پاسخ به سوالات داوطلبان کارشناسی ارشد درباره انتخاب رشته

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور کارشناسی از زبان مشاور سازمان سنجش

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد تا یکشنبه ۲۳ تیرماه برای تکمیل فرم انتخاب رشته مهلت دارند.

میترسی از اخبار کنکور ارشد جدا بمونی؟ ما همه اخبار رو بهت میگیم! کافیه عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد بشی … و یا وارد پیج اینستاگرام مسترتست بشی …

به گزارش خبرگزاری فارس، کارنامه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد و دفترچه انتخاب رشته‌ کارشناسی ارشد ۹۸ نیز از طریق همین سایت قابل دریافت است و داوطلبان تا روز یکشنبه ۲۳ تیرماه برای انتخاب رشته مهلت دارند.

داوطلبان مجاز کارشناسی ارشد برای انتخاب رشته سوالاتی دارند که این سوالات را از حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور پرسیده‌ایم.

فارس: در ابتدا بفرمایید که آیا امکان اعتراض به کارنامه آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد؟

توکلی: داوطلبانی که درباره مندرجات کارنامه (به غیر از معدل کاردانی و کارشناسی، نام رشته تحصیلی و یا نام محل اخذ مدرک کارشناسی) سوالی دارند، می‌توانند حداکثر تا ۲۴ تیر ۹۸ منحصراً از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اقدام کنند. از داوطلبان تقاضا می‌شود از ارسال نامه پستی و مراجعه حضوری اکیداً خودداری کنند.

فارس: درباره نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد توضیح دهید.

توکلی: آن دسته از داوطلبانی که بر اساس مفاد کارنامه مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی در این آزمون شده‌اند، پس از مطالعه شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها که در دفترچه انتخاب رشته آمده است، داوطلبان باید فرم انتخاب رشته تحصیلی را تکمیل کنند.

داوطلبان مجاز می‌توانند کدرشته محل‌های مورد نظر خود را استخراج و به ترتیب علاقه مرتب کرده و پس از اطمینان از صحت رشته محل‌های انتخابی خود، فرم اینترنتی انتخاب رشته را تکمیل کنند.

داوطلبان برای انتخاب رشته باید اطلاعات کارت اعتباری، شماره شناسنامه  یا کد رهگیری که در پایان ثبت‌نام اولیه توسط سیستم به آن‌ها داده شده است، را وارد کنند.

فارس: چند کدرشته محل باید در فرم انتخاب رشته ثبت شود؟

توکلی: داوطلبان حداکثر ۱۰۰ کد رشته محل‌ را انتخاب کنند.

فارس: پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، اقدام دیگری هم باید انجام شود؟

توکلی: داوطلبان باید دقت کنند پس از اینکه رشته‌های انتخابی آن‌ها تائید شد حتما رسید ۱۵ رقمی توسط سیستم در اختیارشان قرار گیرد، زیرا در غیر این صورت انتخاب رشته آنان تکمیل نشده است.

فارس: گزینش دانشجویان به چه صورت انجام می‌شود؟

توکلی: گزینش دانشجو در هر یک از رشته‌های امتحانی از بین داوطلبان مجاز، با توجه به نمره کل اکتسابی و اولویت کد رشته‌های انتخابی و نتیجه بررسی صلاحیت‌های عمومی مطابق ضوابط مربوط صورت می‌گیرد به این شکل که در تمام رشته های تحصیلی براساس ۸۰ درصد نمره آزمون کتبی (حاصل از تراز نمرات دروس) در هر گرایش با توجه به ضرایب مربوط و ۲۰ درصد معدل تراز شده انجام می‌‌شود.

حدنصاب نمره علمی (نمره حاصل از میانگین وزنی نمرات خام تراز شده با توجه به ضرایب مربوطه) در هر رشته گرایش و در تمامی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی بزرگ‌تر از صفر است.

فارس: شرایط انتخاب رشته‌ برای رشته‌های دارای آزمون عملی به چه صورت است؟

توکلی: شرکت در آزمون عملی و تشریحی در کدرشته های امتحانی ۱۳۵۰، ۱۳۵۱، ۱۳۵۲، ۱۳۵۶، ۱۳۵۷، ۱۳۵۸، ۱۳۶۰، ۱۳۶۲ و ۱۳۶۴ منحصراً برای داوطلبانی که بر اساس کارنامه نتایج اولیه در دوره‌های روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز به انتخاب رشته شده باشند و تمایل به انتخاب رشته محل‌های دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) را در فرم انتخاب رشته خود داشته باشند، ضرورت دارد، می‌توان گفت، برای داوطلبانی که در دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) مجاز نشوند یا در فرم انتخاب رشته خود رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور و مجازی را درج کنند یا برای انتخاب رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کنند، آزمون عملی برگزار نمی‌شود زیرا ملاک پذیرش در رشته محل‌های دوره‌های غیرانتفاعی، پردیس خودگردان، پیام نور، مجازی و دانشگاه آزاد اسلامی نمره کل نهایی بدون احتساب آزمون‌های عملی و تشریحی حسب مورد در هریک از کد ضریب‌ها است.

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری آزمون‌های عملی، تشریحی و پروژه (که در نیمه اول مردادماه خواهد بود) نیز ۳۱ تیرماه ۹۸ از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

فارس: آن دسته از داوطلبانی که در تقاضانامه ثبت‌نامی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور، اعلام علاقمندی نکرده‌اند، اما قصد شرکت در این موسسات را دارند آیا در این مرحله می‌توانند برای این موسسات نیز انتخاب رشته کنند؟

توکلی: داوطلبان در صورتی که حداقل نمره علمی لازم را برای انتخاب رشته‌های این دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، در ذیل بند الف (مشخصات ثبت‌نامی) پیغامی را مبنی بر امکان انتخاب این رشته‌ها در کارنامه اعلام نتایج اولیه مشاهده می‌کنند، اگر مایل به انتخاب رشته در این دوره‌ها هم بودند باید پس از واریز مبلغ ۱۳۸ هزار ریال (۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان) بابت اعلام علاقمندی به رشته‌های این دانشگاه‌ها و مؤسسات، از طریق سیستم اینترنتی و توسط کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، نسبت به اعلام علاقمندی به انتخاب این دانشگاه‌ها و مؤسسات اقدام کرده و سپس این رشته‌ها را در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج کنند.

فارس: داوطلبان دانشگاه آزاد چطور؟

توکلی: داوطلبانی که تمایل به انتخاب رشته‌های دانشگاه آزاد دارند باید برای اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته از تاریخ ۲۲ تیر ۹۸ به اینجا مراجعه کنند.

انتخاب رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون به طور مجزا و از طریق دانشگاه آزاد انجام می‌‌شود.

 

پیشنهادات:

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد

ثبت‌نام کنید
مطلعم کن

۲۱ نظرات
جدیدترین
قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
علی اقایی
تیر ۲۶, ۱۳۹۸ ۲:۱۳ ق٫ظ

سلام
امشب انتخاب رشته ها تموم شد.
انشاالله همه عزیزان بتونن دانشگاه مدنظر خودشون رو قبول بشن و مزد زحماتشون رو بگیرن و پس از ان در بازار کار موفقیت های زیادی کسب کنند. انشاالله خداوند به زندگی همه تان خیر عنایت کند. از کلیه عزیزان این سایت بخصوص مهساخانم هم تشکر ویژه دارم چون همیشه در کنار بچه ها حضور داشتند و کم و بیش پاسخگوی سوالات بچه ها بودند.
با ارزوی بهترینها برای شما و عزیزانتان.
در پناه خدا ، یاحق

علی اقایی
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۷:۰۷ ب٫ظ

سلام
وقت بخیر
ببخشید ، من انتخاب رشته ام رو زیاد ویرایش کردم والان سیستم زده بیش ازحدمجاز ویرایش شده. میخواستم یه ویرایش دیگه انجام بدم ، راهی داره ؟؟؟
ادمین عزیز و دوستان اگه کسی مشکلمو میدونین ممنون میشم کمک کنید.

علی اقایی
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۷:۰۹ ب٫ظ
پاسخ به  علی اقایی

درواقع تو سیستم زده ویرایش بیش از حد مجاز بوده و دیگه نمیتونم!!!
اگه راهی داره لطفا کمک بفرمایید

مهسا
تیر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۵۳ ب٫ظ
پاسخ به  علی اقایی

سلام
خیر متأسفانه. مگر این که از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش درخواستتون رو ارسال کنید. ممکنه باهاتون همکاری کنند.

علی اقایی
تیر ۲۶, ۱۳۹۸ ۲:۱۴ ق٫ظ
پاسخ به  مهسا

ممنون از شما.
مشکلم رو توسط سنجش حل کردم.

Mahdi
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۷:۲۵ ب٫ظ

سلام، نتایج نهایی ارشد چه زمانی اعلام میشه؟؟

متین
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۸:۰۵ ب٫ظ
پاسخ به  Mahdi

اگه تاخیرنداشته باشه ۱۶ شهریور

مهسا
تیر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۵۴ ب٫ظ
پاسخ به  Mahdi

سلام
زمان دقیق اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد مشخص نیست. اما به محض اعلام زمان از تغییر همین سایت و کانال کارشناسی ارشد مسترتست به آدرس https://t.me/mastertest اطلاع رسانی خواهد شد.

امین
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۴:۲۱ ب٫ظ

من الان استعداد درخشان ارشد دانشگاه علامه قبول شدم اما انتخاب رشته هم کردم اگه قبول بشم مشکلی پیش نمیاد؟ چون انگار دوجا قبولی دارم . لطفا کمکم کنید

مهسا
تیر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۵۴ ب٫ظ
پاسخ به  امین

سلام
مشکلی نیست. شما میتونید به هر دو صورت برای پذیرش اقدام کنید و در صورت قبولی به هر دو روش مختارید هر دانشگاهی که مدنظرتونه از بین دو قبولی انتخاب کنید.

دانیال
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۴:۰۹ ب٫ظ

الویت انتخاب ها روی امکان قبولی در مقایسه با دیگران تأثیری داره یا خیر ؟

حامد مرادی
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۲ ب٫ظ
پاسخ به  دانیال

توضبحات دفترچه:

نظر به اینکه بر اساس نمره کل محاسبه شده برای هر یک از داوطلبان گزینش علمی انجام میگیرد، لذا ترتیب تقدم یا تأخر کدهای محل تحصیل انتخابی توسط داوطلب
هیچگونه تأثیر یا امتیازی در گزینش نهایی نخواهد داشت و منحصراً تقدم کد محل تحصیل نشانگر ترتیب علاقه داوطلب به تحصیل در محل مربوط میباشد.

دانیال
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۳:۳۸ ب٫ظ
پاسخ به  حامد مرادی

منم همین بند رو خوندم ولی انقدر اطرافیان گفتن که به شک افتادم.

مهسا
تیر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۵۵ ب٫ظ
پاسخ به  دانیال

سلام
ترتیب انتخاب رشته اثری در شانس قبولی نداره. بنابراین میتونید کاملا بر اساس علاقه اولویت ها رو انتخاب کنید و دلیلی نداره جایی که شانستون برای قبولی بیشتره رو بالاتر بزنید.

سام
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۲:۵۶ ب٫ظ

چرا در انتهای انتخاب رشته خبری از کد رهگیری ۱۵ رقمی نیست و فقط یه کد رهگیری ۱۶ رقمی که همون کد رهیگیری ثبت نامی هست درج میشه؟؟

مهسا
تیر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۵۶ ب٫ظ
پاسخ به  سام

سلام
متأسفانه سنجش اشتباه کرده و کد پیگیری ۱۶ رقمی و همون کد ثبت نامه.
انتخاب رشته تون به درستی انجام شده و مشکلی نیست.

طاها
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۱۲:۴۳ ب٫ظ

طاها
سلام
دوستان حقوقی یه سوال داشتم
من اگر انتخاب اولم علوم قضایی باشه
انتخاب دوم شهیدبهشتی
اگر مصاحبه علوم قضایی رد بشم میرن سراغ انتخاب بعدیم
یعنی شهیدبهشتی؟

متین
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۱:۵۱ ب٫ظ
پاسخ به  طاها

فکرنکنم اون دیگه مشکل خودتون میشه اگه عملی رو رد بشین چون اولین انتخاب که نرم افزار مناسب ببینه بارتبه و ظرفیت انتخاب میکنه

طاها
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۴:۱۴ ب٫ظ
پاسخ به  طاها

اگر انتخاب اول رو شهیدبهشتی بزنم
انتخاب دوم رو علوم قضایی
آیا دعوت به مصاحبه میشم؟

متین
تیر ۲۲, ۱۳۹۸ ۴:۲۸ ب٫ظ
پاسخ به  طاها

اگر شهیدبهشتی قبول بشی که مصاحبه نداره اگه رد بشی میرن سراغ علوم قضایی که به مصاحبه دعوت میشی

sara
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۰ ق٫ظ
پاسخ به  متین

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کی هست?