ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش پژوهش مدیریت دانلود سوالات کنکور ارشد کیهان موسسه اعزام به خارج راد  

غیرقانونی دانستن حذف رشته‌محل‌های انتخاب رشته ارشد ۹۶ از سوی دانشگاه آزاد

سخنگوی دانشگاه آزاد با بیان اینکه حذف ۲۸۰۰ رشته دانشگاه آزاد غیرکارشناسی و غیرقانونی است گفت: این عمل مغایر صریح سیاست‌های علمی فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری است که در آن به صراحت افزایش ورود دانشجویان به دوره‌های تحصیلات تکمیلی اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری آنا از ایسنا، دکتر مجتبی علوی فاضل درباره حذف ۲۸۰۰۰ رشته محل از دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این اقدام عجیب و غریب وزارت علوم از چند منظر قابل توجه است. این عمل مغایر صریح سیاست‌های علمی فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری است که در آن به صراحت افزایش ورود دانشجویان به دوره‌های تحصیلات تکمیلی ذکر شده است.

او ادامه داد: این اقدام برعکس سیاست‌های کلی نظام و نشان‌دهنده بی‌توجهی به سیاست‌های علمی و فناوری است که با وجود اینکه در این سیاست‌ها ضوابط ارتقا کیفیت آموزش عالی مورد تاکید قرار گرفته که یکی از راهکارهای آن افزایش ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی است این مساله مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: از طرف دیگر براساس قانون مجلس، رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی چنانچه مورد تایید ماده واحده تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی قرار گیرند می‌توانند دانشجو بگیرند که این رشته‌ها تماما مورد تصویب بوده است و توسط کمیته ۳ نفره نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر علوم ابلاغ و از سال ۹۳ تا ۹۵ نیز در این رشته‌ها پذیرش دانشجو در آن ها انجام شده است بنابراین حذف آنها مغایر با قانون مجلس نیز هست.

او تاکید کرد به نظر می‌رسد نفع این اقدام در درجه اول به دانشگاه‌های بی کیفیت به ویژه کشورهای منطقه می‌رسد و زمینه‌ساز خروج تعداد زیادی از علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته‌ها را فراهم می‌کند که این مساله با منافع و مصالح دانشگاه آزاد اسلامی که سیاست جذب نخبگان را در دستور کار دارد مغایر است.

علوی فاضل با بیان اینکه حذف رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی به ضرر داوطلبان است و موجب کاهش بومی‌گزینی می‌شود، گفت: به ویژه خانم‌هایی که قصد تحصیل در شهر خود را دارند دچار مشکل می‌شوند و این اقدام از این جهت به هیچ وجه به نفع مردم نیست و انتظار می‌رود وزارت علوم منافع داوطلبان و مردم را در نظر گیرد و در راستای قانون حرکت کند.

او با تاکید بر اینکه با حذف ۲۸۰۰ رشته محل از دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی آسیب زیادی به این دانشگاه وارد خواهد آمد گفت: در حال حاضر جای تعجب دارد که حتی رشته‌هایی که در حال حاضر در دانشگاه دانشجوی در حال تحصیل دارند نیز بدون کارشناسی و به صورت فله‌ای حذف شده‌اند و کنار گذاشته شده‌اند و این مساله بسیار شگفت‌انگیز است که چطور وزارت علوم توانسته است ۲۸۰۰ رشته محل را که چندین سال سابقه تدریس دارند چند روزه و بدون کار کارشناسی حذف کند.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این شائبه نیز مطرح است که چرا به سایر موسسات رقیب دانشگاه آزاد از جمله دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی بدون رعایت حداقل کیفیت مجوز دوره‌های کارشناسی ارشد اعطا می‌شود ولی در برخورد با دانشگاه آزاد رویکرد متفاوتی اتفاق می‌افتد.

او افزود: مسئولین ناظر در کشور باید بررسی کنند که افرادی که موسسات غیرانتفاعی دارند و در وزارت علوم فعالیت می‌کنند شرایط را به نفع دانشگاه‌های خودشان ایجاد نکنند و اگر تضادی بین منافع شخصی و مسئولیت‌های قانونی افراد وجود دارد از لحاظ قانونی بررسی و برخورد شود.

علوی فاضل در ادامه گفت در شرایطی که دانشگاه آزاد اسلامی به اجرای قانون سنجش و پذیرش در تحصیلات تکمیلی تمکین کرده است این رفتار قانونمند دانشگاه آزاد نباید با رفتار غیرقانونی و عجولانه وزارت علوم مواجه شود.

او با اشاره به اینکه سیاست دانشگاه آزاد براساس سفارش دکتر ولایتی استمرار خدمت‌رسانی در دانشگاه حتی واحدهای زیان‌ده است، گفت: این کمک دانشگاه به مردم و نظام است و همه باید قبول کنند این مساله استمرار پیدا کند و با این اقدامات لطمه به رویکرد دانشگاه وارد نکنند و انتظار ما از وزارت علوم این است که با نگاه منافع ملی به مساله نگاه کنند.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه حذف ۲۸۰۰ رشته از دانشگاه آزاد در چند روز قطعا با دقت و رعایت استانداردها انجام نشده است افزود: ما همواره تعامل خوبی با وزارت علوم داشته‌ایم و انتظار داریم اجازه ندهند التهاب به کشور وارد شود ضمن اینکه خروجی این عمل، تنها خسارت برای کشور و افزایش مهاجرت تحصیل‌کنندگان از کشور برای تحصیل در دانشگاه‌های بی‌کیفیت خارجی را در پی خواهد داشت.

کانال تخصصی کارشناسی ارشد

34 دیدگاه در “غیرقانونی دانستن حذف رشته‌محل‌های انتخاب رشته ارشد ۹۶ از سوی دانشگاه آزاد”

 1. sara گفت:

  خداروشکر همه رشته ها برگشتن

 2. sara گفت:

  لطفا یکی مارو از این بلا تکلیفی در بیاره خلاصه اصلاحیه ای در کار هست یا نه ؟همش میگن امروز فردا

 3. مینا گفت:

  خواهش می کنم ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد کامپیوتر اردبیل را هم اصلاح کنید از دو تا رشته با تقریبا ۵ تا گرایش که همشو هم مجاز شدم کلا همشون از اردبیل حذف شدند چون من نمی تونم برم شهر دیگه

 4. اکبر گفت:

  اگر قرار بر این بود که خود وزارت علوم و سازمان سنجش متولی انتخاب دانشگاه آزاد در انتخاب رشته محل ها باشند پس چه لزومی داشت که اصلا تفکیکی صورت بگیرد…..پس یک امتحان کللی با محوریت همه دانشگاه ها باشه …شاید کسی نخواد سراسری بخونه ولی باید قید همه چی رو بزنه؟!!!!!!

 5. كيارش گفت:

  من به هوای آزاد غیر انتفاعى انتخاب رشته نکردم….اخه این چه کاریه با ما میکنید

 6. Marjan گفت:

  ان شالله برمیگردن
  غصه نخورین بچه ها هنوز وقت هس

 7. من گفت:

  دوستان همگی بیاید حداقل ده تا صلوات بفرستیم برای اینکه رشته های حذف شده برگرده
  ودل همه بچه ها شاد بشه

 8. من گفت:

  دانشگاه کرج چرا مهندسی کامپیوتر پذیرش نداره خب اخه این دانشگاه که جز دانشگاههای خوبه
  !! اصلا معیارشون برای حذف چی بود؟

 9. MA گفت:

  تورو خدا یکی درست بگه رشته هایی که اضافه شدن رو از کجا ببینیم

 10. نادیا گفت:

  این اصلاحیه کجاس ؟؟؟

 11. سحر گفت:

  من ارشد شیمی در دانشگاهی خوندم که اولین دانشگاه نفتی کشوره و حدود حداقل هفده ساله که که این گرایش در دانشگاه هست ولی در کمال تعجب دیدم که این گرایش هم بصورت واقعا فله ایی حذف شده .
  ولی نگران نباشید وقتی دانشگاه ازاد تا هفدهم تمدید زده حتی به خاطر ضرر و زیان خودشم که شده تموم رشته ها را برمیگردونه

 12. sara گفت:

  اخه چرا خواهشا اصلاحیه ای چیزی رشته رولنشناسی که تا پارسال دانشجو میگرفت تو سمنان من به امید روانشناسی ار مدیریت اومدم این رشته امتحان دادم یکی جوابگو باشه اخه چرا؟

 13. فرهاد گفت:

  سلام دوستان
  اینجانب دانشجوی کارشناسی ارشد واحد رودهن می باشم که مهر ۹۵ وارد دانشگاه شدم…طبق دفترچه کد محل رشته طراحی کاربردی در مجموعه مهندسی مکانیک را انتخاب کردم..آیا این رشته داری مجوز وزارت علوم می باشد.؟ در صورتی که سال ۹۵ یکبار پذیرش مجوز داره تو لیستی که منتشر شده در صورت عدم مجوز باید چیکار کنیم ؟با توجه به این که دو ترم در این رشته در این واحد تحصیل کردم؟ ایا موقع فارغ التحصیلی به مشکل بر نمیخورم ؟ و منظور از یکبار پذیرس در ۹۵ یعنی دانشجو از بدو ورد تا پایان فارغ التحصیلی به مشکل نمیخوره و مدرکش مورد تایید وزارت علوم می باشد یا نه؟ در ضمن امسال پذیرش نداره یعنی مجوز نداشت؟از راهنمایی شما پیشاپیش کمال تشکر را دارم.

 14. كيارش گفت:

  این طور که از حرفاش معلومه قرار نیست این ٢٨٠٠ رشته برگرد….خدایا خودت به ما جوونا رحم کن

 15. كيارش گفت:

  دوستان باید همه با هم اعتراض کنیم
  اصلا به ما فکر نمیکنند

 16. ali گفت:

  اره والا اخه ٢٨٠٠ رشته یعنى بستن نصف یا حتی بیشتر دانشکاه ازاد یک جالش بزرک

 17. فاطمه گفت:

  یعنی تو رفتن به دانشگاه هم باید اجبار باشه چرا باید الکی حذف کنن ترخدا همه اعتراض کنن فراگیر شه وگرنه هیچی تغییر نمیکنه چوبشم دانشجوها میخورن

 18. امیر گفت:

  هرسال تهران شمال زمین شناسی مهندسی داشته امسالم تکتونیک داره ولی مهندسی نداره الان چجوری اون مجوز داره این نداره استاداشونم یکین

 19. Marjan گفت:

  طبق معمول چوبشو دانشجوها باید بخورن

 20. Marjan گفت:

  خب حالا ینی چی؟قرار نیست اصلاحیه بدین؟

 21. MA گفت:

  تورو خدا به جای این همه حرف یه کاری بکنید.ما چه گناهی کردیم اخه.جالبه که اکثرا رشته های خوب و دانشگاه های با کیفیت حذف شدن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پژوهش دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

پاسخ به سؤالات متداول داوطلبان تکمیل ظرفیت ارشد بهمن ۹۶ دانشگاه آزاد
در این پست به سؤالات متداول داوطلبان کارشناسی ارشد...
لزوم ارائه پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه دانشجویان...
آغاز ثبت نام مرحله تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد آزاد سال ۱۳۹۶
انتخاب رشته تکمیل ظرفیت نیمسال دوم آزمون کارشناسی...
اعلام زمان انتشار نتایج تکمیل ظرفیت ارشد بهمن ۹۶ آزاد
نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 96 دانشگاه آزاد تا نیمه...
آغاز تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد ۹۶ دانشگاه آزاد از فردا
رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: تکمیل ظرفیت...
اعلام شرایط ثبت نام تکمیل ظرفیت بهمن ماه ۹۶ ارشد آزاد
دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی مهر ماه 96 دانشگاه آزاد...
کاهش ظرفیت پذیرش تکمیل ظرفیت بهمن ماه ۹۶ ارشد آزاد
رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد گفت: در تکمیل...
تعدیل دوره های پردیس خودگردان دانشگاه ها
وزیر علوم گفت: با توجه به ظرفیت بالای دانشگاه ها در...
اعلام شرایط بورسیه کارشناسی ارشد فناوری فضایی در سال ۲۰۱۸
سازمان فضایی ایران از پذیرش بورسیه در رشته های مرتبط...
تغییر زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۷ علوم پزشکی
زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه علوم...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: