رئیس دانشگاه تربیت مدرس گفت: وضعیت فعلی پذیرش دانشجویان ارشد از طریق آزمون ورودی کنکور، از بعد «به گزینی» و نتایج حاصله آن چندان رضایت بخش نیست.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

محمد تقی احمدی در گفتگو با مهر، درباره مشکلات شیوه کنونی آزمون ورود به دانشگاه ها و لزوم ایجاد تغییر در فرایند پذیرش دانشجویان، اظهار کرد: کنکور سراسری برای ورود به دوره های کارشناسی، اکنون به یک پدیده اجتماعی فراگیر تبدیل شده که طیف وسیعی از خانواده ها، دانش آموزان دبیرستانی و نیز تشکیلات آموزش عالی را به خود مشغول و به تبع آن، مشکلات مزمنی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه عمده دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) جذب و مشغول به تحصیل می شوند، ادامه داد: به عقیده بنده وضعیت فعلی پذیرش دانشجویان ارشد از طریق آزمون ورودی کنکور، از بعد «به گزینی» و نتایج حاصله آن چندان رضایت بخش نیست.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با بیان این مطلب که به دلیل محدودیت دروس در کارشناسی ارشد، مهارت های تست زنی بر نتیجه کنکور حاکم می شود، افزود: به همین دلیل بنده معتقدم طرح آ.ت.ت که ترکیبی از کنکور سراسری کارشناسی ارشد، بررسی پرونده و سابقه تحصیلی دانشجو و بعضاً مصاحبه حضوریست، در مقایسه با روش کنونی، شیوه ای بسیار موفق بود.

وی با بیان اینکه روش آ.ت.ت به واسطه بررسی تعداد زیادی پرونده و سابقه تحصیلی متقاضیان، انرژی بر است، اظهار داشت: با این وجود اما اذعان داریم که ارزش علمی این زحمات و انرژی صرف شده به نسبت نتایج بدست آمده، بسیار بالا و قابل توجیه است، چرا که ما و نیز برخی دانشگاه ها که تمایل داشتند، در دهه ۸۰ از این شیوه استفاده و اثرات مثبت و نقش پررنگ آن را در انتخاب بهترین دانشجویان، به عینه مشاهده کردیم.

احمدی با این وجود به این موضوع، ضمن بیان اینکه روش کنونی انتخاب دانشجویان کارشناسی ارشد، مشکل دارد، از روش آ.ت.ت به عنوان پیشنهاد خود یاد کرد و  افزود: نتایج حاصل، حاکی از موفقیت روش کنونی انتخاب دانشجوی ارشد ندارد؛ هرچند حضور دانشجویان استعداد درخشان که بدون کنکور وارد دوره می شوند، تا حد زیادی این نقیصه را جبران می کند؛ چرا که آنها بر اساس بررسی پرونده پژوهشی و کارنامه تحصیلی شان گزینش شده و در مقایسه با آن دسته که از طریق کنکور وارد می شوند، شرایط بهتری دارند.


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد