نحوه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰؛ در ۱۰ گام در این مطلب به صورت تصویری توضیح داده شده است.

با شروع زمان ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ لازم است داوطلبان پس از مطالعه دقیق دفترچه کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ و اطلاع از شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد نسبت به ثبت نام از طریق طی کردن مراحل زیر اقدام کنند.

شرایط ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

کلیه داوطلبان کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ دانشگاه های سراسری (دوره های روزانه و شبانه و پردیس)، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی لازم است پیش از ثبت نام، نسبت به مطالعه شرایط ثبت نام اقدام نمایند.

شرایط اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

 • داشتن مدرک کارشناسی (لیسانس) یا کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا دکترای حرفه‌ای) یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مدرک مذکور مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.
 • به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی معتبر خارجی که به دلیل کیفیت (اعتبار دانشگاه و محتوای درسی) به مدرک فارغ‌التحصیلی ارزشیابی شده آنان عنوان معادل تعلق گرفته است، اجازه داده می‌شود که در این آزمون ثبت نام و شرکت نمایند. بدیهی است در صورت پذیرفته شدن، چنانچه حداقل ۸۰ درصد نمره حدنصاب گزینش آزاد در رشته امتحانی و در سهمیه آزاد (غیر از کد رشته‌محل‌های بورسیه و هر نوع سهمیه دیگر) را کسب نمایند، عنوان معادل از مدرک تحصیلی آنان حذف و مجاز به ادامه تحصیل خواهند بود.شرایط ثبت نام ارشد 1400
 • در مورد مدارک تحصیلی صادرشده توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان، فضلا و طلاب حوزه‌های علمیه که بر اساس مدرک صادر شده توسط مراکز فوق، دوره سطح ۲ را گذرانده‌اند و یا تا پایان شهریور ۱۴۰۰ فارغ‌التحصیل شوند، منحصراً می‌توانند در هر یک از کدرشته‌های امتحانی گروه علوم انسانی ثبت نام و در آزمون آن شرکت نمایند و در صورت پذیرفته شدن مشروط به گذراندن دروس پیش‌نیاز به تشخیص گروه آموزشی ادامه تحصیل دهند.

این دسته از داوطلبان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

 • پذیرفته‌شدگان قطعی (نهایی) رشته‌های دوره روزانه سال ۱۳۹۹ چه در دانشگاه محل قبولی ثبت نام کرده و چه ثبت نام نکرده باشند اجازه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ و شرکت در آزمون را نخواهند داشت.
 • دانشجویان دوره‌های غیرروزانه شامل شبانه، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و دانشگاه آزاد اسلامی می توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ ثبت نام و شرکت نمایند.
 • دانشجویان دوره های روزانه ورودی ماقبل سال ۹۹ لازم است پیش از ثبت نام در کنکور ارشد ۱۴۰۰ نسبت به انصراف اقدام نمایند.
 • دانشجویان سال آخر و دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته که از تاریخ ۸۶/۶/۳۱ به بعد فارغ‌التحصیل شده‌اند، درصورتی‌که معدل آنان کمتر از ۱۲ باشد، حق ثبت نام و شرکت در این آزمون را ندارند.

مدارک ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

با نگاهی به فهرست زیر می توانید مطمئن شوید همه مدارک و اطلاعات لازم برای ثبت نام کنکور ارشد را آماده کرده اید.

 • شناسنامه و کارت ملی
 • شماره سریال کارت اعتباری و سریال علاقه مندی خریداری شده
 • فایل عکس اسکن شده
 • کد وضعیت نظام وظیفه (داوطلبان مرد)
 • کد و نام مجموعه امتحانی اول (اصلی)
 • کد و نام مجموعه امتحانی دوم (شناور)
 • معدل مقطع کاردانی و کارشناسی 
 • کدرشته تحصیلی در مقطع کارشناسی، تاریخ ورود و دریافت مدرک کارشناسی و کد موسسه
 • کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران و رزمندگان
 • کد (۱۳ رقمی) مربوط به داوطلبان غیر ایرانی
 • کد پستی محل سکونت و کد شهرستان برای تعیین حوزه امتحانی

مراحل ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۰

 •  مراجعه به سایت سازمان سنجش
 • دانلود دفترچه ثبت نام ارشد ۱۴۰۰ و مطالعه دقیق آن
 • آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت نام
 • خرید کارت اعتباری کنکور کارشناسی ارشد
 • تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام 
 • دریافت کد رهگیری

نحوه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

جهت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد لازم است مراحل زیر را طی کنید:

۱- برای ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی لازم است به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنید و بر روی لینک «سامانه جامع آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۰ (ثبت نام)» کلیک کنید.

نحوه ثبت نام کنکور ارشد 99

۲- در این صفحه، بر روی لینک «ثبت نام جدید» از منوی سمت راست کلیک نمایید تا مراحل ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ آغاز شود.

مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 99 - 1400

۳- جهت ادامه مراحل ثبت نام، نیاز به تهیه کارت اعتباری ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ دارید.

برای تهیه این کارت، روی گزینه «لینک خرید کارت اعتباری» کلیک کنید.

کارت اعتباری ثبت نام کنکور ارشد

۴- در پنجره‌ای که باز می‌شود یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید.

 • در صورتی‌ که تمایلی به پذیرش در دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی ندارید، می‌توانید یکی از دو گزینه اول را انتخاب کنید.
 • اگر می‌خواهید از سوی سازمان سنجش پیامک‌های اطلاع‌رسانی دریافت کنید گزینه اول و اگر تمایلی به دریافت پیامک ندارید گزینه دوم را انتخاب کنید.
 • ممکن است در حال حاضر تمایلی به پذیرش دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی نداشته باشید و پس از شرکت در آزمون، خواهان انتخاب این گزینه باشید. در زمان انتخاب رشته مجدداً امکان خرید کارت اعتباری برای انتخاب دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی وجود دارد و از این جهت نگران نباشید.

هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 99

۵- در این مرحله به صفحه‌ای وارد خواهید شد که لازم است مشخصات خود را به‌صورت دقیق وارد نمایید.

با وارد کردن مشخصات و انتخاب درگاه بانک، به صفحه پرداخت الکترونیک می‌روید. در این صفحه با پرداخت هزینه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰، نسبت به تهیه کارت اعتباری اقدام کنید.

شما می‌توانید از تمام کارت‌های بانک‌های عضو شبکه شتاب که رمز اینترنی آنها فعال شده است، استفاده نمایید و هیچ الزامی به یکی بودن بانک صادرکننده کارت اعتباری و درگاه پرداخت وجود ندارد.

توجه کنید که درصورتی‌که تمایل به شرکت در دو رشته امتحانی اصلی و رشته های شناور کنکور ارشد دارید، لازم است دو کارت اعتباری تهیه کنید.

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 99

۶- پس از پرداخت هزینه، وارد صفحه‌ای خواهید شد که شامل شماره سریال لازم جهت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ است.

در صورت اطمینان، با استفاده از شماره پیگیری پرداخت خود، به بخش «مشاهده مشخصات کارت» رفته و با ورود مشخصات فردی که در هنگام خرید ثبت نموده‌اید، کارت خود را مشاهده نمایید. در صورتی که پرداخت شما ناموفق باشد، در این قسمت به شما پیامی مبتنی بر ناموفق بودن پرداخت وجه نمایش داده می‌شود.

شماره سریال ثبت نام کارشناسی ارشد 1400

۷- به صفحه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ بازگردید و با وارد کردن شماره سریال ثبت نام و کد امنیتی، ارسال اطلاعات جهت ثبت نام را آغاز کنید.

سریال ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰

۸- پس از آپلود عکس در این صفحه و کلیک بر روی گزینه ارسال عکس و مشاهده عکسی که در سایت بارگذاری کرده‌اید می‌توانید بر روی گزینه تأیید و ادامه کلیک کنید.

ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ سراسری و آزاد

۹- در این مرحله لازم است نسبت به وارد کردن کلیه اطلاعات خواسته‌شده به‌صورت دقیق اقدام کنید.

جهت دسترسی به اطلاعاتی همانند کد محل تولد، کد محل صدور شناسانامه و موارد مشابه بر روی علامت ذره‌بین که جلوی هر کادر مشخص شده است کلیک کنید تا کد موردنظر خود را بیابید.

همچنین دقت کنید که آدرسی که شما در هنگام ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ ثبت می‌کنید جهت تعیین حوزه امتحانی شما به کار می‌رود. بنابراین در وارد کردن آدرس خود دقت کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات و انتخاب گزینه صحت اطلاعات، بر روی دکمه تأیید کلیک کنید.

زمان آزمون ارشد 1400

۱۰- پس از نمایش اطلاعات صفحه ثبت نام که حاوی کد ۱۶ رقمی است، ثبت نام به اتمام رسیده است.

کد 16 رقمی ثبت نام کنکور ارشد 1400

در ویدیوی زیر نحوه ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ توضیح داده شده است:

  
    
  
          

ثبت نام ارشد دانشگاه آزاد

با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد از سال ۹۷ ادغام شده است، کلیه مراحل ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد ۱۴۰۰ به صورت یکپارچه صورت می‌گیرد؛ یعنی داوطلبان با ثبت نام در سایت سازمان سنجش، داوطلب کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد هم محسوب می‌شوند.

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ اعلام شده است؟

شروع ثبت نام کنکور ارشد از ۱۶ آذر خواهد بود و تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰، ۶ و ۷ خرداد اعلام شده است.

ثبت نام کنکور ارشد ۱۴۰۰ از طریق کدام سایت صورت می گیرد؟

ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد از سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد.

مطالب مفید برای داوطلبان کنکور ارشد ۱۴۰۰:

اینستاگرام کارشناسی ارشد

کانال تلگرام کارشناسی ارشد