شش ماه تا کنکور کارشناسی ارشد ۹۹ زمان داریم و سوال مهمی که برای بسیاری از داوطلبان این آزمون مطرح است که چگونه باید برای کنکور کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی کنیم؟ در این مطلب می‌خواهیم پاسخی جامع به این سوال ارائه دهیم.

موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد هم مانند هر کار دیگری نیازمند برنامه ریزی است.  اما پیش از آن که وارد موضوع برنامه ریزی برای آزمون کارشناسی ارشد شویم، مشاوره برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشدذکر این نکته ضروری است که با توجه به تفاوت‌های فردی، تفاوت در روش‌های مطالعه و قدرت یادگیری هر فرد لازم است هر داوطلب یک برنامه ریزی اختصاصی داشته باشد و نمی‌توان یک برنامه ثابت و یک نسخه مشخص را برای همه داوطلبان توصیه کرد.

بنابراین بهترین برنامه‌ریز برای هر داوطلب خود اوست؛ چرا که به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی داشته و می‎تواند بهترین برنامه را برای موفقیت خود تدوین نماید. اما برای این کار نیاز به آگاهی از شیوه‌های برنامه ریزی است.

در این‌جا اصول کلی برنامه‌یزی برای آزمون کارشناسی ارشد را برای شما عزیزان توضیح می‎دهیم تا بتوانید بر اساس نیاز خود از آن بهره‌مند شوید.

قبل از این که وارد برنامه ریزی شوید، لازم است چند گام مهم را مدنظر داشته باشید:

۱. تعیین هدف؛

۲. شناسایی بایدها؛

۳. شناسایی دانسته‌ها.

در ادامه این سه گام می‌توانید گام چهارم که همان برنامه ریزی است را در پیش بگیرید.

قدم اول: تعیین هدف

پیش از هر اقدامی شما باید بدانید که هدفتان از شرکت در آزمون ارشد چیست؟ به طور دقیق و واضح رشته مورد نظر خودتان را انتخاب کرده، در مورد آن تحقیق کنید و با توجه به نتایج کنکور کارشناسی ارشد سال‌های گذشته رتبه مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه‌های مختلف را به طور حدودی تخمین بزنید.

قدم دوم: بایدها

در ابتدای مسیر مطالعه شما باید بدانید که چه مباحث و کتاب‌هایی را باید مطالعه کنید.

برای این که بدانید قبولی در رشته/شهر مورد علاقه‌تان نیاز به مطالعه کدام‌یک از منابع دارد، بهترین کار استفاده از تجربه قبول‌شدگان موفق سال‌های گذشته است.

هر قدر که می‌توانید فهرست کتاب‌های مطالعه‌شده آن‌ها را گرفته و با هم تطبیق دهید. کتاب‌هایی که بیشترین اشتراک را در لیست‌ها دارند، کتاب‌هایی هستند که بدون تردید باید خوانده شوند. این کتاب‌ها اغلب حدود ۵۰-۶۰ درصد از سؤالات آزمون را پوشش می‌دهند.

سری دوم از کتاب‌ها که از نظر تعداد تکرار در ردیف دوم قرار گرفته‎اند، کتاب‌هایی هستند که با مطالعه آن‌ها می‌توانید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد مابقی سؤالات آزمون را پاسخ دهید.

و در نهایت برخی کتاب‌ها و مقالات هستند که شانس مورد سؤال قرار گرفتن مطالب آن‌ها بسیار کمتر بوده و بهتر است آن‌ها در اولویت‌های پایین‌تر مطالعه خود قرار دهید.

بنابراین یک لیست تهیه کنید و منابع کنکور کارشناسی ارشد را از مهم‌ترین به کم‌اهمیت‌ترین یادداشت کنید.

قدم سوم: دانسته‌ها

در این مرحله باید بدانید که از میان لیست تهیه‌شده کدام‌یک را مطالعه کرده، چه چیزهایی را بلد هستید و هر کدام را چقدر بلدید؟

اگر این شانس را دارید که در دوران کارشناسی کتاب‌ها و منابع را به خوبی مطالعه کرده و خلاصه‌نویسی کرده‌اید، حالا کارتان بسیار ساده‌تر است. اما اگر این را نکرده‌اید هم ناامید نشوید. برای مطالعه هنوز خیلی فرصت دارید.

علاوه بر این، نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید. برخی از داوطلبان در یک درس ضعیف‎تر بوده و نیاز به دوباره‌آموزی و تکرار دارند. این فرآیند در زمان آزمون می‌تواند بخش زیادی از وقت شما را بگیرد.

در چنین شرایطی توصیه ما این است که نقطه ضعف خود را تا حدودی برطرف کرده و در مقابل به تقویت هر چه بیشتر نقاط قوتتان بپردازید. مثلا ممکن است درس آمار و روش تحقیق در برخی رشته‌ها شامل ۱۰ سؤال از آمار و ۱۰ سؤال از روش تحقیق باشد. اگر پایه ریاضی ضعیفی دارید و اگر واقعا فرصتی برای یادگیری ندارید، می‎توانید مباحث ریاضی را حذف و تمرکز مطالعاتتان را بر روی آمارهای توصیفی و روش تحقیق بگذارید. البته قویا توصیه می‌کنیم که هیچ‌یک از دروس را به طور کامل حذف نکرده یا بدون پاسخ نگذارید.

برنامه ریزی برای کنکور کارشناسی ارشد

قدم چهارم: برنامه ریزی برای تبدیل دانسته‌ها به بایدها

بعد از این که منابع را شناسایی کردید و وضعیت خود را هم سنجیدید، وقت آن است که به سراغ برنامه ریزی برای کنکور کارشناسی ارشد بروید.

برای برنامه ریزی درسی برای کنکور ارشد باید چند فاکتور اساسی را مشخص کنید:

  • سبک مطالعه شما به چه صورت است؟
  • چه‌قدر وقت دارید؟
  • در هر روز چند ساعت امکان مطالعه دارید؟

اگر چه به تعداد داوطلبان آزمون روش‌هایی برای برنامه ریزی وجود دارد، اما به عنوان یک توصیه کلی می‌توان گفت بهترین روش تخمین مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه یک کتاب و تقسیم آن در روزهای مختلف است.

مثلا شما یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای دارید که با توجه به مطالب آن حدس می‌زنید که هر صفحه را در ۱۵ دقیقه می‌توانید بخوانید و خلاصه نکات مهم آن را یادداشت کنید. بنابراین برای مطالعه کامل این کتاب به ۱۵۰۰ دقیقه یا ۲۵ ساعت زمان نیاز دارید.

برای هر یک از منابع مدنظر خود این زمان را تخمین بزنید.

الان وقت این است که زمانی که در طول روز می‌توانید به درس خواندن اختصاص دهید را هم تخمین بزنید. بعد هم ببینید تا کنکور کارشناسی ارشد چه‌قدر زمان دارید.

در ادامه می‌توانید بر اساس زمانی که برای مطالعه هر کتاب نیاز دارید و زمانی که در اختیار دارید، یک برنامه خوب برای خودتان تنظیم کنید.

نکات مهم برنامه ریزی درسی برای کنکور ارشد

  1. به اندازه کافی زمان برای استراحت در نظر بگیرید. یادتان باشد نباید آن‌قدر فشرده برنامه‌ ریزی کنید که وسط راه خسته شوید.
  2. حتما، حتما و حتما واقع‌بینانه و حتی دست بالا برنامه ریزی کنید. یعنی توجه کنید که در برنامه ریزی برای کنکور ارشد باید منصف باشید و برای هر کتاب بیشترین زمان محتمل را در نظر بگیرید.
  3. برنامه شما باید منعطف باشد. ممکن است اتفاقات مختلفی در این دوران بیفتد و به هر دلیل نتوانید به برنامه خود پایبند باشید. باید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید بعدا این عقب‌ماندن‌ها را جبران کنید.

مطالب مفید برای داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰:

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد