ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش پژوهش مدیریت دانلود سوالات کنکور ارشد کیهان ارشد خارج کشور موسسه اعزام به خارج راد  

پیگیری برای تکمیل‌ظرفیت در رشته‌محل‌های حذف‌شده کارشناسی ارشد آزاد

حدود ۶۰۰ کدرشته‎محل از دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۶ دانشگاه آزاد اسلامی حذف شده است.

به گزارش خبرگزاری آنا، رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دو ماه اخیر برای چندمین‌بار بازار خبرها را در فضای رسانه‌ای داغ کرد. ابهام درباره تایید یا حذف کدرشته‌های این دانشگاه با تایید و تکذیب‌هایی که در طول دو ماه گذشته اتفاق افتاد به اوج خود رسید، اما این داستان دنباله‌دار بالاخره به صفحه آخر رسید.

رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دو ماه اخیر برای چندمین‌بار بازار خبرها را در فضای رسانه‌ای داغ کرد. ابهام درباره تایید یا حذف کدرشته‌های این دانشگاه با تایید و تکذیب‌هایی که در طول دو ماه گذشته اتفاق افتاد به اوج خود رسید، اما این داستان دنباله‌دار بالاخره به صفحه آخر رسید و دیروز مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی از توافق خود با وزارت علوم بر سر رشته‌محل‌های این دانشگاه سخن گفتند. از عمر موضوع رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی بیشتر از دو سال می‌گذرد و هرازچندگاهی نقل محافل شده و خبری مبنی بر تایید یا حذف رشته‌محل‌های این دانشگاه روی خروجی رسانه‌ها قرار می‌گیرد. اما تیر امسال بود که بحث مجوز رشته‌محل‌ها وارد فاز جدیدی شد و پس از انتشار دفترچه انتخاب‌رشته کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی مشخص شد بیش از دوهزار و ۹۰۰ کد رشته‌محل کارشناسی‌ارشد این دانشگاه حذف شده است؛ خبری که به بحث‌انگیزترین موضوع آموزش عالی کشور بدل شد و مسئولان این دو نهاد علمی را بر آن داشت تا پرونده مجوز کد رشته‌ها را به سرانجام برسانند.

در دو ماه گذشته جلسات متعددی هم در این خصوص برگزار و این موضوع در یک فضای تعاملی و تخصصی، بررسی شد و درنهایت گره آن در جلسه مشترک با مسئولان وزارت علوم و نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس باز شد. در این مدت مشکل بسیاری از این رشته‌محل‌ها حل شد و فقط تعداد کمی از آنها بلاتکلیف ماند. دیروز اما مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند با وزارت علوم به این نتیجه رسیده‌اند که بقیه رشته‌محل‌هایی که تایید نشدند از دفترچه کارشناسی‌ارشد حذف شوند، چراکه بر این باورند کیفیت در دانشگاه حرف اول را می‌زند. آن‌طور که علیرضا رهایی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی به «فرهیختگان» می‌گوید براساس این سیاست یعنی کیفی‌سازی، حدود ۶۰۰ کدرشته از دفترچه کارشناسی ارشد حذف شد که همه اینها براساس گفت‌وگوهای سازنده و مبتنی بر تفاهم انجام شده است.

رهایی می‌گوید: «بحث مفصلی با وزارت علوم درخصوص رشته‌محل‌های دانشگاه داشتیم و بررسی‌ها در این باره تا جمعه گذشته ادامه داشت. بخشی از رشته‌محل‌ها تا روز جمعه بررسی شد و تا قبل از اعلام نتیجه آزمون کارشناسی‌ارشد به این نتیجه رسیدیم که تعدادی از رشته‌محل‌ها شرایط لازم را ندارد. بر همین اساس با وزارت علوم توافق کردیم که به دلیل عدم تامین شرایط دراین رشته‌محل‌ها دانشجو پذیرش نخواهیم کرد.»

به گفته معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی این ۶۰۰ رشته‌محل تنها در واحدهای کوچک است. او توضیح می‌دهد: «قرار بر این بود در این رشته‌محل‌ها سه عضو هیات علمی متخصص و توانمند داشته باشیم که در این رشته‌محل‌ها این شرط را نداشتیم. البته برای این رشته‌محل‌ها عضو هیات‌علمی نیمه‌وقت داشتیم و قبلا هم بر همین اساس به این رشته‌ها مجوز داده بودند اما در حال حاضر وزارت علوم عضو هیات علمی نیمه‌وقت را مبنای صدور مجوز قرار نداد بنابراین ۶۰۰ رشته‌محل حذف شدند.»

او می‌گوید: «البته درحال تعامل با دفتر گسترش وزارت علوم هستیم تا اگر توانستیم شرایط آنها را تامین کرده و مجوز مجدد برای این تعداد رشته‌محل در تکمیل ظرفیت یا مرحله بعدی آزمون بگیریم. شاید این رشته‌محل‌ها در مرحله تکمیل‌ظرفیت بتوانند شرایط وزارت علوم را داشته باشند.» به گفته او حذف این تعداد رشته‌محل با توافق وزارت علوم بوده است.

رهایی درباره این رشته‌ها اینگونه توضیح می‌دهد: «اینها رشته‌محل‌هایی بود که دانشگاه روی آنها برای جذب دانشجو حساب باز نمی‌کرد. ما باید به سمت ترمیم وضعیت هیات علمی در این رشته‌محل‌ها حرکت کنیم تا در آینده این رشته‌محل‌ها را احیا کنیم.»

رضا شاهانی، رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی هم در گفت و گو با «فرهیختگان» درخصوص حذف این تعداد رشته‌محل می‌گوید: «تعداد پذیرش دانشجو در این ۶۰۰ رشته‌محل زیاد نبوده است و تنها چهارهزار دانشجو در این رشته‌محل‌ها پذیرش داشتیم. این رشته‌ها بیشتر مربوط به واحد الکترونیکی و برون‌مرزی ما بوده است. به‌طور مثال در واحد کابل بیشتر از دانشجوی افغانی پذیرش می‌شود تا دانشجوی ایرانی.»

به گفته او هنوز پرونده بسته نشده است و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در حال پیگیری برای تکمیل ظرفیت در این رشته‌محل‌ها هستند تا در آنها نیز دانشجو پذیرش شود.

کانال تخصصی کارشناسی ارشد

93 دیدگاه در “پیگیری برای تکمیل‌ظرفیت در رشته‌محل‌های حذف‌شده کارشناسی ارشد آزاد”

 1. مهدی کمالی .جیرفت گفت:

  تو را خدا دوباره تکمیل ظرفیت دانشگاه ا زاد سایتشا باز کنید ما اصلا خبر نداشتیم

 2. لیلا گفت:

  سلام دوستان. تکمیل ظرفیت ازاد و سراری باهم هس؟ یا ازاد جدا؟؟ زمان تکمیل ظرفیت ازاد رو نمیدونین؟؟

 3. الناز گفت:

  ببخشید اقا شهریار مهندسی پزشکی ک برای من رتبه ها رو نوشتید من منظورم
  ارشد بود شما هم برای ارشد گفتید یا
  کارشناسی??من رتبه ارشد رو میخام میشه کمکم کنید مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ارشد دانشگاهای ازاد تهران و اصفهان

  • شهریار گفت:

   درود.
   الناز خانم،
   این اطلاعاتی که من به شما دادم، دوباره از سایت مرجع بررسی کردم.
   مشخص نکرده که این اطلاعات برای کارشناسی است یا کارشناسی ارشد؟
   من هم خودم با دیدن این ارقام تعجب کردم و حدس میزنم که این ارقام برای مقطع ارشد نیست.
   اگر اطلاعاتی پیدا کردم به شما خبر میدهم.
   موفق و پیروز باشید.

 4. لیلا گفت:

  سلام آقا شهریار ممنونم از وقتی که میبارید بارتبه۴۷هزار میشه تو تکمیل ظرفیت قبول شد

  • شهریار گفت:

   درود بر شما،
   خواهش میکنم.
   لیلا خانم،
   اطلاعات رتبه خودتان و اختلاف آن با رتبه آخرین فرد پذیرفته شده و معدل تان در این صفحه بگذارید تا بررسی شود.
   موفق و پیروز باشید.
   🙂 🙂 🙂

 5. behnoosh گفت:

  سلام آقا شهریا خسته نباشین لطف میکنی جواب سوال منو هم بدین باتشکر.لام ببخشید من در دورهای غیرروزانه مجازشدم ورتبم درضریب یک ۱۳هزار ضریب دو۱۴هزارخورده وضریب سه ۱۷هزاروخورده وآخرین رتبه قبولی ۴۴۴۱۰میباشد ولی انتخاب رشته نکردم جاموندم حالا تو تکمیل ظرفیت بنظرتون دانشگاه پیام نور میتونم قبول بشم یانه؟

  • شهریار گفت:

   درود بر شما
   خانم بهنوش،
   با این ارقام در سه ضریب ۱،۲،۳ شانس تان قبولیتان ۵۰% میباشد.
   به این معنی که پیام نور شاید قبول شوید/شاید قبول نشوید.
   این درصدی که خدمتتان عرض کردم، تقریبی میباشد.
   اگر معدل تان خیلی خوب باشد، پشتیبان خیلی خوبی برایتان در تضمین قبولی میشود.
   موفق و پیروز باشید.

 6. الناز گفت:

  اقا شهریار برای قبولی در مهندسی پزشکی
  بیوالکتریک علوم تحقیقات و
  دانشگاه ازاد تهران شمال و مرکز چه رتبه ای لازمه

  • شهریار گفت:

   درود.
   الناز خانم،
   از آنجاییکه من اطلاعات زیادی درباره رشته شما ندارم اما این ارقام را از اینترنت پیدا کردم شاید که کمکی باشد.
   کارنامه و رتبه قبولی رشته مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد ۹۵ – ۹۶
   نام دانشگاه (حداقل رتبه کشوری)
   اسلامشهر (۱۴۶۰۴۳)
   تهران مرکزی (۷۸۶۶۳)
   علوم و تحقیقات (۹۹۲۳)
   علوم و تحقیقات (۱۲۵۷۱)
   نجف آباد (۱۱۳۰۸۲)
   علوم و تحقیقات (۲۰۴۳۸)
   علوم و تحقیقات (۲۳۷۸۲)
   تبریز (۱۳۴۴۶۹)
   مشهد (۱۰۵۹۰۰)
   تهران مرکزی (۱۰۷۲۶۳)
   تهران مرکزی (۸۳۱۳۳)
   تهران جنوب (۶۶۵۳۹)
   پزشکی تهران (۶۹۹۵۰)
   موفق و پیروز باشید.

 7. behnoosh گفت:

  سلام ببخشید من در دورهای غیرروزانه مجازشدم ورتبم درضریب یک ۱۳هزار ضریب دو۱۴هزارخورده وضریب سه ۱۷هزاروخورده وآخرین رتبه قبولی ۴۴۴۱۰میباشد ولی انتخاب رشته نکردم جاموندم حالا تو تکمیل ظرفیت بنظرتون دانشگاه پیام نور میتونم قبول بشم یانه؟

  • behnoosh گفت:

   سلام آقا شهریا خسته نباشین لطف میکنی جواب سوال منو هم بدین باتشکر.لام ببخشید من در دورهای غیرروزانه مجازشدم ورتبم درضریب یک ۱۳هزار ضریب دو۱۴هزارخورده وضریب سه ۱۷هزاروخورده وآخرین رتبه قبولی ۴۴۴۱۰میباشد ولی انتخاب رشته نکردم جاموندم حالا تو تکمیل ظرفیت بنظرتون دانشگاه پیام نور میتونم قبول بشم یانه؟

 8. sara گفت:

  سلام دوستان کسی میدونه به رشته روانشناسی تربیتی ازاد تکمیل ظرفیت میدن یا نه؟

 9. اتنا گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم خواهش میکنم جواب بدید
  اگر فعلا دانشگاه ثبت نام نکنیم تا بعد از جواب تکمیل ظرفیت..میتونیم رشته که قبلا قبول شدیم ثبت نان کنیم؟؟

 10. رضائی گفت:

  سلام ارشد ۹۶ امسال شبانه قبول شدم همچنین ازاد ولی برای دانشگاه ازاد کارت می بایست میخریدم که نشد الان چیکار باید کنم منتظر تکمیل ظرفیت باشم ممنون میشم یه راهکار بفرمایید

 11. شیما گفت:

  سلام آقا شهریار من روزانه ک قبول شدم ثبت نام نکردم،برای کنکور وزارت بهداشت هم ثبت نام کرده بودم ولی نتونستم کنکورشو بدم غایب بودم@برای سال بعد از کنکور وزارت بهداشت محروم میشم؟؟؟و ثبت نام نکردنه من در روزانه دلیلی برای محرومیت در وزارت بهداشت میشه؟؟؟

 12. سهيل گفت:

  سلام دوستان کسی هست که دانشجوی ازاد واحد فیروزکوه باشه یا قبلا بوده باشه یا کسی از اقوامش توی اون واحد مشغول به تحصیل باشه؟؟؟؟

 13. نرم افزار گفت:

  سلام
  من بدون اعمال ۵ درصدی ایثارگری تو آزمون شرکت کردم و دانشگاه آزاد قبول شدم
  پدرم شامل قانون ۵ درصدی رزمندگان ایثارگری هست آیا تخفیف شهریه بهم تغلق میگیره؟
  لطفا منو راهنمایی کنید
  با تشکر

 14. زینب احمدی نژاد گفت:

  من ارشد تاریخ وفلسفه آزاد ثبت نام کردم ..با مدیریت آموزشی ۲۸تا وبرنامه ریزی ۱۳فاصله دارم تکمیل ظرفیت شرکت کنم قبول میشم یا همین رشته تاریخ وفلسفه را ادامه بدم ..سوال دیگه ای ک دارم رشته های ک قبولی مجوز دارن یا نه ؟امکان حذف بشن هست ؟

 15. زینب گفت:

  من ارشد آزاد تاریخ وفلسفه ثبت نام کردم با رشته مدیریت برنامه ریزی ۲۸تا فاصله دارم وبرنامه ریزی ۱۳تا بنظر شما تو تکمیل ظرفیت شرکت کنم قبول میشم یا همین رشته ک ثبت نام کردم ادامه بدم کردمد

 16. محمد یاوری گفت:

  سلاام..خواهشا یکی جواب بده…من واسه ارشد نرم افزار دانشگاه ازاد نجف ابادو زدم ولی قبول نشدم …امکانش هست تکمیل ظرفیت قبول بشم واصلا اینکه این رشته جز حذف شده ها نییت؟؟

 17. مبین گفت:

  سلام،میگم برا تکمیل ظرفیت من برا واحد شیراز ۱۰ تا اختلاف دارم اگر برم واحد دماوند ثبت نام کنم
  می تونم برم تکمیل ظرفیتم ثبت نام کنم و ایا شیراز امکان قبولیم هست؟

  • زینب گفت:

   من ارشد آزاد تاریخ وفلسفه ثبت نام کردم .با مدیریت آموزشی ۲۸تا وبا برنامه ریزی ۱۳تا فاصله دارم تکمیل ظرفیت شرکت کنم قبول میشم آیا …یا همین رشته ثبت نام کردم
   ادامه بدم..آقای شهریار لطف کنید جواب بدین تشکررررر

 18. محسن گفت:

  سلام وقت بخیر.من قبول نشدم اما با مرکز ملایر ۱۲ نفر و قایم شهر ۲۰ نفر تا اخرین رتبه قولی اختلاف دارم اما تهران حدود هزار نفر با اخرین رتبه قبولی اختلاف دارم ب نظر شما شانس قبولیم در تکمیل ظرفیت بالاست؟و اینکه کدومو اول بزنم دوس دارم تهران یا حومه تهران باشم ممنون میشم جواب بدین

 19. مینا گفت:

  سلام یه سوال داشتم اگه بشه یکی سوالم رو پاسخ بده واقعا ممنون میشم
  توی نتایج اولیه که مربوط مید به مجاز شدن توی یه کادری توی قسمت پایین کارنامه به همه یه کد داده شد که مربوط بود به انتخاب رشته برای دانشگاه ازاد من توی اولین مرحله که برای انتخاب رشته بود ازش استفاده نکردم ایا ممکنه حالا بتونم برای تکمیل ظرفیت استفاده کنم؟

 20. شیما گفت:

  ممنونم اقا شهریار،ی سوال دیگ من از روزانه زابل شیمی الی قبول شدم ثبت نام نکردم اگ شهرهایی مثل ارومیه،تبریز،اردبیل و مراغه تو تکمیل ظرفیت شرکت کنند شانس قبولی دارم یا خیر؟؟؟
  حدودا با آخرین نفر قبولی ۱۰۰،۸۰،۵۰ فاصله دارم از نظر رتبه

  • شهریار گفت:

   درود.
   شیما خانم،
   متاسفانه با این ارقام شانس تان پایین میباشد.
   اما اگر خیلی خیلی خوش شانس باشید، شاید بشود امیدوارم بود.
   با این حال، امیدتان را از دست ندهید و قوی باشید.
   موفق و پیروز باشید.

   • شهریار گفت:

    این هم اضافه کنم.
    🙂 🙂 🙂

   • نیما گفت:

    سلام آقای شهریار.
    واحد آذرشهر در استان آذربایجان شرقی در مقطع کارشناسی ارشد رشته عمرآن- سازه در حین انتخاب رشته اسم و رشته تو دفترچه نبود تو خرداد ماه اما یه اطلاعیه جدید که اومد به اصطلاح اصلاحیه که دادن واحد آذرشهر تو رشته عمرآن- سازه مجددا اسمش به دفترچه اومد. می خواستم بدونم با این شرایط امکانش هست که اسم و رشته در زمان تکمیل ظرفیت حذف بشه ؟؟؟

    • شهریار گفت:

     درود.
     جناب نیما،
     رشته ای که مجوز آن از سوی وزارت علوم تایید و صادر نشود، حذف میشوند.
     همینطور فاقد ارزش میباشند و مانع شما برای ورود به مقاطع بالاتر می شود.
     موفق و پیروز باشید.

   • شیما گفت:

    سلام آقا سهریار من روزانه ثبت نام نکردم ولی قبول شدم.تو کنکور وزارت بهداشت هم ثبت نام کردم ولی کنکور ندادم توجلسه حاضرنشدم.برای سال بعد میتونم کنکور وزارت بهداشت بدم یا محروم میشم؟؟؟ب دلیل ثبت نام نکردن تو روزانه و یا حاضرنشدن درجلسه ی وزارت؟؟؟

 21. مینا گفت:

  سلام اقا شهریار میشه جواب سوالمو بدید؟ایا کسی که تو انتخاب رشته ازاد از سهمیه بسیج استفاده نکرده میتونه تو تکمیل ظرفیت استفاده کنه؟اعمال میشه؟

  • شهریار گفت:

   درود.
   مینا خانم،
   تا جاییکه من اطلاع دارم،
   سهمیه بسیج برای آقایان فقط به فقط برای کم کردن مدت خدمت سربازی استفاده میشود و برای کنکور دانشگاه کارآیی و تاثیر ندارد.
   درباره سهمیه بسیج برای بانوان، بایستی مطابق با قوانین وزارت علوم باشد.
   سهمیه خاص مثل (رزمندگان، ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا) صحیح میباشد مشروط بر این که وزرات علوم آن را تایید کند.
   موفق و پیروز باشید.

 22. الناز گفت:

  اینکه رشته ها حذف میشند واقعیته??مثلا من مهندسی ورزش علوم تحقیقات قبول شدم ایا حذف میشه سال دیگه

  • مهسا گفت:

   سلام
   بعید هست چنین اتفاقی بیفته. چون امسال در رشته های پذیرش کردن که تونستن کلا مجوز بگیرن، اما سال گذشته مجوز یک بار پذیرش هم داده بودن.

 23. كيارش گفت:

  سلام دوستان
  یعنى ممکن براى تکمیل ظرفیت کد رشته ى جدید اضافه بشه؟؟؟

 24. شهریار گفت:

  درود.
  دوستانی که تمایل دارند، پاسخ دهند.
  هدف از دانشگاه رفتن:
  ۱: میخواهم باسواد بشوم.
  ۲: میخواهم مدرک بگیرم.
  ۳: میخواهم از طریق دانشگاه، شغل پیدا کنم.
  ۴: میخواهم مقام و پول کسب کنم.
  ۵: بخاطر حرف اطرافیانم به دانشگاه آمدم.
  ۶: پدر و مادرم روی این موضوع حساس هستند و بر این باورند که فلانی دانشگاه رفته است و بچه من هم بایستی دانشگاه برود.
  ۷: بخاطرعلاقه ای که به محیط دانشگاه و آدم های آن دارم، آمدم.
  ۸: میخواهم همسر خود را از دانشگاه پیدا کنم.
  ۹: برای دوست بازی و تفریح آمدم.
  ۱۰: میخواهم پز دانشگاه رفتنم را به دیگران بدهم.
  ۱۱: بخاطر مسائل چشم وهم چشمی، میخواهم جلوی دوست، آشنا و فامیل کم نیاورم.

 25. مریم گفت:

  کارشناسی ارشدمنظورمه

 26. مریم گفت:

  سلام خدمت شمادوستان محترم سوالی داشتم ممنون میشم جوابموبدیدمن دانشگاه سراسری رتبه ام۳۵هزاراومدایاامیدی هست درتکمیل ظرفیت پیام نورقبول بشم؟

 27. شیما گفت:

  تکمیل ظرفیت دانشگاه سراسری کی هست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 28. فرشاد گفت:

  من در انتخاب دوم مدیریت مالی کازرون رتبه ۱۷۰واخرین نفر قبول شده ۱۰۶شانسم در تکمیل ظرفیت چگونه است؟

 29. zorow گفت:

  سلام اقا شهریار عذر میخوام یه سوال داشتم من شنیدم کسایی که فوقشون دانشگاه ازاد بوده تحت هیچ عنوان تو مصاحبه دکتری دانشگاه دولتی پذیرفته نمیشن خوب اگه اینطوره ما وقتمون فقط تو داناه برا گرفتن یه پدرک بی اعتبار تلف کردیم لطفا راهنمایی کنید

 30. pendar گفت:

  شروع تکمیل ظرفیت از چه تاریخی شروع میشه لطفا اطلاع رسانی کنید .

 31. سهيل گفت:

  مهسا خانم من شنیدم که تکمیل ظرفیت مهر کلاساش از بهمن شروع میشه این درسته؟؟ من میخوام اگر تکمیل ظرفیت توی ترم مهر شروع میشه که اقدام کنم ولی اگر میوفته برای بهمن که اقدام نمیکنم شما نظرت چیه فکر میکنی توی ترم مهر شروع کلاس های تکمیل ظرفیت خواهد بود یا میوفته همراه با ترم بهمن؟؟؟؟

  • mahshid گفت:

   بستگی به دانشگاه داره
   ولی دوست خودم تکمیل ظرفیت مهر که دراومد تا مهر سال بعد کلاساشون شروع نشد
   دانشگاه اهواز بودن

  • مهسا گفت:

   سلام
   درمورد دانشگاه دولتی عموما شروع کلاس ها از بهمن ماه هست، در برخی موارد حتی ممکنه به سال آینده موکول بشه، اما بعیده برای مهر ماه امسال بشه سر کلاس رفت، چون نتایج دیر اعلام میشه و عملا بخشی از ترم گذشته.
   اما درمورد دانشگاه ازاد اغلب توی ابان ماه میرن سر کلاس و ورودی مهر ماه محسوب میشن پذیرفته شدگان، البته برخی موارد هم برای ترم بهمن در کلاس ها حضور یافتن.

 32. حسین گفت:

  سلام من پارسال تکمیل ظرفیت بهمن ۹۵ حقوق خصوصی قبول نیشابور قبول شدم نرفتم امروز زنگ زدم گفتند میتونی ثبت نام کنی بدون اینکه شهریه ترم بهمن رو بدهی یک بخشنامه تو دانشگاه ازاد هست که میگه کسایی که قبول شدن و نرفتن به هر دلیلی میتونن تو واحدی که قبول شدن ادامه تحصیل بدهند

 33. سعید گفت:

  معمولا نتایج تکمیل ظرفیت اواخر مهر یا اوایل ابان میاد شروع کلاس ها از ابان شروع میشه

 34. سهيل گفت:

  سلام ممنون میشم جواب بدید برای تکمیل ظرفیت اعلام نتیج تکمیل ظرفیت و شروع کلاس ها از کی خواهد بود؟؟؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   سالهای گذشته تکمیل ظرفیت مهر ماه اینطوری بود که نتایج رو زود اعلام میکردن و اوایل ابان کلاس ها شروع میشد (ینی همون ترم مهر). امسال که گفته شده یک بار تکمیل ظرفیت هست باید دید چی پیش میاد.

 35. مهتاب گفت:

  این ۶۰۰ رشته که حذف شدن کدومان؟ شامل اون رشته های که تو دفترچه ای که خود وزارت علوم منتشر کرد هم میشه ؟ اون رشته ها که نوشته بود یکبار پذیرش ۹۵ چطور؟

 36. مجتبی گفت:

  دوستان یه سوال شخصی که تکمیل ظرفیت مهر پارسال قبول شده ولی مهر و بهمن نرفته
  مهر امسال میتونه بره ثبت نام کنه مگه آخه تو یکی از نظرهای همین سایت خوندم یکی نوشته
  بود مثلا میشه مهر امسال قبول شدی مهر سال آینده بیایی آیا همچنین چیزی امکان داره؟
  میدونم ربطی به این موضوع خبر نداره ولی گیج شدم خواستم یکی جواب بده ممنون

 37. شهریار گفت:

  درود.
  دوستان مشاهده کردید.
  بالاخره حرف بنده درست از آب در آمد.
  قبلا گفته بودم رشته ها تا به تایید هر دو نهاد وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی نرسند، صحیح نمی باشد.
  رشته و مدرکی معتبر میباشد که مجوز آن مورد تایید هر دو نهاد وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پژوهش دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد بهمن ۹۶ در روز شنبه
اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در خصوص اعلام نتايج...
ثبت نام ۵۱ هزار نفر در فرصت مجدد ثبت نام کنکور ارشد ۱۳۹۷
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: تاکنون تعداد ۵۱ هزار نفر در...
انتشار نتایج اولیه کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه تهران
فهرست اسامی پذیرفته‌ شدگان مقطع کارشناسی ارشد...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه الزهرا در سال ۹۷
فارغ التحصیلان دانشگاه‌ های منتخب که واجد شرایط پذیرش...
فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور ۹۷ دانشگاه بوعلی سینا
متقاضیان پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد سال 97...
ثبت نام بیش از ۱۴۹ هزار داوطلب در مرحله دوم ثبت نام آزمون ارشد ۹۷
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: تا ساعت ۹ صبح امروز، ۱۴۹...
شرایط داوطلبان مشمول طرح نیروی انسانی در کنکور ارشد ۹۷ پزشکی
به گزارش مستر تست، بنا بر اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکی،...
پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ۹۷ دانشگاه کردستان
دانشگاه کردستان درنظر دارد برای سال تحصیلی 97-98 از میان...
شرایط پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان وزارت بهداشت در سال ۹۷
شرایط پذیرش داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه...
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۷
فرصت مجدد ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1397 دانشگاه...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • انجمن کارشناسی ارشد 97
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: