پارسه

اعلام جزئیات استفاده از سهمیه استعداد درخشان در کنکور ارشد ۱۴۰۰

شرایط پذیرش با آزمون استعدادهای درخشان در دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش مسترتست، بر اساس اعلام سازمان سنجش، براساس مفاد آیین نامه پذیرش با آزمون استعدادهای درخشان در دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و کارشناسی ارشد مصوب شورای هدایت استعدادهای درخشان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز ابلاغ شده است، متقاضیان دارای شرایط زیر حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی و صرفا برای یک بار در صورت شرکت در آزمون و کسب حدنصاب علمی حداقل ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کدرشته محل در گزینش آزاد توسط سازمان سنجش به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند. 

شرایط پذیرش با آزمون استعدادهای درخشان در دوره کارشناسی ارشد

  • برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیادهای علمی – دانشجویی و دانشجویان نمونه کشوری در دوره کارشناسی با معرفی سازمان امور دانشجویان
  • رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته، با مشارکت حداقل ۵۰ درصد در دستاورد حائز رتبه
  • دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی هشت نیمسال دانش آموخته شده است.
  • دانش آموخته رتبه اول دوره کارشناسی ناپیوسته در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی که طی چهار نیمسال تحصیلی دانش آموخته شده است.

۱- حداکثر مدت تحصیل برای دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته هشت نیمسال و برای دانش آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال می باشد. ضمنا به لحاظ میانگین کل، متقاضی باید حائز بالاترین میانگین در مقایسه با دانشجویان هم رشته و هم ورودی موسسه محل تحصیل خود باشد.

۲- دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی موظفند یک بار در هر سال به ازای هر رشته، از بین فارغ التحصیلان رتبه اول تمامی رشته های آموزشی خود در مقطع کارشناسی که حداکثر تا یکسال تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل آنها نگذشته باشد، فقط یک نفر را که بالاترین معدل کل را کسب کرده باشد در موعد مقرر به سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نمایند. افراد مشمول این آیین نامه مجازند حداکثر تا یک سال تحصیلی پس از زمان دانش آموختگی و صرفا برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند.

۳- دانشجویان مقطع کارشناسی در تمامی دوره ها چنانچه از طریق سازمان سنجش آموزش کشور وارد دوره های فوق شده باشند، می توانند از تسهیلات رتبه اولی بهره مند شوند.

۴- آن دسته از دانشجویان رتبه اول دوره کارشناسی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نیستند، نمی توانند از مزایای این آیین نامه بهره مند شوند.

۵- افرادی که با توجه به امتیاز رتبه اول پذیرفته نشوند، ادامه تحصیل آنان همانند سایر متقاضیان و از طریق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سنوات بعد میسر خواهد بود.

ظرفیت پذیرش ارشد با کنکور استعداد درخشان

سازمان سنجش موظف است حداکثر معادل ۱۰ درصد (با تقریب اضافی) در هر کدرشته محل تحصیلی دوره بالاتر را براساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص دهد.

نحوه استفاده از سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد

افرادی در امتیاز رتبه اول گزینش خواهند شد که ضمن واجد شرایط بودن، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاییدیه رتبه اول (مندرج در انتهای دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰) توسط معاونت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل آنان از تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۰ تا ۱۴۰۰/۶/۳۰ منحصرا از طریق پرتال اینترنتی به این سازمان اعلام گردد. در غیر اینصورت سهمیه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهند شد.

لذا ضرورت دارد همه متقاضیان استفاده از این امتیاز که مجاز به انتخاب رشته گردیده اند فرم مذکور را تکمیل و حداقل تا سه هفته قبل از تاریخ فوق تحویل معاونت آموزشی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ذیربط نمایند.

ضمنا مشمولان این آیین نامه مجازند حداکثر تا یکسال تحصیلی بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و صرفا برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۷ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
حامد
اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۱ ۱:۰۹ ب٫ظ

سلام وقت بخیر وقتی نوشته شده ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولیو باید کسب کنیم منظور از اون فرد کسیه که تو اون دانشگاه و رشته مدنظر ما قبول شده یا درکل آخرین نفری که مجاز به انتخاب رشته شده؟؟

ِD
شهریور ۲۲, ۱۴۰۰ ۱۰:۵۲ ق٫ظ

سلام این سهمیه شامل کسانی که بدون کنکور وارد دوره کارشناسی دانشگاه آزاد شدن هم میشه؟

سارینا
شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ ۱۰:۵۲ ب٫ظ

سلام من دی ۹۸ فارق التحصیل شدم برای سال ۱۴۰۰ ثبت نام کردم معدلمم ۱۸/۰۱ بوده ولی الان دیدم که حداکثر تا یکسال هستش
یعنی نمیتونم استفاده کنم؟

S
شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ ۵:۱۴ ب٫ظ

سلام من معدلم الف هست( ۱۷.۵ ) و نفر چهارم در بین ورودی های خودمون هستم، میتونم از این امتیاز استفاده کنم؟

شبنم
شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ ۲:۵۰ ب٫ظ

من امروز رفتم دانشگاهمون گفتن هنوز هیچی به ما نگفتن که معرفی بکنیم اسامیتون رو

در حالی که گفتن از ۲۰ ام می تونن
سازمان سنجش باید واسه دانشگاه اعلام بکنه ؟؟

A
شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ ۱۰:۳۸ ق٫ظ

سلام. اگر رتبه اول در دانشگاه آزاد باشی میشه از این سهمیه برای ورود به دانشگاه سراسری ارشد استفاده کرد؟

.......
شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ ۱:۲۴ ب٫ظ
پاسخ به  A

سلام خیر