بر اساس دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، در رشته مهندسی مکانیک در گرایش‌های زیر دانشجوی کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شود:

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

۱) مهندسی مکانیک (ساخت تولید، طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، مواد مرکب، دریا، طراحی و ساخت خودرو، جوش)

۲) مهندسی خودرو (قوای محرکه خودرو، طراحی سیستم‎های دینامیکی خودرو، سازه بدنه خودرو)

۳) مهندسی مکاترونیک

۴) مهندسی پزشکی (بیومکانیک، توانبخشی، ورزش)

۵) تسلیحات (سلاح)

۶) مهندسی سیستم‎های انرژی (تکنولوژی انرژی، انرژی و محیط زیست، سیستم‎های انرژی)

۷) مهندسی انرژی‎های تجدیدپذیر

۸) مهندسی هوافضا (فناوری ماهواره)

۹) مهندسی ماشین‎های ریلی

۱۰) مهندسی هسته ای (کاربرد پرتوها، گداخت هسته ای، مهندسی راکتور،مهندسی پرتوپزشکی، مهندسی چرخه سوخت)

۱۱) مهندسی سیستم‎های میکرو و نانوالکترومکانیک

داوطلبان گرایش‌های مختلف این رشته لازم است در آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مکانیک نموده و با توجه به ضرایب دروس امتحانی کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، نسبت به کسب آمادگی برای آزمون اقدام نمایند.

در کارنامه اولیه اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، به هر یک از گرایش‌های فوق یک کدضریب اختصاص داده شده (که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری نیز قابل مشاهده است) و رتبه داوطلب برای هر یک از این گرایش‌ها با توجه به ضریب درنظرگرفته شده برای هر یک از دروس امتحانی اعلام می‌شود.

پس از اعلام نتایج اولیه در سایت سازمان سنجش، داوطلبان فرصت دارند با توجه به مهندسی مکانیک درج‌شده در کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد و نیز بر اساس ظرفیت پذیرش هر یک از دانشگاه‌ها، نسبت به انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد رشته مکانیک در دانشگاه های سراسری

دانشگاه‌های پذیرنده و ظرفیت پذیرش در هر یک از گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک متفاوت است که در دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سراسری اعلام می‌شود.

جهت اطلاع داوطلبان گرامی آزمون کارشناسی ارشد، در ادامه فهرست دانشگاه‌های دولتی دارای پذیرش و ظرفیت پذیرش گرایش‌های مختلف کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک ارائه شده است:

ظرفیت کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک

ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در رشته مهندسی مکانیک

فهرست واحدهای دانشگاهی دارای پذیرش و ظرفیت کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک مطابق دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به شرح زیر است:

ظرفیت کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد


کانال تلگرام کارشناسی ارشد اینستاگرام کارشناسی ارشد