نامه کانون اساتید دانشگاه آزاد به رئیس جمهور درباره رشته‌های حذف‌شده کارشناسی ارشد

کانون استادان دانشگاه آزاد با توجه به حذف ۳۰ درصد رشته‌محل‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه در کنکور کارشناسی ارشد از رئیس جمهور درخواست رسیدگی کردند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، در بیانیه کانون استادان دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به رئیس جمهور آمده است:

«با عرض تبریک فرارسیدن عید فطر عیدالله الاکبر محضر مبارک حضرت مستطاب عالی به استحضار می رساند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اقدامی غیر منتظره و خلاف اصول بدیهی و مسلم رایج در امر آموزش عالی به حذف بیش از ۳۰ درصد از رشته محل های ظرفیت دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اقدام کرده است.

این اقدام به زبان ساده یعنی اینکه در آغاز سال تحصیلی آینده درصدی زیاد از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجالی برای تدریس نخواهند داشت و دانشگاه نیز بر اثر کمتر پذیرش کردن دانشجو به دلیل حذف بسیاری از رشته ها توان پرداخت حقوق و مزایای استادان و کارکنان خود را از دست خواهد داد.

 نکته تاسف بار و شگفت انگیز ماجرا آنجاست‌که رشته هایی را از دانشگاه آزاد حذف کرده اند که بعضا چند استادیار تمام‌ وقت در آنها سالهاست به نام هیات علمی تمام وقت فعالیت دارند و متاسفانه همین رشته ها را به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور و غیره سپرده اند که حتی یک نفر هیات علمی در آن رشته ها یافت نمی شود.

با کمال تاسف به نظر می رسد علیرغم تاکیدات مستمر جناب عالی آنچه در حال رخ دادن است از مدار خارج کردن توان و ظرفیت این دانشگاه برآمده از درون‌ آرمانهای انقلاب اسلامی و نهایتا سرگردان شدن دهها هزار نیروی مفید و پرتوان و کوشا و محقق است که با اندکی سهل انگاری می تواند استاد دانشگاه را عملا بیکار و سرگردان سازد که طبعا نظام اسلامی نخواهد توانست در برابر این مساله و معضل کنار بنشیند و آن را لاینحل بگذارد.

حضرت عالی به نیکی استحضار دارید که دانشگاه آزاد اسلامی به رغم بر دوش کشیدن پنجاه درصد بار سنگین آموزش عالی و پژوهش دانشگاهی با تحمل بسیاری از تبعیض های ناروا مانند اختلاف فاحش حقوق بین دریافتی خود و همکاران دولتی و محروم ماندن از امتیازات قانونی ای که وزارت علوم می تواند در اختیار بگذارد و استنکاف کرده است دم برنیاورده اند و نجیبانه و فروتنانه در خدمت نظام اسلامی و پشتیبان دولت کریمه بوده اند و هستند.

اما مع الاسف اکنون و به ویژه پس از پیروزی غرور آفرین جنابعالی در انتخابات ریاست جمهوری و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم احتمالا با کج رفتاری و بد سلیقگی برخی مدیران‌ میانی وزارت علوم‌ که با دریغ بسیار برخی از آنان سهامدار دانشگاه های غیرانتفاعی هستند فضایی سراسر ناامیدی و دلهره برای قشر فرهیخته دانشگاهی فراهم شده است که به هیچ روی متناسب به اصول اسلامی و اهداف آرمانی نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

آنچه بیشتر مایه تحیر و تاسف برادران و دوستداران شما در این دانشگاه است نادیده گرفته شدن توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی در تربیت دانشجو و ارجاع دانشجوی جوان به موسساتی است که بعضا کمترین شباهت را با دانشگاه ندارند.

پیشنهاد می کند وزارت‌ علوم شاخص ها وملاک های برتری یک موسسه گمنام غیر انتفاعی را با هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد مقایسه و اعلام کند تا روشن شود که بر اساس کدام مصلحت سنجی و کم لطفی و احیانا تسویه حساب سیاسی ظرفیت چند ساله ارشد یک واحد دانشگاه آزاد را حذف و به موسسات غیرانتفاعی سپرده اند.

همه نگرانی ما علاوه بر در معرض تهدید بودن معیشتمان، افزایش هزینه ای است که از این بابت به واسطه نگرانی ها و اعتراضات و … به نظام اسلامی تحمیل می شود که انتظار داریم حضرت عالی با درایت و تدبیر خویش به ماجرا ورود فرمایید و اجازه ندهید با چنین شگردهای مرموزانه و یاس آفرین و با خالی ماندن ظرفیت های اصیل آموزش عالی در دانشگاه آزاد اسلامی بار بیشتری از هزینه های جاری و ستادی بر دوش دولت در اوضاع خطیر کنونی قرار گیرد.

اجازه ندهند بخشی از فرهیختگان ایران اسلامی که عمده آنان موید سیاست های دولت تدبیر و امید هستند و به حسن ظن و دلسوزی شخص حضرت عالی اعتماد دارند و جوانی خویش را تقدیم دانشگاه متبوع خویش کرده اند با نگرانی و پریشانی به استقبال سال تحصیلی جدید بروند.

امید است چون همیشه با تدبیر آگاهانه و  دلسوزانه مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی ایران این معضل بالقوه بحران ساز و اثرگذار که معیشت و زندگی صدها هزار نفر اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی را تهدید می کند به زودی حل و فصل شود.

 از خداوند تبارک و تعالی دوام توفیق و سربلندی حضرت عالی را در خدمت به اسلام عزیز و ایران گرامی خواستار است.»

این بیانیه اعتراضی به نمایندگی از ۱۰۷ هزار نفر از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی نیز به امضا رسیده است.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۱۰ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
رویا
تیر ۷, ۱۳۹۶ ۱۲:۲۴ ب٫ظ

شهریه غیرانتفاعی که بیشتراز دانشگاه آزاده باید در مورد اونام تغییراتی ایجاد بشه نه فقط آزاد
من خودم لیسانسمو خلیج فارس بوشهر گرفتم ولی حالا که میخوام ارشد شهر خودم یعنی همون بوشهر باشم رشته رو حذفش کردن
آیا این انصافه ؟؟؟!!!! تورخدا درستش کنین ??

Haniyeh
تیر ۷, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۴ ق٫ظ

میشه یکی بگه اصلاحیه دانشگاه ازادو از کجا میتونم ببینم اخه اینجا میزنم دانلود دفترچه همون قبلی هست ک اصلاح نشده…

رویا
تیر ۷, ۱۳۹۶ ۱۲:۱۹ ب٫ظ
پاسخ به  Haniyeh

هنوز إصلاحیه رو نزدن تا هفدهم وقت هست فعلا باید انتظار کشید

Haniyeh
تیر ۴, ۱۳۹۶ ۱:۳۰ ق٫ظ

ترو خدا بالینی رو برای ایت الله املی شهر امل بیارین این دانشگاه ک بین المللیه دگ چرا …

Marjan
تیر ۳, ۱۳۹۶ ۲:۱۲ ب٫ظ

http://faq.azmoon.org/NewQuestion.aspx?pid=347388773
اینجا میتونین مشکلتون رو بگین

الهام
تیر ۳, ۱۳۹۶ ۱۱:۱۹ ق٫ظ

چرا اینکار را کردن چرا قبلش اعلام نکردن حالا اگه با هم مشکل دارن سر دانشجوها خالی میکنند

ارین
تیر ۳, ۱۳۹۶ ۸:۵۷ ب٫ظ
پاسخ به  الهام

از سال قبل که تجمیع دوتا کنکور بود معلوم بود کنکور سختتر و رقابت بیشتر می شه. ولی حذف این تعداد رشته محل واقعا مسخره است. اگر راست می گن غیر انتفاعی ها رو کم می کردن. که هر رشته محلش ۲۰ الی ۴۰ تا دانشجو می گیره.

جلال
تیر ۲, ۱۳۹۶ ۱۱:۴۶ ب٫ظ

سلام..من خودم طرفدار دانشگاه ازاد نیستم ولی واقعا چند سالی هست که یه نگاه خیلی مغرضانه ای
به مجموعه دانشگاه ازاد داره میشه و سنگ اندازی زیادی صورت گرفته…این همه پذیرش در دانشگاههای
غیرانتفاعی که کیفیتشون جز تعداد معدودی به مراتب پایین تر از ازاد هست هیچ توجیهی نداره
وزارت با این کاهش ظرفیت ها و حذف بعضی کد رشته ها در بعضی از دانشگاهها هم به دانشجویان
ضرر میرسونه و هم به اساتیدی که دارن از طریق دانشگاه ازاد کسب درامد میکنن.بهتره دانشجوها
رو وارد این بازی های خاص نکنیم و به ایندشون لطمه ای وارد نکنیم.

سهیلا
تیر ۲, ۱۳۹۶ ۹:۲۸ ب٫ظ

بچه ها به سنجش درخواست بدین دوباره امکان ویرایش کد رشته ها رو فعال کنه تا شهرهایی که نزدیمو بزنیم .دانشگاه ازاد که نصف رشته ها رو حذف کرده

Marjan
تیر ۲, ۱۳۹۶ ۷:۱۱ ب٫ظ

کاش اثری داشته باشه