مشاوره تخصصی رایگان کنکور ارشد توسط رتبه های برتر کنکور 97 طورانی برق ارشد دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد روان گام

وزارت علوم مرجع رسیدگی به زیرنظام‌های آموزشی از منظر قانون

معاون آموزشی وزارت علوم درخصوص تصمیم‌گیری درمورد رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته سه‌نفره گفت: این کمیته با حضور سه نفر از نمایندگان وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه آزاد اسلامی رسمیت پیدا می‌کند، ولی تاکنون کمیته‌ای با حضور نماینده ما تشکیل نشده است.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری امروز که درخصوص مجوز رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد در وزارت علوم برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار داشت: علت برگزاری این کنفرانس مطبوعاتی صحبت‌های چند روز گذشته دکتر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود که در رسانه ملی مطرح و به کرات در کانال‌های مختلف پخش شد. در واقع نکاتی در این صحبت‌ها وجود دارد که به نوبه خود قابل تأمل است.

وی در ادامه تصریح کرد: از وقتی که دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شد، صحبت‌ها و نکات خوبی در ارتباط با آینده دانشگاه آزاد مطرح کرد که کلیدواژه آن صحبت‌ها نیز کیفیت بود. در واقع بحث کیفیت آموزش عالی با اجرای طرح آمایش آموزش عالی در اسفند ۹۴ با ۸ بند اجرایی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید که یکی از این ۸ بند مساله “کیفیت” است که باید در همه زیرنظام‌ها مورد توجه قرار بگیرد و اما مرجع رسیدگی به این کیفیت را قانون تعیین می‌کند.

دکتر شریعتی نیاسر همچنین افزود: رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اشاره کرد کمیته سه نفره تشکیل شده و جلسات متعددی نیز برگزار شد و تصمیم‌گیری درخصوص رشته‌محل‌های این دانشگاه انجام شد و نیاز به اجازه وزارت علوم نیست. اما باید گفت قانونی که مصوب مجلس است و با پیشنهاد شورای گسترش آموزش به تصویب هیات وزیران رسید تاکید دارد کمیته ارزیابی باید با حضور هر سه عضو برگزار شود و ابلاغ تصمیمات کمیته با امضای رئیس اجرایی می‌شود. تاکید می‌کنم که تاکنون کمیته‌ای با حضور نماینده ما تشکیل نشده است. همچنین از سوی مسئولین دانشگاه آزاد مطرح شده است که ۲۴۴ صفحه مجوز درخصوص جلسات کمیته فوق برای رشته‌های دانشگاه آزاد وجود دارد که من آن را تکذیب می‌کنم و تاکید دارم که اساساً این کمیته در دفتر شورای وزارت علوم تشکیل جلسه نداده است.

به گفته وی، کمیته ارزیابی رشته‌های دانشگاه آزاد مربوط به سال ۶۷ است در حالی که قانون سال ۹۴ مصوب مجلس شورای اسلامی درخصوص نظام یکپارچه سنجش و پذیرش دانشجو که در آن تکلیف اینکه مرجع تصمیم‌گیری و اعلام نهایی پذیرش دانشجو باید توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت بگیرد بیانگر این است که قانون مرجع، تصمیم‌گیری درخصوص آموزش عالی را به وزارت علوم واگذار کرده بنابراین دفتر گسترش آموزش عالی براساس شاخص‌های خوب بدون هیچ ملاحظه‌ای درخصوص همه زیرنظام‌های دولتی و غیردولتی تصمیم می‌گیرد.

دکتر شریعتی تاکید کرد: از منظر حقوقی مطابق ماده ۳ اساسنامه دانشگاه اسلامی که در تاریخ ۸۹٫۸٫۱۱ به تصویب رسیده حدود فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی این دانشگاه از حیث مقطع رشته‌های تحصیلی و با توجه به شورای گسترش آموزش عالی وزارتین علوم و بهداشت تعیین می‌گردد و همچنین براساس ماده ۱۷ اساسنامه ظرفیت پذیرش دانشجو برای هر سال تحصیلی موضوع بند ماده ۱۲ اساسنامه براساس نیازهای کشور و حسب مورد به تصویب نهایی وزارتین علوم و بهداشت برسد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ۶۵ درصد رشته‌محل‌های بررسی شده در شورای گسترش آموزش عالی در کلیه زیرنظام‌های دولتی و غیردولتی مربوط به دانشگاه آزاد است، گفت: تنها ۱۶ درصد این رشته‌محل‌ها به دانشگاه‌های غیرانتفاعی داده شده است و در خصوص پراکندگی رشته‌محل‌ها نیز ۷۶ درصد ظرفیت‌ها در مقطع ارشد به دانشگاه آزاد اسلامی و ۱۲ درصد به دانشگاه غیرانتفاعی اختصاص یافته است.

وزارت علوم مرجع رسیدگی به زیرنظام‌های آموزشی از منظر قانون

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در بخش دیگری از ماده قانون تاکید کرد: مطابق بند یک بخش ب ماده ۲ قانون، اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم مصوب ۸۳٫۵٫۱۸ پیشنهاد ضوابط و معیارهای کلی پذیرش دانشجو به مراجع ذی‌صلاح و سپس تعیین راهکارهای لازم برنامه‌ریزی اجرایی، آموزشی، نظارت بر فعالیت‌های دانشگاه‌ها، ارزیابی مستمر فعالیت هرگونه واحد آموزش عالی و جلوگیری از ادامه فعالیت از وظایف مصرح قانونی وزارت عتف است.

دکتر شریعتی نیاسر ادامه داد: براساس مصوبه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۹۳٫۱۰٫۳ نحوه تعیین و اعمال ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی به این صورت است که تعیین ظرفیت سالانه پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی و دفترچه آزمون دانشگاه آزاد باید به تایید وزارت علوم برسد. همچنین کدرشته‌محل‌هایی که مجوز شورای گسترش آموزش عالی را ندارند باید حداقل تا اردیبهشت ۹۴ تعیین‌تکلیف شوند و مسئولیت بررسی و اعلام انطباق و یا عدم انطباق حسب مورد با وزارت علوم و بهداشت است.

کمیته ۳ نفره فاقد جایگاه قانونی است

به گفته وی، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مصوب ۹۴٫۱۲٫۱۸، تنها جایی که نامی از دانشگاه آزاد اسلامی آمده است در بند ۴ ماده ۲ بوده که مربوط به عضویت در شورای سنجش آن هم بدون حق رای است بدین ترتیب عبارت رشته‌های مصوب پیش از سال ۹۴ مورد تایید است و در قانون سنجش پذیرش دانشجو به چشم نمی‌خورد. بنابراین با توجه به اینکه قانون مؤخر ناسخ قوانین قبلی است کمیته سه نفره فاقد جایگاه قانونی است.

نقش نظارتی وزارت علوم در تایید مدارک تحصیلی

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: نکته قابل توجه این است که در تمام دنیا مرجعی در نهادهای بالادستی تایید مدارک را برعهده دارد و به طور طبیعی همین نهاد باید شاخص‌های نظارتی خود را تعیین کند. لذا به طور منطقی یک زیرنظام نمی‌تواند جهت تایید مدارک خود احساس بی‌نیازی از نظارت و ارزیابی را داشته باشد. بنابراین نهاد بالادستی در کشور که مدارک زیرنظام‌های دولتی و غیردولتی را ارزیابی و تایید می‌کند، وزارت علوم است. بنابراین این وزارتخانه با همان فیلترها و شاخص‌هایی که دانشگاه‌های دولتی بررسی می‌شود دانشگاه‌های غیرانتفاعی و آزاد را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.

دکتر شریعتی نیاسر اظهار کرد: در حال حاضر وزارت علوم به عنوان مرجع تصمیم‌گیری آموزش عالی برای تمامی مجوزها اعم از رشته‌ها، مقاطع، گروه، دانشکده، دانشگاه، دبیرخانه و غیره را در دفتر شورای گسترش آموزش عالی مورد بررسی قرار می‌دهد ولذا اگر مرجعی بخواهد اظهارنظر کند که تصمیم‌گیری درخصوص موارد فوق را می‌تواند انجام دهد، نمی‌تواند موضوعیت داشته باشد و ما انتظار داشتیم که دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد با اشراف کامل بر ضوابط نسبت به مسائل این دانشگاه اظهارنظر کنند و چگونه می‌شود مرجعی که باید تاییدکننده مدارک تحصیلی باشد هیچ حقی در تعیین شاخصه‌ها و سایر موارد این تاییدیه را نداشته باشد و این اظهارنظرها از هیچ منطق و حقوقی برخوردار نیست.

افزایش ۷ برابری رشته محل‌های دانشگاه آزاد طی ۴ سال گذشته

وی همچنین خاطرنشان کرد: در بین سال‌های ۹۲ تا ۹۵ یعنی در دولت یازدهم روند صدور مجوزهای رشته‌محل‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادیم مشخص شد که در سال ۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی ۸۷۵ رشته‌محل داشتند و این تعداد در سال ۹۵ به ۵ هزار و ۶۰۹ مورد افزایش یافته است. این در حالی است که در دانشگاه‌های غیردولتی در سال ۹۲، ۱۱۸۲ رشته محل وجود داشت که این آمار در سال ۹۵ به ۱۳۷۹ مورد رسیده است به عبارت دیگر سرجمع مجوزهای رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد طی این مدت بالغ بر ۸ هزار و ۹۰۰ مورد رسیده است.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: توسعه رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد در حالی صورت گرفته است که دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم که عمدتاً دانشگاه‌های مطرح کشور هستند و پذیرش روزانه و دولتی دارند طی این سال‌ها تا ۲۷۰۰ مورد مجوز دریافت کرده‌اند.

صدور مجوز بیش از ۳ هزار رشته‌محل در مقطع ارشد برای دانشگاه آزاد طی ۴ سال گذشته

دکتر شریعتی نیاسر همچنین خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ تعداد ۳ هزار و ۱۷۱ مورد مجوز رشته‌محل در مقطع کارشناسی ارشد گرفته است در حالی که دانشگاه‌های غیردولتی فقط ۵۰۳ مورد مجوز دریافت کرده‌اند و در مقطع دکتری نیز ۱۴۰۱ مورد مجوز دوره دکتری برای دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده اما برای دانشگاه‌های غیرانتفاعی فقط ۸ مجوز دکتری صادر شده است. در مجموع در این مدت ۵ هزار و ۶۰۹ مورد مجوز رشته‌محل به دانشگاه آزاد و ۱۳۷۹ مورد نیز به دانشگاه‌های غیرانتفاعی صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر تعداد مجوز رشته‌محل‌هایی که در مقطع کارشناسی ارشد صادر می‌شود را از لحاظ قانونی در عدد ۲۰ ضرب کنیم مساوی است با تعداد ظرفیت‌هایی که در مقطع ارشد یک دانشگاه می‌تواند داشته باشد و البته در این شرایط است که ظرفیت قانونی می‌شود این در حالی است که برخی از واحدهای دانشگاه آزاد شرایط قانونی برای افزایش ظرفیت‌ها را نداشته‌اند. در مقطع دکتری نیز تعداد رشته‌محل‌های مجوز داده شده بر عدد ۷ ضرب می‌شود و نتیجه ظرفیت قانونی اعطای یک مجوز می‌شود. متاسفانه در این مقطع نیز میزان مجوزهای داده شده به دانشگاه آزاد بیشتر از ظرفیت مجاز بوده است بنابراین وزارت علوم به دنبال رعایت صریح قانون است البته اگر در جایی لازم باشد در ضوابط و قوانین تعدیل خواهیم کرد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ۶۵ درصد رشته‌محل‌های شورای گسترش آموزش در کلیه زیر نظام‌های دولتی و غیردولتی مربوط به دانشگاه آزاد و تنها ۱۶ درصد آن به دانشگاه‌های غیرانتفاعی داده شده است، گفت: درخصوص پراکندگی رشته‌محل‌ها نیز شورای گسترش ۷۶ درصد ظرفیت این رشته‌محل‌ها در دوره کارشناسی ارشد را به دانشگاه آزاد و فقط ۱۲ درصد را به دانشگاه‌های غیرانتفاعی داده است.

سهم ۹۲ درصدی دانشگاه از ظرفیت پذیرش در دوره دکتری

به گفته شریعتی نیاسر، در مقطع دکتری نیز ۹۲ درصد ظرفیت پذیرش دانشجو به دانشگاه آزاد و فقط یک درصد ظرفیت‌ها به دانشگاه‌های غیرانتفاعی داده شده است. بنابراین آینده جامعه ما توسط تحصیلکرده‌های مقاطع بالا تعیین می‌شود بنابراین کیفیت تحصیل امر بسیار مهمی است که باید توسط تمامی زیرنظام‌های آموزشی رعایت شود.

عملکرد ضعیف دانشگاه آزاد اسلامی در رعایت نسبت استاد و دانشجو

دکتر شریعتی نسبت استاد به دانشجو را یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در افزایش کیفیت تحصیل دانشجویان عنوان کرد و گفت: متاسفانه اگر نسبت استاد و دانشجوی دانشگاه آزاد را در بسیاری از رشته‌محل‌های این دانشگاه اعلام کنیم باید گفت اکثریت بالای آن فاقد اعتبار هستند. بنابراین ما از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک سرمایه ملی حمایت می‌کنیم بنابراین این دانشگاه نیز باید اصل کیفیت را در امر آموزش عالی در سرلوحه برنامه‌های خود قرار بدهد.

دانشگاه بنگاه اقتصادی نیست

وی با تاکید بر اینکه نباید دانشگاهی به عنوان بنگاه اقتصادی دنبال جذب دانشجو باشد، اظهار کرد: این درست نیست که با تاکید بر شهریه دانشجویی و افزایش پذیرش دانشجو به عنوان یک بنگاه اقتصادی زمینه‌ای برای گذراندن امور خود فراهم کنیم. متاسفانه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال افزایش جذب دانشجو است تا هزینه‌های خود را تامین کند بدون اینکه اساتید لازم برای آموزش این دانشجویان جذب کند و توصیه می‌کنیم دانشگاه آزاد از مسیرهای دیگر درآمدزایی داشته باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه بالغ بر سه هزار و ۷۱۵ مورد مجوز برای دانشگاه آزاد در مقطع  کارشناسی ارشد برای سال ۹۶ داده شده است گفت : این جمعیت بالغ بر هشتاد هزار نفر دانشجورا پوشش می‌دهد. در مقطع دکتری نیز هزار و ۴۱۳ مورد رشته محل به این دانشگاه داده شده است که این مجوزها فراتر از ظرفیت های سایر دانشگاه ها می باشد.

اعطای مجوز ۱۰۰ رشته محل به دانشگاه آزاد در بررسی مجدد

دکتر شریعتی نیاسر همچنین خاطر نشان کرد: اعتراضات اخیر در خصوص مجوز رشته محل‌های دانشگاه آزاد ، کاملا طبیعی و قابل رسیدگی است. همچنان که در بررسی های اولیه قریب به ۱۰۰ مورد از مجوز رشته‌های ارشد مجددا به دانشگاه آزاد داده شد . اما آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که تمامی زیرنظام های آموزشی باید کیفیت را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند و به مراجع تصمیم گیری و قانونی توجه داشته باشند که نمی‌توانند مرجع دیگری را به جز وزارت علوم به عنوان مرجع تصمیم گیری معرفی کنند.

دکتر شریعتی نیاسر تاکید کرد: مجوزهایی که به دانشگاه آزاد در مقطع دکتری داده شده است با رعایت ملاحظاتی بوده است . در واقع مجوز ۱۴۰۱ رشته محل فقط به منظور کمک به دانشگاه آزاد اعطا شده است چرا که اگر رعایت ملاحظات مدنظر بود این دانشگاه در خیلی از موارد شاخصه های لازم را برای راه اندازی این رشته ها نداشته اند و انتظار من  از دانشگاه آزاد این بود که بااعطای این مجوزها مسئولان دانشگاه آزاد تاکید می کردند که شاخصه های لازم را برای بسیاری از این رشته ها ندارند نه اینکه مدعی راه اندازی این رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد می‌شوند.

دکتر شریعتی تاکیدکرد:‌ با تمام در خواست های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره دکتری موافقت انجام شده اما در دوره کارشناسی ارشد با رعایت ضوابط قانونی در همه زیرنظام های آموزشی امکان اعطای مجوز در بسیاری از رشته محل ها گرفته شد اگر چه در بازنگری های مجدد ۱۰۰ مورد نیز به تعداد مجوزها افزوده شد.

دکتر شریعتی خاطر نشان کرد: انتظار ما از دانشگاه آزاد اسلامی این است که نهایت همکاری را با وزارت علوم داشته باشد تا بتوانیم این موضوعات را با تعامل و از مسیر گفتگو رسیدگی کنیم. متاسفانه امروز صبح جلسه ای به منظور بررسی مجوز رشته محل های این دانشگاه که قرار بود معاون آموزشی دانشگاه آزاد حضور داشته باشند تشکیل دادیم علی رغم هماهنگی های انجام شده ایشان در جلسه حضور پیدا نکردند اگرچه وزارت علوم فرایند رسیدگی خود را در خصوص این مسائل انجام خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم گیری نهایی در خصوص رشته محل های تحصیلی دانشگاه آزاد توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد گرفت،اظهار کرد: همه داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد باید بدانند که با توجه به مصوبه شورای سنجش پذیرش سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم نهایی را در خصوص پذیرش در رشته محل های دانشگاه ها انجام می‌دهد و سامانه دانشگاه آزاد برای مدتی به منظور انتخاب رشته فعال می باشد اما در خصوص قطعیت مجوز رشته ها، داوطلبان می‌توانند رشته هایی که مجوز آن‌ها از طریق سازمان سنجش نهایی شده است را انتخاب کنند و دانشجویانی هم که در حال حاضر در رشته محل های مشخص تحصیل می‌کنند می‌توانند بدون نگرانی از تائید مدرک تحصیلی، تحصیل خود را به پایان برسانند.

معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص برخی شائبه ها مبنی بر طرفداری وزارت علوم از موسسات غیرانتفاعی به دلیل حضور مدیران این موسسه در راس مدیران این وزارت خانه گفت:‌ اگر اجازه داشتم اسامی شخصیت های مختلف کشور را که موسس مراکز و موسسات آموزشی غیرانتفاعی هستند را اعلام کنند اما این نکته که مدیران وزارت علوم به دلیل ذینفع بودن از این مراکز حمایت می‌کند را به شدت تکذیب می‌کنم چرا که بسیاری از موسسات غیرانتفاعی که موسسان آن‌ها از شخصیت ها و مدیران کشوری بود در دوره معاونت بنده رو به سرازیری رفتند ضمن اینکه خود دکتر نوریان سرپرست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از جمله افرادی هستند که در عرصه دانشگاه غیرانتفاقی فعال و یکی از موسسان این دانشگاه به شمار می‌روند. بنابراین نباید بدون استناد به مدرکی دراین زمینه اظهارنظر کنیم.

دکتر شریعتی نیاسر در پایان خاطرنشان کرد: ماجرای مجوز رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت دکتر میرزاده رئیس وقت این دانشگاه نیز وجود داشت، با این تفاوت که در آن دوره این موضوع با تعامل و گفتگو بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد به رسانه‌ها کشیده نشد. اما در این دوره سرپرست دانشگاه آزاد خیلی سریع وارد عرصه رسانه‌ها شد و به نظر من ایشان حداقل باید قبل رسانه‌ای کردن موضوع، مصادیق، آمارها و قوانین این دانشگاه را مورد بررسی قرار می‌دادند.

 

مطالب مرتبط:

پذیرش ۳۱۰هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸... ظرفیت پذیرش آزمون کارشناسی ارشد 98 حدود 165هزار نفر در دانشگاه های سراسری و به همین میزان در دانشگاه آزاد است. به گزارش مهر، دکتر ابراهیم خدایی - رئی...
قانون جدید پایان‌نامه‌های دانشگاه آزاد از مهرماه ۹... رئیس دانشگاه آزاد گفت: از مهر سال آینده تمامی دانشجویان موظف هستند عناوین پژوهش‌های خود را بر اساس زمینه‌های پژوهشی تدوین‌شده انتخاب کنند تا نتایج پژو...
فارغ التحصیلی بدون پایان نامه در دانشگاه آزاد... رئیس دانشگاه آزاد گفت: از سال تحصیلی آینده امکان فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد بدون تدوین پایان نامه فراهم می شود. به گزارش خبرگزاری مهر محمد...
احتمال برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد آزاد ۹۷... رئیس دانشگاه آزاد گفت: از سوی شورای گسترش آموزش عالی پذیرش تکمیل ظرفیت تحصیلات تکمیلی این دانشگاه به تصویب رسیده اما هنوز ابلاغ نشده است. به ...
آغاز ثبت نام نقل و انتقال کارشناسی ارشد دانشگاه آز... ثبت نام برای نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان در نیمسال دوم تحصیلی 97-98 دانشگاه آزاد از 15 آذرماه آغاز می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، مهلت ث...
کانال تلگرام کارشناسی ارشد
avatar
فاطمه
فاطمه

واقعا که….
باز بالینی کل استان تبریز رو هم حذف کردن
خیلی بی انصاف هستین
الکی من چرا کنکور دادم
من چی انتخاب کنم …

آرمان
آرمان

ترخدا همه رو برگردونین چجور از کیفیت میگن وقتی خیلی از رشته های دانشگاه هایی که حذف شدن از خیلی دولتی ها هم سطحشون بالاتره وقتی خیلی از دانشجوهای دانشگاه آزاد از جمله خودم دولتی دراودمو رفتم آزاد وقتی اساتید آزاد استاد بهترین دانشگاه های دولتی هم هستن چجور آخه؟

Marjan
Marjan

بچه ها ینی دیگه ناامید شیم چیزی اضافه نمیشه؟
من به امید اینکه اضافه بشه هنوز انتخاب رشته نکردم

منتظر وضعیت
منتظر وضعیت

فعلا اینهایی که اضافه کردن معلوم نیس مجوز داره یا نه

من
من

دفترجه رو که تصحیح نمیکنند حداقل یه لیست بزنند ببینیم کدوم مجوز داره کدوم نداره دیگه
اینکه اونقدر سخت نیست

شهریار
شهریار

درود. *** کلیه دوستان توجه کنند*** برای فهم این که کدام رشته دانشگاه آزاد اسلامی ۹۶ مجوز دارد یا ندارد، ۱: آن رشته ها و شهرهایی که داخل دفترچه امسال ۹۶ دانشگاه آزاد اسلامی در سایت http://www.azmoon.org میباشد که تکلیفش مشخص میباشد و همگی مجوز دارند. ۲: به داخل دفترچه کنکور سراسری… ادامه نظر»

من
من

موضوع اینه که یه رشته ای توی همین تهران یه واحدش مجوز داشته یکی نداشته مثلا توی دفترچه تهران جنوب مجوز داشته ولی تهران شمال نداشته حالا اضافه شده توی این اواخر(نه تو دفترچه تو هم محلهای دانشگاهی سایت/) حالا نمیدونیم این جز مجوز دارهاست یا نه!! از دفترچه سراسری نمیشه فهمید… ادامه نظر»

من
من

هی میگم دلم بزنم به دریا برم ویرایش کنم ولی میگم نکنه
یهو مثل اول که تو دانشگاه ازاد ثبت نام کردیم باز حرف سازمان
سنجش شد همه چی بهم بخوره
میترسم هی ویرایش کنیم اخرش قاطی باتی بشه والا
اینهمه سردرگمی دیگه اعصاب داغون کنه

ali
ali

سلام دوستان ما همجنان سر در گم نگرانیم اخه چه کار کنیم راستى من دفترچه سال هاى قبل ٩۴ را نکاه کردم به نظر میاد دفترجه که اول تیر امد اعتبار داشته باشه اخه مثل سالهاى کذشته رشته های کمی داره بجه اکه فکری دارین به ما خبر دهید

aria
aria

منم موندم.
حداقل سازمان سنجش لیست رشته هی مجوز دار رو بیاد اعلام کنه تو سایتش

حسن
حسن

دوستان لیست این رشته های تایید شده رو کجا میشه دید؟

جلال
جلال

با سلام..لازم هست چند نکته رو خدمت مسئولین محترم هر دو نهاد اعلام کنیم…ببینید امسال با تصمیمی که در همین شورای یا نهاد مربوطه گرفته شد کنکور ازاد و سراسری با هم ادغام شد و خود این مسئله نگرانی هایی رو به دنبال داشت که الان با این طوقان بیانیه ها نشان… ادامه نظر»

شهریار
شهریار

درود،
جناب جلال،
از شما یک سوال دارم میخواهم درست و بی طرفانه به من جواب بدهید.
با این اوضاعی که پیش آمده است آیا شما خودتان به شخصه به حرف این مسئولین اعتماد میکنید و سال بعد ثبت نام میکنید و انتخاب رشته میکنید؟

جلال
جلال

درود شهریار جان..من دو سالی هست که وقایع کنکور رو به دقت مرور میکنم سال قبل هم کم حاشیه نداشتیم و زمانی که فهمیدم کنکور ازاد و سراسری ادغام شده حدس زدم که باید اتفاقاتی برنامه ریزی نشده بیفته به همین خاطر فارغ از همه خاشیه ها نشستم و فقط خوندم و… ادامه نظر»

شهریار
شهریار

درود.
آقا جلال گل،
ممنون از پاسخ تان.
امیدوارم پیروز و موفق باشید.

ارین
ارین

این داداش گلمون حرف حق می زنه. قبل از کنکور می گفتین ۲۰۰۰ تا رشته محل دانشگاه ازاد حذفه. نه بعد از کنکور . این تصمیم یه دفعه ایی اگر از قبل برنامه ریزی شده بود باید از قبل هم اعلام می شد چون بحث سرنوشت درسی و کاری خیلی از جونها… ادامه نظر»

سحر
سحر

واقعا درست فرمودید من شاغل هستم و فقط میتونم تَو شهر خودم باشم اصلا کنکور سراسری برام مهم نبود . به نظرم باید از همون ابتدا همه چیز شفاف اعلام میشد که نشد واقعا باید فکری برای سال کنکور سال ۹۷ بشه . نه الان که موقع انتخاب رشته ازاده تازه سازمان… ادامه نظر»

mostafa.Arch
mostafa.Arch

باسلام.دوستان گرامی!برای اطمینان از کد رشته محل های موردنظر خود،هم اکنون کانال تلگرامی دانشگاه موردنظر خود رانصب کنید.باتشکر☺

aria
aria

این یعنی چی “کانال تلگرامی دانشگاه موردنظر خود رانصب کنید”!!!
سازمان سنجش خب اگر میگه رشته مجازها رو اعلام کنه.

بهروز
بهروز

چی شد اخرش ؟!

ارین
ارین

خب سازمان سنجش لطف کنه تمام رشته محل های مورد تاییدش رو در سایتش قرار بده
لیست رشتهای تایید شده جدید و اولی . تا بتونیم انتخاب رشته کنیم

من
من

الان اصلا معلوم نیست کدوم رشته و کدوم محل مجوز گرفته کدوم نگرفته ماهم یه سال اومدیم امتحان کارشناسی ارشد بدیم یعنی بلا نبود سرمون نیاد اون از رشته امون (مهندسی کامپیوتر) که تا دلت بخواد یهو لحظه اخری کلی تغییرات و سر کنکور هم که قشنگ شوکه امون کردن با امتحان… ادامه نظر»

ارین
ارین

خدایی راست می گی.
رتبت چند شده؟

من
من

من هم ای تی شرکت کردم هم مهندسی کامپیوتر
آی تی رتبم شد ۱۴۴۸
ولی مهندسی کامپیوتر شدم ۵۵۰۰

ارین
ارین

ایشالله ای تی قبول می شی.

من
من

ان شاءالله..ممنون..ان شاء الله همه
بتونن رشته وشهری که دوست دارن
قبول شن

امیر
امیر

یکی بیاد جواب بده چرا باید یه رشترو تهران شمال داشته باشه ولی تهران جنبوب حذف بشه یا علوم تحقیقات داشته باشه ولی تهران شمال همون رشترو نداشته باشه

من
من

منم همین رو میگم موندم کیفیت دانشگاه شمال وجنوب تا این حد باهم متفاوته
که بخوان حذف کنند تازه تورنکنیگ دانشگاهها دیدم همه شعبه دانشگاه ازاد
تهران جز چندتای اول بودن یعنی این رنکینگ براساس مقالات اینهاس
پس رو چه حسابی حذف میشه؟!!!!

سحر
سحر

تَو چند روز فقط بیانه صادر میشه اخه یکی نیست بگه این کارا یعنی چی الان موقع این بحث هاست واقعا اگر سازمان سنجش دنبال کیفیت بالا بود خوب برنامه ریزی می کرد از مهر پارسال این جنگ هاشون را می کردند نمی ذاشتند به دی ماه بخوره و این همه داوطلب… ادامه نظر»

کانال تلگرام کارشناسی ارشد

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 98

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98 سراسری و آزاد

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:

موضوعات اصلی

مشاوره کارشناسی ارشد

 کارشناسی ارشد بدون کنکور استعداد درخشان

 شهریه کارشناسی ارشد شبانه ، آزاد ، پیام نور ، پردیس ، غیرانتفاعی

 منابع کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

 دفترچه های ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و آزاد

 کارشناسی ارشد پردیس

 زبان کارشناسی ارشد

مطالب مهم

خیریه بچه های آسمان