پارسه
نوگام
همپا
کیهان روان
عالم زاده

اجرای دوره مشترک کارشناسی ارشد دانشگاه های ایرانی با خارج از کشور در سال ۱۴۰۲

چهار دانشگاه کشور در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ با دانشگاه های خارج از کشور دوره مشترک اجرا می کنند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر، در دوره پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، دانشگاه های فردوسی مشهد، شهید مدنی آذربایجان، اصفهان و تهران شرایط پذیرش دانشجو در دوره مشترک با دانشگاه های خارج از کشور را اعلام کرده اند.

چهار دوره مشترک در این دوره از پذیرش با همکاری کشورهای آلمان، ایتالیا، لبنان و آمریکا در رشته های مختلف برگزار می شود.

شرایط دانشگاه ها در برگزاری دوره مشترک در مقطع کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲

۱. دانشگاه اصفهان دوره مشترک را با دانشگاه لبنان در رشته «ادبیات تطبیقی فارسی – عربی» با پذیرش ۵ نفر برگزار می کند.

بر اساس شرایط اعلامی دانشگاه اصفهان، پذیرش دانشجویان از طریق مصاحبه انجام خواهد گرفت آشنایی کافی با زبان و ادبیات عربی و فارسی ضروری است. طول دوره کارشناسی ارشد ۲ سال بوده و دانشجویان فقط سال اول تحصیلی را بصورت مجازی (آنلاین) که توسط دانشگاه لبنان برگزار خواهد شد؛ به تحصیل خواهند پرداخت.

واحدهای درسی نیمسال سوم در دانشگاه اصفهان ارائه می شود و رساله به صورت مشترک با استادان دانشگاه لبنان تدوین و در دانشگاه اصفهان دفاع خواهد شد. دانشجویان پس از اتمام دوره، مدرک کارشناسی ارشد مشترک از دانشگاه اصفهان و از دانشگاه لبنان دریافت خواهند کرد.

در صورت نیاز به حضور در دانشگاه لبنان، هزینه های مسافرت، بیمه، ویزا، به عهده دانشجویان خواهد بود و هزینه های تحصیلی و خوابگاه به صورت دو جانبه برعهده دو دانشگاه است.

داوطلب باید حایز تمام شرایط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ باشد و داوطلبان مرد از لحاظ قوانین و مقررات وظیفه عمومی منع قانونی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

دانشجویان جهت فراغت از تحصیل ملزم به حضور در دانشگاه اصفهان خواهند بود و در تمام مدت تحصیل ملزم به رعایت قوانین، ضوابط و مقررات آموزشی، دانشجویی و انضباطی دانشگاه اصفهان و دانشگاه لبنان هستند.

۲. دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با دانشگاه سالنتو کشور ایتالیا دوره مشترک رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می کند و در این دوره دو نفر دانشجو بر اساس شرایط خاص اعلامی پذیرفته می شوند.

بر اساس شرایط اعلامی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، پذیرش از بین دانشجویان آقا و خانم امکان پذیر خواهد بود و فارغ التحصیلان این دوره بر مبنای گذراندن واحدهای معادلسازی شده دوره مشترک در دو دانشگاه، در انتهای دوره، ریزنمرات و مدرک کارشناسی ارشد هر دو دانشگاه (دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و دانشگاه سالنتو) را دریافت خواهند کرد.

تدریس در هر دو دانشگاه به زبان انگلیسی است و دارا بودن مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی برای داوطلبان این دوره الزامی است. طول دوره کارشناسی ارشد دوسال است و دانشجویان ملزم به گذراندن ۳۲ واحد درسی شامل پایان نامه هستند، این مدت برای دفاع از پایان نامه حداکثر تا دو نیمسال تحصیلی قابل تمدید است.

دانشجویان این دوره سال اول را در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تحصیل خواهند کرد که در طی این مدت ملزم به گذراندن حداقل ۱۶ واحد درسی از میان واحدهای معادل سازی شده رشته مترجمی زبان انگلیسی هستند و سال دوم را به مدت دو ترم که از ماه سپتامبر آغاز می شود، جهت گذراندن واحدهای درسی منتخب دوره مشترک، در دانشگاه سالنتو حضور خواهند داشت، این مدت در دانشگاه سالنتو صرفا برای یک نیمسال اضافی قابل تمدید است.

دانشجو می تواند پایان نامه خود را با راهنمایی مشترک اساتید دو دانشگاه ایرانی و ایتالیایی اخذ کند. مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان و دانشگاه سالنتو بعد از دفاع از پایان نامه به دانشجو اعطا خواهد شد.دانشجویان ایرانی در صورت تمایل می توانند در مراسم اعطای مدرک در دانشگاه سالنتو شرکت کنند.

جهت تحصیل در دانشگاه سالنتو (همانند دانشگاه شهید مدنی آذربایجان) هیچ شهریه تحصیلی دریافت نخواهد شد اما سایر هزینه های زندگی بر عهده دانشجو است.

۳. دانشگاه تهران با دانشگاه ایندیانا – پردو کشور آمریکا دوره مشترک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک برگزار می کند. این دوره مشترک بر اساس توافق انجام شده بین دانشگاه تهران و دانشگاه ایندیانا-پردو آمریکا با شرایط پذیرش حداکثر ۱۰ نفر در نیمسال اول ۱۴۰۳ – ۱۴۰۲ در رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی اجرا می شود.

پذیرش دانشجو در این دوره بصورت نیمه متمرکز (معرفی سه برابر ظرفیت هر رشته از سوی سازمان سنجش از میان متقاضیان دارای معدل کل ۱۴ یا بالاتر در مقطع کارشناسی و انجام مصاحبه حضوری توسط دانشگاه تهران) خواهد بود. در صورت رعایت تمامی ضوابط اعلام شده از سوی دو دانشگاه، دانش آموختگان این دوره دو مدرک جداگانه از دو دانشگاه دریافت می کنند.

مدت دوره بطور معمول دو و نیم سال تحصیلی (شامل پنج نیمسال تحصیلی) است که دو نیمسال اول در دانشکده های فنی دانشگاه تهران و سه نیمسال بعد در دانشگاه ایندیانا-پردو در کشور آمریکا برگزار خواهد شد.

در مدت تحصیل دانشجویان در ایران، دروس به زبان انگلیسی ارائه خواهند شد و در صورت نیاز، دانشجویان برای شرکت در کلاس های تقویت زبان انگلیسی به دانشکده زبان های خارجی دانشگاه تهران معرفی خواهند شد.

در پایان سال اول تحصیل دانشجویان به شرط گذراندن حداقل ۱۲ واحد درسی و احراز حداقل نمره ۱۴ از ۲۰ در هر درس و کسب حداقل نمره ۷۹ در آزمون تافل (IBT) یا حداقل نمره ۶/۵ در آزمون IELTS مجوز رفتن به دانشگاه ایندیانا-پردو را دریافت خواهند کرد. بر اساس توافق بین دو دانشگاه، این دانشجویان نیازی به شرکت در آزمون GRE نخواهند داشت.

از مجموع واحدهای گذرانده شده در دانشکده های فنی دانشگاه تهران تعداد ۱۲ واحد با هماهنگی دانشگاه ایندیانا-پردو قابل انتقال به آن دانشگاه خواهد بود. تمامی واحدهای گذرانده شده در دانشکده های فنی دانشگاه تهران برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه تهران احتساب خواهد شد.

تعریف، راهنمایی و ارزیابی پروژه کارشناسی ارشد دانشجویان این دوره ها بصورت مشترک توسط اساتید دو دانشگاه انجام خواهد گرفت . پس از اتمام تحصیل در دانشگاه ایندیانا-پردو، دانشجویان موظف به بازگشت به ایران و تکمیل مراحل فراغت از تحصیل در دانشگاه تهران هستند.

تا زمانی که مراحل فراغت از تحصیل در دانشگاه تهران بطور کامل انجام نشده است، دانشجویان از هیچیک از دو دانشگاه مدرکی دریافت نخواهند کرد.

دانشجویانی که نمره تافل (IBT) آنها در هنگام عزیمت به آمریکا بین ۷۹ و ۹۹ و یا نمره IELTS آنها بین ۶/۵ و ۷ است باید در نخستین نیمسال تحصیلی در آمریکا در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنند. بر اساس نتیجه آزمون تعیین سطح، این دانشجویان ممکن است ملزم به شرکت در یک یا چند کلاس زبان انگلیسی در آن دانشگاه شوند. دانشجویانی که نمره تافل (IBT) آنها ۱۰۰ یا بالاتر و یا نمره IELTS آنها ۷/۵ یا بالاتر است از شرکت در آزمون تعیین سطح زبان و گذراندن کلاس های زبان انگلیسی معاف خواهند بود.

هزینه دوره در مدتی که دانشجویان در داخل کشور مشغول به تحصیل هستند بصورت ریالی و معادل شهریه دانشجویان پردیس های خودگردان دانشگاه تهران در رشته و مقطع مشابه و با همان سازوکار (ترکیب شهریه های ثابت و متغیر) محاسبه و دریافت خواهد شد.

هزینه دوره در مدت تحصیل در دانشگاه ایندیانا-پردو توسط آن دانشگاه بصورت دلاری و بر اساس ضوابط اعلام شده در سایت آن دانشگاه دریافت خواهد شد. دانشجویان این دوره که شرایط عزیمت به آمریکا را احراز کرده باشند از ۲۵ درصد تخفیف در شهریه عادی دانشجویان بین المللی (اعلام شده در سایت دانشگاه ایندیانا-پردو) برخوردار خواهند شد.

این دانشجویان همچنین مجاز به ارائه درخواست برای استفاده از کمک هزینه های متعارف در قالب دستمزدهای دستیار آموزشی (Teaching Assistant) و یا دستیار پژوهشی (Research Assistant) بر اساس ضوابط دانشگاه ایندیانا-پردو خواهند بود. در هر حال تصمیمگیری در مورد هر نوع کمک هزینه بطور کامل در اختیار دانشگاه ایندیانا-پردو خواهد بود.

هزینه های مسافرت و اقامت در کشور آمریکا بطور کامل به عهده دانشجویان خواهد بود و دانشگاه ایندیانا-پردو تعهدی در خصوص تامین محل اقامت دانشجویان به عهده نخواهد داشت. برآورد هزینه های اقامت در شهر ایندیاناپولیس بصورت روزآمد از طریق سایت دانشگاه ایندیانا-پردو قابل دسترسی است.

دانشگاه ایندیانا-پردو ضمن معرفی دانشجویانی که شرایط اعزام به آمریکا را احراز کرده اند به یکی از کنسولگری های آن کشور در منطقه، هماهنگی لازم را برای اعطای ویزا به این دانشجویان به عمل خواهد آورد.

دانشجویانی که احیانا به دلیل عدم اعطای ویزا از سوی دولت آمریکا موفق به عزیمت به آن کشور نمی شوند (به شرط آنکه تعمدا اقدامی که به عدم اعطای ویزا منجر می شود انجام نداده باشند) تحصیلات خود را در پردیس البرز دانشگاه تهران به پایان خواهند رساند (کلاسها در دانشکده های فنی دانشگاه تهران تشکیل خواهند شد). این دانشجویان تنها مدرک پردیس البرز دانشگاه تهران را دریافت خواهند کرد.

دانشجویان در مدت تحصیل در ایران تابع مقررات آموزشی دانشگاه تهران و در مدت تحصیل در دانشگاه ایندیانا-پردو تابع مقررات آموزشی آن دانشگاه خواهند بود.

۴. دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه کاسل کشور آلمان در رشته زراعت و اصلاح نباتات گرایش «اگرو اکولوژی» با پذیرش ۳ نفر دوره مشترک اجرا می کند.

داوطلبان باید جزء ۲۵ درصد دانشجویان برتر ورودی رشته علوم کشاورزی و منابع طبیعی محل تحصیل دوره کارشناسی خود باشند و به میزان ۴ برابر ظرفیت پذیرش برای مصاحبه معرفی خواهند شد. متقاضیان باید دارای مهارت زبان انگلیسی در سطح (B۲ معادل) IELTS ۶-۶.۵ یا بالاتر باشند.

کلاس های درسی این دوره در دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه کاسل آلمان به زبان انگلیسی است. هزینه های رفت و برگشت دانشجویان به آلمان و ایران و کمک هزینه های زندگی برای یک ترم و حداکثر ۵ توسط DAAD آلمان پرداخت خواهد شد و مازاد آن برعهده دانشجویان آلمانی و ایرانی خواهد بود.

در پایان دوره مدرک تحصیلی دانشجویان ایرانی توسط دانشگاه فردوسی مشهد و برای دانشجویان آلمانی توسط دانشگاه کاسل آلمان صادر خواهد شد. در این خصوص مکاتبه صورت می گیرد.

به گزارش مهر، میزان دوره های مشترک خارجی با دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال ۱۴۰۱ کاهش داشته است. در سال ۱۴۰۱ دانشگاه های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، فردوسی مشهد، شهید مدنی تبریز، اصفهان با دانشگاه های کشورهای خارجی دوره مشترک برگزار کرده بودند.

این دوره های مشترک میان دانشگاه اصفهان با دانشگاه لبنان، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با دانشگاه سالنتو ایتالیا، دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی با دانشگاه های Twente هلند، ENSAM فرانسه، ENIB فرانسه و دوستی ملل (RUDN) روسیه، دانشگاه اصفهان با دانشگاه کیم یانگ کره جنوبی، دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه کاسل آلمان بوده است.

در سال ۱۴۰۱ میزان ظرفیت دوره های مشترک ۸۵ نفر بوده است.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۰ نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات