پذیرش بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد بر اساس آیین نامه استعداد درخشان صورت می‌گیرد. هر ساله شرایط و ضوابط و جزئیات پذیرش در دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد اطلاع‌رسانی می‌شود.

در این مطلب به همه جزئیات این نوع پذیرش اشاره شده است. نکته مهم این است که در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، امکان پذیرش بدون کنکور با سوابق تحصیلی وجود ندارد و تنها راه پذیرش در واحدهای داخل کشور بدون شرکت در کنکور، داشتن شرایط زیر و ثبت‌نام در بازه زمانی اعلام‌شده است.

شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد

شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۰ با تغییرات مهمی همراه بوده است. به طور خلاصه می‌توان این تغییرات را به شکل زیر برشمرد:

 • کاهش شرط معدل در بسیاری رشته‌های امتحانی
 • تغییر ظرفیت پذیرش
 • حذف شرط مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌های غیرعلوم پزشکی
 • تغییر شرط تجانس رشته
 • تعریف شرایط اختصاصی برای رشته‌های علوم پزشکی

همچنین امکان ثبت‌نام و شرکت در پذیرش ارشد بدون ازمون استعداد درخشان دانشگاه آزاد در چند رشته در سال ۱۴۰۰ وجود دارد.

شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1400

شرایط ثبت نام ارشد بدون ازمون آزاد ۱۴۰۰ رشته های غیرعلوم پزشکی

شرایط ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته بدون آزمون (استعدادهای درخشان) گروه غیر علوم پزشکی به شرح زیر است:

۱- کلیه حائزین شرایط درخواست کننده دوره کارشناسی ارشد شامل استعدادهای برتر و فارغ التحصیلان ممتاز بر اساس حداقل معدل ۱۶ برای کلیه رشته های گروه غیر علوم پزشکی براساس امتیاز حاصل از معدل تراز شده با ظرفیت حداکثر ۴۰ درصدی برای هر یک از رشته/محل های انتخابی گزینش علمی خواهند شد.

۲- پذیرش دانش آموختگان واجد شرایط تا ۳ سال پس از فارغ التحصیلی (فارغ التحصیلان سال ۱۳۹۷ به بعد) امکان پذیر است.

۳- رعایت هم نامی گروه عمده تحصیلی رشته مقطع کارشناسی متقاضی با رشته مورد تقاضا در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.

گفتنی است شرط مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی برای رشته‌های غیر علوم پزشکی که تا سال ۹۹ در شرایط پذیرش بود، از سال ۱۴۰۰ حذف شده است.

سال ۹۹ سال ۱۴۰۰
 • حداقل معدل ۱۶ برای رشته های غیر علوم انسانی
 • حداقل معدل ۱۷ برای رشته های علوم انسانی
حداقل معدل ۱۶ برای کلیه رشته های گروه غیر علوم پزشکی
ظرفیت ۱۰ درصدی برای هر یک از رشته/محل‌های انتخابی ظرفیت حداکثر ۴۰ درصدی برای هر یک از رشته/محل‌های انتخابی
تا ۳ سال پس از فارغ التحصیلی تا ۳ سال پس از فارغ التحصیلی
رشته متجانس با رشته فارغ التحصیلی دوره کارشناسی هم نامی گروه عمده تحصیلی رشته مقطع کارشناسی متقاضی با رشته مورد تقاضا در مقطع کارشناسی ارشد
ترم تابستانی و مرخصی بدون احتساب سنوات جزء نیمسال های تحصیلی محسوب نمی شوند، مشروط به این که تعداد نیمسال های تحصیلی برای دوره کارشناسی پیوسته ۱۰ نیمسال و برای دوره کارشناسی ناپیوسته ۶ نیمسال بیشتر نشود.

شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد رشته های علوم پزشکی

در سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار شرایط اختصاصی جهت پذیرش ارشد استعداد درخشان داوطلبان رشته های علوم پزشکی در دانشگاه آزاد اعلام شده است.

شرایط ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته بدون آزمون (استعدادهای درخشان) گروه علوم پزشکی به شرح زیر است:

۱- کلیه حائزین شرایط درخواست کننده دوره کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی بر اساس حداقل معدل ۱۷ برای کلیه رشته های گروه علوم پزشکی مورد گزینش علمی قرار خواهند گرفت.

۲- متقاضیان لازم است حداکثر در ۸ نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند.

۳- متقاضیان شرکت در دوره بدون آزمون (استعدادهای درخشان) باید رشته ای همنام و متجانس با رشته فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی خود به شرح جدول زیر انتخاب نمایند.

داوطلبان رشته‌های گروه علوم پزشکی لازم است دارای مدرک پایه مورد پذیرش مطابق جدول ذیل باشند، در غیر این‌‍صورت مجاز به ادامه تحصیل در این رشته‌ها نخواهند بود.

تجانس رشته های ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد علوم پزشکی

۴- استفاده از تسهیلات دوره بدون آزمون (استعدادهای درخشان) گروه علوم پزشکی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی و تا یک سال بعد از آن می باشد. لذا تنها فارغ التحصیلان سال ۹۹ به بعد مجاز به استفاده از این تسهیلات خواهند بود.

شرایط ثبت نام ارشد بدون کنکور آزاد 1400

جهت کسب اطلاعات بیشتر درخصوص شرایط ارشد بدون کنکور آزاد کلیک کنید.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

ثبت نام داوطلبان پذیرش بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد از ۲۷ تیرماه آغاز شده و تا ۲۲ مرداد ادامه دارد.

هزینه ثبت نام ارشد بدون کنکور آزاد ۱۴۰۰ چقدر است؟

داوطلبان لازم است جهت ثبت نام نسبت به خرید کارت اعتباری از سایت azmoon.org اقدام کنند. هزینه خرید هر کارت اعتباری ۸۳ هزار تومان است.

امکان ثبت نام برای چند رشته وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین تغییراتی که در سال جاری رخ داده، این است که داوطلبان در صورت تمایل می توانند با تهیه کارت اعتباری در بیش از یک مجموعه امتحانی ثبت نام کنند و در این خصوص محدودیتی وجود ندارد.

چند رشته‌محل برای ثبت نام ارشد بدون ازمون دانشگاه آزاد می‌توان انتخاب کرد؟

داوطلبان دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته بدون آزمون )استعدادهای درخشان (مجاز به انتخاب حداکثر ۱۰۰ رشته/محل از یک مجموعه از دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد می باشند.

آیا فارغ‌التحصیلان بقیه دانشگاه‌ها هم می‌توانند در فراخوان کارشناسی ارشد استعداد درخشان دانشگاه آزاد شرکت کنند؟

بله، دانش آموختگان ممتاز سایر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در صورت دارا بودن شرایط مندرج در دفترچه، امکان ثبت نام و پذیرش در این دوره را خواهند داشت.

نحوه ثبت‌نام ارشد بدون ازمون دانشگاه آزاد

ثبت نام داوطلبان پذیرش بدون کنکور استعداد درخشان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد. جهت ثبت‌نام لازم است مراحل زیر را طی کنید:

۱- در ابتدا لازم است به سامانه ثبت نام اینترنتی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه به آدرس azmoon.org مراجعه کنید.

ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

۲- سپس نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام کنید.

کارت اعتباری ثبت نام ارشد بدون کنکور آزاد

نکته مهم ۱: با توجه به اینکه پس از خرید اینترنتی کارت اعتباری ثبت نام امکان بازپس‌گیری آن وجود ندارد، به داوطلبان اکیداً توصیه می شود پس از آگاهی از شرایط و ضوابط ثبت نام نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام نمایند.

نکته مهم ۲: با توجه به اینکه در مرحله خرید کارت اعتباری داوطلبان می بایست مجموعه آموزشی مورد نظر را انتخاب می نمایند لازم است در این انتخاب دقت لازم را داشته باشند.

( اتباع غیر ایرانی جهت ثبت نام در این دوره لازم است با مراجعه به وب سایت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آدرس www.saorg.ir اطلاعات مربوطه را تکمیل و با اخذ کد پیگیری ۱۳ رقمی مبادرت به خرید کارت اعتباری نمایند.)

۳- پس از خرید کارت اعتباری، وارد صفحه ثبت نام شوید.

ثبت نام پذیرش بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد

شماره کارت اعتباری و شماره کد ملی در کادر مربوطه با دقت وارد نموده و سپس گزینه ورود به صفحه ثبت نام را انتخاب نمایید.

۴- اطلاعات خواسته‌شده در این مرحله را با دقت وارد نمایید. پس از ورود اطلاعات فردی لازم است کلیه اقلام اطلاعاتی وارد شده را یک بار دیگر بررسی نموده و پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده گزینه «ثبت اطلاعات و رفتن به مرحله بعد» را انتخاب نمایید.

نکته: در صورت بروز هرگونه خطا در ورود اطلاعات به پیام های سیستم ثبت نام توجه نموده و پس از رفع خطای احتمالی مجدداً نسبت به انتخاب گزینه «تأیید و ادامه» اقدام نمایید.

در این مرحله لازم است رشته فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، دانشگاه یا موسسه آموزش عالی صادرکننده مدرک داوطلب، تاریخ دقیق فارغ‌التحصیلی، تعداد نیمسال‌های تحصیلی مقطع کارشناسی و معدل مقطع کارشناسی به صورت دقیق ثبت گردد. پس از درج اطلاعات گزینه «ثبت اطلاعات و رفتن به مرحله بعد» را انتخاب نمایید.

۵- مدارک خود شامل اسکن یک قطعه عکس ۳*۴ و یا ۴*۶ مطابق شرایط زیر و نیز ریزنمرات را بارگذاری کنید. پس از آپلود مدارک، گزینه «ثبت اطلاعات و رفتن به مرحله بعد» را انتخاب کنید.

۶- در این مرحله لازم است استان، واحد دانشگاهی و عنوان رشته را بر اساس شرایط و ضوابط اعلام شده انتخاب کنید.

۷- پس از وارد کردن کلیه اطلاعات و انتخاب رشته، با دقت کلیه اطلاعات خود را مرور نموده و در صورت لزوم به اصلاح هر یک از آنها با انتخاب گزینه «مرحله قبلی» به صفحه مورد نظر مراجعه و اصلاحات لازم را انجام دهید.

سپس گزینه «تأیید نهایی و ثبت نام» را انتخاب کنید.

۸- پس از تأیید نهایی اطلاعات، یک کد رهگیری از سیستم دریافت می نمایید. کد رهگیری خود را تا پایان اعلام نتایج این دوره حفظ نمایید.

نکات مهم

– پس از پذیرش دانشجو از طریق این دوره هرگونه انتقال، مهمان شدن یا تغییر رشته و گرایش مشمول قوانین و مقررات دانشگاه خواهد بود.

– هرگونه انتقال و میهمانی از واحدها، پردیس ها و مراکز بین المللی و برون مرزی به دیگر واحدهای داخل دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع می باشد.

مدارک ثبت نام ارشد استعداد درخشان دانشگاه آزاد

داوطلبان لازم است جهت ثبت‌نام نسبت به آپلود اسکن یک قطعه عکس ۳*۴ و یا ۴*۶ اقدام کنند. ویژگی‌های عکس ارسالی به شرح زیر است:

 • تصویر باید به صورت GrayScale (سیاه و سفید) باشد؛
 • درجه وضوح ۱۰۰ dpi باشد؛
 • ابعاد عکس ۳۰۰*۴۰۰ و یا ۴۰۰*۶۰۰ پیکسل باشد؛
 • با فرمت JPG ذخیره شده باشد.
 • عکسی که تصویر از روی آن تهیه می شود، لازم است تمام رخ بوده و در سال جاری تهیه شده باشد؛
 • تصویر باید در جهت صحیح و بدون چرخش تهیه شده و فاقد هرگونه حاشیه زائد باشد؛
 • تصویر داوطلب باید واضح و مشخص بوده و اثر مهر، منگنه و سایر مواردی که منجر به مخدوش و نامشخص بودن چهره داوطلب می شود در تصویر وجود نداشته باشد.

علاوه بر اسکن عکس، لازم است ریزنمرات نیز در سامانه ثبت نام بارگذاری شود.

دفترچه کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

همه جزئیات شرایط و اطلاعات لازم در دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ اعلام شده است. همچنین فهرست رشته ها و واحدهای دانشگاهی که به صورت بدون کنکور در دوره ارشد این دانشگاه دانشجو می‌پذیرند نیز داخل دفترچه قابل مشاهده است.

جهت دانلود دفترچه بدون آزمون ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۰ به صفحه زیر مراجعه نمایید:

رشته های ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد چیست؟

فهرست رشته‌های دارای پذیرش در دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شده است.

آیا شهریه پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد با شهریه ارشد داوطلبان با آزمون متفاوت است؟

خیر شهریه پذیرفته‌شدگان با هر دو روش یکسان است؛ تنها تفاوت این دو گروه نوع پذیرش است.

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد