پارسه

توقف پذیرش دانشجو در بیش از هزار کد رشته محل کارشناسی ارشد

منیژه بهامیریان - اعلام ظرفیت پذیرش ارشد 1403 - 1404

ظرفیت پذیرش دانشجو در بیش از هزار کد رشته محل کارشناسی ارشد به دلیل عدم تقاضا و اشتغال پایین در سال گذشته صفر شد و امسال نیز بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کد رشته محل صفر خواهد شد.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش مسترتست، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دستیار معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از صفر کردن ظرفیت پذیرش دانشجو در بیش از هزار کد رشته محل در مقطع کارشناسی در سال جاری خبر داد.

ظرفیت پذیرش رشته های کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

منیژه بهامیریان با بیان اینکه امسال ظرفیت پذیرش دانشجو در بیش از هزار کد رشته محل در مقطع کارشناسی صفر خواهد شد، گفت: در مقطع کارشناسی به علت اینکه میزان بیکاری نسبت به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر است میزان صفر شدن ظرفیت پذیرش دانشجو در کد رشته محل‌های بدون متقاضی به بیش از هزار عدد خواهد رسید.

دستیار معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در مقطع کارشناسی ارشد هم ظرفیت پذیرش دانشجو بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کد رشته محل صفر خواهد شد.

به گفته وی امسال در مقطع دکترا ظرفیت پذیرش دانشجو در ۱۰۳ کد رشته محل از ۷ نفر به ۳ نفر کاهش داده شد که این تعداد کد رشته محل شامل ۲۹ عنوان رشته تحصیلی با گرایش‌های مختلف است.

بهامیریان با اشاره به اینکه در دانشگاه آزاد هم مشابه سایر دانشگاه‌ها این اقدام در مقطع دکترا انجام خواهد شد، گفت: در دانشگاه آزاد از مجموع ۱۸۶ کد رشته محل ظرفیت پذیرش دانشجو در ۳۷ کد رشته محل صفر خواهد شد و ظرفیت پذیرش دانشجو در مابقی کد رشته محل‌ها هم از عدد ۷ به ۳ نفر کاهش داده خواهد شد.

وی افزود: در مقطع کاردانی به علت اینکه آموزش‌ها غالبا مهارت محور هستند و هرساله بازنگری می‌شوند دیگر نیازی به تغییرات و صفر کردن ظرفیت پذیرش دانشجو در کد رشته محل وجود ندارد.

صفر شدن پذیرش دانشجو در هزار رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

دستیار معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به صفر کردن ظرفیت پذیرش دانشجو در کد رشته محل‌ها در سال ۱۴۰۲ گفت: سال گذشته در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو در هزار و ۸ کد رشته محل صفر شد.

وی افزود: حدود ۲۱ هزار کد رشته محل بر مبنای دو عامل تقاضای اجتماعی کمتر که با پذیرش دانشجو در سه سال متوالی سنجیده می‌شود و رصد اشتغال زیر متوسط یعنی کمتر از ۵۰ درصد استخراج شده است که از این تعداد برخی کد رشته محل‌ها در حوزه‌های علوم انسانی، علوم پایه، امنیت غذایی و رشته‌هایی که در نقشه جامع علمی کشور ذکر شده‌اند مستثنی شده‌اند و تعداد کد رشته محل‌هایی که در لیست ساماندهی وزارت علوم قرار گرفته‌اند به حدود ۱۰ هزار کد رشته محل در مقاطع مختلف رسیده است.

شرایط بازگشت ظرفیت پذیرش به رشته‌های بدون متقاضی

بهامیریان با تاکید براینکه هیچ کد رشته محلی حذف نشده است، گفت: صرفا ظرفیت پذیرش دانشجو در این کد رشته محل‌ها صفر شده است و اگر استانی متقاضی پذیرش دانشجو در هر سالی باشد و دارای یکی از فاکتورهای ۷۰ درصد امتیاز فرم پیوست اشتغال یا بورسیه بنگاه اقتصادی باشد می‌تواند ظرفیت پذیرش دانشجو در این کد رشته محل‌ها برای بازه زمانی مورد نیاز مجددا فعال کند.

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۰ نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات