پارسه

«حرفه ای» شدن ۲۰ درصد رشته های کارشناسی و ارشد از سال جاری

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: از سال جاری ۲۰ درصد رشته‌های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به کارشناسی حرفه‌ای و کارشناسی ارشد حرفه‌ای اختصاص خواهد یافت.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

قاسم عمو عابدینی در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به پذیرش دانشجوی کارشناسی حرفه‌ای گفت: کارشناسی حرفه‌ای یک مدل جهانی است و شخصی که وارد یک رشته دانشگاهی می‌شود اگر قصد دارد شاغل شود، واحدهایی را طی کند که در آن حرفه مهارت‌های بالاتری را کسب کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال رشته مهندسی مکانیک، ۸۰ الی ۹۰ واحد را مانند تمام دانشجویان آن رشته طی می‌کند، اما ۴۰ الی ۵۰ واحد باقی مانده را خاص یک صنعت مانند خودرو، کشتی سازی و هواپیما سازی طی می‌کند.

وی افزود: این واحدها از ارتباط صنعت و دانشگاه تعریف می‌شود و صنعت اعلام می‌کند که فارغ التحصیل مورد نیاز وی باید چه واحدهایی را طی کند.

عموعابدینی گفت: از همین رو نام این دوره «کارشناسی حرفه ای» است‌.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: دانشجو با گذراندن این دوره زمانی که فارغ التحصیل می‌شود توانمند است و جذب صنعت می‌شود.

وی ادامه داد: جذب دانشجوی کارشناسی حرفه‌ای در دانشگاه‌های یزد و هرمزگان شروع شده است و کار بر روی آن برای اجرا در تمام دانشگاه از امسال در شورای گسترش و شورای برنامه ریزی آموزش عالی شروع شده است.

عموعابدینی تاکید کرد: با اجرای آن ۲۰ درصد رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به این سمت خواهند رفت.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۱ دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
زهرا
آبان ۱۸, ۱۴۰۱ ۸:۱۰ ب٫ظ

اشکال از اونجایی پیدا میشه که اختیار و انتخاب در مسیر بهتر شدن و ماهر شدن از دانشجو گرفته میشه.

ایا خود دانشجو واقعا نمیتونه راهی برای یافتن مهارت بیشتر پیدا کنه؟