پارسه
نوگام
کیهان روان
عالم زاده

معرفی ۶ دانشگاه برتر دارای پذیرش پزشکی از لیسانس

پزشکی از لیسانس

۶ دانشگاه برتر که قرار است طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس را اجرا کنند، معرفی شدند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر، ۶ دانشگاه برتر که قرار است طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس را اجرا کنند، معرفی شدند. این پذیرش در مدت ۵ سال به تدریج ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی دانشگاه ها را تامین می‌کند.

از سال ۹۸ موضوع تغییر نحوه پذیرش دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شد و موضوع در شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی به تصویب رسید و برای اجرا به سال ۹۹ موکول شد.

نحوه پذیرش پزشکی از لیسانس

بر اساس این طرح لیسانس‌های مرتبط اعلام می‌شوند و پذیرش به صورت آزمون دانشگاهی است و آزمون درون دانشگاهی و با استانداردها و نظارت وزارت بهداشت برگزار می‌شود. مقرر شده بود این کار ابتدا با ۵ دانشگاه علوم پزشکی آغاز شود و به تدریج توسعه پیدا کند.

فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی و علوم تجربی و علوم ریاضی در مقطع لیسانس می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. آزمون کتبی ورودی به پزشکی از دوره لیسانس شبیه آزمون بین‌المللی MCAT (Medical College Admission Test) طراحی می‌شود. این آزمون یک آزمون استاندارد و ابزاری برای سنجش ورودی به پزشکی است. در این آزمون بخش‌هایی از بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی وجود دارد، به این ترتیب فرصتی ایجاد می‌شود که لیسانسه‌های غیر از علوم پزشکی در این آزمون شرکت کنند.

ظرفیت پذیرش این افراد به صورت مازاد به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده می‌شود و در ظرفیت عادی پذیرش از کنکور در دانشگاه‌های علوم پزشکی هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود.

به تازگی ستاد نقشه جامع علمی کشور در مصوبه خود اعلام کرده است که دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر می‌توانند درصدی از ظرفیت پذیرش دانشجوی خود را به این طرح اختصاص دهند.

دانشگاه های دارای پذیرش پزشکی از لیسانس

دکتر حسین قنبری – مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت در گفتگو با مهر درباره جزئیات این مصوبه گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی تهران پیش رو در این طرح است و امسال دوازدهمین دوره پذیرش دانشجوی از طریق لیسانس را اجرا کرد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی برتر که از امسال طرح پذیرش پزشکی از لیسانس را آغاز می‌کنند دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی، مشهد، کرمان، اصفهان هستند.

ظرفیت پذیرش پزشکی از لیسانس چقدر است؟

قنبری یادآور شد: دانشگاه‌ها این پذیرش را با میزان ۵ درصد ظرفیتی که هر سال از سوی شورای گسترش دانشگاه‌ها به آنها داده می‌شود آغاز می‌کنند و بعد از ۵ سال این میزان ظرفیت به ۲۰ درصد دانشجوی ورودی می‌رسد.

وی اظهار داشت: ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی در سند برآورد نیروی انسانی وزارت بهداشت تعیین شده است و تمامی دانشگاه‌ها در تعیین ظرفیت خود از این سند تبعیت می‌کنند.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: در وزارت بهداشت در این زمینه بحث‌های زیادی صورت گرفته است و در اولین گام ۵ دانشگاه علوم پزشکی به غیر از دانشگاه علوم پزشکی تهران که پیش از این کار را انجام می‌داد اعلام آمادگی کردند.

وی تاکید کرد: البته نکته مهم در پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس این است که مسیر اصلی پذیرش دانشجو کماکان از کنکور سراسری خواهد بود و این پذیرش یک راه فرعی برای افرادی محسوب می‌شود که مقطع کارشناسی خود را به اتمام رسانده‌اند اما علاقمند هستند در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۸ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
M
بهمن ۴, ۱۳۹۹ ۱۱:۰۹ ق٫ظ

با لیسانس روانشناسی هم میشه شرکت کرد؟

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۹ ۸:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  M

سلام
احتمالا خیر. اما باید منتظر فراخوان هر دانشگاه باشیم. هنوز جزئیاتی نگفتن. برای دانشگاه تهران که فقط باید رشته کارشناسی تون مربوط به ریاضی فیزیک یا علوم تجربی باشه.

ف
بهمن ۳, ۱۳۹۹ ۰:۴۱ ق٫ظ

سلام من لیسانس شهرسازی دارم و یعنی میتونم پزشکی بخونن؟ کدوم دانشگاه؟

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۹ ۸:۰۰ ب٫ظ
پاسخ به  ف

سلام
فعلا فقط شرایط دانشگاه تهران اعلام شده در لینک زیر:
https://mastertest.ir/1399/09/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-1400/
برای بقیه دانشگاه ها باید منتظر اعلام فراخوان هاشون باشیم

neda
دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۶:۵۶ ب٫ظ

پذیرش دانشجو و کنکورشون برای چه زمانی هست؟ امسال؟ یعنی ۱۴۰۰_۱۴۰۱ ؟

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۹ ۸:۰۳ ب٫ظ
پاسخ به  neda

سلام
دانشگاه تهران فراخوان داده از لینک زیر میتونید ببینید
https://mastertest.ir/1399/09/%D9%84%DB%8C%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-1400/

Y
دی ۲۹, ۱۳۹۹ ۶:۰۷ ب٫ظ

سلام،یعنی شرایط سنی و معدل هم مطرح هست همچنان؟

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۹ ۷:۵۹ ب٫ظ
پاسخ به  Y

سلام
احتمالا بله. اما باید منتظر فراخوان هر دانشگاه باشیم. هنوز جزئیاتی نگفتن.