با گذشت یک ماه از انتشار خبر عجیب حذف آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور، هنوز مسئولین دانشگاه واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش مسترتست، با وجودی که حذف یک آزمون مهم کشوری نیازمند زمینه‌سازی‌ها و اطلاع‌رسانی‌های قبلی است، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم تنها با انتشار متن یک نامه خبر از حذف این آزمون داد. این در حالی است که چنین خبرهایی که زندگی بسیاری از داوطلبان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، می‌بایست به تفصیل و با ذکر دلایل این تصمیم‌گیری صورت پذیرد.

پذیرش فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور به عنوان ایده‌ای نو (در زمان خود) مطرح شد تا داوطلبان به جای هدر دادن وقت خود با کتاب‌ها و منابع کنکوری، دروس ترم اول را به عنوان منبع امتحانی مطالعه کنند و از یک سو بتوانند در رقابت با یکدیگر توانایی‌های خود را نشان دهند و از سوی دیگر در صورت قبولی، یک ترم از تحصیل خود را پشت سر گذاشته باشند و مستقیما وارد ترم دوم تحصیلی شوند.

دارا بودن دو ویژگی منابع مشخص و محدود و صرفه‌جویی در یک ترم تحصیلی، باعث شد تا این آزمون برای کسانی که حوصله مطالعه منابع کنکوری آزمون کارشناسی ارشد سراسری را نداشتند به یک نوع پذیرش محبوب تبدیل شود.

ثبت نام این آزمون حدود آبان ماه انجام می‌شد و زمان برگزاری آزمون هم آذرماه بود و دانشجویان پذیرفته‌شده، تحصیل خود را به عنوان دانشجوی ترم دوم و در نیمسال دوم تحصیلی همان سال شروع می کردند.

حال در شرایطی که بسیاری از داوطلبان از مدت ها قبل خود را برای این آزمون آماده می کردند و بسیاری نیز با ثبت نام در دوره های آمادگی این آزمون، هزینه های بسیاری را متحمل شده‌اند، به یکباره و آن هم به صورتی بسیار عجیب و غریب، خبر حذف این آزمون کشوری منتشر شده است.

جالب این که همین خبر و یا به عبارت بهتر نامه مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم هم یک ماه پس از تصمیم شورای سنجش و پذیرش منتشر شده است. در حالی که در بدترین حالت می‌بایست به محض تصمیم‌گیری در شورای سنجش و پذیرش، خبر آن منتشر و دلایل آن تشریح می‌شد.

تعلل مسئولین دانشگاه پیام‌نور در تایید و ابلاغ این خبر می‌تواند نشانه‌ای بر ادامه رایزنی‌های این دانشگاه برای بازگرداندن این آزمون باشد. به هر حال حتی در صورت تصمیم برای حذف این آزمون، بهتر است این اتفاق از سال آینده رخ دهد و به احترام کسانی که خود را برای این آزمون آماده می‌کنند، آزمون سال جاری برگزار شود.

امیدواریم هر چه سریع‌تر اطلاعات دقیق و شفافی در خصوص کنکور فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور منتشر شود تا علاقه‌مندان به این نوع پذیرش بتوانند تصمیم بهتری برای آینده تحصیلی خود اتخاذ کنند.


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد