شرایط داوطلبان مجاز به شرکت و ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰

به گزارش مسترتست، بر اساس اعلام سازمان سنجش، تمامی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی می‌توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ شرکت نمایند. زمان کنکور ارشد ۱۴۰۰، ۶ و ۷ خردادماه خواهد بود.

زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

با توجه به این کنکور کارشناسی ارشد به صورت یکپارچه از سوی سازمان سنجش برگزار می شود، تاریخ برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۰ و زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ دانشگاه نیز همان زمان های اعلام شده از سوی سازمان سنجش است.

در واقع داوطلبان با شرکت در کنکور ارشد سراسری همزمان داوطلب کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز محسوب می شوند.

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

کلیه داوطلبان کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ دانشگاه های سراسری (دوره های روزانه و شبانه و پردیس)، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی لازم است پیش از ثبت نام، نسبت به مطالعه شرایط ثبت نام اقدام نمایند.

شرایط اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکترای حرفه‌ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مدرک مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.
 • به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارجی که به دلیل کیفیت (اعتبار دانشگاه و محتوای درسی) به مدرک فارغ‌التحصیلی ارزشیابی شده آنان عنوان معادل تعلق گرفته است، اجازه داده می‌شود که در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن، چنانچه حداقل ۸۰ درصد نمره حدنصاب گزینش آزاد در رشته امتحانی و در سهمیه آزاد (غیر از کد رشته‌محل‌های بورسیه و هر نوع سهمیه دیگر) را کسب نمایند، عنوان معادل از مدرک تحصیلی آنان حذف و مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود.شرایط ثبت نام ارشد 1400
 • در مورد مدارک تحصیلی صادرشده توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان، فضلا و طلاب حوزه‌های علمیه که بر اساس مدرک صادر شده توسط مراکز فوق، دوره سطح ۲ را گذرانده‌اند و یا تا پایان شهریور ۱۴۰۰ فارغ‌التحصیل شوند، منحصراً می‌توانند در هر یک از کدرشته‌های امتحانی گروه علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش‌نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند.

بدیهی است این دسته از داوطلبان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 • پذیرفته‌شدگان قطعی (نهایی) رشته‌های دوره روزانه سال ۱۳۹۹ چه در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کرده و چه ثبت نام نکرده باشند اجازه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ و شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
 • پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های تحصیلی دوره‌های شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹ در صورت عدم ثبت نام در رشته قبولی و یا انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ با رعایت سایر شرایط و ضوابط می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ ثبت نام و شرکت نمایند.
 • دانشجویان سال آخر و دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از تاریخ ۸۶/۶/۳۱ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، درصورتی‌که معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.
 • پذیرفته‌شدگان دوره روزانه با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد، در موقع ثبت نام تعهد بسپارند تا در محلی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در صورت نیاز تعیین می‌کند به خدمت اشتغال ورزند.
 • دارندگان مدرک معادل دوره کارشناسی درصورتی‌که مشمول آئین‌نامه ابلاغی شماره ۲/۷۷۶۳۳ مورخ ۹۲/۰۵/۲۸ توسط معاون آموزشی وزارت متبوع باشند، می‌توانند در آزمون شرکت نمایند.
 • قابل‌توجه است که در رشته‌های امتحانی برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری (کد ۱۳۵۰)، طراحی شهری (کد ۱۳۵۱)، معماری (کد ۱۳۵۲)، نمایش عروسکی (کد ۱۳۵۶)، هنرهای نمایشی و سینما (کد ۱۳۵۷)، هنرهای تصویری و طراحی (کد ۱۳۵۸)، هنرهای موسیقی (کد ۱۳۶۰)، طراحی صنعتی (کد ۱۳۶۲)، طراحی پارچه و لباس (کد ۱۳۶۴) از داوطلبانی ‌که‌ با توجه‌ به‌ نمره‌ اکتسابی،‌ مجاز به انتخاب ‌رشته ‌شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، تا چند برابر ظرفیت آزمون عملی/تشریحی/پروژه به عمل خواهد آمد.

نکات قابل توجه در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

 • داوطلبان می توانند بدون توجه به مدرک مقطع کارشناسی در رشته امتحانی خود در کنکور ارشد ثبت نام کنند.
 • امکان ثبت نام در دو رشته در آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد؛ به شرطی که یک رشته اصلی و یک رشته شناور باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب رشته های شناور کارشناسی ارشد مراجعه کنید.
 • جهت شرکت در رشته امتحانی دوم لازم است داوطلبان هزینه ثبت نام را جداگانه بپردازند.
 • در صورتی که مایل به انتخاب رشته محل های پیام نور و غیرانتفاعی هستید، لازم است در هنگام ثبت نام هزینه جداگانه ای بپردازید. برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص هزینه ثبت نام ارشد ۱۴۰۰ کلیک کنید.

تاریخ اخذ مدرک کارشناسی برای ثبت نام ارشد

مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی می‌توانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریورماه همان سال (سال ۱۴۰۰) فارغ‌التحصیل شوند. تاریخ فارغ‌التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفیت نیمسال دوم است، سی‌ام بهمن‌ماه همان سال (سال ۱۴۰۰) خواهد بود. بنابراین لزومی به فارغ‌التحصیل بودن داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰ در زمان برگزاری کنکورنیست.

سایر شرایط شرکت در کنکور ارشد ۱۴۰۰ در دفترچه کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ اعلام شده است.

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور ۱۴۰۰

پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون، ویژه داوطلبان استعدادهای درخشان است که در بین دانشجویان هم‌ورودی خود در مقطع کارشناسی موفق به کسب رتبه برتر شده‎اند.

پذیرش در این شیوه مجزا از فرآیند کنکور کارشناسی ارشد بوده و نیازی به ثبت‎نام و شرکت داوطلبان در آزمون کارشناسی ارشد نیست. 

کارشناسی ارشد بدون کنکور سراسری

جدیدترین آیین نامه پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون استعداد درخشان در سال ۱۳۹۸ ابلاغ شده است.

بر اساس آیین‌ نامه جدید کارشناسی ارشد بدون کنکور استعدادهای درخشان، شرایط پذیرش کارشناسی ارشد بدون آزمون سراسری در حال حاضر بدین صورت است که:

 • دانشجو پس از ۶ نیمسال تحصیلی با گذراندن حداقل سه چهارم واحدهای درسی مصوب شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی (عدد غیرصحیح تعداد واحدها به پایین گرد شود) از نظر میانگین کل جزو پانزده درصد برتر (عدد غیرصحیح به صورت ریاضی گرد و به عدد صحیح تبدیل شود) دانشجویان هم‌رشته- هم‌ورودی خود باشد؛
 • حداکثر در مدت ۸ نیمسال فارغ‌التحصیل شده باشند. (برای دانشجویان تحصیل همزمان مدت مجاز حداکثر ده نیمسال تحصیلی می‌باشد.)
 • برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش‌آموختگی تقاضای پذیرش کنند.
 • پذیرش بر اساس آیین‌نامه کارشناسی ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان صرفاً برای یک بار امکان‌پذیر است.
 • پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی مرتبط به تشخیص گروه آموزشی و تأیید شورای آموزشی دانشگاه امکان‌پذیر است. 
 • احراز شرایط اختصاصی دانشگاه

دانشگاه اختیار دارد متقاضیانی را که در طول شش نیمسال تحصیلی دانش‌آموخته شوند و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با میانگین کل هشت نیمسال دانشجویان هم‌رشته و غیر هم‌ورودی خود جزو پانزده درصد برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون در دوره کارشناسی ارشد همان سال پذیرش کند.

چنانچه پانزده درصد برتر دانشجویان حائز شرایط این ماده، به دلیل انصراف یا عدم تقاضا، از تسهیلات مربوط استفاده نکردند و ظرفیت پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد رشته‌ای (متناسب با سطح دانشگاه) تکمیل نشد، در این صورت دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفا ده درصد برتر بعدی همان دانشگاه، با اولویت رتبه متقاضیان در آن رشته می‌باشد.

بر اساس آیین نامه کارشناسی ارشد بدون کنکور؛ دانشگاه اختیار دارد برگزیدگان رتبه‌های اول تا پانزدهم نهایی المپیادهای علمی دانشجویی را برای ورود به همان رشته یا رشته‌های مرتبط به تشخیص کارگروه‌های تخصصی برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی، با ارائه معرفی‌نامه از دبیرخانه المپیاد به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش با آزمون پذیرش کند.

مهم: دانش‌آموختگان دوره‌های مجازی، فراگیر پیام نور، پذیرفته‌شدگان آزمون اختصاصی (داخلی)، پذیرفته‌شدگان کارشناسی با سوابق تحصیلی و دارندگان مدرک حوزوی معادل کارشناسی مشمول این آیین‌نامه نمی‌باشند. اما در صورت موافقت دانشگاه پذیرنده، برای پذیرش دانش‌آموختگان دانشگاه‌های فوق منعی وجود ندارد.

علاوه بر این، دانشگاه می تواند با رعایت شرایط مندرج در این آیین نامه، فقط یک بار تا اول شهریورماه هرسال نسبت به پذیرش حائزین شرایط اقدام نماید.

اسامی پذیرفته شدگان نیز باید توسط معاون آموزشی دانشگاه برای تایید صلاحیت عمومی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شود و قطعی شدن ثبت نام منوط به تائید سازمان مذکور است.

مهم: پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان بر اساس آیین نامه به دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته (مجموع روزانه و شبانه) اختصاص دارد.

شرایط نظام وظیفه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

بر اساس مندرجات دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، داوطلبان مذکر لازم است می بایست علاوه بر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور ارشد، وضعیت نظام وظیفه خود را نیز مشخص نمایند.

بر اساس اعلام سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، متقاضیان مرد باید از لحاظ وضعیت مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی جزو یکی از دسته های زیر باشند:

 • دارندگان کارت پایان خدمت هوشمند
 • دارندگان کارت معافیت دائم هوشمند
 • متولدین سال ۱۳۵۴ و قبل از آن به شرط عدم تغییر سن
 • فارغ التحصیل مقطع کارشناسی (در سنوات مجاز تحصیلی) دارای برگ آماده به خدمت بدون غیبت که زمان پذیرش وی قبل از تاریخ اعزام به خدمت مندرج در برگ اعزام باشد.
 •  دانشجوی سال آخر کارشناسی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصیل شود.
 •   داوطلبی که در سنوات مجاز تحصیلی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده و از زمان فراغت از تحصیل تا زمان پذیرش و شروع به تحصیل مقطع کارشناسی ارشد بیش از یک سال سپری نشده و وارد غیبت نشده باشد.
 •  کارکنان متعهد خدمت در وزارتخانه ها و سازمان ها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی برای ادامه تحصیل
 •  کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان برای ادامه تحصیل
 •  طلاب علوم دینی دارای مدرک کارشناسی که موفق به دریافت معافیت تحصیلی از حوزه های علمیه معتبر شده اند.
 •  مشمولان دارای برگه معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت
 •  سربازان در حال خدمت که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی بوده و فاقد غیبت قبل از اعزام می باشند. 
 • دانشجویان انصرافی دانشگاه ها که در سقف مجاز سنوات تحصیلی انصراف داده و از زمان انصراف تا پذیرش آن ها بیش از یک سال سپری نشده باشد ، مشروط بر این که از تاریخ ۱۳۹۹/۸/۲۲ به بعد از امتیاز یکبار انصراف استفاده نکرده باشند.

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

در آزمون کارشناسی ارشد، امکان استفاده از سهمیه های رزمندگان و ایثارگران وجود دارد. سهمیه بسیج فعال و هیات علمی در این کنکور ارشد قابل استفاده نیست.

سهمیه رزمندگان:

رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی دارای حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه و آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه نیروهای مسلح که که علاوه بر میزان موظفی حداقل ۶ ماه پیوسته یا ۹ ماه ناپیوسته به صورت داوطلبانه در خطوط مقدم حضور داشته اند ضمن رعایت شرایط و ضوابط می توانند از تسهیلات سهمیه رزمندگان استفاده نمایند. 

سهمیه ایثارگران:

سهمیه ایثارگران نیز به دو دسته ۲۵ درصدی و ۵ درصدی تقسیم شده و داوطلبان مشمول با توجه به شرایط خود می توانند از این سهمیه بهره مند شوند. بر این اساس بیست و پنج درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به «همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر» ، «آزادگان و همسر و فرزندان آنان» ، «جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان» اختصاص دارد. پنج درصد از ظرفیت هر کد رشته محل نیز به «جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان» و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه» اختصاص می یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سهمیه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ کلیک کنید.

آیا دانشجویان کارشناسی ارشد مجاز به شرکت در آزمون ارشد ۱۴۰۰ هستند؟

خیر، دانشجویان کارشناسی ارشد لازم است پیش از ثبت نام آزمون نسبت به انصراف اقدام کنند.

آیا شرط تجانس رشته مقطع کارشناسی با ارشد از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ است؟

جهت ثبت نام کنکور ارشد وزارت علوم، نیازی به رعایت تجانس رشته امتحانی و رشته مقطع کارشناسی نیست.

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد لازم است تا چه زمانی از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوند؟

مهلت فارغ التحصیلی داوطلبان کارشناسی ارشد تا پایان شهریورماه سال پذیرش است، اما داوطلبانی که مطابق دفترچه برای ترم بهمن پذیرش می شوند، می توانند در ترم مهر از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوند.

 

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد