پارسه
نوگام
کیهان روان
عالم زاده

نارضایتی دانشگاه‌های برتر از کیفیت ورودی‌های کارشناسی ارشد

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: به احتمال زیاد بار دیگر طرح «آ ت ت» را در پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر به کار خواهیم گرفت.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

علی خاکی‌صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره لزوم تغییرات در نحوه پذیرش مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های برتر اظهار کرد: با توجه به اینکه دانشگاه‌های برتر از کیفیت ورودی‌های کارشناسی ارشد ناراضی هستند، بنابراین نباید از این موضوع به سادگی چشم پوشی کرد و باید درصدد حل موضوع باشیم.

او ادامه داد: پیشنهاد‌های مختلفی با همین هدف از سوی دانشگاه‌ها ارائه و کارگروه‌های ماحصل جلسات شورای عالی سنجش برای ارزیابی و حل این مسئله تشکیل شده است که هر چه زودتر بتوانیم با ارائه روش‌هایی موثر و ایجاد تغییراتی در نحوه پذیرش دانشجویان در بخش تحصیلات تکمیلی به هدفمند بودن و ارتقای سطح حوزه آموزشی کشور کمک کنیم.

خاکی‌صدیق با اشاره به یکی از دلایل به وجود آمدن این ضعف در حوزه آموزشی افزود: اختلالات موجود در سطح کیفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی تا حدودی به ضعف کمیت در پذیرش مقطع کارشناسی بر می‌گردد؛ بدین صورت که امروزه دانشگاه‌ها با مراکز موسسات آموزش عالی حدود ۷۰ درصد به جذب دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی پرداخته و شاید فقط حدود ۳۰ درصد در مقطع کارشناسی مانور می‌دهند؛ بنابراین دانشجویان مقطع کارشناسی کمتری با زمینه آموزشی توانمند را شاهد هستیم که این امر خود به تضعیف و پایین آمدن سطح علمی ورودی‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر منجر می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: پراکندگی رشته‌ها از دیگر مواردی است که به این معضل انجامیده است و به جهت گستردگی و حجم وسیع گستره رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان بیشتری با سطوح متفاوت علمی امکان ورود به دانشگاه‌ها را پیدا می‌کنند و همین مساله موجب پایین آمدن سطح کیفیت دانشجویان و نارضایتی مسئولان این مراکز آموزشی می‌شود.

بکارگیری طرح “آ ت ت” در پذیرش کارشناسی ارشد

او با اشاره به بکارگیری طرح “آ ت ت” در پذیرش کارشناسی ارشد گفت: این طرح که دانشگاه‌ها در آن با انجام مصاحبه و در نظر گرفتن سوابق تحصیلی دانشجو بعد از گذر مرحله کنکور، جذب انجام می‌دهند سالیان گذشته از سوی وزارت علوم تایید و در دانشگاه‌های برتر کشور به کار گرفته می‌شد، ولی پس از مدتی با اعتراضاتی از سوی دانشجویان تحت عنوان بی عدالتی آموزشی از طرف وزارت علوم لغو شد، اما هم اکنون این طرح در برخی دانشگاه‌های خوب کشور همچنان برقرار است و نتیجه آن، رضایت خاطر از نتایج موجود علمی و آموزشی است.

خاکی صدیق، یکی از اعضای شورای آموزش عالی آموزش کشور مطرح کرد: با توجه به جلساتی که در شورای عالی سنجش که به ریاست وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش و پژوهش صورت گرفته است به احتمال زیاد بار دیگر طرح “آ ت ت” را به گونه‌ای قوام یافته‌تر در پذیرش دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های برتر به کار خواهیم گرفت و امیدواریم شاهد روند خوب و رو به رشد سطح علمی دانشگاه‌های برتر کشور باشیم.
ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۸ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
S
آبان ۳۰, ۱۳۹۸ ۵:۰۵ ب٫ظ

طرح آ ت ت!! ای بابا. دانشجویی که شب و روز درس خونده واقعا، این جواب دادن بهش اصلا درست نیست. سطح دانشگاه فقط با دانشجو میادپایین؟!! پس اساتید، خود دانشگاه و امکاناتش این وسط چیکارن؟ توروخدانگین دانشگاه فلان تو شهرفلانه و کیفیتش بالاعه.بسه به خدا. همین دانشگاه ها هم پر کردین از فرزندان هیئت علمی، سهمیه ۱۰درصدو…جدیدا هم سهمیه سیل زدگان.
پس اونایی که سهمیه ازاد دارن چیکارکنن؟؟؟ چرابه حالشون فکری نمیشه؟ اتفاقااتفاقاکسی که بدون سهمیه میاددانشگاه، قدر جایگاهش رو میدونه ولی در مقابل باید دانشگاه انتظاراتش رو ارضاکنه. اسم دانشگاه رو بذارین کنار، یکم داخل دانشگاه رو سازماندهی کنید

aria
آبان ۱, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۸ ق٫ظ

راه حل=
با سهمیه و هیات علمی دانشجو نگیرید سطح علمی پایین نمیاد.

طرح ا ت ت هم اگر اجرا بشه زمینه فساد اموزشی برای پذیرش افراد را ایجاد میکنه چون دانشگاه ها سلیقه ای پذیر شمیکنن.

ماریه
مهر ۲۹, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۷ ق٫ظ

خب چه حرفا کسی که تونسته توی کنکور رتبه عالی بگیره مشخصه چقدر زحمت کشیده تا قبول شه
مسخره بازیا چیه

M
مهر ۲۹, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹ ق٫ظ

خو الان ینی این طرح به امسال میرسه یا نه؟؟؟؟؟??

Raha
مهر ۲۹, ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱ ق٫ظ

سوابق تحصیلی دقیقا یعنی چی آیا دانشگاه قبلی و نحوه وردو هم در نظر میگرن؟؟؟

مهدی
مهر ۲۹, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۸ ق٫ظ

فرزندان هئیت علمی را جدا جذب کنید لازم نیست دست به کنکور بگذارید. دانشگاه های برتر هم راضی خواهند شد. بچه های اساتید ‌پشت کنکور ارشد جا موندند دوباره طرح براشون دارید؟

علی
مهر ۲۷, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۴ ق٫ظ

حالا خوبه تعداد داوطلبان فنی و مهندسی کم شده شما حساب کنید کل داوطلبان شرکت کننده کنکور سراری تقریبا ۹۰ هزار نفر در رشته ریاضیه با این تفاسیر خیلی از رشته های فنی و مهندسی استقبال ازش کمه حالا اینا دنبال چی هستن خدا میدونه

مینا
مهر ۲۷, ۱۳۹۸ ۱:۴۳ ق٫ظ

اینقدر با سهمیه و هیت علمی دانشجو جذب میکنن بعد شکایت میکنن که چرا سطح دانشجوها پایینه؟ خیلی جالبه