مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تاکنون ۴۵ درصد داوطلبان مجاز شده در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده اند.

حسین توکلی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: تا صبح امروز ۲۵ تیرماه از ۴۵۶ هزار و ۸۶۴ داوطلب مجاز، ۲۰۶ هزار و ۲۹۶ داوطلب انتخاب رشته کرده اند.
وی علت کاهش استقبال داوطلبان از انتخاب رشته کارشناسی ارشد را تشریح کرد و افزود: مؤسسه‌های غیردولتی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی یا به عبارت دیگر دانشگاه‌های شهریه پرداز مقصد اصلی این داوطلبان هستند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، اظهار کرد: داوطلبان تا ساعت ۲۴ امشب مهلت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به انتخاب ۱۰۰ کد رشته محل به ترتیب اولویت علاقه اقدام کنند.
توکلی تاکید کرد که مهلت انتخاب رشته دیگر تمدید نمی‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ دانشگاه‌ها در روزهای ۲۳ و ۲۴ خردادماه امسال با مشارکت ۶۱۵ هزار داوطلب برگزار و در این آزمون ۴۵۶ هزار و ۸۶۴ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. ظرفیت پذیرش در این آزمون ۱۶۰ هزار و ۸۱۷ نفر اعلام شده است.

گزینش دانشجو در هر یک از رشته‌های امتحانی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته از بین داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته هستند، با توجه به نمره کل اکتسابی و اولویت کد رشته‌های انتخابی، همچنین نتیجه بررسی صلاحیت‌های عمومی مطابق ضوابط مربوط انجام می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور گزینش نهایی در تمام رشته‌های تحصیلی بر اساس ۸۰ درصد نمره آزمون کتبی (حاصل از تراز نمرات دروس) در هر گرایش با توجه به ضریب مربوط و ۲۰ درصد معدل تراز شده انجام می‌شود.

طبق مصوبه جلسه ۹ شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در ششم بهمن ماه ۹۷، در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ حد نصاب نمره علمی (نمره حاصل از میانگین وزنی نمرات خام تراز شده با توجه به ضرایب مربوطه) در هر رشته گرایش و در تمام دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی دولتی، غیردولتی، همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌تر از صفر است.

بنابراین با استناد به این مصوبه، داوطلبان در کد ضریب‌هایی مجاز به انتخاب رشته شده‌اند که نمره علمی کد ضریب مربوطه بزرگ‌تر از صفر باشد.


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد