مشاوره تخصصی رایگان کنکور ارشد توسط رتبه های برتر کنکور 97 طورانی برق ارشد دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد روان گام

فراخوان پذیرش تکمیل ظرفیت ارشد بدون آزمون 97 دانشگاه تبریز

جزئیات و شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه تبریز برای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ منتشر شد.

به گزارش مستر تست، دانشگاه تبریز مطابق با «آیین ­نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد» (ابلاغیه­ شماره ۷۷۹۴۸ / ۲۱ مورخ ۹۳/۰۵/۰۵ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، اصلاحیه­ شماره ۴۷۸۲۰ / ۲۱ مورخ ۹۴/۰۳/۱۶، اصلاحیه شماره ۱۴۰۰۳۶ / ۲ مورخ ۹۵/۰۷/۰۴ و اصلاحیه شماره ۲۹۹۵۷۴ / ۲ مورخ ۹۶/۱۲/۱۶، در تمامی رشته/گرایش ­های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز که در سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ دارای سهمیه پذیرش از طریق کنکور سراسری هستند، بجز رشته/گرایش­ های مذکور در جدول ۱ فراخوان که ظرفیت پذیرش آن­ ها تکمیل شده است، از میان دانشجویان و فارغ ­التحصیلان ممتاز مقطع کارشناسی پیوسته، با لحاظ نمودن شرایط مندرج در شیوه نامه پذیرش و در مرحله تکمیل ظرفیت دانشجو می ­پذیرد.

متقاضیان محترم ابتدا بایستی فراخوان و شیوه ­نامه پذیرش را به دقت مطالعه نمایند. سپس نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام کرده و این فرم را به انضمام مدارک قید شده در فراخوان پذیرش و به شیوه مشروح در فراخوان، حداکثر تا تاریخ ۹۷/۰۲/۳۱، برای گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز ارسال نمایند. 

الف – شرایط متقاضیان پذیرش

۱- دانشجویان ورودی بهمن ۹۲، مهر ۹۳ و بهمن ۹۳ مقطع کارشناسی که حائز شرایط یکی از بندهای ذیل باشند می توانند نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک جهت شرکت در رقابت پذیرش بدون آزمون اقدام نمایند:

 • دانشجویان دانشگاه تبریز که پس از گذراندن شش نیم سال تحصیلی، با سپری نمودن حداقل سه چهارم کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی، به لحاظ معدل کلی، جزو ۱۰٪ برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • دانشجویان دانشگاه های سطح یک کشور (شامل دانشگاه های تهران، تربیت مدرسی، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اصفهان، شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علم و صنعت ایران و خواجه نصیرالدین طوسی) که پس از گذراندن شش نیم سال تحصیلی، با سپری نمودن حداقل سه چهارم واحدهای درسی، به لحاظ معدل کلی، جزو ۱۰٪ برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.
 • دانشجویان سایر دانشگاه های دولتی که پس از گذراندن شش نیم سال تحصیلی، با سپری نمودن حداقل سه چهارم واحدهای درسی، به لحاظ معدل کلی حائز رتبه ۱ بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند.

۲- مدارک آن دسته از دانشجویان دانشگاه تبریز و سایر دانشگاه های سطح یک کشور که در طول شش نیم سال تحصیلی موفق به فارغ التحصیلی می شوند و به لحاظ میانگین کلی، جزو ۱۰٪ برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود هستند، به صورت مازاد بر ظرقیت، جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بررسی خواهد شد.

۳- دانشجویان حائز رتبه های ۱ تا ۱۵ در مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور می توانند نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک جهت بهره مندی از تسهیلات پذیرش بدون آزمون، اقدام نمایند.

۴- دانشگاه تبریز از پذیرش بدون آزمون دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد، دانشگاه علمی – کاربردی و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی / غیر انتقاعی معذور است.

۵- متقاضیان پذیرش بایستی حداکثر تا تاریخ ۹۷/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوند.

۶-دانشجویانی که طول مدت تحصیل آنها در مقطع کارشناسی، بیش از ۸ نیم سال باشد، مجاز به استفاده از تسهیلات این فراخوان نمی باشند. پرونده متقاضیانی که طول مدت تحصیلشان به دلایلی خارج از اختیار خود (نظیر بیماری، زایمان و موارد مشابه)، حداکثر دو نیم سال تحصیلی بیش از مدت مجاز مذکور است، پس از تأیید کمیسیون موارد خاص دانشگاه، جهت بهره مندی از تسهیلات پذیرش بدون آزمون بررسی خواهد شد.

۷- متقاضیانی که از زمان فارغ التحصیلی آن ها، بیش از یک نیم سال تحصیلی گذشته است، مجاز به استفاده از تسهیلات نیستند.

۸- دانشجویان مهمان دائم در صورتی که حداقل سه چهارم واحدهای درسی خود را تا پایان نیم سال ششم در دانشگاه تبریز سپری کرده باشند، مجاز به استفاده از این تسهیلات هستند.

به عنوان مثال، چنانچه دانشجوی مهمانی دائم، تا پایان نیم سال ششم ۱۱۰ واحد سپری کرده باشد، در صورتی مجاز به شرکت در رقابت پذیرش بدون آزمون خواهد بود که از این تعداد، ۸۲ واحد را در دانشگاه تبریز گذرانده باشد.

۹- مطابق ابلاغیه شماره ۵ ۴۹۵۰ مورخ ۹۶/۰۶/۳۱ سازمان سنجش آموزش کشور، دانش آموختگان کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) امکان استفاده از تسهیلات پذیرش بدون آزمون را ندارند.

ب- ظرفیت پذیرش

۱- ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان، برابر با ۲۰٪ ظرفیت پذیرش روزانه از طریق کنکور سراسری ورود به مقطع کارشناسی ارشد در هر کدام از کد رشته – محل های اعلامی توسط سازمان سنجش آموزش کشور است.

به عنوان مثال، چنانچه ظرفیت پذیرش یک گرایشی تحصیلی در دانشگاه تبریز از طریق کنکور سراسری ۳۰ نفر (۲۲ نفر روزانه و ۸ نفر شبانه) باشد، ظرفیت پذیرش بدون آزمون در این گرایش، با گرد کردن رو به بالا، ۵ نفر خواهد بود.

۲- پنجاه درصد از ظرفیت مذکور در بند (ب -۱) برای پذیرش بدون آزمون، به دانشجویان دانشگاه تبریز تعلق دارد که پس از گذراندن شش نیم سال تحصیلی، با گذراندن حداقل سه چهارم واحدهای درسی، به لحاظ میانگین کلی، جزو ۱۰٪ برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود بوده اند. با ارجاع به مثال بند (ب- ۱). این تعداد با گرد کردن رو با بالا، ۳ نفر خواهد بود.
۳- باقی مانده ظرفیت مذکور در بند (ب-۱) به صورت رقابتی به دانشجویان حائز شرایط سایر دانشگاه ها و مابقی دانشجویان دانشگاه تبریز که جزو ۱۰٪ برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود بوده اند تعلق میگیرد.
با ارجاع به مثال بند (ب-۱)، این تعداد ۴ نفر خواهد بود.

۴- چنانچه ۲۰٪ ظرفیت پذیرش روزانه از طریق کنکور در گرایشی معادل ۱ نفر باشد، ظرفیت پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در آن گرایش، ۲ نفر در نظر گرفته میشود؛ بدین صورت که ۱ نفر مطابق بند (ب-۲) و یک نفر مطابق بند (ب-۳) پذیرفته خواهد شد. به عنوان مثال، چنانچه ظرفیت پذیرش یک گرایش تحصیلی در دانشگاه تبریز از طریق کنکور سراسری ۸ نفر (۵ نفر روزانه و ۳ نفر شبانه) باشد، ۲۰٪ ظرفیت پذیرش روزانه معادل ۱ نفر خواهد شد. در این شرایط، ظرفیت پذیرش بدون آزمون
استعدادهای درخشان در این گرایش، ۲ نفر در نظر گرفته میشود.

۵- چنانچه ظرفیت پذیرش بدون آزمون یک گرایش از محل بندهای (ب-۲) و (ب-۳) تکمیل نشده و ظرفیت خالی باقی مانده باشد. گروه حمایت از استعدادهای درخشان نسبت به انتشار فراخوان تکمیل ظرفیت اقدام خواهد نمود. صرفأ آن دسته از دانشجویان دانشگاه تبریز که پس از گذراندن شش تیم سال تحصیلی، با گذراندن حداقل سه چهارم واحدهای درسی، به لحاظ میانگین کل، جزو ۱۰٪ برتر دوم دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود باشند، می توانند در فراخوان تکمیل ظرفیت شرکت نمایند.

پ- تهیه و ارسال مدارک لازم:

۱- متقاضیان محترم بایستی مدارک خود را حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ به آدرس پستی تبریز، بلوار ۲۹ بهمن، دانشگاه تبریز، ساختمان کتابخانه مرکزی، طبقه ۱، گروه حمایت از استعدادهای درخشان، کد پستی: ۵۱۶۶۶۱۶۴۷۱ ارسال نمایند. روی پاکت حتما قید شود: مدارک پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ (مرحله تکمیل ظرفیت)

۲- مدارک لازم عبارتند از:

 • کپی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه
 • کپی کارت دانشجویی
 • کارنامه تحصیلی مقطع کارشناسی
 • فرم ثبت نام (موجود در وب سایت dotsa.tabrizu.ac.ir) تکمیل شده توسط متقاضی که پس از تأیید کارشناس محترم آموزش دانشکده، توسط معاون محترم آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشکده امضا و مهر شده است.
 • اصل گواهی رتبه رسمی صادره توسط دبیرخانه المپیاد علمی دانشجویی کشور (صرفا برای حائزین شرایط بند (الف-۲))
 • رسید واریز هزینه ثبت نام

۳- هزینه ثبت نام، به مبلغ ۶۰۰/۰۰۰ (ششصد هزار ریال)، بایستی از طریق سامانه پرداخت اینترنتی وجود دانشگاه تبریز (به آدرس office.tabrizu.ac.ir/diba-modules/client) با انتخاب گروه حمایت از استعدادهای درخشان از منوی واحد دانشکده و انتخاب پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد از منوی نوع درآمد، پرداخت شده و رسید واریز به همراه مدارک ارسال شود.

۴- متقاضیانی که در فرم ثبت نام، رشته گرایش هایی از دو دانشکده متفاوت را انتخاب نموده اند (به عنوان نمونه، گرایش های مرتبط با گروه مهندسی آب در دانشکده های مهندسی عمران و کشاورزی)، بایستی از کلیه مدارک مذکور در بند (پ-۲)، دو سری تهیه نمایند. ضمنا هزینه ثبت نام نیز میبایست به صورت جداگانه پرداخت و دو رسید واریزی همراه مدارک ارسال گردد.

۵- مدارک ارسالی و مبلغ واریز شده بایت هزینه ثبت نام، در صورت انصراف یا عدم پذیرش مسترد نخواهد شد.

۶- مهلت ارسال مدارک: ۱۳۹۷/۰۲/۳۱

ت- نحوه تعیین رتبه کلاسی و محاسبه ۲۰٪ برتر

۱- متقاضیان پذیرش بایستی تا پایان نیم سال تحصیلی ششم، حداقل سه چهارم کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی را سپری کرده باشند.

۲- در اعلام معدل و تعیین رتبه کلاسی، چه برای متقاضیان در حال تحصیل و چه برای متقاضیانی که فارغ التحصیل شده اند، معدل کل تا پایان نیم سال تحصیلی ششم ملاک عمل خواهد بود.

۳- برای دانشجویان ورودی بهمن ۹۲، دروس گذرانده شده در ترم تابستان سال ۹۵، در محاسبه تعداد واحدهای گذرانده، معدل و رتبه تا پایان نیم سال ششم (یعنی نیم سال کد ۹۵۱) لحاظ خواهد شد.

۴- برای دانشجویان ورودی مهر ۹۳، دروس گذرانده شده در ترم تابستان سال ۹۶، در محاسبه تعداد واحدهای گذرانده تا پایان نیم سال ششم (یعنی نیم سال کد ۹۵۲) لحاظ میشود؛ ولی در محاسبه معدل و رتبه لحاظ نخواهد شد.

۵- برای دانشجویان ورودی بهمن ۹۳، دروس گذرانده شده در ترم تابستان سال ۹۶، در محاسبه تعداد واحدهای گذرانده، معدل و رتبه تا پایان نیم سال ششم (یعنی نیم سال کد ۹۶۱) لحاظ خواهد شد.

۶- در محاسبه تعداد دانشجویان ۱۰٪ برتر اول و ۱۰٪ برتر دوم، عدد حاصله رو به بالا گرد خواهد شد.
به عنوان مثال، اگر تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی ۸۳ نفر باشد، نفرات ۱ تا ۹، ۱۰٪ برتر اول محسوب شده و نفرات ۱۰ تا ۱۷، ۱۰% برتر دوم خواهند بود.

۷- در محاسبه تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی، مجموع دانشجویان روزانه و شبانه مد نظر است.

۸- در محاسبه تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی، افرادی که وضعیت تحصیلی آنها در سیستم سما، عدم مراجعه و اتمام میهمانی درج شده است، مورد شمارش قرار نخواهند گرفت.

۹- در محاسبه تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی، دانشجویان مهمان دائم در صورتی مورد شمارش قرار می گیرند که تا پایان نیم سال ششم، حداقل نیمی از واحدهای درسی خود را در دانشگاه تبریز سپری کرده باشند. به عنوان مثال، چنانچه دانشجوی مهمان دائم تا پایان نیم سال ششم ۱۱۰ واحد سپری کرده باشد، در صورتی در محاسبه تعداد کل دانشجویان شمارش میشود که از این تعداد، حداقل ۵۵ واحد را در دانشگاه تبریز گذرانده باشد.

۱۰- در محاسبه تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی، افرادی که برای وضعیت تحصیلی آنها در سیستم سما، مواردی نظیر اخراج از تحصیل و انتقال به دانشگاه دیگر درج شده است، به شکل زیر عمل خواهد شد: در صورتی که دانشجوی اخراج شده یا منتقل شده به دانشگاه دیگر، حداقل سه هشتم کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی را در دانشگاه تبریز سپری کرده باشد، در محاسبه تعداد کل دانشجویان مورد شمارش قرار میگیرد؛ و در غیر این صورت، دانشجوی مورد نظر نباید در محاسبه تعداد کل دانشجویان هم رشته و هم ورودی لحاظ شود. به عنوان مثال، در صورتی که تعداد کل واحدهای درسی مقطع کارشناسی ۱۴۰ باشد، دانشجویی که پس از گذراندن ۵۳ واحد اخراج شده است، در محاسبه تعداد کلی دانشجویان شمارش میشود.

ت- بررسی پرونده ها، روال اعلام نتایج و مراحل ثبت نام

۱- پس از اتمام فرایند بررسی پرونده های ارسالی، اسامی پذیرفته شدگان اعلام خواهد شد. لذا نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان یا پیگیری تلفنی نخواهد بود.

۲- پس از اعلام نتایج، پذیرفته شدگان بایستی در موعد مقرر شده در اطلاعیه پذیرش، نسبت به نهایی کردن ثبت نام و یا اعلام انصراف کتبی اقدام نمایند تا گروه حمایت از استعدادهای درخشان قرایند جایگزینی نفرات ذخیره را آغاز نماید. عواقب عدم اعلام انصراف کتبی در موعد مقرر به عهده دانشجو است و گروه حمایت از استعدادهای درخشان دانشگاه تبریز در این خصوص مسئولیتی نخواهد داشت.

۳- پس از جایگزینی نفرات ذخیره، لیست جدید پذیرفته شدگان از طریق وب سایت رسمی گروه منتشر می شود.

۴- چنانچه پس از جایگزینی نفرات ذخیره، ظرفیت پذیرش بدون آزمون یک گرایش از محل بندهای (ب-۲) و (ب-۳) تکمیل نشده و ظرفیت خالی باقی مانده باشد، گروه حمایت از استعدادهای درخشان نسبت به انتشار قراخوان تکمیل ظرفیت اقدام خواهد نمود.

۵- پس بررسی پرونده های مرحله تکمیل ظرقیت، اسامی پذیرفته شدگان نهایی توسط وب سایت رسمی گروه اعلام میگردد.

۶- اسامی پذیرفته شدگان نهایی در پرتال سازمان سنجش آموزش کشور ثبت خواهد شد تا این سازمان نسبت به صدور تأییدیه برای این نفرات اقدام نماید.

۷- پس از دریافت تأییدیه سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه تبریز مطابق روال ذیل نسبت به ثبت نام داوطلبان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام خواهد کرد:

 • گروه حمایت از استعدادهای درخشان، زمان و مدارک لازم برای ثبت نام را از طریق وب سایت دانشگاه و وب سایت گروه اعلام می کند.
 • در مرحله اول ثبت نام، کلیه پذیرفته شدگان بایستی با در دست داشتن مدارک لازم، شخصا به دفتر گروه حمایت از استعدادهای درخشان مراجعه نمایند.
 • پس از اتمام مرحله اول ثبت نام در دفتر گروه حمایت از استعدادهای درخشان، گواهی ای مبنی بر اتمام این مرحله توسط گروه صادر میشود.
 • دانشجو بایستی با در دست داشتن این گواهی، جهت تکمیل مراحل ثبت نام به اداره آموزش دانشکده مراجعه نماید. در این مرحله، اطلاعات دانشجو توسط مدیریت محترم امور آموزشی در سیستم سما ثبت و برای وی شماره و کارت دانشجویی صادر میشود.

 

مطالب مرتبط:

فراخوان کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه صنعتی همد... دانشگاه صنعتی همدان از بین دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۴ مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی برای سال تحصیلی 98-99 به صورت بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد می‌...
انتشار اطلاعیه پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان ... دانشگاه شهید چمران اهواز از میان فارغ التحصیلان واجد شرایط دوره های روزانه و شبانه دانشگاه های منتخب به صورت بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد سال تحصی...
اعلام شرایط و مدارک پذیرش ارشد بدون آزمون ۹۸ دانشگ... فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجویان استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه فسا برای سال تحصیلی 98-99 منتشر شد. به گزارش مسترتست، دانشگاه فسا ب...
فراخوان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ دانشگاه ... فراخوان پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع کارشناسی ارشد سال تحصیلی 98-99 دانشگاه یزد منتشر شد. به گزارش مسترتست، دانشگاه یزد در نظر دارد با...
تمدید مهلت ثبت‌ نام کارشناسی ارشد بدون آزمون ۹۸ دا... مهلت ثبت‌نام متقاضیان پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه کردستان در سال تحصیلی 98-99 تمدید شد. به گزارش مسترتست، بنا بر اعلام دانشگاه کردستان، مه...
کانال تلگرام کارشناسی ارشد
avatar
آزاده
آزاده

سلام وقت به خیر ببخشید یه سوالی داشتم
کسانی که از طریق استعداد درخشان درخواست دادند معدلشون رو فقط تا پایان ترم هفت در نظر میگیرند؟ ترم آخری که میمونه معدلش مهم نیست؟

کیوان
کیوان

سلام معمولا اعلام میکنن تا ترم ششم سه چهارم کل واحد ها پاس باشند ،برخی جاها ترم هفت هم میپرسن . و در هرصورت
شما حداکثر باید هشت ترمه تمام کرده باشید

محمد
محمد

سلام خسته نباشید بنده درسال نود از دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شدم الان می توانم شرکت کنم ممنون میشم

لیلا
لیلا

سلام بنده درسال نود فارغ التحصیل شدم الان می توانم شرکت کنم؟

مهسا
مهسا

سلام
خیر متأسفانه شما فقط تا یک سال پس از فارغ التحصیلی فرصت استفاده از شرایط پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان رو دارید.

کانال تلگرام کارشناسی ارشد

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 98

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98 سراسری و آزاد

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:

موضوعات اصلی

مشاوره کارشناسی ارشد

 کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان

 شهریه کارشناسی ارشد شبانه ، آزاد ، پیام نور ، پردیس ، غیرانتفاعی

 منابع کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

 دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

 کارشناسی ارشد پردیس

 زبان کارشناسی ارشد

مطالب مهم

خیریه بچه های آسمان