پارسه
نوگام
کیهان روان
عالم زاده

اعمال سه سهمیه در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳

در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳ سه سهمیه آزاد، رزمندگان و ایثارگران، و بومی مناطق محروم اعمال می شود. داوطلبان تا فردا شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۲ فرصت دارند در آزمون ثبت نام کنند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر، ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۳ از روز ۹ بهمن آغاز شده است و تا ۸ صبح شنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد. آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۳ در روزهای ۱۰ و ۱۱ خردادماه ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

دفترچه ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ۱۴۰۳ را می‌توانید از لینک زیر دریافت کنید:

در این دوره از آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۳ نیز سهمیه‌های مختلف و شرایط استفاده از آنها اجرا می‌شود و دانشگاه پذیرنده بر اساس ضوابط و مقررات وزارت بهداشت از پذیرفته شدگان تعهد می‌گیرد.

داوطلبان باید در انتخاب سهمیه خود دقت کنند چرا که تغییر سهمیه آزمون پس از اتمام آخرین مهلت ویرایش اطلاعات سهمیه، در هیچیک از مراحل آزمون امکانپذیر نیست (در هر صورت: پذیرش و یا عدم پذیرش داوطلب).

سهمیه‌های انتخابی بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی عبارت است از:

سهمیه‌ها بر اساس قوانین و ضوابط موجود بوده و در صورت هر گونه تغییر توسط مراجع ذیربط و ابلاغ جهت اجرا، از طریق سامانه اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی، اطلاع رسانی خواهد شد.

در مورد استعداد درخشان با آزمون ورودی و بدون آزمون ورودی هر یک بصورت ۱۰ درصد اضافه بر ظرفیت پذیرش بر اساس آئین نامه مربوطه پذیرش می‌شود. ظرفیت اضافه مربوط به آئین نامه استعداد درخشان، در صورت وجود فرد متقاضی واجد شرایط معرفی شده از سوی دانشگاه، تکمیل خواهد شد.

در صورتیکه فرد واجد شرایط وجود نداشته باشد ظرفیت اضافه استعداد درخشان آن دانشگاه در آن رشته، تکمیل نخواهد شد. این افراد باید در فرم ثبت نام یکی از دو سهمیه آزاد یا رزمندگان و ایثارگران را انتخاب کنند و همزمان می‌توانند سهمیه بومی مناطق محروم را نیز با یکی از این دو سهمیه انتخاب کنند.

بسیار مهم: متأسفانه داوطلبان هر آزمون، بدون توجه به مفاد دفترچه‌های راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته محل و یا با توصیه‌های افراد غیر ذیصلاح، نمره و رتبه آزمون خود را نسبت به رتبه و نمره داوطلب هم سطح خود در دوره‌های گذشته، سنجیده و مورد مقایسه قرار داده و احتمال قبولی در مراکز مورد نظر را دارند. لذا تاکید می‌شود مفاد دفترچه‌ها بخصوص در رابطه با سهمیه‌ها و ظرفیت دقیقاً مطالعه شده و از مقایسه رتبه و نمره با دوره‌های گذشته خودداری شود.

سهمیه آزاد:

داوطلبان فاقد سهمیه رزمندگان و ایثارگران، دارای سهمیه آزاد هستند. تاکید می‌شود داوطلبان سهمیه آزاد الزاماً به کلیه تذکرات بند ۲-۵ سهمیه رزمندگان و ایثارگران توجه کنند.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

۱- رزمندگان – خود فرد رزمنده که دارای حضور داوطلبانه در جبهه است.

۲- ایثارگران – افرادی که براساس قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران و ماده ۹۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی و تبصره آن مشمول استفاده از این سهمیه هستند.

تذکر ۱: گزینش داوطلبان بر اساس قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه آن و ماده ۹۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی و تبصره آن است که به شرح زیر انجام خواهد شد:

الف) ۲۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل به رزمندگان و ایثارگران زیر اختصاص دارد:

الف – ۱) فرزندان و همسر شاهد، جانبازان، آزادگان، فرزندان و همسر آزادگان، فرزندان و همسر جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر به شرط کسب حد نصاب ۷۰ درصد نمره علمی گزینش آزاد هر رشته محل

الف – ۲) خود داوطلب، رزمنده است (رزمندگان جبهه مقاومت نیز در این سهمیه قرار می‌گیرند) به شرط کسب حدنصاب ۸۰ درصد نمره علمی گزینش آزاد هر رشته محل

ب) ۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل به رزمندگان و ایثارگران زیر اختصاص دارد:

ب – ۱) جانباز کمتر از ۲۵ درصد، فرزند و همسر جانباز کمتر از ۲۵ درصد به شرط کسب حد نصاب ۷۰ درصد نمره علمی گزینش آزاد هر رشته محل

ب – ۲) همسر و فرزند فرد رزمنده با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه به شرط کسب حد نصاب ۷۰ درصد نمره علمی گزینش آزاد هر رشته محل

تذکر ۲: یکی از شرایط سنجش (مجاز به انتخاب رشته محل شدن و همچنین پذیرش نهایی) در سهمیه رزمندگان و ایثارگران کسب حدنصاب لازم بر اساس گزینش آزاد در هر رشته و در هنگام پذیرش نهایی رشته محل است. البته ممکن است فردی حائز رتبه ۱ در سهمیه رزمندگان و ایثارگران باشد ولی بدلیل عدم کسب حد نصاب لازم پذیرفته نشود.

تذکر ۳: حد نصاب سهمیه رزمندگان و ایثارگران در هر مرحله از آزمون اعمال می‌شود.

تذکر ۴: در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد تکمیل نشودو ۵ درصد سهمیه اختصاصی برای جانبازان کمتر از ۲۵ درصد و همسر و فرزندان جانبازان کمتر از ۲۵ درصد و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد، ظرفیت خالی باقی مانده ۲۵ درصد مازاد بر ۵ درصد مذکور به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزند زیر ۲۵ درصد فرزندان و همسران رزمنده و جهادگر وزارت جهاد کشاورزی با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را دارند، اختصاص می‌یابد.

اگر بازهم این ظرفیت تکمیل نشود ظرفیت خالی باقیمانده به سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد (در کلیه مراحل کسب حدنصاب الزامی است.) به عبارتی درصورت عدم کسب نمره حدنصاب توسط رزمندگان و ایثارگران و عدم تکمیل ظرفیت توسط رزمندگان و ایثارگران، طبق قانون ظرفیت تخصیصی این سهمیه، به سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

تذکر ۵: بر اساس مصوبه دهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی به تاریخ ۹۷/۱۲/۱۸ ظرفیت سهمیه ۵ درصد و ۲۵ درصد رزمندگان و ایثارگران در هر کدرشته محل، در صورتی اختصاص می‌یابد که امکان گرد کردن ریاضی حاصل ضرب سهم در ظرفیت وجود داشته باشد و مقدار اعشاری حاصل بزرگ‌تر از (۰/۵ یا نیم) باشد. به عبارت دیگر اگر مقدار اعشار کمتر یا مساوی نیم باشد به عدد صحیح کوچک‌تر گرد خواهد شد.

تذکر ۶: اگر تعداد افراد حائز نمره حدنصاب سهمیه رزمندگان و ایثارگران بیش از تعداد ظرفیت پذیرش اختصاصی براساس ضریب مربوطه باشد، به تعداد ظرفیت و به ترتیب اولویت نمره، به اندازه ظرفیت موجود پذیرش صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه ظرفیت اضافی پذیرش نخواهد شد.

تذکر ۷: اگر داوطلب سهمیه رزمندگان و ایثارگران پس از تکمیل ظرفیت پذیرش، حدنصاب لازم را کسب کند، واجد اولویت پذیرش نیست.

تذکر ۸: طبق تبصره ۱ ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، نمره رزمندگی بعنوان نمره یک درس با ضریب ۱ و به نسبت مدت حضور در جبهه فرد محاسبه و اعمال می‌شود.

تذکر ۹: بر اساس مصوبه ۱۴۰۱/۵/۱۲ جلسه هیأت وزیران داوطلب متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران ابتدا در سهمیه آزاد گزینش و در صورت عدم قبولی ابتدا در سهمیه ۵ درصد و سپس در صورت خالی ماندن سهمیه ۲۵ درصد در این سهمیه گزینش می‌شوند. بنابراین در صورتی که موفق به کسب نمره قبولی در سهمیه آزاد شود، سهمیه آزاد محسوب خواهد شد.

تذکر ۱۰: سنجش داوطلبان سهمیه رزمندگان و ایثارگران در سهمیه آزاد، بدون درنظر گرفتن نمره رزمندگی صورت می‌پذیرد.

تذکر ۱۱: براساس تبصره ۲ ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۳۶۸/۲/۱۸ هیأت وزیران و قانون اصلاح قانون مذکور مصوب ۱۳۷۱/۹/۱۱ مجلس شورای اسلامی داوطلبانی که از سال ۱۳۶۸ به بعد یک نوبت با سهمیه رزمندگان و ایثارگران در آزمون‌های کارشناسی ارشد پذیرفته شده‌اند، حق استفاده مجدد از سهمیه رزمندگان و ایثارگران را در این مقطع نخواهند داشت.

تبصره: آن دسته از داوطلبانی که بعد از سال ۱۳۶۸ با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دوره کاردانی و یک بار در دوره کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شده‌اند، در صورتی که دارای حداقل ۱۸ ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل باشند می‌توانند در این آزمون با سهمیه رزمندگان شرکت کنند.

تذکر ۱۲: بر اساس مصوبه ۱۴۰۱/۵/۱۲ جلسه هیأت وزیران در رابطه با آئین نامه اجرایی ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران:

– طبق ماده ۳ آئین نامه مذکور، مشمولین صدرفا یکبار در هر مقطع می‌توانند در دوره روزانه (رایگان) دانشگاه‌های دولتی از سهمیه رزمندگان و ایثارگران استفاده کنند. چنانچه پس از قبولی و ثبت نام در رشته محل مذکور از ادامه تحصیل انصراف دهند و یا ثبت نام نکنند، مجدداً حق استفاده از سهمیه در آن مقطع تحصیلی را ندارند.

– بر این اساس داوطلبی که یکبار در دوره روزانه با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران پذیرفته شده، به شرط انصراف مجاز به استفاده از این سهمیه در دوره غیر روزانه (شهریه پرداز) است.

– مطابق ماده ۴ استفاده مجدد مشمولین پذیرفته شده در هر مقطع آزمون سراسری و تحصیلات تکمیلی در دوره‌های شبانه (نوبت دوم)، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس بین الملل، خودگردان، دانشگاه آزاد و سایر دوره‌های شهریه پرداز، از سهمیه مشمولین این آئین نامه در صورت انصراف علاوه بر ماده ۳ حداکثر تا یکبار دیگر بلامانع است.

بعبارتی پذیرفته شدگان دوره‌های شهریه پرداز در صورت انصراف، می‌توانند یکبار دیگر از این سهمیه برای پذیرش در دوره‌های روزانه (رایگان) و شهریه پرداز استفاده کنند.

– داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران حداقل ۲ بار در دوره‌های شهریه پرداز پذیرفته شده‌اند، مجاز به استفاده از این سهمیه در همان مقطع نیستند.

– فارغ التحصیلان دوره‌های شهریه پرداز مجاز به استفاده مجدد از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در همان مقطع نیستند.

افراد موضوع تذکر ۱۲ در صورت پذیرش در آزمون سال ۱۴۰۳ باید مدرک عدم ثبت نام یا انصراف خود را از دانشگاه مذکور اخذ کرده و به دانشگاه قبولی آزمون سال ۱۴۰۳ تحویل دهند.

تذکر ۱۳: قبولی داوطلب سهمیه رزمندگان درآزمون، به منزله استفاده و عدم قبولی به منزله عدم استفاده از این سهمیه است.

تذکر ۱۴: داوطلبان واجد شرایط سهمیه رزمندگان و ایثارگران اعم از اینکه در آزمون‌های ورودی تحصیلات تکمیلی سنوات گذشته شرکت کرده یا نکرده باشند برای استفاده از این سهمیه باید طبق توضیحات این سهمیه عمل کنند.

تذکر ۱۵: کلیه افراد متقاضی سهمیه رزمندگان و ایثارگران توسط سازمان مرجع ذیربط سهمیه خود تأیید می‌شوند. بعد از اتمام زمان ثبت نام، اسامی متقاضیان از مراجع مربوطه استعلام می‌شود و در صورت عدم تأیید یا عدم شناسایی داوطلب توسط سازمان مربوطه، متعاقباً از طریق مرکز سنجش اقدامی میسر نیست لذا توصیه می‌شود از سازمان مذکور پیگیری لازم مبنی بر تأیید یا عدم تأیید سهمیه و اعلام آن به این مرکز، بعمل آید.

متقاضیان پذیرفته شده آزمون سازمان سنجش و دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد در خصوص اختصاص این سهمیه برای آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، لازم است از مرجع تأیید کننده سهمیه سوال کنند.

– فرد رزمنده دارای حضور داوطلبانه در جبهه – همسر و فرزندان فرد رزمنده (شامل: رزمندگان بسیجی، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح، و همسر و فرزندان آنها) – فرد رزمنده جبهه مقاومت

سایر جزئیات استفاده از سهمیه و مراجع تأیید کننده در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی سال ۱۴۰۳ درج شده است.

سهمیه بومی مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی:

براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن، ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ۱۰ قطب آمایشی (کلان منطقه) کشور، در رشته‌های مورد نیاز به متقاضیان واجد شرایط پذیرش استفاده از سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، متناسب با نیاز استان‌ها و در چهارچوب نظام سط حبندی و با رعایت کلیه مندرجات این دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های بعدی، در زمینه پذیرش به این سهمیه تعلق می‌گیرد.

این افراد به هنگام انتخاب سهمیه، ابتدا باید بر اساس شرایط فردی خود یا سهمیه آزاد یا سهمیه رزمندگان را انتخاب کنند.

نظر به اینکه تاکنون از مراجع ذیربط در مورد رشته محل‌های مورد نیاز و شرایط آن اطلاعاتی دریافت نشده است، لذا در هر زمان تا زمان پیش از زمان انتخاب رشته محل، اطلاعات مورد نظر دریافت شود، تمهیدات لازم برای کلیه افرادی که ثبت نام آزمون را انجام داده و دارای کد رهگیری ثبت نام هستند، شرایط انتخاب این سهمیه و ارسال مدارک مورد نیاز در نظر گرفته خواهد شد.

لازم است در صورت اعلام از طریق سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی، داوطلبان وارد سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی شده و سپس از طریق گزینه ویرایش، وارد فرم ثبت نام خود شده و در ادامه «قسمت متقاضی سهمیه بومی هستم» را انتخاب کنند و سپس مدارک مورد نیاز سهمیه بومی را در سامانه قسمت ارسال مدارک بارگذاری کنند.

تاکید می‌شود:

۱) محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد در هنگام پذیرش، هیچ ارتباطی به دانشگاه محل اخذ تعهد ندارد. داوطلب واجد شرایط سهمیه بومی، می‌تواند هر یک از دانشگاه‌های پذیرنده اعلام شده را انتخاب کرده و در صورت پذیرش ادامه تحصیل دهد ولی بعد از پایان تحصیل دوره تعهد خود را باید در دانشگاهی که متعهد خدمت سهمیه بومی شده، بگذراند.

۲) فقط داوطلبان رشته‌های اعلام شده برای این سهمیه مطابق با استان بومی محل تعهد، مجاز به استفاده از این سهمیه هستند. سایر رشته‌ها و یا سایر استان‌ها مجاز به انتخاب این سهمیه نیستند.

شرایط استفاده از سهمیه بومی مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی:

– بر اساس مصوبه چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهدا شت، فرد بومی به داوطلبی اطلاق می‌شود که واجد حداقل یکی از شرایط ذیل باشد:

الف) متقاضی باید متولد استان مورد تقاضا بوده و حداقل دو مقطع تحصیلی کامل از مقاطع تحصیلات را (اعم از متوالی یا متناوب) در یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا گذرانده باشد. (تکمیل فرم بومی مخصوص مقاطع تحصیلی)

ب) متقاضی حداقل سه مقطع تحصیلی را اعم از متوالی یا متناوب، در یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا گذرانده باشد. (تکمیل فرم بومی مخصوص مقاطع تحصیلی)

ج) محل تولد یکی از والدین و یا همسر متقاضی، در استان مورد نظر بوده و همچنین فرد ۵ سال اخیر منتهی به سال برگزاری آزمون، در یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا، اقامت داشته باشد. (تکمیل فرم بومی مخصوص استشهاد محلی مبنی بر سکونت دائم و در حال حاضر در آن استان تأیید شده توسط مراجع ذیصلاح به همراه اسکن شناسنامه والدین یا همسر و مدرکی دال بر ۵ سال اقامت داوطلب در آن استان.)

کلیه بخش‌های فرم استشهاد محلی مشتمل بر آدرس با قید استان، شهر، خیابان، کوچه، پلاک، کدپستی و زمان سکونت با امضای ۴ نفر از اهالی محل باید با ذکر مشخصات و امضای کلانتری و یا شورای شهر محل تعهد تکمیل شود و استشهاد محلی سال‌های گذشته مورد قبول نیست.

پذیرش در سهمیه مذکور با رعایت سقف ظرفیت پذیرش در منطقه محروم برای رشته مورد تقاضا و نیاز استان‌ها در چارچوب نظام سط حبندی اعلام شده از سوی دبیرخانه شورای گسترش و دبیرخانه‌های مربوطه خواهد بود و متعاقباً در هنگام انتخاب رشته / محل اعلام خواهد شد.

پس از قبولی با استفاده از سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، به هیچ عنوان تغییر سهمیه یا تغییر دانشگاه منطقه محروم جهت گذراندن تعهدات خاص امکان پذیر نیست.

تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی ممنوع است.

تعهدات سهمیه مناطق محروم:

از پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی جهت پوشش مناطق محروم، به میزان ۲ برابر دوره تحصیلی مصوب بدون اعمال ضریب منطقه‌ای تعهدخاص اخذ می‌شود و این تعهد قابل خرید یا جابه‌جایی نیست.

در واقع دانشجوی سهمیه عدالت آموزشی برای ارائه خدمت در منطقه مربوطه، جذب می‌شود و این به مفهوم الزام برای ایجاد رابطه استخدامی نیست.

پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، پس از فراغت از تحصیل فقط در حوزه مناطق محروم و یا نیازمند تعیین شده خود، فعالیت تخصصی مرتبط با رشته خود را خواهند داشت و در خارج از منطقه مربوطه حق فعالیت تخصصی در رشته تحصیلی خود را تا پایان دوره تعهدات ندارند.

ارائه مدرک فارغ التحصیلی این گروه از پذیرفته شدگان بعد از اتمام تعهدات مورد نظر مجاز است و پذیرفته شدگان مذکور تا پایان زمان تعهدات و ارائه تسویه حساب از دانشگاه علوم پزشکی محل ارائه خدمات امکان ارائه خدمات تخصصی در سایر مناطق کشور را ندارند.

ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهدات امکانپذیر است. انتقال و تغییر محل تعهدات ممنوع است.

پذیرش این داوطلبان در کلیه مراحل، براساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه ماده ۳ آن خواهد بود.

کلیه مستندات و فرم‌های مربوطه باید در زمان مقرر از طریق سایت مرکز سنجش ارسال شود.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۰ نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات