پارسه
نوگام
همپا

صدور مجوز رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تنها در صورت رعایت استانداردها

معاون آموزشی وزارت علوم با رد اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر اینکه داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته عجله نکنند، گفت: به داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد توصیه می‌شود که رشته‌هایی را انتخاب کنند که اکنون دارای مجوز هستند، زیرا در غیر اینصورت ممکن است در انتخاب رشته خود با مشکل روبه‌رو شوند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با اطلاعیه دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: کلیه دانشگاه‌ها و زیر نظام‌های وزارت علوم اعم از دانشگاه آزاد اسلامی، غیرانتفاعی مجاز هستند که برای رشته‌هایی که قانونا مجوز دارند، از شورای گسترش آموزش عالی پذیرش دانشجو بگیرند و دانشجویان نیز باید این مساله را مدنظر قرار دهند تا در رشته‌هایی که فاقد مجوز هستند، به هیچ عنوان ورود نیابند.

وی ادامه داد: اکنون ظرفیت پذیرش دانشگاه آزاداسلامی در مقطع کارشناسی ارشد بالغ بر ۷۸ هزار نفر است که حدود سه هزار و ۶۹۶ رشته تائید شده و این روند ادامه دارد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: سال گذشته به دلیل مساعدت با شرایط اقتصادی دانشگاه آزاد اسلامی، با مجوز چهار هزار و ۶۰۰ رشته به مدت یک سال در این دانشگاه موافقت کردیم و این دانشگاه قول داد برای سال ۹۶ خود را با استانداردهای وزارت علوم تطبیق دهد؛ اما ما مجبور شدیم مطابق استانداردها برخی از مجوزهای رشته‌ها در دانشگاه آزاد را باطل کنیم. البته تعداد قابل توجهی نیز از رشته‌ها تایید شده که روند خود را دنبال می‌کنند.

شریعتی نیاسر تاکید کرد: ما در شهریور ماه ۹۴ با دانشگاه آزاد اسلامی توافق کردیم که به دلیل مشکلات هیات علمی، اساتید حق تدریس و نیمه وقت را نیز در محاسبات هیات علمی خود حساب کنند؛ اما این توافق نامه منحصرا در همان سال بود تا این دانشگاه مهلت پیدا کند، اساتید خود را ارتقاء دهد.

وی افزود: ما مجددا صورت جلسه‌ای را در اسفند سال ۹۴ با معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی امضا کردیم تا خود را با شرایط تطبیق دهند و با آنها مصالحه کردیم و در شهریور ماه سال گذشته برای اینکه مشکل دانشجویان دانشگاه آزاد حل شود و فرصت بیشتری داشته باشند، برای بیش از چهارهزار و ۶۰۰ رشته، بدون توجه به شاخص‌ها، موافقت یک بار پذیرش را صادر کردیم اما قرار شد که این برای آخرین سال باشد و آنها سال ۹۶ خود را با استانداردهای وزارت علوم تطبیق دهند. بر این اساس امسال شاخص‌ها را بررسی کردیم و از رشته‌هایی که تعداد هیات علمی استاندارد را نداشتند، جلوگیری کردیم.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اگر ما از هر زمانی متوجه شویم که هر رشته‌ خاصی در دانشگاه آزاد اسلامی استانداردهای لازم را دارد، مجوز لازم را برای آن صادر و طبعا امکان پذیرش دانشجو نیز پیدا خواهند کرد و با این دانشگاه کنار می‌آییم، اما این کنار آمدن به معنای آن نیست که همیشه در برابر آن‌ها تسلیم شویم.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه مدیریت دانشگاه آزاد چه در دوره قبل و فعلی انگیزه کیفی‌سازی را دارند و با ما نیز به طور نسبی همراهی لازم را داشته‌اند، افزود: از سه سال گذشته با دانشگاه آزاد اسلامی در تعامل بودیم و در این دانشگاه، مانند سایر دانشگاه‌های مصوبه انقلاب فرهنگی را به تدریج پیاده کرده‌ایم.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۱۸ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
مینا
تیر ۱۰, ۱۳۹۶ ۹:۲۶ ق٫ظ

فکر می کنم این مشکلات فقط به زیان داوطلبین باشه من متاسفم که همه کارها بدون برنامه ریزی اتفاق می کنه در مدت یک سال که فرصت هست برای رفع این مشکلات من امسال دو تا رشته شرکت کردم هر دوش از اول مشکل دار شده فکر کنم تا نتیجه قطعی مشخص بشه قبل اونها استرس و فشار عصبی که وارد میشه برای خیلی از داوطلبین مشکل ساز بشه ولی فکر کنم این وسط تنها کسایی که مهم نیستند همین داوطلبین باشن همه دوست دارن دانشگاه دولتی قبول شن ولی وقتی برای خیلی ها این شرایط و امکانات و یا تحصیل تو شهر دیگه وجود نداره مجبورن تو شهر خودشون باشن و همه دوست دارن دانشگاه آزاد رو تو شهر خودشون بخونند تا یک شهر دیگه پس چرا کسی به این مسایل اهمیت نمیده خوب از اول مجاز نمی کردیدن واسه انتخاب رشته دانشگاه آزاد بهتر بود

شهریار
تیر ۱۰, ۱۳۹۶ ۵:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  مینا

درود.
مینا خانم گل،
آفرین بر شما.
کاملا با حرف شما موافقم.

ارین
تیر ۹, ۱۳۹۶ ۱:۰۷ ب٫ظ

کاش دوستانی که سالهای قبل از این وب سایت خوب استفاده کردند بعد از قبولی تو ارشد به سوال داوطلبهای جدید پاسخ می دادن.اگر این کمک کردن فرهنگ بشه ایران بهشت می شه
من الان خودم نمی دونم با ۱۷۰۰ می تونم ارشد معماری کامپیوتر ازاد تهران قبول شم یا نه؟!
یا برم برا سال بعد

محسن مومنی
تیر ۹, ۱۳۹۶ ۰:۵۴ ق٫ظ

سلام.پس تکلیف چیه؟ کجا لیست نهایی بدون مشکل اعلام میشه؟کی تایید یا رد نهایی میشن؟

ارین
تیر ۹, ۱۳۹۶ ۱:۰۳ ق٫ظ
پاسخ به  محسن مومنی

هیچی معلوم . چون وزارت علوم باید تایید کنه وگرنه اگر رفتی ارشدت رو گرفتی و مورد تایید وزارت علوم نباشه دکترا تو سراسرس و خارج به مشکل می خوری

Farhad
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۱۰:۵۰ ب٫ظ

چرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟

Farhad
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۱۰:۴۶ ب٫ظ

سلام.اگه حل نشده چطور جرات می کنند تو گفتگوی ویژه خبری حضور پیدا کنند و در کمال ناباوری با این رتبه و مقام دروغ بگن؟

فاطمه
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۹:۱۱ ب٫ظ

معلوم نیس
کی به کیه….
یه بار قطعی بگن تایید نمیکنیم
بیخیال بشیم …?

آرمانى
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۹:۳۲ ب٫ظ
پاسخ به  فاطمه

این تصمیمات به نفع همه ما است، باید جلوى رواج بى سوادى و مدرک گرایى گرفته شود.

امیر
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۹:۵۱ ب٫ظ
پاسخ به  آرمانى

اصلا منطقی نیست . چطور ازاد زاهدان یا بافق و شیراز و … مجوز دارند بعد همون رشته تهران شمال یا تهران مرکزی مجوز نداره؟این مبارزه با مدرگ گراییه؟

مهتاب
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۹:۱۰ ب٫ظ

دیشب تو اخبار شبکه ۱ اعلام کردن که ۲۵۰۱ رشته برگشتن الان دوباره میگن تکذیب شده مگه میشه ، حالا که انتخاب رشته کردیم دوباره اینجور میگن اینجور که درست نیس من فقط اون رشته شهر خودمو زدم اگه حذف شه دوباره که خیلی مسخرس چرا هربار یه چی میگن

سحر
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۸:۲۷ ب٫ظ

حالا که ما ثبت نام کردیم این بازی در میارن واقعا همه را مسخره کردند من فقط توی شهر خودم میتونستم انتخاب کنم و فقط یک رشته را که جز همون رشته های اضافه شده بود زدم خدا یا به کجا پناه ببریم

سهیل
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۸:۲۶ ب٫ظ

گفته این روند ادامه دارد تا کی باید صبر کنیم ما؟؟

Marjan
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۸:۲۵ ب٫ظ

شورشو در اوردن

گمنام
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۸:۰۲ ب٫ظ

دوستان الان من از کجا بدونم کدوم رشته مجوز داره؟؟ مسخره نیست به نظرتون؟
حداقل ستاره میزاشتن کنار این رشته هایی که تاز اضافه شده.والا به خدا من الان چه خاکی رو سرم بریزم

من
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۷:۴۶ ب٫ظ

این متن یعنی چی؟ یعنی اینکه ۲۵۰۱ مشکل نداره یا داره؟؟ چرا یه چیزی نمیگن که ادم سر دربیاره
اینها چرا دعواهاشون رو الان دارند میکنند والا اینقدر بی در و پیکر دیگه نوبره

ali
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۷:۵۷ ب٫ظ
پاسخ به  من

این رشته ها هنوز تأیید نشده انتخاب رقته نکنید

سهیل
تیر ۸, ۱۳۹۶ ۵:۵۵ ب٫ظ

۷۸۰۰۰نفر پدیرش داره؟؟؟ بعد اونقت من که رتبه هام تو گرایش مدیریت از ۱۸۰۰۰ تا ۳۳۰۰۰ و اخرین رتبه پذیرش ۸۹۵۰۰ هست شانسی برای قبولی دارم؟؟؟