پارسه

تشکیل کلاس‌های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به صورت حضوری

دانشجویان تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت می‌بایست به صورت تمام وقت و بطور کامل در دانشگاه حضور یابند. دانشجویان جدیدالورود نیز شامل این بخشنامه بوده و حضور در کلاسها پس از دوز دوم واکسن خواهد بود.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش ایسنا، معاون آموزشی وزارت بهداشت طی نامه ای به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور سیاست های کلی وزارت بهداشت در آستانه بازگشایی دانشگاه ها برای سال تحصیلی جدید را ابلاغ کرد.

در نامه دکتر علی اکبر حق دوست تاکید شده است که پیرو دستور وزارت بهداشت مبنی بر بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی در سال جاری و در راستای مصوبات و هماهنگی های قبلی به صورت فوری جلسه ای با معاونت فرهنگی وزارت بهداشت برگزار شد که در نهایت تصویب شد در صورت تحقق شرط های مربوطه تمامی امتحانات دانشجویان به صورت حضوری برگزار شود.

همچنین برنامه درسی دانشجویان جدیدالورود به شکلی خواهد بود که برای رفع اشکال و کارهای عملی حداقل دو هفته در طول ترم به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه شرکت کنند.

دانشجویان تحصیلات تکمیلی حتی جدیدالورودها نیز تمام وقت و بطور کامل بعد از دریافت دو دز واکسن در دانشگاه ها حضور خواهند داشت.

دانشجویان دکتری حرفه ای و کارآموزان سایر رشته ها نیز همانند سابق در کلاس های دروس عملی حضور خواهند داشت.

دکتر حقدوست در نامه خود تاکید کرده است که برای سایر دانشجویان به گونه ای برنامه ریزی خواهد شد که پس از دریافت دو دز واکسن حداقل یک ماه در دانشگاه حضور خواهند داشت.

برنامه ریزی جهت استفاده از مرخصی تحصیلی بدون درج در سنوات برای دانشجویانی که به دلیل استرس زیاد علاقه به حضور در دانشگاه ندارند در دستور کار قرار خواهد گرفت.

همچنین در خوابگاه ها، سلف ها و سرویس های رفت و آمد امکان اجرای پروتکل های موجود مهیا نیست و لذا لازم است معاونت بهداشت متناسب با شرایط پروتکل های جدید صادر و ابلاغ کند که امکان اجرایی بودن آنها فراهم نباشد.

در این نامه تاکید شده است که دسترسی به امکانات لازم بسیار ضروری است. تب سنجی مستمر و دقیق اکسی متری مستمر برای دانشجویان مبتلا، دسترسی به ماسک و وسایل ضدعفونی لازم و وسیع و مهمتر از همه وجود فضای ایزولایسون مناسب دانشجویان مبتلا در خارج از فضاهای خوابگاهی از مهمترین نیازهای دانشجویی است.

دکتر حقدوست تاکید کرده است که درخواست معاونت های فرهنگی و دانشجویی و آموزشی از معاونت بهداشت آن است که تزریق دو دز واکسن دانشجویان حداکثر تا پایان مهر به پایان برسد و حتی المقدور انجام دز یادآور دانشجویان و اعضای هیات علمی فعال در بالین در اسرع وقت عملی می شود.

همچنین سیاست وزارت بهداشت برای دز یادآور سایر اقشار جامعه و به طور اختصاصی سایر دانشجویان و پرسنل درگیر امور آموزشی، دانشجویی و فرهنگی نیز شفاف شود. همچنین برای اصلاح فضاهای فیزیکی دانشکده ها، خوابگاه ها و فضاهای عمومی خصوصا اصلاح تهویه هوا و تامین تجهیزات بهداشتی اولیه از جمله ماسک نیاز به تامین منابع مالی مشهود است.

در این نامه تاکید شده است که از آنجایی که دانشگاه ها باید مدیریت چابک داشته باشند تا بتوانند در صورت بروز هر گونه همه گیری محلی تصمیمات قاطع اخذ کنند بنابراین نیاز به داشتن داشبوردهای اطلاعاتی از مبتلایان در منطقه خود دارند که مقتضی است توسط معاونت بهداشت تهیه شود.

البته در کنار این داشبوردها لازم است پروتکل ها و دستورالعمل های شفافی تولید شود که بسته به شرایط بتوانند تصمیمات سریع بگیرند. در این نامه تاکید شده است حداکثر همکاری در بازگشایی مدارس، دانشگاه های پزشکی و غیر پزشکی ضروری است و نمی توان صرفا دانشگاه های علوم پزشکی را مجزا از سایرین دید. ضروری است تا رئیس دانشگاه شخصا مسئولیت را بر عهده گیرد تا بهترین شکل ممکن هماهنگی های بین معاونت های مختلف فراهم شود و نیازهای مالی تامین گردد. همچنین شرایط اپیدمی متغیر است. لازم است مدل اداره آموزشی منطبق بر وضعیت اپیدمی منطقه با چابکی صورت بگیرد.

در پایان نامه معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید شده است برای مدیریت جو روانی و اجتماعی در داخل و خارج دانشگاه نیاز به اخذ تدابیر خاص می باشد. بطوریکه ممکن است هجمه های سنگین به برنامه وارد شده و گروه های مخالف شکل گرفته و آرامش جامعه با بعضی شایعات بی اساس به هم بریزد. لذا همراهی رسانه ها، مدیریت فضای مجازی با ایجاد یک شفافیت حداکثری و نگاه مشارکت جویانه ضروری است.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۰ نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات