ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ از نیمه آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد. در این مطلب سعی کرده‌ایم جزئیات ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد سال ۹۸ و نیز نکات مهم ثبت نام و برگزاری کنکور ارشد که هر داوطلبی به آن‌ها نیاز دارد را ارائه دهیم.

 

زمان ثبت نام کنکور ارشد سراسری 98

زمان ثبت نام کنکور ارشد ۹۸

زمان ثبت نام کنکور ارشد آزاد 98

تاریخ ثبت نام آزمون ارشد آزاد ۹۸

تعداد داوطلبان کنکور ارشد 98

تعداد داوطلبان کنکور ارشد سالیان گذشته

نحوه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 98

نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 98

شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

سهمیه ها و تسهیلات کنکور ارشد

 

[sta_anchor id=”pic1″]زمان ثبت نام کنکور ارشد ۹۸[/sta_anchor]

زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 98 سراسری و آزاد

به گزارش مسترتست، زمان ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ نیز همانند زمان ثبت نام کنکور ارشد ۹۷-۹۸ در آذر ماه خواهد بود.

بدین ترتیب، داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۸ لازم است از ۱۶ آذر ۹۷ لغایت ۲۵ آذرماه جهت ثبت نام به پایگاه اطلاع‌رسانی سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند. زمان کنکور ارشد ۹۸ نیز در اردیبهشت ماه سال آینده خواهد بود.

کلیه داوطلبان دوره‌های کارشناسی ارشد شبانه، پردیس، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه لازم است در موعد مقرر نسبت به ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸-۹۹

جمعه ۹۷/۰۹/۱۶ تا یکشنبه ۹۷/۰۹/۲۵

زمان برگزاری کنکور ارشد ۹۸

پنجشنبه ۹۸/۰۲/۰۵ و جمعه ۹۸/۰۲/۰۶

 

تاریخ دقیق برگزاری کنکور کارشناسی ارشد هر یک از رشته‌های امتحانی پیش از زمان برگزاری آزمون ارشد ۹۸ طی اطلاعیه‌ای از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود و زمان و محل برگزاری کنکور در کارت کنکور ارشد ۹۸ داوطلبان درج خواهد شد.

به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم جهت اطلاع به‌موقع و لحظه‌ای از اخبار آزمون کارشناسی ارشد به عضویت در  کانال مسترتست دربیایند.

با توجه به این داوطلبان کنکور ارشد ۹۸ مجاز به ثبت‎نام در دو رشته به نحوی که یک رشته اصلی و یک رشته شناور باشد، هستند، زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد رشته‌های مختلف به گونه‌ای تنظیم می‌شود که کسانی که داوطلب شرکت در رشته های شناور کنکور ارشد علاوه بر رشته امتحانی اصلی خود هستند نیز دچار مشکل نشوند و کنکور ارشد دو رشته مدنظرشان در زمان‌های متفاوتی برگزار شود.

[sta_anchor id=”pic2″]تاریخ ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد آزاد ۹۸[/sta_anchor]

با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از سال ۹۶ ادغام شده است و آزمون کارشناسی ارشد کلیه دوره‌های آموزشی به صورت یکپارچه برگزار می‌شود، ثبت نام آزمون ارشد ۹۸ دانشگاه آزاد نیز همزمان با ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ سراسری خواهد بود.

بنابراین، جهت پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال ۹۸ آزمون مجزایی برگزار نخواهد شد و شرایط و ضوابط دفترچه ارشد ۹۸ که از سوی سازمان سنجش منتشر می‎شود، شامل داوطلبان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز خواهد بود.

 

[sta_anchor id=”pic3″]تعداد شرکت‌کنندگان کنکور کارشناسی ارشد سال‌های گذشته[/sta_anchor]

تعداد داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد طی سال‌های گذشته کاهش داشته است. اگر چه در سال ۹۶ با توجه به تجمیع آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد، تعداد داوطلبان برخلاف سالیان قبل افزایش داشت، اما در سال ۹۷ هم آمار شرکت‌کنندگان کنکور کارشناسی ارشد با کاهش مواجه شد. در نمودار زیر تعداد شرکت‌کنندگان کنکور ارشد طی پنج سال گذشته آورده شده است:

زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

 

[sta_anchor id=”pic4″]نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸[/sta_anchor]

با توجه به ادغام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزمون ارشد دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد همزمان از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد.

لازم است داوطلبان جهت ثبت نام آزمون ارشد ۹۸ در موعد مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و با پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ نسبت به تهیه کارت اعتباری و سپس تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام داوطلبان کنکور ارشد ۹۸ اقدام نمایند.

مراحل ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ به شرح زیر است:

۱- مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و دریافت دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ۹۸

۲- آماده نمودن مدارک و اطلاعات ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

۳- پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ به صورت آنلاین و دریافت سریال اعتباری ثبت نام (در صورتی که داوطلب خواهان شرکت در دو رشته باشد، لازم است دو سریال اعتباری تهیه کند. ضمن این که داوطلبان علاقمند به شرکت در گزینش دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی نیز لازم است هزینه جداگانه‌ای بپردازند.)

۴- تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۹۸

داوطلبانی که خواهان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سراسری و نیز کنکور ارشد دانشگاه آزاد در سال ۹۸ به طور همزمان هستند، نیاز به انجام اقدام خاص و یا پرداخت هزینه جداگانه ثبت نام کنکور ارشد دانشگاه آزاد ندارند. در حقیقت کلیه داوطلبان شرکت‎کننده در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸، داوطلب کنکور ارشد دانشگاه آزاد نیز محسوب می‌شوند و می‌توانند در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته برای این دانشگاه اقدام کنند.

نکته قابل توجه این است که بغیر از مراحل ثبت نام و برگزاری آزمون ارشد ۹۸ سایر مراحل پذیرش دانشگاه آزاد به صورت مستقل و از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. بنابراین داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد لازم است پس از اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش، پیگیر مراحل انتخاب رشته از طریق این دانشگاه باشند. جهت رفاه حال داوطلبان عزیز، کلیه اطلاعیه‌های ثبت‌نام، برگزاری، انتخاب رشته و اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد در کانال تلگرامی کارشناسی ارشد مسترتست منتشر می‌شود. به داوطلبان عزیز توصیه می‌کنیم جهت اطلاع به موقع اخبار به عضویت در کانال مسترتست دربیایند.

جهت مشاهده جزئیات نحوه ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ کلیک کنید.

 

[sta_anchor id=”pic5″]شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۹۸[/sta_anchor]

زمان ثبت نام کنکور ارشد 98

شرایط شرکت در کنکور ارشد ۹۸ به طور دقیق طی اطلاعیه‌ای از سوی سازمان سنجش و نیز در قالب دفترچه کارشناسی ارشد ۹۸ منتشر خواهد شد. اما پیش از این نیز برخی شرایط واجدین شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ و نکات مهمی که داوطلبان ازمون کارشناسی ارشد ۹۸ لازم است مدنظر داشته باشند، از سوی سازمان سنجش به شرح زیر اعلام شده است.

۱. کلیه فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم (بدون توجه به نوع مدرک تحصیلی) می‌توانند در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته در رشته‌های امتحانی گروه علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی (بجز کدرشته‎های امتحانی که شرط عنوان مدرک تحصیلی مشخص، در آنان اعمال و در جدول رشته‌های امتحانی درج گردیده) ثبت‌نام و شرکت نمایند.

۲. داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ لازم است تا ۳۱ شهریور ۹۸ از مقطع کارشناسی فارغ‎التحصیل شوند.

البته درمورد پذیرفته‌شدگان بهمن ماه امکان فارغ‌التحصیل شدن تا پایان بهمن ماه ۹۸ نیز وجود دارد.

۳. پذیرفته‌شدگان نهایی دوره‌های روزانه کارشناسی ارشد ۹۷ امکان ثبت‌نام و شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ را نخواهند داشت (حتی در صورت عدم ثبت‌نام در دانشگاه و عدم اشتغال به تحصیل).

۴. دانشجویان سال آخر یا فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ۳۱ شهریور سال ۸۶ به بعد که در صورتی که معدلشان کمتر از ۱۲ باشد، حق شرکت در آزمون کارشناسی ارشد را ندارند.

۵. لازم است وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد مشخص باشد.

در صورتی که داوطلبان دارای کارت معافیت دائم، دارای کارت پایان دوره خدمت سربازی و یا دارای شرایط استفاده از معافیت تحصیلی باشند، امکان ثبت‌نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ را دارند.

  • در رشته‌های امتحانی زیر از داوطلبانی ‌که‌ با توجه‌ به‌ نمره‌ اکتسابی،‌ مجاز به انتخاب ‌رشته ‌شده و فرم انتخاب رشته اینترنتی را نیز تکمیل نموده باشند، تا چند برابر ظرفیت آزمون عملی/تشریحی/پروژه به عمل خواهد آمد:
  1. برنامه‌ریزی شهری، منطقه‌ای و مدیریت شهری (کد ۱۳۵۰)
  2. طراحی شهری (کد ۱۳۵۱)
  3. معماری (کد ۱۳۵۲)
  4. نمایش عروسکی (کد ۱۳۵۶)
  5. هنرهای نمایشی و سینما (کد ۱۳۵۷)
  6. هنرهای تصویری و طراحی (کد ۱۳۵۸)
  7. هنرهای موسیقی (کد ۱۳۶۰)
  8. طراحی صنعتی (کد ۱۳۶۲)
  9. طراحی پارچه و لباس (کد ۱۳۶۴)

برای مشاهده جزئیات شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ کلیک کنید.

 

جزئیات درج معدل در ثبت نام کنکور ارشد ۹۸

معدلی که در سایت سازمان سنجش در هنگام ثبت نام کنکور ارشد ۹۸ درج می‌شود، عبارت است از:

معدل مندرج در گواهینامه موقت یا مدرک رسمی فارغ‌التحصیلان دوره های مختلف کارشناسی و یا میانگین نمرات) واحدهای درسی گذرانده‎شده تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۷ و دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی که حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۸ فارغ‌التحصیل خواهند شد. 

آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا پایان بهمن‌ماه ۹۷ یا پایان شهریورماه ۹۸ در دوره کارشناسی فارغ‌التحصیل می‌شوند، دانشجوی سال آخر محسوب شده و در هنگام ثبت‎نام می‌بایست میانگین نمرات واحدهای گذرانده‌شده خود تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۷ را در فرم تقاضانامه ثبت‌نام وارد نمایند.

آن دسته از داوطلبانی که تا پایان بهمن ۹۷ فارغ‌التحصیل شده و موفق به اخذ گواهی فارغ‌التحصیلی می‌شوند، می‌بایست معدل مندرج در گواهی فارغ‌التحصیلی خود را، در مرحله دریافت کارت شرکت در آزمون (۲ تا ۴ اردیبهشت ۹۸) در قسمت مربوط به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی، درج نمایند.

آن دسته از داوطلبانی که تا پایان شهریور ۹۸ فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌بایست میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده‌شده خود تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۷ در مرحله دریافت کارت شرکت در آزمون (۲ تا ۴ اردیبهشت ۹۸) در قسمت مربوط به ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی، درج نمایند.

داوطلبانی که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می باشند، لازم است علاوه بر درج معدل دوره کارشناسی، معدل دوره کاردانی خود را نیز در ردیف مربوط در تقاضانامه ثبت نام درج نمایند.

داوطلب باید در زمان قبولی، معدل خود را با مدرک معتبر به مؤسسه آموزش عالی محل قبولی ارائه دهد و لازم است مغایرتی بین معدل اعلام‌شده به این سازمان با معدل مدرک ارائه‌شده به محل قبولی وجود نداشته باشد.

در صورت مغایرت معدل، قبولی فرد پذیرفته‌شده در هر مرحله از تحصیل که باشد لغو و به درخواست وی ترتیب اثر داده نخواهد شد و حق هرگونه اعتراضی از داوطلب سلب خواهد شد.

 

[sta_anchor id=”pic6″]سهمیه‌ها و تسهیلات کنکور کارشناسی ارشد[/sta_anchor]

برای متقاضیان شرکت کنکور کارشناسی ارشد سه نوع سهمیه و تسهیلات در نظر گرفته شده است:

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 98

 

[sta_anchor id=”pic7″]مهلت مجدد ثبت نام کنکور ارشد[/sta_anchor]

طی سال‌های گذشته، سازمان سنجش آموزش کشور، علاوه بر مهلتی که در آذرماه جهت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد در نظر می‌گیرد، در اسفند ماه نیز مهلت مجددی برای جاماندگان از ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد و نیز ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی آن دسته داوطلبانی که پیش از نسبت به ثبت نام اقدام کرده‌اند، فراهم می‌نماید. برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ نیز فرصت مجددی برای ثبت نام در بازه زمانی ۲۸ بهمن ماه تا اول اسفند در نظر گرفته شده است.

 

برای پیگیری اخبار آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ پیگیری اخبار از طریق صفحه اصلی سایت کارشناسی ارشد باشید.

 

از روش های پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد خبر داری؟ کلیک کن …

 

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد