پارسه
نوگام
کیهان روان
عالم زاده

ضرورت اعمال محدودیت پذیرش دانشجو در برخی رشته‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: با توجه به این که در اکثر رشته‌ها در همه مقاطع تحصیلی صندلی‌های خالی وجود دارد، اعمال محدودیت پذیرش دانشجو در بعضی از رشته‌ها از بودجه دولتی ضروری است.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به آمار و تحلیل‌هایی از صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در مقاطع و رشته‌های دوره‌های دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی بر اساس اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور، گفت: در اکثر رشته‌ها در همه مقاطع تحصیلی صندلی‌های خالی وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین اعمال محدودیت پذیرش دانشجو، در بعضی از رشته‌ها، از بودجه دولتی ضروری است. وجود صندلی‌های خالی، در صورت کنترل ظرفیت کلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پدیده‌ای نامطلوب نیست یعنی این که امکان انتخاب بهتر برای دانشجو با کمترین تنش و رقابت فراهم می‌شود.

وی در ادامه به نکاتی درباره صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت: تضمین کیفیت داوطلبان پذیرفته شده با وجود ظرفیت خالی مهم است. لذا باید معلوم کنیم سهم مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی، واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور در ظرفیت‌سازی و همچنین سهم مؤسسات دولتی و غیردولتی دارای کیفیت باید چگونه تعریف شود. ظرفیت‌سازی دانشگاه‌های دولتی دارای کیفیت پذیرش داوطلبان شهریه‌پرداز نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. همچنین کنترل ظرفیت کلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و مکانیزم خودتنظیمی ظرفیت‌ها در آن‌ها امری ضروری است.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۳ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
Samin
دی ۳۰, ۱۳۹۹ ۷:۵۲ ب٫ظ

یعنی چی دقیقا؟ میخوان سهمیه دانشگاه هارو زیاد کنن یا کم کنن؟ مبهم بود!!

مهسا
بهمن ۵, ۱۳۹۹ ۸:۳۴ ب٫ظ
پاسخ به  Samin

سلام
ظاهرا قصد دارن ظرفیت پذیرش در مقطع ارشد رو کم کنن

اریا
دی ۲, ۱۳۹۹ ۷:۵۹ ب٫ظ

بهانه جدید برا پولی کردن بقیه ظرفیت های روزانه