زمان ثبت نام کاشناسی ارشد با سوابق تحصیلی ۹۹ با شرط معدل از سوی سازمان سنجش اعلام شد.

کارشناسی ارشد با سوابق تحصیلی برای اولین بار

آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ در شرایطی برگزار شد که عده‌ای از داوطلبان ترجیح دادند در شرایط کرونا وارد حوزه‌های امتحانی نشوند و در آزمون کارشناسی ارشد شرکت نکردند.

در چنین شرایطی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه ۱۶ مهرماه خود با خبرگزاری فارس، خبری خوش به این داوطلبان داد و در مورد شرایط جدیدی که امسال در پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد خواهد شد، گفت: امسال مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا درباره پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد شرایط ویژه ای را در نظر گرفته است.

فاطمه زرین آمیزی، در مورد پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی گفت:

پس از اعلام نتایج کنکور ارشد ۹۹، شرایط پذیرش بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا مشخص می‌شود. براین اساس قرار شده که در رشته هایی که داوطلبان کمتر از ظرفیت هستند، پذیرش براساس سوابق تحصیلی انجام شود.

اما تا یک ماه پس از این اظهار نظر سخنگوی سازمان سنجش، خبری در این خصوص منتشر نشد.

رئیس مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگوی روز ۱۴ آبان خود با روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وعده داد که روند پذیرش بدون آزمون به زودی شروع خواهد شد. دکتر بهروز طهماسب کاظمی در این مصاحبه گفت:

به زودی نحوه اجرا و شرایط پذیرش داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اعلام خواهد شد.

در شرایطی که هم منابع آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ از سوی سازمان سنجش اعلام شد و هم با شروع ثبت نام ارشد ۱۴۰۰، رقابت داوطلبان به طور رسمی آغاز شد؛ بالاخره اطلاعیه پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی منتشر شد.

زمان بندی ثبت نام ارشد بر اساس سوابق تحصیلی

به گزارش مسترتست، بر اساس اعلام سازمان سنجش، داوطلبان پذیرش کارشناسی ارشد بدون کنکور با شرط معدل می توانند از ۲۵ لغایت ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

زمان ثبت نام ارشد بر اساس سوابق تحصیلی 99

پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد با شرط معدل چه شرایطی دارد؟

جزئیات زیادی درخصوص این پذیرش اعلام نشده است. سازمان سنجش وعده داده است که دفترچه ثبت نام ارشد بر اساس سوابق تحصیلی، ۲۵ آذر ماه منتشر خواهد شد.

اما آنچه که از اطلاعیه سازمان سنجش و مصاحبه‌های مسئولین سازمان سنجش برمی‌آید این است که:

  • پذیرش با تاثیر ۱۰۰ درصدی معدل همراه است: بدین معنا که تنها عامل رتبه‌بندی داوطلبان معدل آن‌ها است.
  • پذیرش بر اساس معدل ترازشده است: همان‌طور که تاثیر معدل در کنکور ارشد بر اساس معدل ترازشده صورت می‌گیرد، ظاهراً در پذیرش پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد با شرط معدل نیز، معدل ترازشده ملاک عمل خواهد بود.
  • تکمیل ظرفیت: این پذیرش برای رشته‌محل‌هایی صورت می‌گیرد که از طریق کنکور کارشناسی ارشد ظرفیتشان تکمیل نشده‌ و هنوز دارای ظرفیت خالی هستند. بنابراین، نباید منتظر رشته‌محل جدیدی خارج از دفترچه کنکور ارشد سال قبل باشیم.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور پیام نور

با توجه به این که سازمان سنجش از دانشگاه‌ها خواسته است ظرفیت خالی خود را جهت تکمیل ظرفیت ارشد با شرط معدل اعلام کنند، شانس وجود رشته‌محل‌های دانشگاه پیام نور در این پذیرش بسیار بالاست.

زمان ثبت نام داوطلبان دانشگاه پیام نور نیز همانند سایر داوطلبان از ۲۵ آذر شروع خواهد شد.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد از زمان اولین اعلام امکان پذیرش ارشد با سوابق تحصیلی در سال ۹۹، همواره انتقاداتی به سازمان سنجش وارد کرد. ازجمله این انتقادات انجام نشدن مراحل اجرایی جهت پذیرش تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی بود.

اما در نهایت سازمان سنجش اعلام کرد که دانشگاه ازاد نیز می‌تواند از طریق سازمان سنجش نسبت به تکمیل ظرفیت خالی‌مانده ارشد با شرط معدل اقدام کند.

نحوه ثبت نام متقاضیان ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد

رشته‌های مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی نیز به همراه رشته‌های سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته درج شده است. لذا متقاضیان رشته‌های این دانشگاه می‌بایست کدرشته محلهای مربوط به این دانشگاه را به همراه سایر کدرشته محل ها در فرم ثبت‌نام و انتخاب رشته خود درج نمایند و لازم نیست اقدام جداگانه‌ای در این خصوص انجام دهند.

چه رشته هایی به صورت بدون کنکور در مقطع ارشد پذیرش خواهند داشت؟

هنوز جزئیاتی در این خصوص از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است. همه جزئیات به محض اعلام، در سایت مسترتست اطلاع رسانی می شود.

شرط معدل برای شرکت در پذیرش کارشناسی ارشد بر اساس سوابق تحصیلی چگونه است؟

در حال حاضر تاثیر ۱۰۰ درصدی معدل به صورت ترازشده قطعی شده است. اما سایر جزئیات هنوز اطلاع رسانی نشده است.

آیا پذیرفته شدگان کنکور ارشد ۹۹ امکان شرکت در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی را دارند؟

بله، امکان ثبت نام برای این داوطلبان وجود دارد، اما در صورت قبولی بر اساس سوابق تحصیلی، قبولی قبلی آنها لغو خواهد شد.

 

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد