اولی در آزمون ارشد ۱۳۹۵ از سوی دانشگاه ها به سازمان سنجش تا ۱۷ مرداد ماه است.

به داوطلبان عزیز شدیدا توصیه می کنیم برای اطلاع از آخرین اخبار ثبت نام و برگزاری کنکور در کانال تخصصی کارشناسی ارشد عضو شوند. کلیک کنید…

به گزارش مسترتست، بنا بر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، شرایط و نحوه استفاده از سهمیه رتبه های اول دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در آزمون کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۹۵-۹۶ به شرح زیر است:

۱- برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی با معرفی مرکز المپیاد و کسب حدنصاب علمی حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد محل تحصیل، توسط سازمان سنجش به صورت مازاد بر ظرفیت به یکی از دانشگاه ها معرفی می‌شوند.

۲- دانشجویان نمونه کشوری، رتبه های نهایی اول تا سوم جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی و همچنین دانش‌آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی، به شرط کسب حدنصاب علمی برابر ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده.

۳- دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که براساس مفاد آیین‌نامه ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی که در این آزمون ثبت نام و شرکت نموده اند، در صورت احراز حدنصاب علمی لازم (۹۰ درصد) و سایر شرایط گزینش به شرح تبصره‌های ۱ تا ۷ ذیل تخصیص داده می‌شود.

۴- سازمان سنجش حداکثر معادل ده درصد (با تقریب اضافی) در هر کدرشته محل تحصیل دوره بالاتر را براساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص خواهد داد.

تبصره ۱- حداکثر مدت تحصیل برای دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته هشت نیمسال و برای دانش آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال می باشد.

ضمناً به لحاظ میانگین کل، داوطلب باید حائز بالاترین میانگین در مقایسه با دانشجویان هم رشته و هم ورودی موسسه محل تحصیل خود باشد.

تبصره ۲- دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موظفند یک بار در هر سال به ازای هر رشته، از بین فارغ التحصیلان رتبه اول کلیه رشته های آموزشی خود در مقطع کارشناسی که حداکثر تا یک سال تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل آنها نگذشته باشد، فقط یک نفر را که بالاترین معدل کل را کسب کرده باشد در موعد مقرر به سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نمایند. افراد مشمول صرفاً برای یک بار می توانند از تسهیلات مذکور استفاده نمایند.

تبصره ۳- براساس آیین نامه مزبور دانشجویان مقطع کارشناسی در کلیه دوره ها چنان چه از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور وارد دوره های فوق شده باشند می توانند از تسهیلات رتبه اولی بهره مند شوند.

تبصره ۴- دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه ها و مراکز علمی غیر وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نمی‌توانند از مز ایای این آیین نامه بهره مند شوند.

تبصره ۵- آن دسته از دانشجویان رتبه اول دوره کارشناسی که براساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نیستند، نمی توانند از مزایای این آیین نامه بهره‌مند شوند.

تبصره ۶- هر یک از فارغ التحصیلان رتبه اول، در گزینش نهایی ابتدا در هر یک از اولویت های انتخابی با سهمیه ثبت نامی و در صورت عدم قبولی، در امتیاز رتبه اول گزینش می شوند. بدیهی است چنان چه داوطلبی در اولویت اول در سهمیه ثبت نامی پذیرفته نشود و با امتیاز رتبه اول پذیرفته شود؛ اولویت های بعدی وی بررسی نخواهد شد.

ضمناً در صورت عدم قبولی، وضعیت وی به همین ترتیب در سایر اولویت ها (در صورتی که داوطلب اولویت های بعدی را انتخاب کرده باشد) بررسی خواهد شد.

تبصره ۷- افرادی که با توجه به امتیاز رتبه اول پذیرفته نشوند، ادامه تحصیل آنان همانند سایر داوطلبان و از طریق شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته) سنوات بعد میسر خواهد بود.

* تذکر: افرادی در امتیاز رتبه اول گزینش خواهند شد که ضمن واجد شرایط بودن، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاییدیه رتبه اول (مندرج در صفحه ۲۷۲ دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۹۵) توسط معاونت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل آنان حداکثر تا تاریخ ۹۵/۵/۱۷ منحصراً از طریق پرتال اینترنتی به این سازمان اعلام گردد. بدیهی است در غیر این صورت سهمیه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهد شد. لذا ضرورت دارد کلیه داوطلبان متقاضی از این امتیاز که مجاز به انتخاب رشته گردیده اند فرم مذکور را تکمیل و حداقل تا سه هفته قبل از تاریخ فوق تحویل معاونت آموزشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ذیربط نمایند.

ضمناً مشمولان این آیین نامه مجازند حداکثر تا یک سال تحصیلی بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و صرفاً برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند.

کانال تخصصی کارشناسی ارشد

808 دیدگاه در “نحوه استفاده از سهمیه شاگرد اولی در آزمون کارشناسی ارشد ۹۵”

 1. ماه گفت:

  سلام دوستان.خواهش میکنم جواب منم بدید.ما هفت ترمه بودیم و ترم ششم من نفر سوم بودم.حالا منم میتونم قبول بشم؟؟این ۱۰درصد که میگن یعنی چی؟یعنی چند نفر؟؟

  • امین گفت:

   سلام
   اگر می خواید از این سهمیه در کنکور استفاده کنید باید حتما بین ورودی و هم رشته های خودتون رتبه اول باشید اگر رتبه اول نیستید نمی تونید استفاده کنید
   ولی اگر می خواید بدون کنکور با مصاحبه استفاده کنید تا ۱۰ درصد اول (باتقریب اضافی) هر ورودی در همون رشته می تونید
   از دانشگاه خودتون معرفی نامه بگیرید و برای دانشگاه هایی که فرخوان میزنن ثبت نام کنید البته این آیین نامه حتما باید بلافاصله
   بعد از فارغ التحصیلی استفاده کنید برای سال بعد نمیشه

   • ماه گفت:

    سلام.من رشتم الهیات هست برا نهج البلاغه شرکت کردم.از استعداد درخشان دانشگاه پرسیدم گفتن میتونن سه نفر اول شرکت کنن.حالا میخوا مطمعن شم من درمیام یا نه؟

    • امین گفت:

     سلام
     شما در مصاحبه شرکت می کنید در صورتی که استایدی که اونجا حضور دارن از شما راضی باشن انتخاب میشید در غیر این صورت نفرات دیگه رو میگیرن
     البته ظرفیت بدون کنکور هم کمه اکثر رشته ۱ یا ۲ نفر بیشتر نمی گیرن

 2. امین گفت:

  سلام دوستان
  اگر امسال از سهمیه رتبه اولی استفاده کنیم و قبول نشویم آیا می توان سال دیگه هم از سهمیه رتبه اولی استفاده کنیم؟؟
  ممنون از پاسخ گوییتان

  • رضا طاهری گفت:

   اگه امسال استفاده کنید، سال بعد نمیتونید استفاده کنید
   بهترین کار اینه که صبر کنید کارنامه اولیه بیاد و تراز جدیدتون رو حساب کنید و رتبه جدید رو حساب کنید و با توجه به قبولی های سالهای قبل تصمیم بگیرید

  • مهسا گفت:

   سلام
   شما فقط حداکثر تا یک سال تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل میتونید از این سهمیه استفاده کنید. بنابراین شما در هر حال نمیتونید برای سال بعد از این سهمیه استفاده کنید.
   در نتیجه همین امسال از سهمیه تون استفاده کنید.

 3. امین گفت:

  سلام
  آقای طاهری برای این که بتونیم از سهمیه رتبه اولی استفاده کنیم باید حتما در دوره ی روزانه مجاز شد یا
  کلا هر ترازی که بیاریم در ۱٫۱۱ ضرب کنیم رتبه رو بهتر می کنه و اگر شبانه مجاز شیم میتونیم توی دوره ی روزانه هم انتخاب رشته کنیم؟؟

  • رضا طاهری گفت:

   اگر در روزانه مجاز نشید اصلا سیستم اجازه نمیده که کد های روزانه رو توی لیست انتخاب رشته وارد کنید
   و اینکه آخرین رتبه مجاز با مجموع ظرفیت روزانه اختلاف بالایی داره برای اینکه افرادی که سهمیه دارن استفاده کنند به عبارت دیگه آخرین فرد مجاز روزانه رو اندازه کافی پایین درنظر میگیرند که با اعمال ضریب ۱/۱۱ در ترازتون بتونید کف قبولی رو بیارید
   بنابراین اگه روزانه مجاز نشدید فقط برای شبانه میتونید اقدام کنید
   و اینکه شبانه ضربدر ۱/۱۱ نمیشه و تاثیرش خیلی بیشتره و تا وقتی جای خالی مازاد پر نشه شانس دارید

 4. حمیده گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم راهنمایی کنید
  من دانشگاه پیام نور درس می خونم می خواستم بدونم سهمیه شاگرد اولی شامل من هم میشه؟
  برای این موضوع حدودا کی باید مراجعه کرد؟ به کارشناس رشته باید اطلاع داد؟ یا از سنجش پیگیری کنم؟
  چقدر تو رتبه تاثیر داره؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • رضا طاهری گفت:

   شامل میشه
   موقع انتخاب رشته دفترچه شماره ۲ میاد
   که یک صفحه از دفترچه فرم سهمیه شاگرد اولی یا همون استعداد درخشان با آزمون هست
   که باید تکمیل کنید و به دانشگاه تحویل بدید تا مرداد ماه اطلاعاتتون توسط دانشگاه وارد پرتال سنجش بشه تاثیرش اینه که ترازتون تقسیم بر نه دهم میشه یا به عبارت دیگه ترازتون در ۱/۱۱ ضرب میشه که باعث افزایش ترازتون میشه که با توجه به تراز جدید باید ببینید رتبه تون چند میشه
   البته در واقعیت رتبه جا به جا نمیشه اینجوری گفتم فهمش ساده تر باشه

 5. میلاد گفت:

  سلام من نفر اول رشتمونم ولی معدلم زیر۱۷ هست آیا میتونم از سهمیه نفر اولی استفاده کنم؟

 6. اصغر گفت:

  با سلام
  برای استفاده از سهمیه رتبه اولی باید حتما تو دوره ی روزانه مجاز شد؟؟ یا اگر تو دوره ی شبانه هم مجاز
  شیم باز میشه از این سهمیه برای دوره ی روزانه استفاده کرد؟
  ممنون از پاسخ گوییتان

  • مهسا گفت:

   سلام
   باید مجاز به انتخاب رشته روزانه باشید و بعد از انتخاب رشته، اگر در یک رشته محل، ۹۰درصد نمره اخرین فرد رو کسب کنید، در اون رشته محل پذیرش میشید.

 7. مازیار گفت:

  سلام من کارشناسی پرستاری میخونم اگر ۹ ترمه تموم کنم وضعیت امتحان ارشد و سربازیم چی میشه؟؟

 8. محمد گفت:

  سلام دوستان… من هم شیش ماه پیش وارد دوره ارشد شدم با سهمیه شاگرد اولی… قدر اقای طاهری رو بدونید واقعا که وقت میزاره برامون… البته یادمه خودشم سال پیش ارشد وارد شد.اما با اینکه الان دیگه نیازی به پیگیری کارهای استعداد های درخشان نداره باز هم همیشه جواب سوالات دوستان رو میده… دمش گرم

 9. zahra گفت:

  ۹۵/۱۱ببخشید اشتباه کردم

  • رضا طاهری گفت:

   در هنگام دریافت کارت ورود به جلسه و انتشار کارنامه اولیه امکان اصلاح معدل میباشد
   اگر شاگرد اول باشید که معدلتون اهمیتی نداره و معدلی که دانشگاهتون وارد پرتال سنجش میکنه مدنظر قرار میگیره

 10. zahra گفت:

  سلام سوال من ربطی به این وبسایت نداره ولی خواهش میکنم جواب بدید من معدلم بعد فارغ التحصیلی تغییر کرده تاریخ فارغ التحصیلیم ۹۶/۱۱است چیکار کنم؟ فرصت ویرایشم تموم شده

 11. امین گفت:

  سلام آقای طاهری
  ظرفیت پذیرش با کنکور چقدره؟؟ منظورم این هست که به ازای هر ۵ نفری که دانشگاه می گیره
  ۲ نفر مازاد میشه؟؟ اگر امکانش هست ی توضیحی درباره ی این موضوع بدید
  ممنون

  • مهسا گفت:

   سلام
   منظورتون پذیرش بدون ازمون استعداد درخشان هست؟
   اگه اینطوره که مطابق ایین نامه دانشگاه اختیار داره حداکثر ۱۰درصد ظرفیت دوره کارشناسی ارشد خود در هر رشته محل را به دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته دوره های روزانه و شبانه حائز شرایط این آئین نامه به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون اختصاص بده.
   البته باید بگم که این تعداد رو به بالا گرد میشه. ینی مثلا ۱۰درصد ۱۲ نفر میشه ۱٫۲، اما ۲ نفر بدون ازمون میتونن بگیرن.

   • امین گفت:

    برای با آزمون هم ی همچین قوانین وجود داره (کنکور بخوایم بدیم) اونجا هم ظرفیت مازاد ۱۰ درصد هست؟
    مثلا ی دانشگاهی ۵ نفر و یکی دیگه ۶ نفر تو دفترچه دانشجو می گیره ۱۰ درصد مازادش چند نفر میشه؟
    ممنون

    • مهسا گفت:

     سلام
     توی دفترچه چیزی از ظرفیت مازاد نگفته. فکر میکنم که در پذیرش باآزمون ۱۰درصد از همون ظرفیت رو به سهمیه شاگرد اولی میدن که اون هم با تقریب اضافی هست.
     زیر ۱۰ نفرها که همه میشه یک نفر، چون ۱۰درصدشون زیر عدد یک میشه، رو به بالا گرد میشه و میشه یک نفر.

     • امین گفت:

      من ی جایی خوندم نوشته بود مازاد بر ظرقیت
      بعد مثلا اگر دانشگاهی ۵ نفر رو بگیره ۱ نفر مازاد میشه
      و از ۶تا ۱۰ نفر ۲ نفر مازاد میشه و از ۱۱ نفر به بالا
      ۳ نفر مازاد میشه حالا نمی دونم این موضوع درست هست
      یا نه

  • رضا طاهری گفت:

   ظرفیت ۱ تا ۱۰ دفترچه برابر با ۱ ظرفیت مازاد
   ظرفیت ۱۱ تا ۲۰ دفترچه برابر با ۲ ظرفیت مازاد

 12. بهار گفت:

  با سلام ، من در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۴ هفت ترمه تموم کردم یعنی نمیتونم از این سهمیه استفاده کنم ؟

  • بهار گفت:

   در ضمن نفر اول هستم و نفر دوم با اختلاف زیاد یعنی ۲ نمره از من کمتر ۸ ترمه تموم کرد ، یعنی بخاطر زودتر تموم کردن حقمو از دست میدم؟؟ من بیشتر تلاش کردم فشرده درس خوندم چرا نمیتونم استفاده کنم ؟؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   نه نگران نباشید. سهمیه شاگرد اول برای شماست. اون ۸ نیمسال، حداکثر هست. یعنی اگه ۹ نیمسال بشه، دیگه نمیتونید استفاده کنید، ولی ۷ ترم که در سقف مجاز هست. معدلتون هم که بالاتره. بنابراین شما میتونید از سهمیه شاگرد اولی استفاده کنید.

 13. امیر گفت:

  سلام..من در تاریخ ۱۹٫۱۲٫۹۴ فارغ التحصیل شدم
  ایا میتونم از سهمیه شاگرد اولی خودم در کنکور ارشد سال۹۶ استفاده کنم؟؟
  البته این رو هم بگم که تا حالا ازین سهمیه استفاده نکرده ام.
  همچنین زمان مراجعه به دانشگاه برای استفاده از سهمیه چه زمانیه؟؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   بله چون بعد از نیمسال اول فارغ التحصیل شدید، اگه حائز شرایط هستید (۸ ترمه فارغ التحصیل شده و شاگرد اول هستید)، میتونید در سال ۹۶ از این شرایط استفاده کنید.
   دردفترچه شماره ۲ (انتخاب رشته) فرمی هست که میدید دانشگاه تکمیل میکنه و میفرسته سازمان سنجش.

  • رضا طاهری گفت:

   میتونید استفاده کنید
   زمان مراجعه اواسط خردادماه (موقع اعلام نتایج اولیه و انتشار دفترچه شماره۲ ) تا اواسط تیر ماه

  • امین گفت:

   سلام
   اگر ۸ ترمه تمام کرده باشید می توانید از این سهمیه استفاده کنید.

 14. محمد گفت:

  با سلام و احترام خدمت شما
  من رتبه یک ورودی خودم هستم در دانشگاه آزاد فارغ التحصیل شدم . آیا سهمیه رتبه اولیم رو میتونم برای دانشگاه دولتی و قبول شدن در کنکور ارشد استفاده کنم یا فقط در همان دانشگاه آزاد میشه ؟ مممنونم از پاسخگویی شما

  • مهسا گفت:

   سلام
   این سهمیه شاگرد اولی برای دانشجویان دانشگاه دولتی هست و با توجه به ادغام ازمون، چیزی در مورد دانشگاه ازاد گفته نشده متأسفانه.

  • رضا طاهری گفت:

   از سهمیه در دانشگاه های دولتی نمیتونی استفاده کنی
   فقط در دانشگاه های آزاد میتونی استفاده کنی

  • رضا طاهری گفت:

   ادغام شدن آزمون تعییری در قانون ایجاد نمیکنه
   چون طبق آخرین آیین نامه که مرداد ۹۳ منتشر شده عمل میشه و تا آیین نامه جدید تری منتشر نشه تفاوتی نمیکنه

 15. امیر گفت:

  با سلام خدمت جناب طاهری عزیز سوال من مربوط به کنکور امسال نیست اما بی ربط هم نیست
  من ورودی نیمسال اول ۹۴ یه دانشگاه غیرانتفاعی هستم ترم اولم بر اثر یه سانحه سه ماه رو تخت بیمارستان بودم
  ترم بعد مجدد رفتم انتخاب واحد کردم الان بعد از یک سال از حذفم فهمیدم با احتساب سنوات حذفم کردن و با توجه به تبصره یک و از جایی که درسا تداخل دارن یا پیش نیاز دارن نمیتونم با ۲۴ واحد هم طبق هشت نیمسال مدت تحصیلی تموم کنم کارشناسی پیوستم رو
  علیرغم اینکه تو برگه درخواست حذف ترم نوشتیم که براثر سانحه در بستر بیماری هستم باز شورای آموزشی با احتساب سنوات حذفم کرده رفتم اعتراض کردم میگن باید مدارک میاوردی
  میخوام بپرسم راهی هست الان اون نیمسالم بدون احتساب سنوات باشه؟همه واحدام بیست شدم معدل بیستم اگه راهی معرفی کنید ممنون میشم

 16. اصغر قلی زاده گفت:

  با سلام
  اگه تو یه رشته چند تا گرایش باشه(از اول هم جدا از هم باشند)،مثلا برق.اون وقت رتبه اول کل رشته حساب میشه یا رتبه اول گرایش حساب می شه؟
  با تشکر

  • رضا طاهری گفت:

   مثلا اگر برق ۸ تا گرایش داشته باشه ۸ تا هم رتبه ۱ داره
   و اینجوری گفته میشه
   رتبه ۱ برق قدرت
   رتبه ۱ برق الکترونیک و …
   البته بعضی افراد به دلیل کسب درصد های خوب همزمان در چند گرایش هم رتبه ۱ میارن

   • اصغر قلی زاده گفت:

    نه
    منظورم در معدل اون دانشگاه بود که معدل اول رشته مشترک هستش یا گرایشا با هم غرق میکنه

   • رضا طاهری گفت:

    رتیه اول رشته هستید
    برای بدون کنکور میتونید برای تمام گرایش های رشته خودتون اقدام کنید
    برای با کنکور هم که اهمیتی نداره میتونید تغییر رشته هم بدید
    مثلا رتبه اول یک رشته گروه انسانی هستید میتونید از سهمیه در رشته های مهندسی هم استفاده کنید

    • اصغر قلی زاده گفت:

     من در گرایش مخابرات رتبه ی اول هم ورودی هام هستم.اما در رشته رتبه اول نیستم.در سیستم هم رتبه ی گرایش رو نشون میده،حالا من هم می تونم از این سهمیه استفاده کنم یا نه؟

    • بله
     رتبه ورودی اهمیت داره
     به نوعی میشه گفت با اون کد رشته ای که در دفترچه سنجش قبول شدید و همکلاسی هاتون هم که با همون کد قبول شدن رقابت شما با اونهاست

 17. حمید گفت:

  با سلام و قتتان بخیر
  آقای طاهری برای این که دانشگاه سهمیه رتبه اولی رو رد کنه به شماره داوطلبی و شماره پرونده
  کنکور کارشناسی ارشد رو نیاز داره یا به شماره داوطلبی و شماره پرونده کنکور سراسری؟

  • رضا طاهری گفت:

   کنکور کارشناسی ارشد
   حدود خرداد ۹۶ فرم سهمیه شاگرد اولی در دفترچه شماره ۲ منتشر میشه و تا مرداد ۹۶ طبق زمان بندی ها برا کسب سهمیه باید اقدام کنید

 18. نوری زاده گفت:

  سلام آقای طاهری،یه سوال داشتم ،من یه دانشجوی شهرستانیم،که اطلاعی از هیچی ندارم،رشته نا ۷ ترمه است،ورودی ۹۲،بهمن۹۵،فارغ التحصیل میشیم،من اگه بخوام کنکور ندم ،رشته خودم یا یه گرایش دیگه رو بخونم،چیکارکنم؟سهمیه ی رتبه اولی چیه؟تا چه وقت،کی؟میتونم استفاده کنم ازش؟

  • سلام
   سهمیه شاگرد اولی به درد کنکور دادن میخوره و حتی میتونید تغییر رشته بدید و از سهمیه در کنکور استفاده کنید
   اگر کنکور ثبت نام نکردید اسفند حتما ثبت نام کنید ضرر نداره
   در کنار کنکور دادن هم میتونید از سهمیه ۱۰% برتر ورودی استفاده کنید و بدون کنکور برای دانشگاه خودتون و دانشگاه های هم سطح خودتون برای مصاحبه اقدام کنید و بدون کنکور پذیرش بگیرید
   هر دانشگاهی زمان مصاحبه استعداد درخشان رو روی سایتش اعلام میکنه
   و سایت مسترتست هم بالای ۹۰% این زمان این مصاحبه هارو اعلام میکنه
   میتونی مرتب این سایت و سایت های دانشگاه های مدنظرتون چک کنی
   برای مصاحبه هم محدودیتی نداری میتونی برای ۴-۵ تا دانشگاه اقدام کنی
   ولی هزینه مصاحبه هم برای هر دانشگاهی که اقدام کنی حدود ۶۰-۷۰ هزارتومن میشه

  • فقط برای بدون کنکور نمیتونی تغییر رشته بدی
   مگر اینکه تغییر رشته کاملا مرتبط باشه
   در هر صورت برای تغییر رشته اقدام کردن اشتباهه و معمولا رشته خودتون رو میگیرن

  • مثلا رشته ات ریاضی باشه، رشته آمار هم شانس داری اقدام کنی
   ولی اگه رشته ات ریاضی باشی برای رشته های مهندسی اقدام کنی قبول نمیکنن
   و توی اطلاعیه مصاحبه هم تاکید میکنن که حتما رشته خودتون باشید
   با این حال من یک شخص رو دیدم که برای رشته مرتبط اقدام کرد و قبول شد
   ولی حالت کلیش اینه که تغیر رشته قبول نمی کنن

 19. رضا طاهری گفت:

  و همانند پارسال تاجایی که تجربه داشتم سوالاتتون رو جواب خواهم داد

 20. رضا طاهری گفت:

  پارسال آموزش دانشگاه خیلی ها رو به اشتباه راهنمایی میکرد و میگفت سهمیه شامل شما نمیشه که از کامنت های اینجا متوجه شدن که میتونن استفاده کنند به صحبت های مسیولین آموزش اکتفا نکنید چون اطلاعات کافی ندارن و با یک جواب اشتباه سرنوشت یک نفر رو عوض میکنن
  مثلا من سال اول بهم گفتن شامل ناپیوسته نمیشه و من بیخیال شدم
  بعد تحقیق کردم که میشه و سال بعدش استفاده کردم
  ولی اگه من یکسال از سهمیه ام میگذشت و میپرسیدم و بیخیال میشدم سال بعد دیگه فرصتش تموم میشد
  حالا بماند که سال بعدش هم باز اشتباهی میگفتن سهمیه شاملت نمیشه و من رفتم از آیین نامه وزارت علوم پرینت گرفتم بهش نشون دادم تا قبول کرد و فهمید اشتباه میگفته
  حالا جالب اینجاست که مدیر آموزش تا قبلش با برخورد بد و پرخاشگری منو میپیچوند و قیافه ی حق به جانب میگرفت
  درحالی که فهمید اشتباه کرده عذرخواهی هم نکرد
  و همینجوری با سرنوشت دانشجوها بازی میکنن

 21. من گفت:

  سلام.میخاستم ببینم ممکنه قانونی باشه که دونفر با اختلاف معدل۰/۰۳هردوشون شاگرد اول محسوب بشن؟؟

  • علی گفت:

   تا اونجایی که من میدونم فقط یه نفر رو از هر ورودی میتونن به سازمان سنجش معرفی کنن، نفر دوم تنها در صورتی میتونه جایگزین بشه که نفر اول بیاد آموزش بنویسه و امضا کنه که قصد استفاده از سهمیه رو نداره و اونها اجازه دارن نفر دوم رو بجاش معرفی کنن در غیر اینصورت خیر

  • رضا طاهری گفت:

   فقط شاگرد اول میتونه استفاده کنه
   پارسال که خودم از سهمیه استفاده میکردم توی کامنت ها همه جور مورد عجیب و غریب دیدم یکی از بچه های دانشگاه اصفهان بود که شاگرد پنجم بود و چون نفرات بالاتر نمیخواستن از سهمیه استفاده کنن اون استفاده کرد

 22. علی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، ببخشید خواستم ببینم چطور میتونم بفهمم مشمول این سهمیه میشم ؟؟ با وجود اینکه من ورودی رسمی مهر ۹۱ دانشگاه پیام نور بودم و بین ورودی هامون رتبه اول رو داشتم تا اینکه یه دانشجوی دیگه به دانشگاه ما انتقالی گرفت و معدل ایشون چند صدم از من بیشتره ولی من بهمن ماه پارسال ۷ ترمه تموم کردم و ایشون امسال ۹ ترمه تموم کردن و در ضمن ایشون ورودی فراگیر هستن با این وجود به نظر شما کدوممون میتونیم از این سهمیه استفاده کنیم؟؟آیا اصلا دانشگاه ما مشمول این سهمیه میشه در ضمن من پارسال هم کنکور شرکت کرده بودم اما از این سهمیه اطلاعی نداشتم و پیگیری نکرده بودم !! ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 23. سمانه گفت:

  سلام آقای طاهری ، نفر دوم تو دانشگاه پیام نور میتونهاز سهمیه شاگرد اولی استفاده کنه در حالی که نفر اول استفاده نکرده باشه ، البته اولین ورودی رشته مون بودیم و چارت درسیمون نه ترمه بود ، معدلمم ۱۷/۰۲ شده، خواهش می کنم جوابم بدید ، ممنون میشم

  • ورودی اهمیت داره
   اگه نفر اول ورودی هستید که مشکلی نیست
   اگه نفر دوم ورودی باشید باید نفر اول انصراف بده
   یعنی باید بیاد آموزش دانشگاه بنویسه و امضا کنه که بعدا زیر حرفش نزنه

 24. m گفت:

  سلام
  من دوم مرداد امسال آخرین نمره ام تایید شد و فارغ التحصیل شدم
  رتبه کنکورم خیلی خوب نبود تصمیم گرفتم سال بعد کنکور بدم و از این سهمیه استفاده کنم
  ولی آموزش گفت تنها درصورتی می تونم از این سهمیه استفاده کنم که سازمان سنجش قبل از دوم مرداد اسامی رو بخواد 😐
  نظر شما چیه ؟ واسه چند روز واقعا سهمیه ام سوخت ؟

  • سلام
   اشتباه گفتن
   اینجا هم موارد زیادی بئد که آموزش به اشتباه دانشجوهارو به جای راهنمایی، گمراه میکرد
   شما سال بعد میتونید استفاده کنید

  • من خودم ۳۱ تیر ۹۴ فارق التحصیل شدم
   و کنکور ۹۵ (یکسال بعد) استفاده کردم
   و حدود وسط مرداد ماه اسامی به سنجش ارسال شد
   منظور از یکسال بعد از فارق التحصیلی ۳۶۵ روز نیست
   مثلا اگه یکی بهمن ۹۴ فارق التحصیل بشه بازم میتونه کنکور امسال استفاده کنه یعنی میشه یکسال و نیم بعد
   ولی ملاک سال تحصیلی هست که برای این فرد که بهمن ۹۴ فارق التحصیل شده سال تحصیلی ۹۴-۹۵ بوده و میتونه با فارق التحصیل های ۹۵-۹۶ استفاده کنه

 25. rojin گفت:

  ی سوال دیگه ببخشید فقط کارشناسی باید شاگرد اول شم یا کاردانی شاملش میشه؟؟
  بعد باید چیکار کنیم نامه بفرستیم برای سازمان سنجش؟

 26. rojin گفت:

  سلام ببخشید من کارشناسی ناپیوسته هستم و ورودی بهمن ۹۳بودم وحالا بهمن۹۵ فارغ التحصیل میشم یعنی ترم ۴ هستم و رتبه ۱ ورودی خودمون هستم ولی از دانشگاه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی من میتونم از سهمیه شاگرد اولی استفاده کنم؟

  • رضا طاهری گفت:

   فقط کارشناسی ملاک هست
   منم ناپیوسته بودم و غیرانتفاعی هم بودم
   از سهمیه استفاده کردم و دولتی قبول شدم
   البته رتبه ام خوب بود بدون سهمیه هم قبول میشدم فقط دانشگاه رو عوض کرد و بهتر شد

 27. دانشجو گفت:

  سلام آقای طاهری.خسته نباشید.
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.
  من خرداد ۹۶ فارغ التحصیل میشم.
  اگه بخوام از شاگرد اولیم تو کنکور استفاده کنم.باید چیکار کنم؟
  و اینکه اگه بخوام.یسال پشت کنکور بمونم.میتونم برای سال بعد از شاگرد اولیم واسه کنکور استفاده کنم؟و اینکه اگه بخوام این کارو انجام بدم.باید چیکار کنم؟چون میخوام کنکور امسال رو شرکت کنم.ولی انتخاب رشته نکنم.و بمونم تا یکم قوی تر بشم،سال بعد برم.برای اینکار باید چیکار کنم؟

  • حمید گفت:

   سلام
   برای استفاده از سهمیه رتبه یکی باید دانشگاه سهمیه اتون رو رد کنه با آموزش
   دانشگاه هماهنگ کنید ، بله می تونید بشینید پشت کنکور سهمیه رتبه یکی تا یک سال پس از فارغ التحصیلی هم میشه استفاده کرد
   سال بعد هم باید برید دانشگاهی که فارغ التحصیل شدید بهشون بگید سهمیه رتبه یکیتون رو رد کنن

  • رضا طاهری گفت:

   هم امسال و هم سال دیگه یکیشو به انتخاب میتونید از سهمیه استفاده کنید
   اگه امسال قصد استفاده ندارید نیازی نیست کاری انجام بدید فقط صبر کنید و سال بعدش اقدام کنید

 28. شهریار پیرعلیلو گفت:

  سلام . دوستان من کاردانی ادانشکد۲ تبریز بودم معدلم ۱۷٫۴۹ شاگردا اول شدم . کارشناسی هم دانشگاه مهندسی فناوری نوین هستم اگه اینجاهم شاگرد اول بشم ایا رتبه کنکور تقسیم بر ۳ میشه؟ ممنونم ازتون

 29. TS گفت:

  سلام
  من شنیدم برا قبولی با شاگرد اولی، رتبه و تراز ارشد مهم نیس درسته؟ ینی فقط لازمه تو آزمون مجاز بشیم؟
  بعد اینکه من بهمن ۹۶ فارغ التحصیل میشم فقط آزمون ۹۶ میتونم از قبولی شاگرد اولی استفاده کنم؟
  سوال آخر اینکه دانشگاه کارشناسی اگه مجازی باشه هم قبوله یا فقط روزانه؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

 30. زهره گفت:

  سلام و خسته نباشید من ترم هفت کارشناسی دانشگاه دولتی هستم و ترم آخرمه اردیبهشت ۹۶ کنکور ارشد دارم برای استفاده از سهمیه شاگرد اولی باید چیکار کنم؟ و اینکه سهمیه چند در صد تو رتبه م تاثی داره؟ ممنون از راهنماییتون

  • رضا طاهری گفت:

   زمانش اوایل مرداد ماه هست
   خرداد ماه نتایج اولیه میاد و اطلاعیه هم همزمان میاد که زمان دقیقش کی هست
   این دو سال اخیر ۶ مرداد و ۱۷ مرداد تاریخش بوده
   امسالم همین حدوداست
   در اون تاریخ به دانشگاه مراجعه میکنید و فرم سازمان سنجش رو تحویل دانشگاه میدید تا داخل پروتال سنجش که اون موقع بهشون دسترسی دارن اطلاعاتتون رو وارد سامانه سنجش بکنند

 31. حمیدرضا رستگار گفت:

  یک سؤال ازتون دارم.
  من در دانشگاه خودم در حال تحصیل همزمان در دو رشته هستم. ولی واقعا از وقتی که به دلیل شاگرد برتری تصمیم به این کار گرفتم، پشیمان هستم جون از همه ی امتیازاتی که شاگرد ممتازها می توانند استفاده کنند، محروم شده ام. مثلا الآن می خواهم ببینم اگر من ۸ ترمه تموم نکنم چون دو رشته می خوانم و خیلی واحد اضافه دارم، آیا نمی توانم مزیت سهمیه شاگرد اولی استفاده کنم؟
  یا آیا اگر هست ترمه تموم نکنم می توانم از قانون ارشد بدون کنکور استفاده کنم و در دانشگاه خودم به تحصیل در مقطع ارشد بدون آزمون ادامه بدم؟
  ممنون می شوم پاسخ من را بدهید.
  الآن تعجب می کنم که چرا وزارت علوم در این ارتباط هیچ اظهار نظر درستی نمی کند..

 32. سجاد گفت:

  سلام اقای طاهری من فارغ التحصیل ۹۴ دانشگاه ازاد هستم و رتبه اول بین هم ورودی خودم در ۸ نیمسال بودم و اینکه در کنکور سراسری اون تیک مربوط به رتبه اولی را نزدم ایا می توانم از این امتیاز استفاده کنم لطفا جواب بدین در ضمن منظورم از کنکور کنکور ۹۵ است

 33. حمید گفت:

  با سلام وقتتان بخیر
  آقای طاهری سوالم درباره ی نحوه ی پذیرش هست من رتبه یک رشته علوم کامپیوتر هستم و می خواهم ارشد رشته
  فناوری اطلاعات (IT) شرکت کنم آیا سهمیه رتبه یکی ام در رشته IT هم اعمال می شود یا برای اعمال سهمیه رتبه یکی باید
  حتما ارشد رشته علوم کامیپوتر را بدهم؟
  یک سوال دیگه هم داشتم آیا سهمیه رتبه یکی فقط برای رشته اصلی هست یا برای رشته شناور هم اعمال میشه
  لطفا اگر امکانش هست جواب ۲ سوالم رو بدید
  با تشکر از پاسخ گوییتان

 34. m گفت:

  با سلام
  بنده شاگرد اول ورودی خودمون بودم و امسال درسم تموم شد ، مدارکم رو جهت پذیرش بدون آزمون به دو دانشگاه فرستادم و قبول نشدم ، امکانش هست سال نود و شیش مدارکم رو بفرستم دانشگاهای دیگه برای پذیرش بدون آزمون؟

 35. مهدوی گفت:

  سلام خواهش میکنم سوالمو بخونید
  من مرداد ماه نود و پنج مدرک لیسانسم رو گرفتم و فارغ التحصیل شدم ، شاگرد اول ورودی خودمون بودم ، میخواستم بدونم این سهمیه تا چند سال قابل استفاده است ؟ می تونم کنکور سال نود و هفت هم استفاده کنم ؟

 36. سارا گفت:

  سلام اقای طاهری…خواهش میکنم جواب بدین…
  ایا سهمیه شاگرد اولی تو تکمیل ظرفیت هم اعمال میشه ؟؟؟تو رو خدا جواب بدین….
  من همه امیدم به اینه

 37. وحید گفت:

  با سلام
  من بهمن ۹۴ فارغ التحصیل شدم ایا می تونم از سهمیه شاگرد اولی استفاده کنم؟

 38. ارزو گفت:

  اقای طاهری فقط اونایی که با سهمیه شاگرد اولی قبول شدند سنجش با درخواست شون موافقت کرده ؟؟ یا برای هر کسی که درخواست داده بوده موافقت شده؟؟

 39. A.j گفت:

  سلام اقای طاهری در رابطه با جاب جایی به اولویت پایین تر که سنجش مهلت داده بود. سنجش با نظر هر دو دانشگاه مبدا و مقصد رو میخواد یا فقط نظر خود سنجش اهمیت داره؟اگر اطلاع دارین بگین لطفن و خواهشن

 40. Arezu گفت:

  سلام اقای طاهری در رابطه با موضوع جا به جایی که مهلتش تموم شده اینترنتی در حواست دادن بچه ها. سازمان سنجش نظر دانشگاه مبدا و مقصد رو حتمن میپرسه و کمیسیون تشکیل میدن یا اینکه فقط نظر سنجش مهمه و هر چی اون بگه همون میشه؟
  اطلاع دارین شما در این زمینه؟اگر میدونین خواهشن جواب بدین

 41. فروغ گفت:

  سلام:
  من با سهمیه رتبه اولیم دانشگاه علم و صنعت واحد نور قبول شدم ولی نرفتم،الان داخل تکمیل ظرفیت شرکت کردم،حالا خواستم بپرسم منو با سهمیه رتبه اولیم دباره پذیرش میکنن یا دیگه بدون سهمیه باید پذیرش بشم؟

 42. Arezu گفت:

  سلام اقای طاهری ببخشید دوباره سوال پرسیدم. این درخواست جاب جایی ک الان دادم جوابش کی میاد؟

  • نیکا گفت:

   ببخشید این جابه جایی از رشته به رشته ی دیگه نمیشه؟؟دوستم با معدل ۱۷ به بالا مکانیک تبدیل انرژی قبول شده دوست داشت بیاد مهندسی پزشکی بیومکانیک که امروز توی تکمیل ظرفیت سایت بهش اجازه ی انتخاب نداد.گفتن جابه جا کنه!!میدونید چه کار باید کرد؟

  • رضا طاهری گفت:

   درخواست جابجایی به سنجش یا از دانشگاه؟

 43. Arezu گفت:

  اقای طاهری چجوری با جا به جایی موافقت میکنه سنجش؟وقتی ظرفیت یک دانشگاهی تکمیل میشه بعد اعلام نتایج در خواست میدن موافقت میکنه. فقط بین غیر انتفاعی ها انجام شده یا واسه روزانه هام بوده؟

 44. سارا گفت:

  سلام اقای طاهری…
  من با سهمیه شاگرد اولی ارشد عمران سازه شبانه باهنر کرمان قبول شدم …یه انتخاب بالاتر رتبه من ۶ بود
  اخرین فرد قبولی ۵ بود.یعنی یه نفر..تو سامانه پاسخگویی هم ۲۲ شهریور درخواست دادم ولی جوابی ندادن..سازه دانشگاه باهنر خیلی قوی هست و جز چندتای اولی تو کشوره ولی مسیرش برا من خیلی دوره….امکانش هست تو تکمیل ظرفیت اگه جای اعلام بشه با سهمیه که دارم روزانه قبول بشم؟؟
  واقعا استرس دارم …ممنون میشم جواب بدین

 45. Arezu گفت:

  اقای طاهری هنوزم واسه جا به جایی کد رشته وقت هست به صورت کتبی؟میخواستم بپرسم ازتون اطلاع دارین ایا اونایی که درخواست دادن واسه جا به جایی همه موافقت شده یا خیر؟

 46. علی گفت:

  سلام ببخشید کسی شماره سازمان سنجش بخش استعداددرخشانو داره؟ممنون

 47. ازاده گفت:

  سلام اقای طاهری.اگر سهمیه شاگرد اولی به سنجش ارسال کنم اما هیچ یک از کدها رو قبول نشم میتونم برا کنکور سال اینده ازش استفاده کنم؟

  • ازاده گفت:

   این سوال رو در حالت کلی پرسیدم برا اموزش دانشگاه…بعضی از دانشجویان فارغ التحصیل که در ازمون ارشد ۹۵ شرکت کرده اند و سهمیه شاگرد اولی ارسال کرده اند اما هیچ کدی قبول نشده اند پیگیر پاسخ این سوال هستندکه ایا در کنکور ارشد سال اینده میتوانند از سهمیه استفاده کنند یا خیر؟
   نهایت سپاسگزاری رو دارم

  • خیر
   سهمیه از بین میره

 48. سمیرا گفت:

  سلام آقای طاهری خسته نباشید .
  بعضی دانشگاه های غیرانتفاعی پذیرش دانشجو ارشد ورودی مهر بدون کنکور اعلام کردند اینها مورد قبول هست هیچ مشکلی پیش نمیاد ؟

 49. Arezu گفت:

  سلام اقای طاهری خسته نباشید.ببخشید واسه انتقالی سوالی داشتم خدمتتون. من بخوام ب دانشگاه دیگه انتقالی پیدا کنم باید از دانشگاه مبدا اقدام کنم وسوال دیگه اینکه زمانش کی هست؟ الان درخواست بدن برای مهر جاب جا میشم یا برای بهمن؟و ببخشید سوال دگ زمان تکمیل ظرفیت کی هس؟ من سهمیه شاگرد اولی هم داشتم

 50. رضا طاهری گفت:

  در جواب آزاده:
  برداشتتون در مورد تاثیر معدل در تراز درسته
  شما نمیتونید تکمیل ظرفیت از سهمیه استفاده کنید
  سیستم سهمیه شاگرد اولی مرداد هر سال باز میشه

 51. نهال گفت:

  منم بررسی اولویت بعدی داده بودم از شبانه به روزانه که ظرفیتش خالی بود کد ۱۴داشت و مورد قبول قرارگرفت,باتشکر از پاسخگوییتون مخصوصا اقای طاهری

 52. رضا گفت:

  با عرض سلام خدمت اقای طاهری عزیز. دیروز یک پیام از طرف سازمان سنجش دریافت نمودم مبنی بر موافقت تغییر کد رشته محل قبولی من درخواستم را ۱۷ شهریور داده بودم

 53. محمد گفت:

  مشکل من حل شد.خیلی ممنونم آقای طاهری

 54. محسن گفت:

  ببخشیدآقای طاهری دوستم که تازه تو سایت عضو شده پیام های قبلی رو نمیتونه ببینه.میشه راهنمایی کنید.ممنونم

 55. محمد گفت:

  سلام آقای طاهری.میخواستم به خاطر پاسخگویی های خوبتون ازشما تشکرکنم.زنده باشید واقعا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

صفر شدن ظرفیت پذیرش در رشته‌محل‌های فاقد کیفیت کارشناسی ارشد آزاد
سرپرست دانشگاه آزاد از تشکیل تیمی برای ارزیابی تمام...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۶ دانشگاه گیلان
فراخوان پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد با استفاده از...
فراخوان پذیرش ارشد بدون آزمون ۹۶ دانشگاه صنعتی بابل
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در نظر دارد از میان...
پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۹۶ دانشگاه صنعتی سیرجان
دانشگاه صنعتی سیرجان برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ اقدام به...
فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۱۳۹۶ دانشگاه زابل
دانشگاه زابل در نظر دارد از میان واجدین شرایط پذیرش...
تمدید مهلت ثبت‌نام ارشد بدون آزمون ۱۳۹۶ دانشگاه خوارزمی
مهلت ثبت‌نام داوطلبان کارشناسی ارشد بدون آزمون...
اعلام شهریه کارشناسی ارشد شبانه دانشگاه ارومیه در سال ۹۶
شهریه پذیرفته‌شدگان دوره‌ نوبت دوم مقطع کارشناسی...
فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۱۳۹۶ دانشگاه تبریز
دانشگاه تبریز از بین دانش‌آموختگان برتر کلیه...
اعلام هزینه دوره‌های شهریه‌پرداز ارشد ۹۶ دانشگاه صنعتی شیراز
جزئیات شهریه تحصیلی دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۶...
فراخوان پذیرش ارشد استعداد درخشان ۱۳۹۶ دانشگاه گلستان
دانشگاه گلستان در سال تحصیلی 96-97 اقدام به پذیرش...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: