پذیرش نهایی در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ با تأثیر ۲۰درصدی معدل مقطع کارشناسی، همراه خواهد بود.

نحوه تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد

به گزارش مسترتست، بنا بر اعلام سازمان سنجش، گزینش نهایی در هر یک از رشته های امتحانی از بین داوطلبانی که حد نصاب نمره علمی لازم را بر اساس مواد آزمون احراز کرده باشند، با توجه به ضوابط مربوط انجام خواهد شد.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد چقدر است؟چند سالی است که تاثیر معدل در آزمون کارشناسی ارشد، برابر با ۲۰ درصد است. بدین معنا که گزینش نهایی، بر اساس نمره کل حاصل از ۸۰% نمره آزمون و ۲۰% معدل دوره کارشناسی (لیسانس) انجام خواهد گرفت.

در واقع نمره کل کنکور کارشناسی ارشد برابر است با:

نمره معدل موثر که در ضریب ۲۰ درصد ضرب می شود + نمره به دست آمده از آزمون کتبی کارشناسی ارشد که در ضریب ۸۰ درصد ضرب می شود.

بنابراین لازم است داوطلبان عزیز هنگام ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ این مورد را مدنظر داشته باشند.

گفتنی است اعمال ۲۰% معدل دوره کارشناسی بر اساس مصوبه کمیته مطالعه و برنامه ریزی آزمون تحصیلات تکمیلی، به صورت تراز اعمال خواهد شد.

تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد در صورت تغییر رشته

بر اساس آن چه سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش اعلام کرده است، حتی در صورت تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز تاثیر معدل در کنکور ارشد همان ۲۰ درصد خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور ارشد رتبه های برتر کارشناسی

برای فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی در هر کدرشته محل، یک ظرفیت مازاد بر ظرفیت (سهمیه شاگرد اول در کنکور کارشناسی ارشد) تخصیص داده می شود.

این داوطلبان باید همانند سایر داوطلبان حدنصاب نمره علمی لازم را کسب کنند. اما تاثیر معدل برای این داوطلبان بدین صورت است که علاوه بر تاثیر ۲۰درصدی در کنکور، در صورتی که ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در یک دانشگاه را کسب کنند، در آن دانشگاه پذیرفته می‌شوند. به همین علت تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد برای داوطلبان شاگرد اول متفاوت خواهد بود.

آیا در صورت پایین بودن معدل، امکان قبولی در دانشگاه های برتر در مقطع ارشد وجود دارد؟

 اگر چه تأثیر ۲۰ درصدی معدل ممکن است باعث نگرانی داوطلبان شود، اما واقعیت این است که تأثیر ۸۰ درصدی آزمون کتبی آن‌قدر قابل توجه است که به راحتی می‌تواند پوشش‌دهنده ضعف احتمالی در معدل باشد. بنابراین داوطلبانی که به هر دلیلی موفق به کسب معدل بالا در مقطع کارشناسی نشده‌اند، هرگز نباید امید خود را برای قبولی از دست بدهند و با خیال آسوده نسبت به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ اقدام کنند.

تجربیات داوطلبان سال‌های گذشته نیز حاکی از آن است که با معدل پایین در مقطع کارشناسی، اما کسب نمره خوب در آزمون کتبی کارشناسی ارشد، می‌توان به قبولی در بهترین دانشگاه‌ها نیز امیدوار بود.

تنها موضوعی که برای نگرانی درخصوص معدل وجود دارد این است که افرادی که معدل دوره کارشناسی آن‌ها زیر ۱۲ است، امکان شرکت در کنکور ارشد را ندارند.

پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی

در مقطع کارشناسی ارشد تا سال ۹۹، پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی صورت نمیگرفت. اما در سال ۹۹، با توجه به شیوع کرونا،ستاد ملی مدیریت کرونا درباره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شرایط ویژه ای را در نظر گرفت.

بر این اساس مقرر شد که در رشته هایی که داوطلبان کمتر از ظرفیت هستند، پذیرش کارشناسی ارشد براساس سوابق تحصیلی انجام شود.

بنابراین، در سال ۹۹ پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس معدل نیز صورت می گیرد. (جزئیات بیشتر درخصوص پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی)

مطالب مفید

سؤالات متداول داوطلبان کنکور ارشد درخصوص تأثیر معدل

ضریب موثر معدل سازمان سنجش چقدر است؟

جزئیات ضریب تأثیر معدل کارشناسی از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است. اما می‌توان گفت این ضریب به کیفیت دانشگاه مقطع لیسانس بستگی دارد.

حداقل معدل برای کنکور ارشد چقدر است؟

داوطلبان لازم است حداقل معدل کارشناسی ۱۲ را برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد داشته باشند.

تاثیر معدل الف در کنکور ارشد چقدر است؟

تاثیر معدل الف بدین صورت است که اگر داوطلب ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبول‌شده در یک دانشگاه را کسب کند، در آن دانشگاه پذیرش می‌شود.

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد