جزئیات سهمیه شاگرد اولی در کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد.

به گزارش مسترتست، بنا بر اعلام سازمان سنجش، بر اساس مفاد آیین نامه پذیرش با آزمون استعدادهای درخشان در دوره های کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به کلیه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی نیز ابلاغ شده است، برخی از شرایط تسهیلات آیین نامه مذکور به شرح زیر به اطلاع داوطلبان می رسد.

تاثیر سهمیه شاگرد اولی در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

برخی تصورات غلطی در خصوص سهمیه معدل الف در کنکور ارشد دارند؛ به نحوی که شایعاتی مانند یک سوم شدن رتبه کنکور ارشد و موارد مشابه در این خصوص شنیده می شود که هیچ یک واقعیت ندارد.

سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد

مزایای سهمیه استعداد درخشان در کنکور ارشد بدین صورت است که:

براساس آیین نامه مذکور افراد حائز شرایط زیر، حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی (و صرفاً برای یک بار) در صورت ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ و شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل ۹۰% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته محل توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند.

افراد مشمول این آیین نامه مجازند حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی و صرفا برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند.

حائزین شرایط سهمیه رتبه‌های برتر در کنکور ارشد

بر اساس اعلام سازمان سنجش، افراد زیر صلاحیت استفاده از سهمیه رتبه های برتر در آزمون کارشناسی ارشد را دارند:

۱- برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی.

۲- دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان.

۳- رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره های خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته با مشارکت حداقل %۵۰ در دستاورد حائز رتبه.

۴- دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی هشت نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است.

۵- دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی چهار نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است.

لازم به ذکر است سازمان سنجش حداکثر معادل ۱۰% ظرفیت (با تقریب اضافی) در هر کدرشته محل تحصیل دوره بالاتر را بر اساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص خواهد داد.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد

بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۱۴۰۰، معدل مقطع کارشناسی ارشد در نمره داوطلبان این آزمون تاثیر ۲۰ درصدی دارند.

البته معدلی که در نمره کنکور داوطلبان موثر است، معدل کسب شده توسط ایشان ممکن است نباشد، چرا که سازمان سنجش با اعمال ضرایبی، معدل موثر داوطلبان را مشخص می کند.

نحوه استفاده از سهمیه شاگرد اولی در کنکور کارشناسی ارشد

افرادی در امتیاز رتبه اول گزینش خواهند شد که ضمن واجد شرایط بودن، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاییدیه رتبه اول توسط معاونت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل آنان از طریق پرتال اینترنتی به این سازمان اعلام گردد. در غیر این صورت سهمیه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهند شد.

سازمان سنجش هر ساله بازه زمانی مشخصی برای این موضوع در نظر می گیرد.

لازم است کلیه داوطلبان متقاضی از این امتیاز که مجاز به انتخاب رشته گردیده اند، فرم مذکور (در دفترچه انتخاب رشته ارشد) را تکمیل و حداقل تا سه هفته قبل از تاریخ فوق تحویل معاونت آموزشی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ذیربط نمایند.

سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد چقدر تاثیر دارد؟

تاثیر سهمیه شاگرد اولی بدین صورت است که داوطلبان دارای سهمیه با داشتن ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک رشته محل، در آن جا پذیرش می شوند. بنابراین، از مزایای شاگرد اول شدن در دانشگاه تسهیل در پذیرش در مقطع ارشد است.

سهمیه شاگرد اولی در کنکور دکتری چقدر موثر است؟

در آزمون دکتری معدل مقطع ارشد تاثیری ندارد.

سهمیه شاگرد اولی در کنکور ارشد ۹۹ نیز موثر بود؟

بله، این سهمیه در کنکور ارشد ۹۹ نیز لحاظ شده بود.

مطالب مفید برای داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰:

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد