طرح دوفرویتی مجلس برای تعویق کنکور ارشد ۹۹ لغو شد!

پیش از این، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس تمام تلاش خود را می‌کند تا این آزمون‌ها به تعویق بیفتد، تصریح کرده بود: ستاد ملی مقابله با کرونا مخالف برگزاری کنکور و آزمون در شرایط فعلی است و دولت هم موظف است که به نظرات کارشناسی شده توجه کند و این آزمون‌ها را به تعویق بیندازد.

زهره الهیان در گفتگو با مهر از تهیه طرح دو فوریتی برای تعویق کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ و آزمون دستیاری پزشکی در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود؛ اما پیش از برگزاری جلسه در مجلس خبر از لغو این طرح داد!

وی بیان کرده بود: پیش نویس این طرح در کمیسیون آموزش مجلس تهیه شده و ما پیشنهاد کردیم علاوه بر تعویق کنکور سراسری، آزمون کارشناسی ارشد و دستیاری پزشکی هم به دلیل بحران کرونا به تعویق بیفتد.

لغو کنکور ارشد

طرح دوفوریتی لغو کنکور ارشد ۹۹ متوقف شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرده بود: در شرایط شیوع ویروس کرونا به صلاح نیست که آزمون‌های مذکور برگزار شود؛ چرا که جان داوطلبان و خانواده‌های آنان در خطر است و پیام‌ها و تماس‌های متعددی از سوی داوطلبان به نمایندگان واصل شده مبنی بر اینکه کنکور و آزمون‌های مذکور به تعویق بیفتد.

الهیان با بیان اینکه مجلس تمام تلاش خود را می‌کند تا این آزمون‌ها به تعویق بیفتد، تصریح کرده بود: ستاد ملی مقابله با کرونا مخالف برگزاری کنکور و آزمون در شرایط فعلی است و دولت هم موظف است که به نظرات کارشناسی شده توجه کند و این آزمون‌ها را به تعویق بیندازد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی تعویق کنکور سراسری آزمون کارشناسی ارشد و آزمون دستیاری پزشکی هفته آینده در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود و در صورتی که به تصویب برسد، دولت موظف است یک زمان برگزاری این آزمون‌ها را به تعویق بیندازد.

اما پیش از برگزاری جلسه در مجلس، الهیان در توئیتر اعلام کرد که طرح دوفوریتی لغو کنکور متوقف شده است!

ورود مرکز پژوهش‌های مجلس به موضوع «تعویق کنکور کارشناسی ارشد»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر شده است با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس و نظر تخصصی کارشناسان موضوع تعویق کنکور و پیشنهادی که آماده شده بحث و بررسی شود تا بر این اساس یکشنبه آینده به تصمیم برسیم.

الهیان با بیان اینکه طرح دو فوریتی پیشنهادی مجلس برای تعویق کنکور ارشد، سراسری و آزمون‌های تخصصی پزشکی برای یکشنبه هفته آینده در صحن علنی مجلس آماده و مطرح است، گفت: طی صحبتی که با آقای زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس داشتیم مقرر شد نظرات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس را هم دریافت کنیم تا جوانب مختلف بحث تعویق کنکور دیده شود و داوطلبان متضرر نشوند.

بالا رفتن احتمال تعویق کنکور ارشد ۹۹

رعایت نشدن پروتکل بهداشتی در برخی حوزه های دکتری شانس تعویق کنکور ارشد ۹۹ را بالا برد!

آزمون دکتری ۹۹ در روز پنجشنبه ۹ مرداد برگزار شد. تصاویر منتشره نشان می دهد علیرغم توجه به پروتکل بهداشتی در برخی از حوزه ها مانند الزامی بودن استفاده از ماسک و فاصله زیاد صندلی های داوطلبان، برخی حوزه ها از شرایط مطلوبی برخوردار نبوده اند.

این امر موجب واکنش های رسانه ای به برگزاری آزمون دکتری ۹۹ و درخواست تعویق آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ شده است؛ به نحوی که نادری، نماینده مجلس نیز در توئیتی اعلام کرد:

تعویق کنکور ارشد 99

توئیت نماینده مجلس در خصوص تعویق کنکور ارشد ۹۹

برگزاری جلسه در مجلس شورای اسلامی با موضوع تعویق کنکور ارشد ۹۹

پس از برگزاری این جلسه، رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: نمایندگان از توضیحات میهمانان این نشست قانع نشدند و قرار شد تصمیمات نهایی جهت ارائه به ستاد کرونا فردا اتخاذ شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: نمایندگان مخالف برگزاری کنکور در شرایط فعلی تعهد سنگینی را از رئیس سازمان سنجش طلب کردند که این سازمان باید تراکم کمتری را برای برگزاری کنکور در نظر گرفته و پک‌های بهداشتی را بین داوطلبین توزیع کند ضمن اینکه اینترنت باید قطع بوده و ناظرین بیشتری در محل آزمون حضور داشته باشند.

منادی اظهار کرد: شب گذشته هم من با وزیر ورزش صحبت کردم و وی در نشست امروز موافقت کرد که ۸ هزار ورزشگاه در اختیار این وزارتخانه که همه ورزشگاه‌های‌اش را در اختیار ستاد کرونا برای برگزاری کنکور قرار دهد.

او با بیان اینکه قرار شده ۲۰ درصد تراکم آزمون دکتری در آزمون کنکور سراسری وجود داشته باشد، گفت: نمایندگان از پاسخ وزرا قانع نشدند و قرار شد جلسه‌ای در دفتر وزیر بهداشت با حضور موافقان و مخالفان آزمون کنکور سراسری در شرایط فعلی و چند نفر از مسئولان و متولیان با حضور وزرای بهداشت، علوم و سازمان سنجش برگزار شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس در پایان خاطرنشان کرد: جواب قطعی عدم برگزاری و یا برگزاری به موقع کنکور و یا تعویق آن در نشست فردا گرفته خواهد شد و تصمیم جدی در این باره دوشنبه مشخص می‌شود.

نظر وزیر بهداشت درخصوص برگزاری کنکور ارشد ۹۹

وزیر بهداشت گفت: آزمون دکتری از دید بنده به عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می تواند با کمترین نارسایی برگزار شود.

وی در پاسخ به این سوال آیا می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را با رعایت پروتکل ها برگزار کنیم یا خیر؟، پاسخ داد:

از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک های بهداشتی پیش بینی کنیم. اگر حتی یک جوان دچار بیماری شود و در بخش ICU بستری شود، غیر از ناراحتی و رنجش برای خانواده و ما، باعث زحمت بیشتر کادر درمانی می شود. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور از نظر بیماری به مصلحت می باشد، خطا است و بنده چنین پیش بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی گوید اما می توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.

✔️ آیا احتمال تعویق کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ وجود دارد؟

با توجه به این که قبلا اعلام شده بود اگر پروتکل ها در آزمون دکتری رعایت نشود، ممکن است از برگزاری کنکور ارشد ممانعت شود، باید منتظر باشیم تا نتیجه بررسی پروتکل ها در کنکور ارشد مشخص شود. همه اخبار در سایت مسترتست اطلاع رسانی خواهد شد.

✔️ نتیجه قطعی تعویق آزمون کارشناسی ارشد کی مشخص می شود؟

احتمال تصمیم گیری درخصوص تعویق کنکور کارشناسی ارشد در جلسه روز یکشنبه وجود دارد.

✔️ آیا احتمال لغو کنکور ارشد هم وجود دارد؟

منادی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس اعلام کرده است که در صورت تصویب این طرح، ممکن است در تکمیل ظرفیت ارشد مدنظر قرار گیرد. اما در حال حاضر احتمال لغو کنکور ارشد بسیار پایین است.

✔️ چه کسی درخصوص تعویق آزمون کارشناسی ارشد تصمیم خواهد گرفت؟

گفته شده که ستاد ملی کرونا باید در خصوص زمان کنکور ارشد تصمیم گیری کند. اما ظاهرا در پی اعتراض داوطلبان، مجلس شورای اسلامی نیز به موضوع ورود کرده است.

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد