زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ از ۱۹ تیرماه آغاز خواهد شد.

در این مطلب جزئیات زمان و نحوه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ را برای شما داوطلبان عزیز شرح داده‌ایم تا از انتخاب رشته کارشناسی ارشد جا نمانید و در هنگام انتخاب رشته موفق عمل کنید.

پس از خواندن این مقاله می‌توانید با خیال راحت به کارهای دیگر مشغول شوید و خیالتان از انتخاب رشته راحت باشد.

تعداد شرکت کنندگان کارشناسی ارشد ۹۸ چقدر بود؟

از تعداد ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب این آزمون تعداد ۳۰۸ هزار و ۵۴ نفر معادل ۵۰.۱۰ درصد داوطلبان زن و تعداد ۳۰۶ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۴۹.۹۰ درصد داوطلبان مرد هستند.

تعداد داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ نسبت به آمار داوطلبان سال ۹۷ این آزمون ۱۲۱ هزار و ۵۰۲ نفر کمتر است.
ردیف گروه آزمایشی تعداد داوطلب تعداد کدرشته
۱ گروه علوم انسانی ۳۸۵ هزار و ۶۴۰ داوطلب ۴۵ کدرشته
۲ گروه علوم پایه ۳۳ هزار و ۶۷۸ داوطلب ۱۷ کدرشته
۳ گروه فنی و مهندسی ۱۳۰ هزار و ۴۰۶ داوطلب ۲۴ کدرشته
۴ گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۷ هزار و ۸۵۱ داوطلب ۲۳ کدرشته
۵ گروه هنر ۴۵ هزار و ۹۱۳ داوطلب ۱۳ کدرشته
۶ گروه دامپزشکی یک هزار و ۳۹۵ داوطلب ۹ کدرشته

 

از میان ۶۱۴ هزار و ۸۸۳ داوطلب شرکت کننده، تعداد ۴۰ هزار و ۶۶۹ داوطلب نیز در کدرشته های شناور کنکور ارشد شرکت کرده اند که از این تعداد ۱۸ هزار و ۳۹۳ نفر معادل ۴۵.۲۳ درصد داوطلبان زن و تعداد ۲۲ هزار و ۲۷۶ نفر معادل ۵۴.۷۷ درصد داوطلبان مرد هستند.

با توجه به مجموع داوطلبان در کدرشته های اول و کدرشته های شناور در مجموع تعداد ۶۵۵ هزار و ۵۵۲ کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ صادر شده است. که از این تعداد ۳۲۶ هزار و ۴۴۷ کارت مربوط به خواهران و ۳۲۹ هزار و ۱۰۵ کارت مربوط به برادران است.

در آزمون صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد ۲۹۹ هزار و ۵۶۴ داوطلب در ۳۲ کدرشته، در بعدازظهر پنجشنبه ۲۳ خرداد ۸۲ هزار و ۶۷۸ داوطلب در ۶۳ کدرشته و در صبح جمعه ۲۴ خرداد ۲۷۳ هزار و ۳۱۰ داوطلب در ۳۶ کدرشته به رقابت می‌پردازند.

در  کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ چند نفر پذیرفته خواهند شد؟

بنا بر اعلام رئیس سازمان سنجش، ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد ۹۸ در دانشگاه های دولتی حدود ۱۶۰ هزار نفر است که با احتساب استعدادهای درخشان در دوره بدون آزمون این مقطع، پذیرش به حدود ۱۹۰ هزار نفر می رسد.

سال گذشته ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۳۰ هزار نفر بود که امسال هم همین میزان اعلام شد، بنابراین پیش بینی سازمان سنجش از کل ورودی های کارشناسی ارشد در سال جاری ۳۵۰ هزار نفر است.

گفتنی است جزئیات ظرفیت‌ها در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ مشخص خواهد شد تا بر اساس آن داوطلبان در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ نسبت به انتخاب اولویت های خود اقدام نمایند.

زمان انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸

پس از برگزاری آزمون، نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ در ۱۷ تیرماه اعلام خواهد شد.

بعد از اعلام نتایج اولیه به صورت کارنامه، دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ در همین لینک در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ از ۱۹ تیرماه سال جاری شروع خواهد شد و تا ۲۳ تیر ادامه خواهد داشت. در این بازه زمانی، داوطلبان فرصت دارند با مطالعه مندرجات دفترچه انتخاب ارشد، نسبت به درج ۱۰۰ کد رشته در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ اقدام کنند.

بنابراین زمان انتخاب رشته ارشد ۹۸ مطابق جدول زیر است:

۱ زمان اعلام نتایج ارشد ۹۸ ۱۷ تیر ۹۸
۲ زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد ۹۸ ۱۷ تیر ۹۸
۳ زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ ۱۹ تا ۲۳ تیر ۹۸

 

به محض اعلام نتایج و شروع زمان انتخاب رشته کنکور ارشد ۹۸، داوطلبان گرامی می‌توانند جهت مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد به صفحه زیر مراجعه کنید:

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد

 

انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۹۸ موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور

آن دسته از داوطلبانی که در تقاضانامه ثبت‌نامی برای انتخاب رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام‌نور، اعلام علاقمندی ننموده‌اند، در صورتی که حداقل نمره علمی لازم را برای انتخاب رشته‌های این دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، در ذیل بند الف (مشخصات ثبت‌نامی) پیغامی را مبنی بر امکان انتخاب این رشته‌ها در کارنامه اعلام نتایج اولیه مشاهده خواهند نمود.

لذا این دسته از داوطلبان در صورتی که علاقمند به انتخاب رشته‌های مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور هستند، می‌بایست پس از واریز مبلغ ۱۳۸.۰۰۰ (یکصدو سی و هشت هزار) ریال بابت اعلام علاقمندی به رشته‌های این دانشگاه‌ها و مؤسسات، از طریق سیستم اینترنتی و توسط کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، نسبت به اعلام علاقمندی به انتخاب این دانشگاه‌ها و مؤسسات اقدام نموده و سپس این رشته‌ها را در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج نمایند.

انتخاب رشته ارشد آزاد ۹۸ چه زمانی است؟

آن دسته از داوطلبان علاقمند به انتخاب رشته‌های تحصیلی مراکز و واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی، می‌بایست پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون و دریافت کارنامه، برای اطلاع از زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد ۹۸ از تاریخ ۹۸/۰۴/۲۲ به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی: www.azmoon.org مراجعه نمایند. انتخاب رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون بطور مجزا و از طریق دانشگاه مذکور انجام می‌پذیرد. بدیهی است داوطلبانی که در یکی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند می‌توانند به دلخواه خود منحصراً در یکی از مؤسسات ثبت‌نام و مشغول به تحصیل شوند.

اعلام نتایج نهایی ارشد ۹۸ در شهریورماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ در اواخر شهریورماه برای داوطلبان دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم از طریق سایت سازمان سنجش و برای داوطلبان دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اعلام می‌شود.

داوطلبان عزیز می‌توانند در بخش نظرات به بحث و تبادل نظر درخصوص آزمون بپردازند.

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد