ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، از ۱۶ آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد. داوطلبان عزیز می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

به گزارش مسترتست، بر اساس اعلام سازمان سنجش، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، از روز یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹ آغاز خواهد شد.

کلیه داوطلبان پذیرش در دوره مختلف کارشناسی ارشد شامل روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، دوره های مجازی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در بازمان زمانی در نظر گرفته‌شده برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند.

مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰؛ تا تا روز یکشنبه ۲۳ آذر ادامه خواهد داشت.

داوطلبان عزیز می توانند با توجه به آن چه که در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ درج شده، در این بازه زمانی نسبت به ثبت نام اقدام کنند. 

زمان کنکور دکتری ۱۴۰۰ نیز ۱۵ اسفند ۹۹ می باشد.

نام آزمون

تاریخ برگزاری

تاریخ ثبت نام

دکتری (Ph.D)

جمعه ۹۹/۱۲/۱۵

یکشنبه ۲/۹/۱۳۹۹ تا یکشنبه ۹۹/۰۹/۰۹

کارشناسی ارشد ناپیوسته

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۳/۰۶ و جمعه ۱۴۰۰/۰۳/۰۷

یکشنبه ۹۹/۰۹/۱۶ تا یکشنبه ۹۹/۰۹/۲۳

 

ثبت نام ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۰

کنکور کارشناسی ارشد سراسری و کنکور ارشد آزاد به صورت یکپارچه برگزار خواهد شد. یعنی داوطلبان ارشد سراسری همزمان داوطلب دانشگاه آزاد هم محسوب می‌شود.

بنابراین، داوطلبان هم باید در سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام کنکور ارشد اقدام کنند.

کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد یکپارچه برگزار خواهد شد!

یعنی:

یک بار ثبت‌ نام کنکور ارشد

یک بار هزینه

یک بار برگزاری کنکور ارشد

شرایط ثبت نام آزمون ارشد ۱۴۰۰

شرایط اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور جهت شرکت در کنکور کارشناسی ارشد به شرح زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکترای حرفه‌ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مدرک مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400
 • به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارجی که به دلیل کیفیت (اعتبار دانشگاه و محتوای درسی) به مدرک فارغ‌التحصیلی ارزشیابی شده آنان عنوان معادل تعلق گرفته است، اجازه داده می‌شود که در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن، چنانچه حداقل ۸۰ درصد نمره حدنصاب گزینش آزاد در رشته امتحانی و در سهمیه آزاد (غیر از کد رشته‌محل‌های بورسیه و هر نوع سهمیه دیگر) را کسب نمایند، عنوان معادل از مدرک تحصیلی آنان حذف و مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود.
 • در مورد مدارک تحصیلی صادرشده توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان، فضلا و طلاب حوزه‌های علمیه که بر اساس مدرک صادر شده توسط مراکز فوق، دوره سطح ۲ را گذرانده‌اند و یا تا پایان شهریور ۹۹ فارغ‌التحصیل شوند، منحصراً می‌توانند در هر یک از کدرشته‌های امتحانی گروه علوم انسانی در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش‌نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند.

بدیهی است این دسته از داوطلبان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 • پذیرفته‌شدگان قطعی (نهایی) رشته‌های دوره روزانه سال ۱۳۹۹ چه در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کرده و چه نکرده باشند، اجازه شرکت در کنکور ارشد ۱۴۰۰ و شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
 • پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های تحصیلی دوره‌های شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ در صورت عدم ثبت نام در رشته قبولی و یا انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ با رعایت سایر شرایط و ضوابط می‌توانند در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ شرکت نمایند.
 • دانشجویان سال آخر و دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از تاریخ ۸۶/۶/۳۱ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، درصورتی‌که معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد، حق شرکت در این آزمون را ندارند.
 • دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی درصورتی‌که مشمول آئین‌نامه ابلاغی شماره ۲/۷۷۶۳۳ مورخ ۹۲/۰۵/۲۸ توسط معاون آموزشی وزارت متبوع باشند، می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.
 • قابل‌توجه است که در رشته‌های امتحانی برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری (کد ۱۳۵۰)، طراحی شهری (کد ۱۳۵۱)، معماری (کد ۱۳۵۲)، نمایش عروسکی (کد ۱۳۵۶)، هنرهای نمایشی و سینما (کد ۱۳۵۷)، هنرهای تصویری و طراحی (کد ۱۳۵۸)، هنرهای موسیقی (کد ۱۳۶۰)، طراحی صنعتی (کد ۱۳۶۲)، طراحی پارچه و لباس (کد ۱۳۶۴) از داوطلبانی ‌که‌ با توجه‌ به‌ نمره‌ اکتسابی،‌ مجاز به انتخاب ‌رشته ‌شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، تا چند برابر ظرفیت آزمون عملی/تشریحی/پروژه به عمل خواهد آمد.

تاریخ اخذ مدرک کارشناسی برای ثبت نام ارشد

مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می‌توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال (سال ۱۴۰۰) فارغ‌التحصیل شوند. تاریخ فارغ‌التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، سی‌ام بهمن‌ماه همان سال (سال ۱۴۰۰) خواهد بود. بنابراین لزومی به فارغ‌التحصیل بودن داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰ در زمان برگزاری کنکورنیست.

مراحل ثبت نام آزمون ارشد

 • دانلود دفترچه کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ و مطالعه بخش های مختلف آن
 • بررسی شرایط و ضوابط شرکت در کارشناسی ارشد
 • پرداخت هزینه  و دریافت سریال اعتباری
 •  ورود به سامانه ثبت نام آزمون
 •  درج اطلاعات فردی و تحصیلی در فرم اینترنتی
 •  دریافت کد رهگیری

در کدام سایت برای آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کنم؟

ثبت نام در سایت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود. با شروع ثبت نام، سامانه جامع کنکور کارشناسی ارشد در این سایت فعال می شود.

نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

داوطلبان عزیز لازم است با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به پرداخت هزینه و ثبت نام اقدام کنند.

۱- لازم است به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنید و بر روی لینک «سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰» کلیک کنید.

نحوه ثبت نام کنکور ارشد 1400

۲- در این صفحه، بر روی لینک «ثبت نام جدید» از منوی سمت راست کلیک نمایید.

مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

۳- جهت ادامه مراحل، نیاز به تهیه کارت اعتباری آزمون کارشناسی ارشد دارید.

برای تهیه این کارت، روی گزینه «لینک خرید کارت اعتباری» کلیک کنید.

کارت اعتباری ثبت نام کنکور ارشد

۴- در پنجره‌ای که باز می‌شود یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید.

 • در صورتی‌ که تمایلی به پذیرش در دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی ندارید، می‌توانید یکی از دو گزینه اول را انتخاب کنید.
 • اگر می‌خواهید از سوی سازمان سنجش پیامک‌های اطلاع‌رسانی دریافت کنید گزینه اول و اگر تمایلی به دریافت پیامک ندارید گزینه دوم را انتخاب کنید.
 • ممکن است در حال حاضر تمایلی به پذیرش دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی نداشته باشید و پس از شرکت در آزمون، خواهان انتخاب این گزینه باشید. در زمان انتخاب رشته مجدداً امکان خرید کارت اعتباری برای انتخاب دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی وجود دارد و از این جهت نگران نباشید.

هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400

۵- در این مرحله به صفحه‌ای وارد خواهید شد که لازم است مشخصات خود را به‌صورت دقیق وارد نمایید.

با وارد کردن مشخصات و انتخاب درگاه بانک، به صفحه پرداخت الکترونیک می‌روید. در این صفحه با پرداخت هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، نسبت به تهیه کارت اعتباری اقدام کنید.

شما می‌توانید از تمام کارت‌های بانک‌های عضو شبکه شتاب که رمز اینترنی آنها فعال شده است، استفاده نمایید و هیچ الزامی به یکی بودن بانک صادرکننده کارت اعتباری و درگاه پرداخت وجود ندارد.

توجه کنید که درصورتی‌که تمایل به شرکت در دو رشته امتحانی اصلی و رشته شناور کنکور ارشد دارید، لازم است دو کارت اعتباری تهیه کنید.

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 1400

۶- پس از پرداخت هزینه، وارد صفحه‌ای خواهید شد که شامل شماره سریال لازم جهت ثبت نام آزمون است.

در صورت اطمینان، با استفاده از شماره پیگیری پرداخت خود، به بخش «مشاهده مشخصات کارت» رفته و با ورود مشخصات فردی که در هنگام خرید ثبت نموده‌اید، کارت خود را مشاهده نمایید. در صورتی که پرداخت شما ناموفق باشد، در این قسمت به شما پیامی مبتنی بر ناموفق بودن پرداخت وجه نمایش داده می‌شود.

شماره سریال ثبت نام کارشناسی ارشد 1400

۷- به صفحه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ بازگردید و با وارد کردن شماره سریال  و کد امنیتی، ارسال اطلاعات جهت ثبت نام را آغاز کنید.

سریال ثبت نام کنکور ارشد 1400

۸- پس از آپلود عکس در این صفحه و کلیک بر روی گزینه ارسال عکس و مشاهده عکسی که در سایت بارگذاری کرده‌اید می‌توانید بر روی گزینه تأیید و ادامه کلیک کنید.

ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ سراسری و آزاد

۹- در این مرحله لازم است نسبت به وارد کردن کلیه اطلاعات خواسته‌شده به‌صورت دقیق اقدام کنید.

جهت دسترسی به اطلاعاتی همانند کد محل تولد، کد محل صدور شناسانامه و موارد مشابه بر روی علامت ذره‌بین که جلوی هر کادر مشخص شده است کلیک کنید تا کد موردنظر خود را بیابید.

همچنین دقت کنید که آدرسی که ثبت می‌کنید جهت تعیین حوزه امتحانی شما به کار می‌رود. بنابراین در وارد کردن آدرس خود دقت کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات و انتخاب گزینه صحت اطلاعات، بر روی دکمه تأیید کلیک کنید.

۱۰- پس از نمایش اطلاعات این صفحه که حاوی کد ۱۶ رقمی است، ثبت نام به اتمام رسیده است.

کد 16 رقمی ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

در ویدیوی زیر نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ توضیح داده شده است:

  
    
  
          

هزینه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

هزینه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ هنوز از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است. این هزینه در سال گذشته معادل ۴۵۰ هزار ریال (۴۵هزار تومان) بود که قاعدتا امسال افزایش خواهد یافت.

آیا در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ فقط در یک رشته می‌توان شرکت کرد؟

داوطلبان می‌توانند حداکثر در دو رشته در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کنند؛ به شرطی که یکی از رشته‌ها لزوما شناور و رشته دیگر مطابق دفترچه کنکور ارشد ۱۴۰۰، اصلی باشد. برای اطلاع از جزئیات رشته های شناور کارشناسی ارشد بر روی لینک کلیک کنید.

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ قرار است در خردادماه برگزار شود. بر اساس اعلام سازمان سنجش، تاریخ برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰، ۶ و ۷ خردادماه است.

با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد به صورت یکپارچه در قالب یک آزمون برگزار می شود، داوطلبان دانشگاه آزاد نیز لازم است در این کنکور شرکت کنند.

مراحل پس از ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ 

پس از ثبت نام ارشد؛ داوطلبان خود را جهت حضور در جلسه آزمون کارشناسی ارشد آماده خواهند کرد.

پس از برگزاری کنکور، نتایج اولیه اعلام خواهد شد. داوطلبان بر اساس رتبه و نمره کسب شده می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

پس از انتخاب رشته، نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رسانی خواهد شد.

پذیرش کارشناسی ارشد

مطالب مفید برای داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰

آیا زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰ مشخص شده است؟

بله، زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰ در خرداد ماه سال آینده خواهد بود.

زمان ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد کی است؟

با توجه به ادغام کنکور ارشد سراسری و آزاد، ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد همزمان با سراسری است.

چگونه برای کنکور ارشد ۱۴۰۰ ثبت نام کنم؟

نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در همین مطلب توضیح داده شده است.

از ثبت نام ارشد جا موندم؛ چه باید بکنم؟

می توانید با پیام به سیستم پاسخگویی در سایت سازمان سنجش، این موضوع را پیگیری نمایید.

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد