بر اساس دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، در رشته فیزیک در گرایش‌های زیر دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شود:

۱) فیزیک (بدون گرایش، فیزیک ماده چگال، فیزیک پلاسما، فیزیک هسته ای، ذرات بنیادی و نظریه میدان ها، نجوم و اخترفیزیک، فیزیک آماری و سامانه های پیچیده، گرانش و کیهان شناسی، اپتیک و لیزر)

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

۲) مهندسی هسته ای (کاربرد پرتوها، گداخت هسته ای، راکتور، پرتوپزشکی، فیزیک بهداشت)

۳) فناوری پلاسما

۴) مهندسی سیستم های انرژی (تکنولوژی انرژی، انرژی و محیط زیست، سیستم های انرژی)

۵) نانو فیزیک

۶) آموزش فیزیک

داوطلبان گرایش‌های مختلف این رشته لازم است در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه فیزیک نموده و با توجه به ضرایب دروس امتحانی کنکور کارشناسی ارشد فیزیک، نسبت به کسب آمادگی برای آزمون اقدام نمایند.

در کارنامه اولیه اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، به هر یک از گرایش‌های فوق یک کدضریب اختصاص داده شده (که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری نیز قابل مشاهده است) و رتبه داوطلب برای هر یک از این گرایش‌ها با توجه به ضریب درنظرگرفته شده برای هر یک از دروس امتحانی اعلام می‌شود.

پس از اعلام نتایج اولیه در سایت سازمان سنجش، داوطلبان فرصت دارند با توجه به فیزیک درج‌شده در کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد و نیز بر اساس ظرفیت پذیرش هر یک از دانشگاه‌ها، نسبت به انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد رشته فیزیک در دانشگاه های سراسری

دانشگاه‌های پذیرنده و ظرفیت پذیرش در هر یک از گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته فیزیک متفاوت است که در دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سراسری اعلام می‌شود.

جهت اطلاع داوطلبان گرامی آزمون کارشناسی ارشد، در ادامه فهرست دانشگاه‌های دولتی دارای پذیرش و ظرفیت پذیرش گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد رشته فیزیک ارائه شده است:

ظرفیت کارشناسی ارشد فیزیک

 

ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در رشته فیزیک

فهرست واحدهای دانشگاهی دارای پذیرش و ظرفیت کارشناسی ارشد رشته فیزیک مطابق دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

ظرفیت کارشناسی ارشد رشته فیزیک دانشگاه آزاد

 


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد