ماهان مدیریت اجرایی و MBA پارسه نگاره - بینش مولفین طلایی دانلود سوالات کنکور ارشد  

تغییرات آیین نامه جدید کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان

کارشناسی ارشد بدون کنکور ( ازمون )

آیین نامه جدید پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان در اواخر سال ۹۶ ابلاغ شد که شامل تغییرات مهمی بود.

به داوطلبان عزیز شدیداً توصیه می کنیم جهت اطلاع از کلیه اخبار پذیرش بدون آزمون کارشناسی به عضویت کانال کارشناسی ارشد مسترتست درآیند… کلیک کنید…

به گزارش مسترتست، پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد ویژه داوطلبان استعدادهای درخشان است که در بین دانشجویان هم‌ورودی خود در مقطع کارشناسی موفق به کسب رتبه برتر شده‎اند. پذیرش در این شیوه مجزا از فرآیند کنکور کارشناسی ارشد بوده و نیازی به ثبت‎نام و شرکت داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد نیست.

بر اساس آیین‌نامه جدید کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان، شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون سراسری در حال حاضر بدین صورت است که دانشجویان متقاضی باید جزو ۱۵ درصد برتر دانشجویان ‎هم‌ورودی رشته خود براساس سه چهارم واحدهای گذرانده‌شده تا پایان نیمسال ششم باشند و حداکثر در مدت ۸ نیمسال فارغ‎التحصیل شده و برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش‎آموختگی تقاضای پذیرش کنند. پذیرش بر اساس آیین‌نامه کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان صرفاً برای یک بار امکان‌پذیر است و پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی مرتبط به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است. در آیین‌نامه قبلی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان، بودن در ۱۰ درصد برتر دانشجویان هم‌ورودی رشته ملاک عمل بود.

بر اساس دستورالعمل اجرایی آیین‎نامه پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان، پذیرش از میان فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی پیوسته صورت می‎گیرد و منعی برای پذیرش فارغ‎التحصیلان دوره‎های شبانه، غیرانتفاعی، دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور، علمی-کاربردی و پردیس‎های خودگردان با موافقت دانشگاه پذیرنده وجود ندارد. با این حال با توجه به این که برخی دانشگاه‎ها در شرایط اختصاصی خود، مدارک فارغ‎التحصیلان دوره‎های روزانه و شبانه را قابل قبول اعلام می‎کنند، لازم است داوطلبان فراخوان‎های دانشگاه‎های مدنظر خود را با دقت بررسی نمایند.

داوطلبان پذیرش بدون آزمون در مقطع ارشد دانشگاه‌های دولتی برای دوره‎های روزانه پذیرش می‌شوند و بنابراین ملزم به پرداخت شهریه نخواهند بود. اما برخی دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز بر اساس این آیین‎نامه اقدام به پذیرش بدون آزمون می‎نمایند که پذیرفته‌شدگان بدون کنکور این دانشگاه‎ها همانند سایر دانشجویان لازم است جهت تحصیل در مقطع ارشد شهریه پرداخت نمایند.

پذیرش بدون کنکور دانشگاه‎های سراسری از طریق فراخوان‎های دانشگاه‎ها به صورت جداگانه می‎گیرد. پس از انتشار فراخوان هر دانشگاه، داوطلبان واجد شرایط پذیرش در رشته‎های اعلام‌شده از سوی دانشگاه، فرصت دارند در بازه زمانی اعلام‌شده نسبت به ثبت‎نام و ارسال مدارک خود اقدام نمایند. پس از پایان مهلت ثبت‎نام، دانشگاه با بررسی مدارک دریافتی (و در مواردی برگزاری مصاحبه حضوری) نسبت به انتخاب دانشجو اقدام کرده و فهرست اسامی به پذیرفته‎شدگان به صورت تماس تلفنی، پیامک، ایمیل و یا اعلام در سایت دانشگاه اطلاع‎رسانی می‎شود.

پس از ثبت اسامی پذیرفته‎شدگان در پرتال سازمان سنجش توسط دانشگاه‎، تأیید نهایی توسط این سازمان صورت گیرد که شامل بررسی صلاحیت عمومی (و نه علمی) می‎باشد. با توجه به این که ورود اطلاعات یک متقاضی به صورت همزمان در پرتال ارتباطی از سوی دو یا چند دانشگاه امکان‌پذیر نمی‌باشد، لازم است پذیرفته‌شدگان در صورت پذیرش نهایی در بیش از یک دانشگاه، نسبت به انصراف از پذیرش در دانشگاه‎هایی که قصد ادامه تحصیل ندارند اقدام کنند تا امکان ثبت اسامی توسط دانشگاه مدنظرشان برای ادامه تحصیل فراهم باشد.

قابل توجه است که تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته‌شده به صورت بدون آزمون مجاز نیست.

قابل توجه است که آیین‌نامه جدید کارشناسی ارشد بدون آزمون تغییرات مهم دیگری نیز نسبت به آیین‌نامه قبلی داشته که به شرح جدول زیر است:

 

آیین‌نامه قبلی آیین‌نامه جدید
ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان سقف ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان
۱۰ درصد مازاد بر ظرفیت دوره کارشناسی ارشد – در دانشگاه‌های سطح یک و دو حداکثر ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

– در دانشگاه‌های سطح سه ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

– سایر دانشگاه‌ها حداکثر ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش با آزمون

* دانشگاه می‌تواند نسبت به پذیرش دانشجویان حائز شرایط خود و سایر دانشگاه‌ها به طور مساوی و یا به هر نسبتی اقدام نماید. * دانشگاه‌های سطح یک موظف هستند یک‌سوم از پذیرفته‌شدگان بدون آزمون خود را از متقاضیان سایر دانشگاه‌ها پذیرش کنند.
* دانشگاه اختیار دارد متقاضیانی را که در طول شش نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شوند و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی خود جزو ده درصد برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی ارشد همان سال پذیرش کند. * دانشگاه اختیار دارد متقاضیانی را که در طول شش نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شوند و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با دانشجویان هم‌رشته و غیرهم‌ورودی خود جزو پانزده درصد برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی ارشد همان سال پذیرش کند.
شرایط پذیرش شرایط پذیرش
ده درصد برتر دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی صرفاً براساس سه‌چهارم واحدهای گذرانده‌شده تا پایان نیمسال ششم ۱۵ درصد برتر دانشجویان هم‌رشته و هم‌ورودی پس از ۶ نیمسال تحصیلی و با گذراندن حداقل سه‌چهارم واحدهای درسی
شرایط جایگزینی متقاضیان شرایط جایگزینی متقاضیان
چنان‌چه ده درصد برتر دانشجویان حائز شرایط به دلیل انصراف یا عدم تقاضا از تسهیلات مربوط استفاده نکردند یا ظرفیت ده درصد دوره کارشناسی ارشد رشته‌ای تکمیل نشد، در این صورت دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفاً ده درصد برتر بعدی همان دانشگاه، با اولویت رتبه متقاضیان در آن رشته می‌باشد. چنان‌چه ۱۵ درصد برتر دانشجویان حائز شرایط به دلیل انصراف یا عدم تقاضا از تسهیلات مربوط استفاده نکردند و ظرفیت پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد رشته‌ای تکمیل نشد، در این صورت دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفا ۱۰ درصد برتر بعدی همان دانشگاه با اولویت رتبه متقاضیان در آن رشته می‌باشد.

 

داوطلبان عزیز می‌توانند جهت اطلاع از فراخوان‌های پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها به صفحه کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان مراجعه نمایند.

 
کانال تخصصی کارشناسی ارشد

21 دیدگاه در “تغییرات آیین نامه جدید کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان”

 1. .... گفت:

  سلام من فارغ التحصیل اسفند۹۵هستم در واقع ۷ترمه درسم رو تموم کردم و همه شرایط رو دارم و اقتصاد خوندم خواستم بدونم من هم میتونم از این سهمیه استفاده کنم

 2. پري گفت:

  سلام من رتبه اول دانشگاه دولتی هستم و امسال میخام کنکور بدم از چه طریقی باید به سازمان سنجش
  اعلام کنم که این رتبه اولی رو لحاظ کنه و تا چه تاریخی فرصت هست ؟

 3. الی گفت:

  سلام
  این واحد های گذرونده شده تا ترم شش تابستونش رو هم شامل مبشه؟مثلا من تا ترم شش۱۰۶ واحد گذروندم بعد تابستون دو واحد برداشتم الان برای نمن حساب مبشه ۱۰۶ واحد گذرونده شده یا ۱۰۸ تا؟

 4. الی گفت:

  سلام
  این واحد های گذرونده شده تا ترم شش تابستونش رو هم شامل مبشه؟مثلا نن تا ترن شش۱۰۶ واحد گذروندم اگبهد تابستون دو واحد برداشتم الان رلی نن حساب نیشه ۱۰۶ واحد گذرونده شده یا ۱۰۸ تا؟

 5. *** گفت:

  با سلام و عرض ادب. ببخشید میخواستم بدونم ۱۵ درصد برتر رشته مدیریت بازاریابی جدا حساب میشه یا مدیریت بازاریابی و مدیریت بازرگانی باهم دیگه حساب میشن؟
  خیلی ممنون از شما

 6. حسین گفت:

  سلام.
  روزتون بخیر.
  ببخشید که مزاحم شدم.
  راستش یه سوال حیاتی ازتون داشتم.
  من دانشجویه عمران دانشگاه شهید بهشتی،ورودی ساله۹۴هستم.
  کله ورودیمون۲۸تا هستیم.و من در حاله حاضر رتبمحدودا۸یا۹هستش.
  میخواستم بدونم این قانونه جدیدی که گفتن ظرفیته ورود بدون کنکور دانشجوهایه استعداد درخشان قرار شده به ۴۰ درصد برسه،و فقط مونده که تایید بشه،شامله ما هم میشه و من میتونم امیدوار باشم که مستقیما وارده کارشناسی ارشد بشم؟
  خیلی خیلی لطف میکنید اگر راهنماییم کنید.

  • مهسا گفت:

   سلام
   شما باید جزو ۱۵درصد برتر ورودی خودتون باشید. اون موضوع ۴۰ درصد مربوط به ظرفیت پذیرش مقطع ارشد هست. یعنی اگه ۱۰ نفر در ارشد با ازمون میگیرن، ۴ تا هم بدون ازمون میتونن بگیرن. این ایین نامه ابلاغ شده و داره اجرا میشه.

 7. نرگس گفت:

  باعرض سلام و خداقوت. اگر قبل از آیین نامه جدید برای استعداد درخشان ثبت نام کرده باشیم لازم است دوباره بعد از اصلاحیه ثبت نام کنیم یا نه؟ باتشکر از شما

  • مهسا گفت:

   سلام
   خیر نیازی نیستش. چون با این ایین نامه صرفا ظرفیت اضافه میشه و تغییری در شرایط قبلی رخ نداده.
   اگه نیاز به چنین موضوعی باشه خود دانشگاه ها اعلام میکنند که بعید هست.

 8. جا مانده گفت:

  سلام.با وجود تغییرات آیین نامه پذیرش بدون آزمون ارشد و اینکه مهلت فراخوان بعضی از دانشگاه ها تموم شده باید چیکار کنیم؟
  آیا دانشگاه ها ملزم هستن که فرصت دوباره بدن؟

  • مهسا گفت:

   سلام
   بعضی دانشگاه ها اصلاحیه و فرصت ثبت نام داده اند، مثل دانشگاه تهران و دانشگاه فردوسی مشهد.
   هر دانشگاهی که اصلاحیه بده در همین سایت درج خواهد شد.

 9. محمدرضا گفت:

  سلام
  خسته نباشین
  بنده در تاریخ مرداد سال۹۶ یعنی۹۶/۵ از دانشگاه دولتی فارغ التحصیل شده ام وجز ده درصد برتر بوده ام
  میخواستم ببینم امسال میتونم پذیرش بدون ازمون برای ارشد شرکت کنم یانه؟
  ممنون از راهنماییتون

  • مهسا گفت:

   سلام
   معمولا ملاک دانشگاه ها فارغ التحصیلان مهر ۹۶ به بعد هست، با این حال تفسیر مختلفی از حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی هست و بهتره از دفتر استعداد درخشان هر دانشگاهی که مایل به درخواست هستید سوال کنید.

 10. شریفی گفت:

  من سال ۹۵با معدل ۱۸.۵۰در رشته ی حقوق فارغ التحصیل شدم آیا میتونم امسال بدون آزمون شرکت کنم؟ یا به خاطر یکسال فاصله نمیتونم ؟ میشه لطفا جوابمو بدید

  • مهسا گفت:

   سلام
   خیر متأسفانه فقط ت یک سال بعد از فارغ التحصیلی فرصت دارید برای استفاده از شرایط پذیرش بدون ازمون. شما برای سال ۹۶ میتونستید درخواست بدید.

 11. reza گفت:

  این ۱۵ درصد برتر ایین نامه جدید بر اساس معدلشون تا اخر ترم ۶ حساب میشه دیگه درسته؟

 12. ح گفت:

  دسته بندی دانشگاهها وجدا کردن دانشجویان به علت معدل خوب یک نمونه برداری جهت دار ودر امار یک اشتباه فاحش است ندیدن کل جامعه اماری وجهت گیری در نمونه برداری باعث انحراف شدید میشه

 13. ح گفت:

  پذیرش باید از طریق کنکور باید باشه اینطوری بهتره. چون جلوی پارتی بازی واعمال سلیقه را میگیره وفساد به وجود نمیاد.

  • مهسا گفت:

   سلام
   این شرایط مربوط به کسانی هست که معدل بالایی دارند و سپس از غربال دانشگاه عبور میکنند.
   فرصت کنکور برای همه هست و ظرفیت پذیرش بدون ازمون هم اثری بر اون نداره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق نرم افزار تلگرام

تازه ترین خبرها

فراخوان مجدد پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۷ دانشگاه خواجه نصیر
فراخوان مجدد پذيرش دانشجويان مقطع كارشناسي دانشگاه...
یک روز پر تلاش و پر امید
بالاخره زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 97 هم دارد فرا...
امروز؛ آخرین مهلت دریافت کارت آزمون کارشناسی ارشد ۹۷
داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری و...
پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۱۳۹۷ دانشگاه رامین خوزستان
دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان از بین...
دریافت کارت کنکور ارشد ۹۷ از سوی بیش از ۲۹۰هزار داوطلب
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از میان ۷۳۵ هزار و ۷۴۳...
انتشار نتایج اولیه کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۷ سیستان و بلوچستان
اسامی پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد با استفاده از سهمیه...
انتشار کارت کنکور کارشناسی ارشد ۹۷
کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۷...
فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون ۱۳۹۷ دانشگاه سبزوار
کلیه دانشجویان یا دانش آموختگان دوره کارشناسی...
انتشار سومین اطلاعیه پذیرش ارشد بدون آزمون ۱۳۹۷ دانشگاه تهران
سومین اطلاعیه دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه تهران...
انتشار اطلاعیه پذیرش ارشد بدون آزمون دانشگاه خوارزمی در سال ۹۷
دانشگاه خوارزمی از میان فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی...

مشاوره رایگان آزمون کارشناسی ارشد

تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96   تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 96 سراسری  

موضوعات

 • اخبار کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
 • اخبار کارشناسی ارشد سراسری
 • ارشد استعداد درخشان
 • ارشد فناوری علمی کاربردی
 • انجمن کارشناسی ارشد 96
 • انجمن کارشناسی ارشد 97
 • بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد
 • دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد
 • سرفصل ها و ضرایب دروس آزمون
 • ظرفیت رشته ها
 • کارشناسی ارشد بدون آزمون
 • کارشناسی ارشد پردیس
 • کارشناسی ارشد پیام نور
 • کارشناسی ارشد خارج از کشور
 • کارشناسی ارشد علمی کاربردی
 • کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور
 • کارشناسی ارشد مجازی
 • کارشناسی ارشد وزارت بهداشت
 • کارنامه رتبه های برتر
 • مصاحبه با رتبه های برتر
 • منابع کنکور

عضویت خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید: