عدم انتخاب ارشد دانشگاه شریف از سوی دانش آموختگان کارشناسی این دانشگاه

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: فارغ‌التحصیلان کارشناسی شریف، برای ارشد و سپس دکتری، دانشگاه شریف را انتخاب نمی‌کنند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری مهر، رسول جلیلی با طرح این پرسش که چرا فارغ‌التحصیلان کارشناسی شریف، برای ارشد و سپس دکتری، دانشگاه شریف را انتخاب نمی‌کنند، گفت: این یک آسیب است و باید دنبال راهکار بود.

رسول جلیلی رئیس دانشگاه شریف، در آیین تکریم و معارفه معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر سعادت فومنی معاون سابق آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه را شخصیتی علمی و جدی در کار دانست و افزود : پذیرش مسئولیت توسط دکتر سعادت بی‌درنگ بود. پاییز ۱۴۰۱ با معاونت ایشان مصادف بود. در آن زمان مشکلاتی که استمرار آموزش حضوری در دانشگاه داشت با مسئولیت ایشان و علی‌رغم زحماتی که از جهات مختلف داشتند با موفقیت از پس آموزش حضوری دانشگاه در این دوران برآمدند .

وی ضمن خیرمقدم به دکتر کوچک‌زاده گفت: امیدواریم آینده آموزش دانشگاه همچون سابق و حتی بهتر از آن بدرخشد.

رئیس دانشگاه شریف در ادامه گفت: لازم می‌دانم نکاتی را که از لحاظ محتوایی مناسب است در این جلسه مطرح شود را بیان کنم. با وجود اینکه دانشگاه در زمینه‌های آموزش، پژوهش، فناوری فعالیت کرده و در موضوع کار نیز ورود پیدا کرده ‌است، فعالیت ما در تمامی این زمینه‌ها با سیری تاریخی انجام شده و واجب است. اما هنوز برگ برنده دانشگاه صنعتی شریف آموزش است. هنوز به تعداد کافی مساله در کشور حل نکرده‌ایم که به عنوان کانون حل مساله بین‌المللی، لبه علم یا مسائل بزرگ کشور شناخته شویم. امید داریم این اتفاق نیز در آینده محقق شود ولی باید وجه تمایز و برگ برنده خود را که آموزش است حفظ کنیم.

کارشناسی‌ها، برای ارشد و دکتری شریف را انتخاب نمیکنند/برنامه ویژه برای ایجاد تعادل

جلیلی وجود تفاوت در سطح کارشناسی با کارشناسی ارشد و دکتری را نگران کننده دانست و افزود: چرا فارغ‌التحصیلان کارشناسی شریف، برای ارشد و سپس دکتری، دانشگاه شریف را انتخاب نمی‌کنند؟! ورودی‌ها در سطح کارشناسی و ارشد و دکتری انتظار ما را برآورده نمی‌سازند و این یک آسیب است. آسیبی که شناخته شده است و اکنون باید به دنبال برطرف ساختن آن باشیم. بخشی از راه‌حل این مساله به دست ما نیست اما بخشی دیگر حتما با تلاش ما قابل انجام است. بایستی حتما در خصوص این موضوع فکری کنیم، فرآیند رسیدگی به این امر توسط دکتر سعادت آغاز شده است.

رئیس دانشگاه خطاب به معاون جدید آموزشی و تحصیلات تکمیلی گفت: بحث نسبت ورودی‌های ارشد و دکتری از فارغ‌التحصیلان کارشناسی شریف باید به نحو ممکن افزایش پیدا کند. امید اصلی‌ترین کلمه‌ای است که در این میان نقش بازی می‌کند. حواشی بسیاری در این بحث وجود دارد اما باید تعادل را به این موضوع بازگردانیم. جذب ورودی از دانشگاه‌های دیگر به شریف خوب است اما سهم‌ ما از فارغ‌التحصیلان کارشناسی شریف نگران کننده است.

دانشگاه شریف باید به کانون محتوای مهندسی فارسی در فضای مجازی تبدیل شود

جلیلی نکته اصلی بعدی در آموزش را تحولی دانست که در آموزش دنیا در حال اتفاق است. وی افزود: ما نمی‌توانیم از این تحول چشم‌پوشی کنیم. امروزه تمام شرکت‌های بزرگ وارد حوزه آموزش می‌شوند و قول استخدام پس از اتمام دوره به همراه حقوق و جایگاه مطلوب را به مخاطبین خود می‌دهند. چنانچه ما نتوانیم روی این ریل سوار شویم پس از مدتی وجه تمایز اصلی شریف که آموزش است را می‌توانیم از دست بدهیم هم‌اکنون نیز در معرضش هستیم. باید به عنوان یک گفتمان به این موضوع عنایت داشته باشیم با تلاش ما باید دانشگاه صنعتی شریف قطب، هاب و کانون محتوای مهندسی فارسی در فضای مجازی برای فارسی زبانان دنیا تبدیل شود. اگر پله‌ای پیش‌تر رفته و قسمتی از دروس را به انگلیسی عرضه کردیم و عده‌ای انگلیسی زبان در دنیا از آن استفاده کردند زهی سعادت اما در حال حاضر فارسی الویت ما است.فارسی را دریابیم.حدود سیصد میلیون فارسی زبانی که در دنیا وجود دارند می‌توانند دانشجوی بالقوه ما باشند.

رئیس دانشگاه شریف در ادامه گفت: در دوران کرونا نفرات زیادی در کشور درس ریاضی و فیزیک ۱ ما را گوش دادند و با ریاضی خوب در دانشگاه خود امتحان دادند. این امر باید اتفاق بیفتد که برای دانشجویان ایرانی و خارجی منابع مطلوبی در دسترس باشد.

وی تاکید کرد: ما در حال حاضر این فرصت را داریم که اسم دانشگاه صنعتی شریف روی این منابع باشد. باید از این فرصت در فاصله زمانی کوتاهی استفاده کنیم. در دوران شیوع کرونا این توفیق برای ما بوجود آمد تا بتوانیم زیرساخت کافی برای آموزش الکترونیک در دانشگاه ایجاد کنیم. تعدادی اتاق استودیو با تجهیزات کافی در آموزش دانشگاه و همچنین در دانشکده مدیریت و اقتصاد وجود دارد. دانشکده‌های دیگر نیز تصمیم به تجهیز هر اتاقی گرفتند باید کامل‌تر یا مساوی با امکانات دانشکده مدیریت باشد. ضبط در زمان تدریس استادان با حداقل ویرایش می‌تواند محتوای قابل قبولی برای ارایه باشد.

بودجه دریافتی از دولت ناکافی است/باید بتوانیم به دانشجوی دکتری حقوق پرداخت کنیم

رئیس دانشگاه بودجه دریافتی از دولت را ناکافی دانست و گفت: باید از طریق آموزش پول دربیاوریم. با توجه به اتفاق خوبی که در پردیس خودگردان شریف افتاد ما می‌توانیم از آموزش کسب درآمد کنیم. این نگرانی اولیه که بی‌کیفیت‌ها برای درس خواندن پول می‌دهند تبدیل شد به یک شیب مثبت کیفیتی که مشاهده گزارش آن شعف دارد و امیدوار هستیم بتوانیم بخشی از ورودی شریف را با حفظ کیفیت شهریه‌پرداز کنیم. از سوی دیگر باید بتوانیم به دانشجوی دکتری حقوق پرداخت کنیم. این موضوع جزو بایدها در دانشگاه است، اگر محقق نشود همین میزان دانشجوی کیفی هم که جذب می‌کنیم را از دست خواهیم داد. حتما باید بخشی از بودجه سال دانشگاه صرف پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری شود. این موضوع نگران کننده در اصول اجرایی ما نوشته شده است و به سمتش پیش می‌رویم که ان‌شالله محقق شود.

 

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۱ دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
وحید
خرداد ۶, ۱۴۰۲ ۱۱:۲۸ ق٫ظ

دلیلش خیلی مشخصه، اکثر فارغ التحصیلان کارشناسی شریف ایران نمیمونند! اونایی هم که میمونند، اگر رشته ای که توی ارشد قصد رفتنش رو دارند توی شریف موجود باشه، عمدتا اولین اولیتشون شریف هست.