آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره تعیین تکلیف شد و زمان برگزاری ۷ هفته به تعویق افتاد.

وقوع سیل در برخی استان‌های کشور، موجب شد که داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد ساکن در این مناطق، امکان مطالعه برای کنکور ارشد و یا حتی شرکت در آزمون را نداشته باشند. به همین دلیل در نهایت سازمان سنجش تصمیم بر تعویق زمان کنکور ارشد ۹۸ گرفت تا آزمون در روزهای ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه برگزار شود.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

این تأخیر برای برخی داوطلبان که هنوز آمادگی لازم را برای آزمون کسب نکرده بودند، فرصت بزرگی را فراهم کرد اما ممکن است برای داوطلبانی که مشغول جمع‌بندی نهایی دروس بودند نوعی تهدید باشد.

اما واکنش درست در مقابل این تغییر چیست؟

چه از دسته یک باشید که شادمانه امید موفقیت در وجودتان شعله ور شده و چه از دسته دوم باشید، باید تلاش کنید زمان باقی‌مانده تا کنکور را تبدیل به فرصت کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

اول برویم سراغ دسته اول؛ آن دسته از داوطلبانی که هنوز شروع به مطالعه نکرده و یا مطالعه کافی نداشته‌اند:

۱-  قدر فرصتی که فراهم شده است را بدانید. ۶۰ روز زمان بسیار مناسبی است تا آمادگی لازم برای آزمون کارشناسی ارشد را به دست آورید. از همین الان شروع کنید و یک روز را هم هدر ندهید. حالا که تعطیلات عید هم گذشته است و این دو ماه خالص خالص در اختیار شما است. با همت وارد میدان شوید. در زمان باقی‌مانده ممکن است برخی رقبا خسته شوند و میدان را خالی کنند. این برای شما فرصتی است که از آن‌ها حسابی سبقت بگیرید.

۲-  در اسرع وقت مهم‌ترین منابع را شناسایی کنید و شروع به خواندن کنید. منابع مهم آن‌هایی هستند که تعداد سؤالات بیشتری از آن‌ها در آزمون طرح می‌شود و نیز ضریب آن درس در کنکور بیش از بقیه است. دروس ساده‌‌تر هم که می‌شود به تست‌های آن‌ها راحت‌تر پاسخ داد می‌توانند در این دسته قرار گیرند.

۳-  از کتاب‌های جمع‌بندی، نکته و تست غافل نشوید. این کتاب‌ها ضمن یادآوری و مرور مطالب، ممکن است حاوی تست‌هایی باشند که در کنکور مشابه آن سؤالات مطرح شود.

اما داوطلبانی که حسابی خودشان را برای کنکور آماده کرده بودند، شاید نگاهی دیگر به این تغییر داشته باشند. بین همین دسته هم بسیاری از تعویق آزمون خوشحال هستند. اما دلیل خوشحالی شان متفاوت از دسته اول است. وقتی حسابی درس خوانده ای و تست های سالهای گذشته را هم مرور کرده ای، قطعا نقاط ضعف خود را شناسایی می کنی و می گویی کاش فرصت بیشتری داشتم تا این ضعف‌ها را هم جبران کنم. خوب بسم‌الله! فرصتی که می خواستید فراهم شد و باید گفت این گوی و این میدان!

اگر از روش مطالعه خود راضی نبودید روش مطالعه خود را تغییر دهید. اگر منابع درستی را انتخاب نکرده بودید هر چه سریعتر با پرس‌و‌جو از دوستان و یا جستجو در اینترنت منابع درست را پیدا کنید و جایگزین منابع قبلی کنید. اگر هم همه چیز روبه‌راه بوده و تنها مشکل این بوده که بخش هایی را فرصت نکرده اید بخوانید هم که چه بهتر. آن‌ها را هم دقیق و با جزییات بخوانید و آماده شوید برای یک کنکور توپ و خاطراتی!

پس تنها می ماند یک گروه. گروهی که احساس می کردند واقعا برای آزمون آماده هستند و منتظر بودند تا از شنبه بعد از کنکور یک زندگی شاد و مفرح و بی‌دغدغه را تجربه کنند. با همه وجود حستان را درک می کنیم. بدون تعارف باید بگوییم که واقعا سخت است!

دوست دارم خیلی بیشتر از این ها از حسی که دارید بنویسم تا بدانید چقدر با شما حس همدردی داریم. اما خوب قطعا الان بی حوصله اید و کمی لفتش بدهم مطلب را رها می کنید و می روید به غار تنهایی خودتان. پس برویم سراغ توصیه ها. 

توصیه ما به این داوطلبان این است که:

۱- اولین و مهم‌ترین نکته این است که حواسمان باشد با غصه خوردن چیزی درست نمی شود. البته حق دارید که فعلا اعصابتان خرد باشد و شاید دو سه روزی هم اصلا حوصله درس خواندن نداشته باشید. اما متاسفانه یا خوشبختانه با غصه خوردن چیزی درست نمی شود. حواسمان باشد که نباید خودمان را ببازیم. این حق ما بوده که پیروز این میدان باشیم. پس همچنان از حق خود دفاع می کنیم.

۲– با توجه به اینکه خودتان را برای برگزاری کنکور در کمتر از ده روز دیگر آماده کرده بودید یعنی زیر فشار سنگینی قرار داشتید؛ می توانید یک استراحت کوتاه یکی دو روزه به خودتان هدیه بدهید و بعد با سرعتی متوسط مجددا درس خواندن را شروع کنید. به هیچ عنوان درس خواندن را رها نکنید چون باعث میشود یادآوری مطالبی که برای خواندنشان زحمات زیادی کشیده بودید سخت شود.

۳- یک برنامه دوماهه برای خود بریزید. منابعی که خواندید را مرور کنید، اگر منبعی را نصفه نیمه رها کرده بودید حالا که فرصت هست می توانید مجددا سراغش بروید؛ بخوانید و تست بزنید.. یادتان باشد که تداوم مطالعه برای شما که آماده کسب رتبه خوب هستید، خیلی مهم است.

 

برای همه شما داوطلبان عزیز آرزوی موفقیت داریم و مثل همیشه آماده پاسخگویی سوالات شما هستیم. شاد و پیروز باشید.


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد